Bedrijfsbeëindiging en omscholing over geld en goed De voorraadsaftrek en de vermogensaftrek 50 Jaar stichting Huishoudelijke en ConsumentnenvoorlichtingHVP Kortingsregeling kleine gasafnamen in de tuinbouw 40-jarig dienstverband op de "Zandhoeve"te Poortvliet Het bedrijf beëindigen is doorgaans een ingrijpende zaak, waarbij veel te regelen valt. Het is goed U vooraf op de hoogte te stellen welke mogelijkheden zijn er. Velen die dat niet deden kregen teleurstellingen te verwerken, die niet meer goed te maken waren. Daarom een gewaarschuwd man telt voor twee en soms voor drie. Hieronder beknopt enkele regelingen. Bedrijfsbeëindigingsregeling Vanaf 6 juni 1983 geldt een bedrijfs beëindigingsregeling van het O. en S. fonds die ten opzichte van daarvoor is ingeperkt. In ruilverkavelings-, herinrichtings- en rekonstruktiege- bieden is de oude regeling van kracht gebleven. Daarbuiten kent de rege ling alleen nog maar een maande lijkse vergoeding voor ondernemers met het hoofdberoep in de landbouw tussen 55 en 65 jaar die hun bedrijf beëindigen. Deze maandelijkse uit kering bedraagt per 1 januari 1985 421.— en is in bepaalde gevallen met de opkoopregeling melk te kombineren. Enkele voorwaarden zijn: ondernemer moet jonger zijn dan 65 jaar; inkomen gedurende de laatste drie jaar gemiddeld niet hoger dan 26.000,— of laatste jaar niet hoger dan 26.000,— behoudens ontheffing wordt de grond verkocht of verpacht aan Bureau Beheer Landbouwgron den (B.B.L.) buiten ruilverkave ling en herinrichtingsgebieden geldt deze verplichting niet. Voor de eerdergenoemde gebieden (ruilverkaveling en rekonstruktiege- bieden) waar sprake is van een aktief struktuurbeleid kent de beëindi gingsregeling naast de maandelijkse uitkering 421.— per maand, vanaf 50 jaar) ook nog de vergoeding in eens voor het vrijmaken van grond (maximaal 36.000,- per beëindi ging): 1.800,— per ha bouw- en gras land en fruitteeltgrond; ƒ5.400,— per ha bloembollen-en boomkwekerijgrond en tuinbouw onder glas; 4.000,— per ha overige kul- tuurgrond. In ruilverkavelings- en rekonstruk- tiegebieden bestaat voor onderne mers jonger dan 50 jaar een vergoe ding op basis van de bedrijfsom vang: 6.000,- tot 24.000,— Aanvraag: indienen bij de distrikts- bureauhouder. Bedrijfsbeëindiging Op Termijn (B.O.T.) Voor eeen deel zijn de voorwaarden gelijk als die van de beëindigingsre geling. In tegenstelling tot de beëin digingsregeling mag men bij de beëindigingsregeling op termijn het bedrijf nog gedurende maximaal zes jaar uitoefenen. Dit betekent dat de ondernemer de door B.B.L. aange kochte grond nog maximaal zes jaar om niet in gebruik kan krijgen. Aanvraag: distriktsbureauhouder. Afkoopregeling toedelingsrechten Door afstand te doen van (potentië le) toedelingsrechten in een ruilver- kavelingsgebied, terwijl de grond of de pacht overgedragen moet worden, kan een vergoeding verkregen wor den van maximaal 10 x de geschatte pachtwaarde bij volledige beëindi ging- Aanvraag: direkteur Landelijke Ge bieden en Kwaliteitszorg (L.K.) in de provincie of bij de plaatselijke kom missie. Omscholingsregeling Hierbij gaat het om een bijdragere geling bij omscholing samengaand met bedrijfsbeëindiging. Eén van de voorwaarden is dat het landbouw bedrijf binnen twee jaar na het slur- ten van de overeenkomst moet wor den beëindigd. Voor de studiekostenregeling moet men jonger dan 48 jaar zijn. Bij om scholing met gebruikmaking van de Vrijdag 22 februari 1QR«% studiekostenregeling worden alleen de feitelijke studiekosten vergoedt. Het 0,^en S.-fonds geeft daarnaast een loondervingsvergoeding van 674,— per week. Aanvraag: distriktsbureauhouder. Sociale regelingen In geval van (toekomstige) bedrijfs beëindiging kunnen de volgende drie sociale regelingen van belang zijn: Rijksgroepsregeling Oudere Zelf standigen (R.O.Z.) De R.O.Z. is bedoeld voor oudere zelfstandigen vanaf 58 jaar, die nog geen 65 jaar zijn. Deze regeling biedt de mogelijkheid om het bedrijf voort te zetten, terwijl het inkomen aange vuld wordt tot de bijstandsnorm. Een belangrijke voorwaarde is dat men in 1984 tenminste een inkomen moet hebben behaald van 15.300,— Verder mag het totaal eigen vermo gen niet hoger zijn dan 166.500,— Aanvraag: bureauhouder of afdeling sociale zaken van de gemeente. Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (R.W.W.) Als de R.O.Z. niet van toepassing is kan de ex-zelfstandige een beroep doen op de bijstand. Het eigen ver mogen mag dan niet hoger zijn dan 10.200,— voor gezinnen en ,7.600,— voor alleenstaanden. Aanvraag: afdeling sociale zaken van de gemeente. Algemene Arbeidsongeschiktheids wet (A.A.W.) Na één jaar geheel of gedeeltelijk arbeidsongeschikt te zijn geweest is een uitkering mogelijk krachtens de A.A.W. De uitkering is onder andere afhankelijk van de mate van ar beidsongeschiktheid. Aanvraag: Agrarische Sociale Fond sen (A.S.F.) Opkoopregeling van melk Melkveehouders die voornemens zijn de melkproduktie te staken kunnen hun quotum inleveren bij de overheid tegen een prijs van 0,65 per kg. De bijdrage geldt voor maxi maal 250.000 kg melk. Bekijk goed voor u aanvraagt (bij de distriktsbureauhouder) of de rege ling past in uw gezin, uw bedrijf. Vraag vooraf ook informatie aan de sociaal-ekonomische voorlichter(s- ter) in uw gebied. Raadpleeg ook uw boekhoudbureau of belastingkonsu- lent over de fiskale aspekten van de ze opkoopregeling. De indruk bestaat thans dat er meer belangstelling bestaat voor het ge deeltelijk beëindigen, zoals het af stoten van de tak melkveehouderij, dan voor de totale bedrijfsbeëindi ging. Het is niet uitgesloten dat toe passing van de opkoopregeling sa men-met de bedrijfsbeëindigingsre geling van het O. en S.-fonds in sommige gevallen aantrekkelijk kan zijn. Tenslotte In vogelvlucht is getracht u een idee te geven van de regelingen die van belang kunnen zijn bij bedrijfs beëindigingssituaties. Voor uitgebreide informatie kunt u kontakt opnemen met de sociaal- ekonomische voorlichting. De voorraadaftrek en de vermogens aftrek geven een belastingverlich ting welke beoogt de gevolgen van de inflatie te beperken. Beide aftrekken betekenen een definitieve en onmid dellijk toe te passen vermindering van de winst uit bedrijf, zonder dat daar een toekomstige claim van de fiscus tegenover staat. De aftrekken verminderen de voor de belasting aan te geven winst zonder meer. Zo wel de voorraad als de vermogensaf trek wordt berekend naar de toe stand bij het begin van het boekjaar. De voorraadaftrek wordt berekend over de fiskale boekwaarde van de voorraad, terwijl voor de vermogens- aftrek het ondernemingsvermogen de grondslag vormt. De voorraden waarop de voorraad aftrek van toepassing is, zijn uitge sloten van de vermogensaftrek ondat de wetgever geen dubbele aftrek van dezelfde posten wenst. Het percen tage van aftrek bedraagt voor 1985 voor beiden De aftrekken bete kenen een niet geringe faciliteit. Er zijn landbouwers die van boek jaar willen veranderen om een gro tere voorraadaftrek te bewerkstelli gen. Voor de inkomstenbelasting heeft men er echter mee te maken dat de wet uit gaat van het beginsel, dat de winst per kalenderjaar moet worden berekend. Dat is anders dan bij de regeling voor boekjaren onder de vennootschapsbelasting waar een zekere vrijheid om van boekjaar te veranderen bestaat. Alleen indien de aard van de onderaening daartoe De kleine gasverbruikers in de tuin bouw (tuinders met een totaal gas verbruik van minder dan 30.000 ku bieke meter per jaar), kunnen ook over 1984 weer bij het Landbouw schap een korting aanvragen op de door hen betaalde gasprijs. De korting bedraagt over 1984 7 cent per kubieke meter. Dat is 2 cent minder dan in 1983. De door de Gasunie aan het Landbouwschap beschikbaar gestelde financiële mid delen laten voor 1984 een hogere korting dan 7 cent niet toe. In het voorafgaande jaar is namelijk geble ken dat het aantal tuinders dat voor de regeling in aanmerking komt, aanmerkelijk groter is dan aanvan kelijk werd gedacht. De kortingsregeling geldt niet voor de eerste 8.000 kubieke meter. Van het jaarverbruik over 1984, dat met rekeningen van het gasbedrijf moet worden aangetoond, wordt dus eerst 8.000 kubieke meter afgetrokken. Is het jaarverbruik 27.000 kubieke me ter, dan komt er dus 19.000 kubieke meter in aanmerking. Ook