Weerklank de opvallendste voordelen van de cebeco Landbouwspuiten op een rijtje gezet. W interbloemkooltelers uithuilen en opnieuw beginnen BOERDERIJ 50 HA. TELERS e AKKERBOUWBEDRIJF Nickerson - Zwaan b.v. TEUNISBLOEMEN Nickerson - Zwaan b.v. ingezonden Agrarische Makelaardij Hopma Bestuiving door bijen Zonder opleiding op de trekker: brokken maken ngezonden Tuindersgas moet duurder CEBECO-HANDELSRAAD UW BETROUWBARE PARTNER IN LANDBOUWMECHANISATIE Na enkele jaren met zeer gematigde wintertemperaturen hebben -onze winterbloemkool planten te strenge vorstperiodes moeten ondergaan. Vooral voor hen die dit seizoen voor het eerst dit gewas zijn gaan telen is dit een geweldige teleurstelling. Laat de moed niet zakken; uithuilen en opnieuw beginnen. In de vele ja ren dat ik dit gewas teelde heb ik het maar enkele malen meegemaakt dat het door vorstschade geheel verloren ging. Meestal blijft er een zodanig percentage van de planten gespaard dat dankzij de dan hoge veilingprijs, toch nog een lonend financieel re sultaat wordt bereikt. Over een reeks van jaren gerekend in de schade ver oorzaakt door een te natte grond groter dan vorstschade. Wanneer, zo als nu het geval is, reeds vroeg in het jaar blijkt dat het gewas als verloren moet worden be schouwd, dan heeft men naast het verlies het voordeel dat de grond nog met een ander gewas volledig pro- duktief kan worden gemaakt. De teelt van winterbloemkool is fi nancieel minder riskant dan velen denken. Dus in juni van dit jaar op nieuw uitzaaien. Nu enkele adviezen en opmerkingen omtrent waarnemingen en winter hardheid. De vroege rassen zijn, afgaande op de kleur, voor 100% bevroren. In het verleden kon men na iedere winter periode vorstschade waarnemen dat de vroege rassen het meest geleden hadden. De planten die niet totaal waren doodgevroren vormden meestal een misvormde kool. Bij lichte vorstschade veel groene blaadjes in de kool. Toch is er tussen de verschillende rassen onderling nog wel verschil in vorstgevoelig- heid. Het telen van dé vroege rassen is riskanter dan die met de late ras sen. Zoekt men nu naar overlevende planten dan moet men die zoeken in de latere rassen. Het loont de moeite om dit nu te doen. Zelf koop ik geen winterbloemkool zaad meer. Door selektie heb ik mijn eigen rassen gevormd in navolging zoals zovele telers in België dit in het verleden hebben gedaan met witlof en vroege bloemkool. Ook in Frank rijk hebben de meeste winterbloem- kooltelers hun eigen selekties. Pro beer maar niet om van hen wat zaad te kopen. Dit is trouwens niet aan te raden want het gewas is niet gese- lekteerd op winterhardheid. Ook de grote percelen met late rassen verto nen in mijn omgeving een doodse aanblik. Hier en daar ontdekt men planten met een wat groen uiterlijk die de indrukwekkende vorst hebben overleefd. Het is zeer begrijpelijk dat de teler zegt voor die enkele planten kan ik dit gewas niet handhaven, dus de ploeg erin. Maar toch die enkele planten kun nen zeer waardevol zijn. Vormen deze planten inderdaad een goede kool dan kan men door zaad winning hiermee een eigen selektie opbou wen. Spaar een aantal van deze planten bij de grondbewerking of spit ze uit met een flinke kluit grond en poot ze dichtbij huis om ze te kunnen ver wennen. Wees echter berekend op teleurstel- te koop aangeboden in Oost-Groningen een groot 50 ha. Het land is gelegen in 2 kavels welke nieuw zijn gedraineerd. Afslibbaarheid varieërend van 20 tot 50%. Beide percelen liggen aan een verharde weg. Er bestaat een mogelijkheid voor de juiste man om 40 ha. door te kunnen verkopen aan een institutionele belegger. Aanvaarding in overleg. Groningen 050-263628 Zuurdijk 