Grond en melkquotum Landbouwschap: Melkveehouders hoeven niet meer in te leveren dan 8,65%! Onderzoek: Nederland voor voedsel erg afhankelijk van import Minister blijft ijveren voor gedeeltelijke opkoopregeling Tegenvaller afdracht superheffing melk voor rekening Staat 'Mondjesmaat"besparen op krachtvoer BEUC wil hormonenvrij vlees in Europa De binding van het melkquotum aan de grond is een zaak waar iedere grondeigenaar en- of gebruiker mee te maken heeft. De uitgangspunten ten aanzien van de gevolgen voor het melkquotum in geval van over dracht van grond zijn vastgelegd in een EG-verordening. Onder overdracht van grond moet worden verstaan iedere overgang van eigendom, zakelijk gebruiksrecht, pachtrecht of ieder ander gebruiks recht. De Europese verordeningen leggen een duidelijke koppeling tussen de heffingsvrije hoeveelheid melk en de oppervlakte grond waarop de melkproduktie is bereikt. In Nederland is dit geheel nader uitgewerkt in de Beschikking Superheffing. In de onlangs verschenen "Evaluatienota Superheffing" kondigt minister Braks enkele nadere regels aan. Kan quotum vervallen? De algemene regel is dat het melk quotum dat op grond rust overgaat naar een opvolgende producent. Het melkquotum vervalt als de produ cent de melkproduktie definitief heeft beëindigd en daarvoor in het kader van de opkoopregeling een bijdrage heeft ontvangen. De S.E.V. is al vele malen gevraagd wat er ge beurt als iemand de melkproduktie beëindigt en toch de grond in ge bruik houdt. Blijft het quotum op de grond dan toch bestaan? Op deze vraag geeft de evaluatienota van de minister een antwoord. De minister zegt dat in principe de melkproduk tie ononderbroken moet worden voortgezet maar, dat als daardoor ook voor de toekomst het melkquo tum zou vervallen, dit tot een*waar dedaling van de grond zou leiden. In veel gevallen zou dit tot onbillijke situaties leiden. Dit geldt met name voor de verpachter als de pachter van grond de melkproduktie zou staken. In artikel 5,3e lid van de Beschikking Superheffing is daarom geregeld dat de Minister van Landbouw ook na onderbreking van periodieke melka- fleveringen een heffingsvrije hoe veelheid kan erkennen. Daartoe moet dan wel een verzoek worden ingediend. Bij het opnieuw toeken nen van een melkquotum, na een onderbreking, denkt de minister uit te gaan van het toegewezen quotum op basis 1983. Wel zal uiteraard re kening worden gehouden met even tuele grondoverdrachten die na 1983 t.a.v. het betreffende bedrijf hebben plaatsgevonden. Deze regeling is zo wel van belang voor verpachters, pachters als eigenaar-gebruikers. Het wordt nu dus mogelijk dat een melkproducent van de opkooprege ling gebruik maakt als hij zowel ei gen grond als pachtgrond in gebruik heeft. Voor het deel van het quotum dat op zijn eigen grond rust kan hij een vergoeding ontvangen en de pro- duktie, met toestemming van de ver pachter, op de pachtgrond staken. Het quotum vervalt dan definitief op de eigen grond en op de pachtgrond wordt het "slapend". Op verzoek kan dan later het slapende quotum weer beschikbaar komen. De problemen t.a.v. het melkquotum zijn ook opgelost voor die melkpro ducenten die b.v. enkele jaren de melkproduktie willen stoppen (denk aan arbeidsongeschiktheid) en deze over enkele jaren zelf of door een opvolger, weer willen hervatten. Ook hier kan het quotum slapend ge maakt worden. Tijdelijke pacht Aangezien het ongewenst wordt geacht dat tengevolge van kortlo pende gebruiksrechten de heffings vrije hoeveelheden van de bedrijven te zeer aan schommelingen onder hevig zijn is een bepaling in de Be schikking opgenomen die zegt dat geen heffingsvrije hoeveelheid melk overgaat indien grond - onder welke benaming ook (pacht, huur, verkoop van gras op stam, verhuur maisland, inscharing) - voor