De koöperatieve veiling Middelburg wordt opgeheven Strenge winter gebruiken om Nederland grootste winterhardheid eksporteur van Winterbloemkool te verbeteren! champignon Zwakke prijsvorming belangrijkste oorzaak - Ministerraad verbiedt gebruik afgebroeide bloembollen als veevoer konserven ngezonden Gewasbescherming groot fruit Aardbeien in afgesloten ruimte door bijen te bevruchten De veiling Middelburg gaat dicht. De datum van de definitieve ophef fing ligt tussen eind van dit jaar en eind van volgend jaar. Voor het personeel, dat bestaat uit 5 vaste en 3 part-time medewerkers en dat maandagavond van het besluit in kennis is gesteld, zal een goede regeling worden getroffen. Op een ledenvergadering maandagavond j.l. heeft het voorstel tot opheffing van de koöperatieve veiling de instem ming van de leden gekregen. Het besluit tot liquidatie waaraan een daartoe adviserend rapport van het Centraal Buro ten grondslag ligt, is vooral ingegeven door de onvoldoende prijsvorming zoals die de laatste jaren tot stand kwam. Dit vooral als gevolg van het feit, dat het aantal kopers steeds meer terugliep waardoor de konkurrentie onder de klok zo goed als verdween. Ook de bestaande regeling met ZHZ is niet naar wens. Het gebouw van de Koöp. Veiling Ver. "Walcheren" GA zal een andere funktie krijgen Het besluit tot.opheffing van de bij na 80-jarige veiling werd dinsdag ochtend op een perskonferentie door de voorzitter van de veiling, de heer M. Lorier bekend gemaakt. Hij sprak van een besluit dat "met veel pijn in het hart" is genomen, temeer ook omdat noch de financiële situatie noch de veilingkosten tot een derge lijke ingrijpende beslissing hebben geleid, maar omdat juist een eksterne faktor n.l. de schaalvergroting, aan koperskant bij met name de detail handel tezeer afbreuk ging doen aan de prijsvorming. Deze lag de laatste tijd ca. 10 20% onder die van an dere groenteveilingen. Voor deleden eigenlijk niet meer te verantwoor den. In de nieuwe situatie zullen de groenten per vrachtauto naar de vei ling in Barendrecht worden ver voerd. Voor de telers die hun pro- dukten nu al per vrachtauto naar de veiling in Middelburg laten vervoe ren, betekent dat nauwelijks een ver andering, maar voor degenen die hun produkt zelf naar het veilingter rein brengen, houdt de nieuwe si tuatie in. dat zij vrachtkosten zullen moeten betalen die ergens zullen liggen tussen 0,70 en l,per krat. Alternatieven In een recent rapport dat het Cen traal Buro over de situatie in Mid delburg heeft laten samenstellen en waarin, gezien de slechte prijsvor ming, wordt geadviseerd tot sluiting over te gaan, worden ook nog enige alternatieven opgenoemd, zoals het stichten van een depot op het huidige veilingterrein of het samengaan met de nieuw te stichten veiling op de Bevelanden. Het eerste alternatief wordt verworpen omdat dit tezeer Voorzitter Lorier tijdens een leden vergadering, toen van opheffing van de veiling nog geen sprake was kostenverhogend zou werken en het tweede is niet interessant omdat de prijsvorming daardoor niet zal wor den verbeterd, aldus het CB. Het dagelijks bestuur van de Middel burgse veiling deelt deze konklusies. Teeltplan Dat de veiling pas volgend jaar dicht gaat heeft volgens de voorzitter enige belangrijke redenen. Zo heeft de te ler zijn huidige brede teeltplan nog afgestemd op het karakter van de Middelburgse veiling. Zou men nu al sluiten dan betekent dit voor de te lers relatief veel vrachtkosten. Daar naast heeft men het komende jaar de tijd om een koper te vinden voor de gebouwen. Volgens het dagelijks bestuur is de balanspositie van de koöperatie zodanig goed dat de ca. 100 leden na de verkoop van de grond en gebouwen niet op behoe ven te draaien voor een nadelig eindsaldo. De nieuwe situatie zal belangrijke konsekwenties hebben voor de groenteteelt op Walcheren. Zo zal het brede zeer gevarieerde bouwplan in de toekomst smaller en gespeciali seerder worden. De veiling ZHZ zal bij deze omschakeling alle medewer king verlenen. Sekretaris W. Joziasse hoopt en verwacht dat de opheffing van de Middelburgse veiling een nieuwe impuls zal geven aan de tuin bouw op het voormalige eiland. Er zal waarschijnlijk een sanerings proces op gang komen maar voor de overblijvende gespecialiseerde be drijven zal er een goede toekomst zijn, vooral ook dankzij de gunstige klimatologische omstandigheden. Spijtig