deze af trek heeft een financiële reden. Het beschikbare bedrag is namelijk te laag, om over het hele verbruik de korting te betalen. Er wordt geen rekening gehouden met het feit of er een woonhuis op de bedrijfsmeter zit. Aanvraagformulieren voor de kor tingsregeling kunnen worden aange vraagd bij de Gewestelijke Raden van het Landbouwschap. Deze for mulieren moeten, met daarbij de op het formulier aangevraagde gasre- keningen, ook weer aan de Gewes telijke Raden worden teruggestuurd. Uitbetaling vindt naderhand plaats door het Landbouwschap in Den Haag. De aanvragen moeten worden inge diend vóór 31 augustus 1985. Daarna komt men niet meer voor de regeling 1984 in aanmerking. aanleiding geeft, mag de winst wor den bepaald over 'n niet met het kalenderjaar samenvallend boek jaar. Bij een landbouwbedrijf is dat van toepassing. Het boekjaar kan dan bijvoorbeeld lopen van 1 mei tot 1 mei, maar tot een boekjaar dat loopt van stel 1 oktober tot 1 oktober zal men niet kunnen komen, omdat bij de mogelijkheid om tot een van het kalenderjaar afwijkend boekjaar te komen de problematiek van de voorraadwaardering per balansda tum een rol speelt. In een land bouwbedrijf heeft men bij afsluiting van het boekjaar op een datum in 't najaar daar echter in het bijzonder mee te maken. Bij eventuele ver andering van boekjaar dient verder aan meer gezichtspunten aandacht te worden besteed dan alleen aan de voorraadaftrek. Voor de vermogensaftrek wordt het ondernemingsvermogen o.a. vermin derd met de boekwaarde van de op de balans voorkomende landbouw gronden. Deze blijven buiten aan merking omdat de inflatiewinst op landbouwgrond door de landbouw- vrijstelling is vrijgesteld van inkom stenbelasting. Helaas mogen de schulden die rusten op landbouwgrond niet uitgescha keld worden voor de toepassing van de vermogensaftrek. De betreffende schulden kunnen derhalve voor het berekenen van de aftrek niet op de boekwaarde van de landbouwgrond in mindering worden gebracht. Men kan de vermogensaftrek gunstig In aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana, herdacht Vrijdag 8 februari de Stichting Huishoudelijke en Consumentenvoorlichting ten plattelande in het Congres gebouw te Den Haag, haar 50 jaar bestaan. De officiële opening werd verricht door ir. D.S. Tuijnman. Ha zijn openingsrede bood de heer Tuijnman het eerste exemplaar van het Jubileumboek Huishouding, Voorlichting en Wetenschap aan Prinses Juliana aan. (Foto Ab Westerbeek). 15 februari j.l. werd op de Zandhoe- ve te Poortvliet het feit herdacht dat medewerker en trekker-chauffeur dhr. M. Uyl 40 jaar geleden in dienst trad bij de familie Geuze. Dit ge beurde onmiddellijk na het droog vallen en weer bewonen en in ge bruik nemen van de gebouwen door de vader van de toenmalige boer, ir. M.A. Geuze, die met zijn vrouw nog in het niet-bevrijde Noord-Neder land geëvacueerd was. De toen 15- jarige jubilaris is thans bij de derde generatie van de familie werkzaam. De huidige werkgever, dhr. M.D. Geuze en verschillende andere spre kers, w.o. de voorzitter van de Z.L.M.-afdeling, dhr. M. Burgers, spraken de jubilaris en zijn familie toe, vergezeld van geschenken. Dhr. Uyl zelf haalde in zijn dankwoord eveneens menige herinnering op en memoreerde de goede geest van sa menwerking, zodat in meerdere ge neraties van blijvende vriendschap sprake kon zijn. beïnvloeden door besparingen in het bedrijf te gebruiken voor aflossing van schulden die op de landbouw gronden rusten. Dat kan ook door liquide middelen uit het privé ver mogen in het bedrijf te brengen en aan te wenden voor aflossing van schulden op gronden. Daar voor de vermogensaftrek de toestand bij het begin van een boek jaar beslissend is, kan landbouw grond beter né de aanvang van een boekjaar worden gekocht dat kort voor het einde ervan, omdat het on dernemingsvermogen dan een jaar later met de verkregen landbouw grond wordt verminderd. Het kiezen van een zo gunstig mo gelijk uitgangspunt is zeker van be tekenis, daar de besproken aftrekken tot een belangrijke belastingverlich ting kunnen leiden. J. Spijk.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3