een periode van ten hoogste één jaar in gébruik wordt gegeven. In de praktijk is het niet altijd gemakkelijk te bepalen of er sprake is van vaste pacht of van één jarig gebruik. Eigendom of vaste pacht zal moeten worden aange toond. Als er sprake is van één-jarige pacht of huur, ook als er sprake is van elk jaar opnieuw één-jarige pacht, dan rust op deze grond geen quotum. Enkele voorbeelden: 1. A heeft 7 ha eigendom en huurt van jaar tot jaar (zonder pacht- kontrakt) van B nog eens 3 ha. De zoon van B wil de 3 ha weer in eigen gebruik nemen. Als dit ge beurt dan gaat er geen quotum van A naar de zoon van B. 2. Stel A wil van zijn 7 ha eigendom 2 ha verkopen. Als hij verkoopt aan C dan verliest hij twee ze vende deel van zijn quotum om dat op de 3 ha losse grond geen quotum rust. Door deze regeling voor de één-jari ge verhuring zijn, als men de zaken goed regelt, ook de problemen die verband houden met tijdelijke gron druil tussen akkerbouwers en melk veehouders opgelost. Verkoop aan gemeenten Als gronden verkocht worden voor niet-agrarische doeleinden dan gaat het quotum verloren. Dit bepaalt de Beschikking. In de praktijk betekent deze regel dat na de aankoop door de gemeenten en andere overheden en ook de aankoop ten behoeve van de natuurgebieden stagneert. Niemand wil quotum kwijt als daar niets tegenover staat. De minister heeft nu toegezegd de Beschikking te zullen wijzigen. De melkveehouder, die ter kompen- satie van de door overheden aange kochte grond, vrijwel eenzelfde op pervlakte elders verwerft of ter be schikking krijgt, kan een heffings vrije hoevèelheid ter beschikking krijgen, die'gelijk is aan die. welke op de door de gemeente enz. 'aange kochte grond rustte,Op de verkochte grond moet de melkproduktie wel definitief worden gestaakt. Voor de natuurgebieden geldt dat, als gronden verkocht of in gebruik gegeven worden die in belangrijke mate de agrarische bestemming ver liezen, er maximaal 4500 kg per hektare verloren kan gaan. Op deze natuurgronden kan op verzoek een heffingsvrije hoeveelheid komen te rusten van ook maximaal 4500 kg per hektare. Wees voorzichtig Er is nu wel wat meer duidelijkheid gekomen in de grondzaken en su perheffing. De regels worden echter nog wel steeds aangepast. Vraag voor men tot grondtransak- ties, zowel verkoop, koop. pacht, verhuur, huur overgaat steeds advies en maak daarna pas definitieve af spraken over de grondoverdrachten. (Drs. A.A. Jaarsma) S.E.V. In het lopende melkprijsjaar (april '84 - april '85) moeten de melkvee houders in ons land 8,65% van hun produktie inleveren en daar moet het bij blijven. Minister Braks (Land bouw en Visserij) heeft onvoldoende redenen om de boeren nog eens 2,4% minder te laten melken. De be windsman is, wat betreft de hoeveel heid melk die hij extra nodig heeft, te pessimistisch en rekent zich arm. Dit heeft het dagelijks bestuur van het Landbouwschap naar voren ge bracht tijdens een bijeenkomst met de Vaste Commissie voor Landbouw van de Tweede Kamer op woensdag 13 februari jl. in Den Haag. Het Landbouwschap heeft een bere kening gemaakt, waaruit blijkt dat overleg met het landbouwbe drijfsleven gesuggereerd om in het kader van de een verdere korting van de indivi duele melkquota (in vergelijking met de produktie in 1983) achterwege kan blijven. Het Landbouwschap gaat er daarbij vanuit dat op het be sluit van de EG-landbouwministers van vorig jaar, om de melkplas met 1% extra te verminderen, wordt te ruggekomen. Bovendien zal minister Braks zodanige maatregelen moeten nemen, dat de opkoopregeling opti maal wordt benut. Van deze regeling wordt nu slechts in bescheiden mate gebruik gemaakt. Volgens het Land bouwschap moeten ook grotere melkveehouderijbedrijven in aan merking komen voor de opkoopre geling; het