Hartekreet "IJspret". t> ^oS 4 -c- zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Keihard nee tegen korting melk-quotum Werkgroep zoekt ideeën graanbeleid m VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 65e JAARGANG NO. 3770 land- en tuinbouwblad Schaatsliefhebbers hebben afgelopen week dankbaar geprojecteerd van de strenge vorst. Ijsbanen konden de drukte soms nauwelijks verwerken. Op veel sloten, plassen en grachten kreeg de jeugd in alle rust de gelegenheid de schaatskunst onder de knie te krijgen. Het moet er maar eens uit, want ik ben het behoorlijk beu: onophoudelijk stapelen de nota's, - al dan niet groen - de visies, - al dan niet totaal - en de plannen - met en zonder beleid - zich op mijn buro op. De stroom is onafzienbaar en het nut peilloos. Dikke onleesbare nota's en rapporten waarvan samenvattingen van samenvattingen voor niet ingewijden onleesbaar blijven. De ene nota is nog niet uit of de andere komt er al weer aan, dikwijls om het tegen deel te beweren. Zonder samenhang, zonder visie, zon der beleid. Er worden - echt waar - nota's gemaakt die gebaseerd zijn op wetten die er nog niet eens zijn en waarvan lang niet vaststaat dat ze er ooit zullen komen. Een voorbeeld hiervan is het waterkwaliteitsplan van de provincie Zeeland. Van ons wordt verwacht dat wij op al die onzin serieus reageren. En het gaat maar door. Als eenvoudig jurist kan ik zo zachtjes aan deze "wan- stroom" nauwelijks nog volgen. Maar wie nog wel in deze tijd van tweeverdieners, voordeurdelers, voetoverheve ling en wat voor toverwoorden nog meer. Ik kreeg vorige week mijn belastingbiljet thuisgestuurd met de verheu gende mededeling dat vanwege mijn eenvoudige parti- kuliere huishouding volstaan kon worden met een ver eenvoudigd aangiftebiljet. Maar het is wèl weer inge wikkelder geworden dan vorig jaar. De speciale belas tingtelefoons zijn overbelast. De belastingdienst adver teert zich arm om de mensen de weg te wijzen. Dat zegt al genoeg. Ik heb wat dat betreft te doen met anderen die er natuurlijk al helemaal niet meer in slagen hun belasting biljet behoorlijk in te vullen. Kassa voor de belastingad viseurs. We zijn echt een beetje gek aan het worden: want blijkbaar nemen de mensen dit. En het gaat maar door - overal: in Goes hebben ze de parkeerregeling zo over- georganiseerd dat een normaal mens er geen weg meer mee weet en gillend de stad uitvlucht. De binnenstad is vervuild en verpest door duizenden borden en bordjes met onbegrijpelijke teksten. En niemand die er wat van zegt, laat staan er iets aan doet. Kafkiaanse toestanden. Vervreemding. Verdoving. Neem het onderwijs: over elkaar heen vallende nota's over vernieuwingen, veranderingen, bijstellingen. Ge volg: onrust op de scholen, demotivatie. Kaalslag in het lager beroepsonderwijs. Geforceerde fusies waarvan de naweeën nog jarenlang door zullen werken. Zonder on derwijskundige onderbouwing. Het gaat maar door. Be zuinigingen. Ik weet wel een echt goede manier om te bezuinigen. Het ministerie van onderwijs maar eens lek ker uitdunnen. Saneren. Een einde aan de eindeloze stroom nota's. Eindelijk rust op de scholen, zodat het personeel zich aan zijn eigenlijke taak kan wijden, name lijk onderwijs geven. Dat organisaties als de onze jaren lang zorg hebben gedragen voor het onderwijs op het platteland speelt blijkbaar geen enkele rol. Er is maar een manier om er iets aan te doen: weg met de HEF-VO. Waar zit ons verstand. Vervreemding alom. Van de hoogge prezen deregulering merken we niks. Besturen op de vierkante millimeter. Geen visie, geen beleid. Nul. Waarom reageren de mensen niet! Het resultaat van dit alles is volledige demotivatie bij de mensen. Murw geslagen door het geweld van stapels bedrukt papier. Murw geslagen door geboden en verbo den. De ene helft van Nederland kontroleert de andere. Dit moet leiden tot burgerlijke ongehoorzaamheid. De mensen zullen hun plan wel trekken zoals ze aan de grenskant zeggen. Een vastgelopen maatschappij. Geen élan, geen dynamiek. Waar zijn we toch mee bezig? Ik pleit voor herinvoering van het gezonde boerenverstand. Desnoods wettelijk verplicht. Dat het weer mogelijk ge maakt wordt zonder onleesbare nota's - gewoon - in be grijpelijke taal weer dingen met elkaar te bespreken om vervolgens duidelijke afspraken te maken om die dan ook na te komen. Wat zou de wereld er van opknappen. Oggel "Nee". Deze niets aan duidelijkheid te wensen overlaten de uitspraak geeft aan hoe