blijft dat men in het gebied niet over zoet water kan beschikken. J. Wierenga Hoe is het gesteld met de winter hardheid van de Zeeuwse Winter- bloemkoolrassen? Tijdens lezingen in Vakliteratuur is ons steeds voorge houden dat deze op het Zeeuwse kli maat zijn geselekteerd en dat deze globaal genomen 10 graden C. vorst konden overleven. Aan mij is de vraag wat ik, die in het verleden nauw be trokken was bij de selektie van dit gewas hiervan vind. Wel het is niet mogelijk om een kort en bondig ant woord te geven zo van de planten kunnen b.v. 8-10-12 graden vorst ver dragen. Nu zeker 99 Vi% van alle uitgepote planten bevroren is wil ik geenszins beweren dat dit komt door foutieve kuituur maatregelen. Willen wij de winterhardheid van de winter bloemkool planten opvoeren dan zal dat naast selektie moeten geschieden door onderzoek naar de juiste cul tuur zorgen die daartoe kunnen lei den. Daarvoor is nodig dat er lage temperaturen zijn, dus winters met vorst. Ik durf het haast niet meer te schrijven, doch het is nu eenmaal zo, hoe groter de vorstschade des te gro ter de mogelijkheden om resultaten te bereiken met onderzoek en selek tie. De laatste jaren hebben wij maar weinig winters gehad met lage tem peraturen. Er kon dus weinig gedaan worden om de winterhardheid te verbeteren. Nieuwe lijnen en rassen konden hoofdzakelijk alleen maar op kwaliteit beoordeeld worden. Bij de telers was er meer aandacht voor het ras dan voor het onderzoek. Men meende vaak dat de keuze van het ras alleen bepalend was voor een goed resultaat. Was er vorstschade dan werd deze in de eerste plaats toegeschreven aan de gevoeligheid van het ras. Daar men nooit van te voren kan weten of er vorst met lage temperaturen zal zijn moeten cul- tuurproeven steeds herhaald wor den. Aan het eind van het teeltsei zoen blijkt dan alle moeite en werk vergeefs is geweest daar geen waar nemingen'gedaan konden worden. Het komt er dan op aan om vol te houden. Na een strenge winter is er een prachtkans om cultuur waarnemin- Vrijdag 1 maart 1985 gen te doen. Alle met winterbloem kool beplante percelen kan men dan beschouwen als een proefveld. Daar het registeren van verschillen en vergelijkingen kan men dan tot konklusies komen. Waarom is die ene plant, waarom is dat groepje planten weinig of niet door de vorst beschadigd? Dat is echt speurwerk, iedere teler kan daar aan meedoen, een studieclub kan leiding geven en stimuleren. En vooral ook publiceren in het belang van de Zeeuwse telers. Voor de zaadwinning is het ook no dig, dat men kan beschikken over zaaddragers welke zelf of de anders lage wintertemperaturen hebben overleefd. De laatste jaren waren wat dat betreft niet gunstig. Mogelijk dat er nu nog enkele be drijven planten gevonden worden welke deze strenge winter hebben overleefd. Spaar deze planten en verpoot ze niet. Zeg niet dat het veel te lastig is bij.de grondbewerking om die planten te laten staan. Waar een wil is daar is een weg. Mogelijk dat één zo'n overwinterde plant het be gin kan zijn van een nieuw, zeer winterhard ras". En dat is goud waard. Weest echter berekend op teleurstel ling. Het kan n.l. zijn dat bij het in de groei komen na de winter blijkt dat het hart van de plant bevroren is. De plant vormt dan veel blad doch geen kool. Nu een korte samenvatting. De Zeeuwse winterbloemkoolteelt ras sen kan men onderscheiden in: Vroege Deze zijn het meest vorstge- voelig. Ondanks goede en juiste cul tuur methoden blijft het vorstrisico groot. Er is wel enig onderling ver schil. Middenvroege. Deze zijn minder vorstgevoelig dan de vroege rassen. De tien graden grens is voor deze moeilijk haalbaar doch niet geheel uitgesloten. Aan de juiste cultuur maatregelen moet dan zeker zijn voldaan. Late rassen. Deze zijn het sterkst. Er is onderling verschil. Men kan deze wat kleiner de winter inbrengen daar zij na de winter meer tijd hebben om De Nederlandse produktie van oes terzwam komt langzaam maar zeker goed op gang. In 1984 zal de produk tie ongeveer 140 ton bedragen tegen over 30 ton in het voorgaande jaar. Verheugend is het feit dat de teelt van deze paddestoelen steeds meer in handen komt van de champignonk wekers. De opbrengsten per m2 zul len hierdoor in de toekomst beslist gaan toenemen. De afzet verloopt vlot, wel is het zaak om door aan- bodskonsentratie de doorzichtigheid van de markt te verbeteren. Reuze champignons