plafond van 250.000 kg moet daartoe worden losgelaten, al dus het schap. fing van kracht is, nagegaan zal worden, of men ten onrechte over inevriie melk beschikt. Niet Nederland is voor zijn voedselvoor ziening erg afhankelijk van import. Het totale Nederlandse beslag op landbouwgronden overal ter wereld is zeven tot acht keer groter dan het Nederlandse landbouwareaal. Anders gezegd: de Nederlander legt beslag op meer dan tweemaal zoveel landbouw grond als er gemiddeld per wereldbe woner beschikbaar is. Dit blijkt uit een onderzoek van de wetenschaps winkel van de Vrije Universiteit in Amsterdam in opdracht van de Kleine Aarde in Boxtel. VU-ekonoom Henk Rietveld maakte voor dit onderzoek gebruik van een veelheid aan gegevens van allerlei nationale en internationale instellin gen. In Nederland is per inwoner ongeveer 0,14 hektare landbouw grond beschikbaar. Uit het onder zoek blijkt dat de Nederlander bij zijn huidige manier van leven wel twee tot driemaal zoveel land nodig heeft. Dit hoge cijfer wordt vooral ook veroorzaakt door onze export- aktiviteiten. Zonder die export zou het Nederlandse beslag op land bouwgrond veel minder zijn. Dat Nederland zo afhankelijk is van bui tenlandse landbouwgrond wordt Minister Braks van landbouw wordt gekonfronteerd met een financiële tegenvaller die PvdA-kamerlid Ta- zelaar raamt op circa vijftig miljoen gulden. De afdracht aan de Europese kas van de superheffing die de Ne derlandse boeren moeten betalen op overproduktie van melk overtreft het bedrag dat Braks bij de agrariërs kan innen omdat hij, op aandrang van de kamer, te ruimhartig is omgespron gen met vrijstellingen voor boeren die meer melk wilden produceren dan hen op grond van de algemene regel was toegestaan. Dat geld zal zeker niet alsnog worden verhaald op de melkveehouders, zo zegde de minister toe. Hij zal als puntje bij paaltje komt en "Brussel" staat op zijn geld, de schatkist voor het tekort moeten la ten opdraaien. vooral veroorzaakt door onze vee teelt en veeteeltprodukten. De Ne derlandse veeteelt en dus ook onze export op dit gebied staat of valt volgens de VU-onderzoekers met de invoer op grote schaal van veevoe der. Meer dan het totale Nederland se landbouwareaal is in het buiten land nodig voor de teelt van sojabo nen en tapioka bestemd voor Ne- De BEUC, het Europese bureau van de konsumenten. verenigingen in de tien EG-landen, wil dat de EG-kom- missie in Brussel nieuwe voorstellen op tafel brengt inzake het gebruik van hormonen in de veeteelt. De BEUC heeft daarover een brief geschreven aan de voorzitter van de Europese landbouwraad, de Italiaanse minister van landbouw, Pandolfi. Medio vorig jaar heeft de EG-kom- missie een ontwerp voor een Euro pese richtlijn gemaakt, waarvan de inhoud erop neerkomt, dat het ge bruik van naiuurlijke hormonen in de veeteelt moet worden toegelaten, mits daar een goede kontrole op komt. Het gebruik van kunstmatige (vaak kankerverwekkende) hormo- derlands vee. Het onderzoek van Rietveld en anderen toont volgens de VU en De Kleine Aarde aan dat Nederland wat voedsel betreft, "ver re van zelfvoorzienend is". Dit in tegenstelling, zo wordt gezegd, tot bewerkingen uit landbouwkringen dat ons land op voedselgebied "au tarkisch" zou zijn. De Kleine Aarde wijst er in een eigen reaktie op het rapport nog op dat de grootschalige export van veevoeder de natuurlijke kringloop ernstig verstoort, met na me in de derde wereld. Er is in feite sprake van roofbouw, meent de stichting. nen moet volgens die ontwerp-richt- lijn met ingang van 1 juli van dit jaar worden verboden. Een lijst van ver boden hormonale produkten zal volgens de kommissie door de Euro pese ministers van landbouw moeten worden vastgesteld. Volgens de BEUC die woensdag zijn brief aan Pandolfi