de Nederlandse melkveehou derij denkt over een korting van nog eens 1 miljoen ton op de melkproduktie in de EG. Het Russische woord voor "nee" klonk woensdag jl. zeer beslist uit de mond van de heer J.L. Nysingh, tijdens de bestuursvergadering van het produktschap voor Zuivel. Daar bleek dat het bestuur als één man achter dit nee stond. PZ-voorzitter drs. H. Schelhaas meende dat de EG zich heus geen buil zal vallen als de verdere inkrimping van de melkafleveringen niet doorgaat. In een uitvoerig betoog gaf hij aan hoe een licht herstel van de zuivelmarkt het terugdraaien van de EG- beslissing rechtvaardigt. Vorig jaar al besloten de Europese landbouwministers de hoeveelheid melk die mag worden geproduceerd zonder dat superheffing verschuldigd is, in het seizoen 1985/86 nog eens met 0,9 procent terugmoet. Als de Europese Commissie niet voorstelt hierop terug te komen, gaat dat per 1 april a.s. automatisch in. Als het aan het produkt schap voor Zuivel ligt, komt het echter niet zover. "Dit kan voor vele boeren de druppel zijn die de emmer doet overlopen", aldus voorzitter Schelhaas. Hij voerde een reeks argumenten aan om duidelijk te maken dat die 0,9 procent extra korting nu niet nodig is. "Al zijn de moei lijkheden op de zuivelmarkt nog geenszins voorbij, toch is er wel degelijk sprake van een licht herstel op de zuivel markt. Voor het komende jaar is een verdere groei van de zuivelexport te verwachten. De afzet binnen de EG is in 1984 met ongeveer een half procent gestegen en in 1985 is tenminste eenzelfde groei te verwachten. De kaascon sumptie neemt in vrijwel elk EG-land onafgebroken toe; in de zuidelijke landen stijgt het consumptiemelkver- bruik, terwijl de boterconsumptie het dieptepunt achter zich schijnt te hebben. De interventievoorraad mager melkpoeder daalt snel" zo zei Schelhaas. "Op grond van al deze overwegingen kan gezegd worden dat de Ge meenschap zich beslist geen buil zal vallen aan het niet doorgaan van de verdere inkrimping van de melkafleve ringen met 0,9 procent". Zijn bestuur stelde zich unaniem achter deze uitspraak. In een brief aan minister Braks zal dit eensgezinde standpunt worden doorgegeven. De Nederlandse akkerbouwers moeten zelf weer wat.meer het roer in handen zien te krijgen voor wat betreft het graanbeleid. Daarom is deze week een werkgroep inge steld die op zeer korte termijn met aanbevelingen moet komen voor de Nederlandse houding bij de besluitvorming in Brussel. Hef dagelijks bestuur van het Landbouwschap besloot dat woensdag j.l. op aqjiraden van de Hoofdafde ling Akkerbouw. "Als we niet zelf met ideeën komen, wordt het voor ons gedaan en krijgen we ongetwijfeld te maken met maatregelen die ons slecht passen", aldus de voorzitter van de Hoofdafdeling, de heer J. Leeuwma. De vier man sterke werkgroep uit de Hoofdafdeling Ak kerbouw gaat, gesteund door het secretariaat van het Landbouwschap, de diverse mogelijkheden bestuderen die denkbaar zijn voor de oplossing van de graanproble- matiek. Daarbij zal men onder meer een pas verschenen notitie als uitgangspunt nemen, waarin mogelijkheden als prijsverlaging, contingentering en medeverantwoor delijkheidsheffing worden besproken. Ook een verschui ving naar het gebruik in veevoer en in de industrie is denkbaar. In Landbouwschapskringen is te vernemen dat niet direct aan heel nieuwe oplossingen gedacht moet worden, maar veeleer aan een goede achtergrond voor de keuzes die gemaakt moeten worden. Te verwachten is dat een definitieve aanpak van de graanproblematiek het best kan bestaan uit een combinatie van maatregelen. Daarbinnen kan dan iedere EG-lidstaat, met elk z'n ei gen specifieke omstandigheden, de meest passende op lossing vinden. De Hoofdafdeling Akkerbouw is ervan overtuigd dat er wat moet gebeuren. "Je kunLniet alleen maar ideeën afwijzen. We moeten zelf met suggesties komen", aldus voorzitter Leeuwma. Door de instelling van het werk groepje hoopt men dit snel te realiseren. Want snelheid staat voorop, dat is wel duidelijk. Reeds vóór de volgende bestuursvergadering van het Landbouwschap, begin maart, hoopt de Hoofdafdeling al wat lijnen te kunnen aangeven. Bij bespreking van de nota over het EG-land- bouwbeleid kunnen de adviezen van de werkgroep dan worden meegenomen. Daarmee hoopt de akkerbouw sector wat meer invloed te kunnen uitoefenen op het beleid dat zo diep ingrijpt in de bestaansmogelijkheden van veel bedrijven.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1