vormden in 1984 een kommercieel sukses. Teeltkundig verliep het een en ander echter niet vlekkeloos. Dit meldt het jaarverslag 1983/1984 van de Koöp. Nederlandse Champignonkwekersvereniging in haar onlangs verschenen jaarverslag, grootste eksporteur van champig- nonkonserven te worden. De kwekers zagen in 1984 hun omzet sterk toenemen. Na een teleurstel lend voorgaand jaar met een totale kwekersomzet van 225 miljoen gul den groeide deze in 1984 naar 300 miljoen gulden. Op veilingnivo steeg de gemiddelde prijs van 231 cent tot even boven de drie gulden. te groeien eer dat er een kool wordt gevorend. Het hart van deplant is ook minder ontwikkeld, dus minder kans op beschadiging. Er is echter een grens aan het klein zijn. Gaat de plant te klein de winter in dan wordt geen kool gevormd. Een koude herfst met nachtvorst is zeer gewenst om de planten af te harden voor de winter. Dit ligt buiten onze. Ondanks al onze zorgen blijft er altijd risico verbonden aan het teelt van winterbloemkool. Vanuit mijn serviceflat ben ik geluk kig nog in staat het wel en wee van de Zeeuwse winterbloemkool te volgen. Mag ik t.zt. een voornemen wie de gelukkige bezitters zijn van nog le vende winterbloemkoolplanten? M. Wattel Henri Dunantlaan A214 Middelburg Tel. 01180-12689. De Ministerraad heeft op 15 februari j.l. besloten om het gebruik van afge broeide bloembollen als veevoer te verbieden. Afgebroeide bloembollen zijn bollen, die overblijven na de ver vroegde opkweek (ook wel broeien of trekken genoemd) van tulpen en nar cissen in de winter. Per jaar komen ongeveer 12.000 ton van deze bollen beschikbaar. De Ministerraad acht vervoedering van deze bollen ongewenst, omdat ze restanten van gewasbeschermings middelen kunnen bevatten. Hier door bestaat de mogelijkheid, dat in melk of vlees van bedrijven, die af gebroeide bloembollen gebruiken, de toelaatbare gehalten aan restan ten van deze middelen worden over schreden. De bestaande wetgeving stelt reeds bepaalde maksima aan het gehalte van restanten van gewasbescher mingsmiddelen in bloembollen en in eet- en drinkwaren. Om in het belang van de afzet van veehouderijprodukten preventief en daardoor doeltreffender te kunnen optreden tegen deze vervoedering dan in het kader van de bestaande wetgeving mogelijk is, wordt nu op Het Tuinbouw Research Proef bedrijf van Schulte Lestraden te Roermond is onder leiding van ir. G. Bults erin geslaagd aard beien te laten bevruchten door vrij vliegende bijen in afgesloten, elektrisch belichte klimaatka mers. De proef is tot stand geko men in samenwerking met L. Hensels, medewerker van het Consulentschap in Algemene Dienst voor de Bijenteelt uit Hil- varenbeek. De bijen werden ter beschikking gesteld door de Proefbijenstand Ambrosius-Hoe- ve te Hilvarenbeek. Reeds eerder is het in een elek trisch belichte ruimte gelukt om bijen te laten vliegen. Het bevlie gen van bloemen in deze ruimte, grond van de Landbouwkwaliteits- wet een algeheel vervoederverbod ingesteld. De bollen mogen boven dien niet meer aanwezig zijn op vee houderijbedrijven. Indien aannemelijk gemaakt wordt, dat de afgebroeide bloembollen vrij zijn van gewasbeschermingsmidde len of in het geheel niet bestemd zijn voor vervoedering gelden het verbod van vervoedering en van het voor handen hebben van de bollen niet. Zojuist is verschenen "Gewasbe scherming en groeiregulatie groot fruit". Deze uitgave werd als inlage van het weekblad "De Fruitteelt" aan alle bij de N.F.O. aangesloten fruittelers verzonden. Deze publikatie kost 4,50 per stuk en kan worden besteld door dit be drag te storten op giro 16 90 875 ten name van het C.A.D. voor de Ge wasbescherming, onder vermelding van "Groot Fruit". zodanig dat ook bestuiving en vruchtzetting heeft plaatsgevon den, is een nieuwe ontwikkeling. In de vrije natuur oriënteren de bijen zich op het zonlicht, het geen in een afgesloten ruimte met elektrisch licht niet aanwezig is. De succesvolle proef geeft nieuwe mogelijkheden voor de verede ling, het voortbrengen van nieu we plantenrassen met betere ei genschappen, doordat nu sei zoen-onafhankelijk het hele jaar door bloeiende planten kunnen worden bevrucht. Al eerder is men er bij Schulte Lestraden in geslaagd onder elektrisch licht in klimaatgekontroleerde ruimten onder andere de uitstervende groente Zeekraal te telen. 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11