VOOR lib VROUW p.j. zuid geluid Beheerslandbouw wil weidevogels sparen Studiedag "boerin en fïskus" T opkaderkursus II redaktie Peter Risseeuw superheffing leidt tot psychische problemen onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Op donderdag 14 februari is de studiedag - boerin en fiskus - gehouden in "Het Tonnenmagazijn" te Brouwershaven, georganiseerd door de agrarische kommissie. 930 uur is de ontvangst met een kopje koffie en 10.00 uur precies heet mevrouw Dees-Franje, presidente van de agrarische kommissie, ongeveer 90 dames van harte welkom. Tevens heet ze de sprekers van deze morgen welkom en alle genodigden. Mevrouw Dees geeft even een terugblik op 1984. Een zeer nat najaar met zijn eigen specifieke problemen en naar het zich laat aanzien ook een jaar waarvan de financiële uitkomsten niet hoog zullen zijn. Zij merkt op dat de ontvangsten niet in verhouding staan tot de kosten. De ondernemer is inventief, strijd lustig en werklustig genoeg, maar mede door het beleid van de over heid zijn er grote overschotten ont staan. Nu al hebben we een boter berg, een melkplas, te veel graan, aardappels eieren en mest. En de prijsvoorstellen van de heer An- driessen zijn weer lager. Agrarisch Nederland blijft inleveren. Toch zouden we eigenlijk moeten kunnen investeren en reserveren. Belasting voordelen zouden kunnen helpen de grote risiko's - die vooral een psychi sche belasting geven - te verlichten. Nu gaan steeds meer vrouwen mee helpen om het inkomen te stabilise ren, aldus mevrouw Dees. Hierna geeft ze het woord aan de heer mr. D.J. de Korte, inspekteur van rijksbelastingen te Zierikzee. Belastinginspekteur De heer De Korte wil ons duidelijk maken, wat de belastinginspekteur nu eigenlijk voor funktie heeft. Voor de overheidsbegroting is veel geld nodig; de inspekteur moet zor gen dat het geld voor die begroting binnenkomt. Dit gebeurt via direkte en indirekte belastingen. De grootste geldinbrenger is de omzetbelasting, daarna de inkomsten en loonbelas ting en daarna de vennootschapsbe lasting. Premieheffing wordt vaak wel ge voeld als belasting, maar dat is het beslist niet. De inspekteur heeft een aantal me dewerkers, die gemachtigd zijn voor hem op te treden. De ondernemer maakt meestal gebruik van een boekhouder, maar men kan ook zelf naar het belastingkantoor gaan met het aangiftebiljet. Men wil en kan u daar ook helpen, dit is een service van de belastingdienst. De inspek teur noemt dit het werk van de barmhartige sameritaan, wat later in de diskussie de vraag ontlokt of de ondernemer dan ook de zieke langs de kant van de weg is. Het invullen van het aangiftebiljet wordt steeds moeilijker. Ook voor de inspekteur wordt het werken steeds gecompli ceerder. Indien men geen aangifte biljet krijgt, is men verplicht er zelf een aan te vragen. Bij de aangifte kijkt men naar de jaarstukken. In dien hier hiaten inzitten is dat voor de medewerker aanleiding om op heldering te vragen en soms om een algehele kontrole uit te voeren. De inspekteur en zijn medewerkers hebben een strikte geheimhou dingsplicht. De boekhouding is erg belangrijk, deze zal de bewijspositie verhogen. Bijv. bij een boekhouding, kunnen er bij de kas nooit meer uitgaven zijn dan inkomsten. Dit kan al een reden voor kontrole zijn. De landbouw- boekhoudburo's in Zeeland zijn vol gens de inspekteur zeer goed. Eerst krijgen we de voorlopige aan slag, die gebaseerd is op een schat ting. Dan komt de definitieve aan slag. Hiertegen kan men in beroep gaan, daarna is de aanslag dan ook echt definitief. Men betaalt