openbaar maakte, heeft een kort geleden verricht on derzoek van de Franse konsumen- tenbond uitgewezen, dat 74 procent van de Franse konsumenten vlees wil dat vrij is van hormonen. Ook vanuit een louter ekonomisch standpunt gezien heeft het gebruik van hormo nen in de veehouderij geen zin, aldus de BEUC, want de rundvleesvoorra- den in Europa stijgen nog steeds, terwijl de konsumptie afneemt. Minister ir. G. Braks zal in Brus sel blijven ijveren voor een ge deeltelijke opkoopregeling voor melk, omdat die naar zijn mening in de Nederlandse situatie toe pasbaar is. Ook heeft hij in het van een maximum van 250.000 liter op een niveau van 375.000 liter over te gaan; dan gaat het om bedrijven met 70 tot 75 koei en. De bewindsman zei dit op 13 fe bruari j.l. in de Tweede Kamer tijdens de behandeling van de Evaluatienota Superheffing door de Uitgebreide Commissie voor landbouw. Ook zal hij de gedachte van een Europese opkoopregeling blijven propageren, omdat het speciali satiebeginsel in de EG dan meer tot zijn recht komt. Immers, de zwakste produktiegebieden zul len dan op basis van EG-kriteria het eerst hun melk aanbieden. Kontrole op fraude Met betrekking tot de kontrole op fraude door de Algemene In- spektie Dienst (AID) merkte mi nister Braks op, dat deze kontrole steekproefgewijze, maar wel se- lektief - bij diegenen, die onder verdenking stonden - heeft plaatsgevonden. Hij voegde daaraan toe, dat ge durende de tijd dat de superhef- alleen dit jaar, maar ook de eerstkomende jaren zal men het risiko lopen door de AID gekon- troleerd en eventueel vervolgd te worden. Minister Braks: "Er zijn gevallen gekonstateerd, waarbij de papie ren zodanig waren gerangschikt en gedateerd, dat men ten on rechte in aanmerking is gekomen voor een vrije hoeveelheid. Tegen betrokkenen is opgetreden. Zij zullen worden vervolgd wegens valsheid in geschrifte. De afhan deling ervan is geen zaak van het ministerie van landbouw en vis serij. Wij beraden ons over de vraag, hoe wij moeten handelen terzake de toegewezen hoeveel heid. Het ligt voor de hand, dat alles dat ten onrechte is geklaimd, teniet wordt gedaan. Een aanvul lende vraag is of nog verder moet worden gegaan". De heer J. Wouters uit Teteringen heeft een uitvinding gedaan die op zijn veehouderijbedrijf een bespa ring' oplevert van 3 cent per liter, die tevens een hoop onrust onder de koeien bij het melken wegneemt terwijl hij er zelf ook een hoop ge mak van heeft. De uitvinding van veehouder Wouters komt 'hier op Een "molentje" boven iedere voe derbak dient de koeien tijdens het melken iedere zes sekonden een hoeveelheid van zeven gram krachtvoer toe. Het aantal brokjes dat per keer in de bak valt is haast te tellen. Doordat er steeds nieuw voer valt, blijft de aandacht van de koe tijdens de hele melkbeurt ge vangen. Gedurende een melkbeurt eten ze toch slechts een pond krachtvoer. Het systeem wordt aangedreven met een bijna gerui sloze elektro-motor en heeft een centraal bedieningskastje in de melkstal. Bij de reguliere toedie ning van krachtvoer trekt de boer aan een touwtje waarna in één keer een pond tot een kilo voer in de bak valt. Die hoeveelheid is in enkele ogenblikken op weg naar de vier koeie-magen waarna de koe, niet het domste beest, door te trappen en te vervelen vraagt om méér. Vee-arts Rulkens uit Oosterhout prijst het systeem: "Doordat de koeien rustig de melkstal in komen en toch krachtvoer krijgen wordt de melkafgifte .bevorderd". Bij Wouters, die een studiebedrijf heeft van het Landbouw Ekono misch Instituut (LEI), resulteerde het systeem in een besparing van 242 kilo krachtvoer per koe per jaar. Bovendien nam de melkpro duktie jaarlijks toe met 59 liter per koe. Vrijdag 22 februari 1985 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9