niet aan de inspekteur maar aan de ontvan ger. Na een tweede kop koffie brengt de toneelgroep van de plattelandsvrou wen van de afd. Wemeldinge twee korte sketchjes ten gehore over de vrouw en het meewerken. Dit in re latie tot het fiskale beleid en hoe het nu zit met de tweeverdienerswet. Heel leuk en zeer spontaan gebracht. Vorige week stond in deze krant het eerste deel van een verslag van de Topkadercursus die gedurende drie weken werd gehouden in vormings centrum Hedenesse in Cadzand. Zoals u uit het eerste gedeelte van dit verslag heeft kunnen konkluderen was deze kursus een groot sukses. Er werd over notariaatkwesties ges proken door kandidaat-notaris Mr. Martens, dhr. van Dijk van de Stich ting Public Relations Land- en Tuinbouw heeft gesproken over de aktiviteiten van de Stichting P.R., en de heer Geuse van het Landbouw schap behandelde de automatisering waarbij vooral werd gesproken over de sociale kanten hiervan, wanneer de komputer eenmaal ver doorge voerd zal zijn in de landbouw. Ook hebben we kunnen kennismaken met het journalistieke werk via de free-lance journalist Dick Hartog. Hij leerde ons diverse intervieuw- technieken die door de kursisten werden uitgeprobeerd voor de video waardoor je later je eigen kwaliteiten en fouten terug kon zien. Ook wer den er onder zijn leiding enkele kranten uitgeplozen waarbij heel duidelijk het verschil in berichtge ving naar voren kwam. Derde en laatste week De maandag werd begonnen met een inleiding over algemene aktuele ekonomische vraagstukken door de heer van Straaten van de Ekonomi sche Hogeschool te Tilburg. Het viel echter maniet mee om op de maan dag door zulke zware stof te bijten. De volgende dag kwam Ton Vier hout van de LH te Wageningen een inleiding houden over de alternatie- Vrijdag 22 februari 1985 ve landbouw, in het speciaal de bio- logisch-dvnamische landbouw, 's Middags kreeg hij versterking van een Walcherse praktijkboer, die ons vertelde over de gang van zaken op zijn bedrijf. Het was zeer interessant eens iets te horen over deze vorm van boeren. Wat nog niet vermeld is, 's avonds na het formele gedeelte werd in gebouw de open haard aangestoken en werd onder het genot van een frisdrankje of een alkoholisch drankje met het informele gedeelte aangevangen. Dit durfde wel eens tot in de kleine uurtjes te duren. Toch is dit ook een belangrijk onderdeel van de kursus. Dit bracht er vooral toe dat de groep een hecht team werd. 's Avonds werden onze sociale vaar digheden weer wat bijgespijkerd door Mark Claus. De volgende dag hield dhr. Doeleman, voorzitter der ZLM, een uitgebreide lezing over de landbouwpolitiek, gezien vanuit de situatie van de ZLM. De middag werd ons een uitstap naar Gent aan geboden. Na eerst een rondleiding door Gent een overheerlijke maaltijd te hebben gehad werd 's avonds een bezoek gebracht aan de geweldig mooie Schouwburg om de voorstelling "Door de liefde verrast" bij te wonen. Werkstuk Helemaal klaar zijn we nog niet. Voor 1 april moet ieder over een zelf te kiezen, willekeurig, onderwerp een werkstuk inleveren. Dit zal dan worden beoordeeld door de kom missie Topkadervorming Zuidwes ten en deze kommissie beslist dan ook of je in aanmerking komt voor De sociaal-ekonomische voor lichters van de Gelderse Maat schappij van landbouw hebben er ongewild een taak bij gekregen. Zij worden nu ook al noodged wongen ingezet als sociaal-psy chologische hulpverleners. Ook dit is een gevolg van de super heffing. Woorden van deze strekking sprak W.J. Lokhorst, voorzitter van de maatschappij, woensdag in de jaarvergadering van deze agrarische organisatie. Volgens Lokhorst is de spanning over de toekomstige financiële positie in veel boerengezinnen ondraaglijk geworden. "Nieuwe begrippen als quotering, heffin gen, koppeling aan de grond, en een ondoorzichtige regelgeving met een zeer komplexe uitvoering hebben onvoorstelbare wissels getrokken op het inkasserings- vermogen van vele melkveehou ders. Ook gaf het een goede ontspanning tussen de sprekers in. T weeverdienerswet Hierna is de heer mr. M. van der Heijde, fiskaal adviseur van het mi nisterie van landbouw en visserij aan het woord. De heer van der Heijde begint met de opmerking dat de tweeverdie nerswet er is gekomen, met het oog op de individualisering van man en vrouw - dus emancipatie - en een betere draagkracht verdeling. Er zijn veel wijzigingen in de fiskale sfeer. De tweeverdienersregeling houdt globaal in: - een andere indeling van de ta- riefsgroepen - een zelfde algemene belasting vrije voet voor iedere belasting plichtige - invoering van voet-overheveling - een verdergaande uitbreiding voor de zelfstandige belasting heffing van de gehuwde vrouw - een wijziging van de regeling voor de in de onderneming mee werkende partner De meewerkregeling is per 1 januari 1985 opgeheven. Hiervoor in de plaats krijgen we nu de meewerk-af- trek. Bij deze aftrek wordt - evenals voorheen - een relatie gelegd tussen het aantal in de onderneming mee gewerkte uren en de hoogte van de winst. Naast deze regeling is er nog een an dere regeling mogelijk, nl. het aan gaan van een soort arbeidsovereen komst tussen ondernemer en zijn echtgenote. Tussen deze regelingen kan men kiezen, ieder jaar opnieuw, maar dat moet wel bij de aangifte vermeld worden. Daarnaast hebben we nog de maatschap en de firma. Hierna bekijken we nog wat voor beelden door de heer van der Heijde op papier gezet, bij verschillende in komens. Het blijkt nu, dat de maatschap al vrij snel, bij een inkomen van 60.000,- of hoger voordeling kan zijn. Dit is aanleiding voor de heer Doele man van de Z.L.M., om hier zijn ver bazing over uit te spreken. In het verleden is altijd gezegd, dat de maatschap pas aantrekkelijk zou zijn bij 100.000,- of meer belastbaar in komen. Er ontstaat een levendige diskussie en op sommige vragen van de dames moeten zelfs de inleiders het ant woord schuldig blijven. Ook moesten er wegens tijdgebrek vele vragen blij ven liggen. Om 1230 uur gingen we gezamenlijk lunchen en daarna kon men met de bus naar Neeltje Jans. Aly Wisse Colijnsplaat het diploma. Hierbij geldt niet alleen de waardering van je werkstuk maar ook je inzet tijdens de kursus. Enkele leden van deze kommissie'kwamen ook regelmatig gedeelten van de kursus bijwonen. Evaluatie De laatste dag op Hedenesse werd uitgebreid geëvalueerd over de totale kursus. Hieruit bleek dat het zeer gevarieerde programma bij iedereen heel goed aangeslagen was. Alleen zouden de meesten nog wel iets meer training in de kommunikatieve vaardigheid in het programma wil len zien. Verder kan iedereen terug zien op een hele leerzame en vooral ook gezellige tijd. Ik ben van mening, en ik weet dat de andere 11 kursisten deze mening met me delen, dat iedere jonge ondernemer in Zuid- West Nederland deze topkader ge volgd moet hebben. Vervolgens zou ik nog iedereen wil len bedanken die deze kursus tot zo een goed slagen heeft gebracht. Peter Risseeuw Sedert 1980 is door de Direktie Beheer Landbouwgronden (DBL) in samenwerking met on der andere het Rijksinstituut voor Natuurbeheer (RIN) onderzoek verricht naar de effekten van de agrarische bedrijfsvoering op de weidevogelstand. In de jaren 1980 en 1981 is het onderzoek vooral gericht geweest op de mate van vertrapping van nesten door weidend vee. Eén van de belang rijkste konklusies was toen dat bij normaal gangbare beweidings dichtheden slechts een fraktie van de nesten op een perceel gespaard blijft. Vanaf 1982 is in het onder zoek nagegaan wat de invloed is van het graslandgebruik op het broedsucces. In totaal zijn gege vens van meer dan 5000 nesten verzameld. Uit het vervolgonderzoek, uitge voerd in Waterland (Noord-Hol land) is gebleken dat het aantal vogels dat nestelt op te maaien percelen groter is dan op beweide percelen. Dit geldt in het bijzon der voor de grutto. Naast het grotere aantal nesten werd ook een hoger uitkomstpercentage op maaipercelen gekonstateerd. Voor het maaien is het van belang de data van uitkomst van de ver schillende legsels te kennen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat 50-90% van de kievitsnesten in het onderzoeksgebied uitkomt van 10 mei tot begin juni; dieno vereenkomstig geldt voor de grutto 15 mei tot begin juni, voor de tureluur 20 mei tot 10 juni en voor de kemphaan eind mei tot half juni. Uit deze data kan wor den afgeleid dat voor het behoud van öe nesten inscharing niet eerder kan plaatsvinden dan in juni of op zijn vroegst eind mei voor kievit en grutto. Dit is echter bezwaarlijk omdat het gras dan te hoog wordt. Een oplossing kan zijn het eerste gras vroeg in het voorjaar af te laten grazen door jongvee of schapen. Het voor weiden mag evenwel niet te laat gestopt worden omdat er dan voor de vogels te weinig tijd res teert om jongen groot te brengen. Het onderzoek heeft aangetoond dat het na uitscharing van het vee twee weken duurt voordat het merendeel van de vogels op de afgegraasde percelen met de eileg is begonnen. Aangezien het broeden ongeveer een maand tijd vergt en de kuikens minstens een week in staat moeten worden ge steld om het maairijpe gras te verlaten, is dan in totaal een rusttijd van 7 weken nodig voor dat het maaien kan plaatsvinden. Bij voorbeweiding tot eind april zal de rustperiode tot na de eerste helft van juni moeten duren om de weidevogels de kans te geven het broedsel met succes te vol tooien. Beheersovereenkomsten De resultaten van het onderzoek woröen gebruikt bij het opstellen van beheersplannen voor de zo genaamde beheers- en reser- vaatsgebieden. In deze gebieden wordt een agrarische bedrijfsvoe ring beoogd, waarbij mede reke ning wordt gehouden met het be heer van natuur- en landschaps waarden. Een beheersplan vormt het raamwerk waarbinnen agrarische ondernemers beheersovereen komsten kunnen afsluiten met het Bureau Beheer Landbouw gronden (BBL) van het Ministe rie van Landbouw en Visserij. Dit betekent dat een ondernemer een financiële vergoeding ontvangt als deze zich bereid verklaart tot een aangepast gebruik van de grond, bijvoorbeeld door op een deel van het bedrijf later te maaien en later te weiden, fiet is de bedoeling dat door vrij willige medewerking van de boe ren de natuur- en landschaps waarden in de beheers- en reser- vaatsgebieden in stand blijven. De weidevogels vormen hiervan een belangrijk onderdeel en het behoud ervan is van grote bete kenis. Brochure De resultaten van het onderzoek zijn beschreven in een brochure getiteld "Beheerslandbouw in weidevogelgebieden". Deze bro chure is gratis verkrijgbaar bij de Direktie Beheer Landbouwgron den. Postbus 20022, 3502 LA Utrecht, telefoon 030-852345. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21