05957-1665 zoekt voor 1 985 voor de teelt van Aspirant telers en belangstellenden voor deze teelt kunnen zich voor teeltinformatie en teeltopgave wenden tot onze teeltagenten: dhr. Bodbijl, tel 01 1 1 2-1 593 voor Schouwen-Duiveland dhr. van Nimwegen, tel. 01 807-3434 voor Goeree-Overflakkee dhr. de Visser, tel. 01 102-1482 voor Noord Zuid Beveland en Walcheren dhr. van Dijke, tel. 01 665-2606 voor Tholen St. Philipsland dhr. Pijnen, tel. 01 646-2931 voor Zuid-Brabant Leenhouts Zaadteelt Zaadhandel Tel. 01 1 70-2600 voor Zeeuws-Vlaanderen óf dhr. Dagevos tel. 01 1 92-1 248 voor West-Brabant Voor algemene informatie kunt u zich wenden tot: m ling want het is mogelijk dat het hart van de plant zodanig is beschadigd dat geen kool wordt gevormd. Wanneer u zo begint met zelf te se- lekteren met enkele planten dan krijgt u er steeds meer plezier in en wordt het een hobby. Wat kunnen wij leren omtrent de teelt na de strenge vorstperiode? Wij moeten proberen goed waar te ne men en zoeken naar de oorzaken van verschillen. Waarom hebben sommige planten de lage temperaturen kunnen over leven terwijl de massa om hen heen nu dood is? Er zijn telers in mijn omgeving die op bepaalde gedeelten van hun perceel nog een groot aantal dicht bij elkaar staande planten hebben staan welke nog een groene kleur vertonen. Hoe komt dat? Een algemene indruk is, dat hoe later gepoot en (of) hoe kleiner dat de plant de winter inging, des te meer overlevingskansen. Is er voor het planten vloeibare mest over het land gespoten? In het verleden heb ik wel waargenomen dat planten met een lange poot veel meer vorstschade vertoonden in het merg. Ik zorg daarom voor een ruime stand op het zaaibed. Hebben de nu over levende planten een korte poot, was het hart van de plant kort bij de grond zodat de plant meer bescher ming had van de sneeuw? Moeten wij selekteren op lage rassen? Wij moeten nog veel door waarne mingen en onderzoek trachten te le ren om een zo winterhard mogelijk gowas te telen met een goede kwali teit. Deze strenge winter biedt ons de kansen, laten wij die benutten. U hiertoe aan te moedigen om dit met mij te doen, is de bedoeling van mijn schrijven. O.V. de L. De Imkersvereniging Noord en Zuid-Beveland stelt dit jaar weer bijenvolken beschikbaar voor de bestuiving van fruitgewassen. De huur per volk per gewas is dit jaar 43,— voor een kast volk. De alge mene voorwaarden inzake het plaat sen van bijenvolken zijn volgens de bestuivingsregeling van het land bouwschap. Het plaatsen van bijenvolken in uw boomgaarden e.d. dient U schrifte lijk uiterlijk voor 31 maart a.s. aan te vragen bij de heer, J.P. Jansens, Doelstraat 30, 4436 AP Oudelande. tel. 01104-413 T.a.v. dhr. J. Veenstra Postbus 1 9 2990 AA BARENDRECHT Tel.: 01 806-1 3277 De rubriek Tuinbouwklanken wordt door mij altijd nauwgezet en met veel belangstelling gelezen. Ze geeft een recentelijk beeld van wat er op dit gebied gaande is. De schrijvers blijken doorgaans goed ingelicht. In één dezer las ik, dat de toene mende belangstelling voor de zaad teelt, mede moet worden toege schreven aan de wat optimistische publiciteit hierover en dat de teelt van sommige soorten zo vervolgt de schrijver, ook geschikt zouden zijn voor de toepassing op grotere be drijven. Ofschoon ik dit in generlei opzicht als kritiek beschouw en als zodanig uiteraard ook niet door de schrijver kan zijn bedoeld, wil ik hier toch graag even op in haken. Optimisme Persoonlijk vind ik optimisme in tegenstelling tot pessimisme, een goede menselijke eigenschap. Toch zeker als het zoals in mijn geval een bescheiden optimisme is, dat voor komt uit een realistisch denken en wordt gevoed door een stuk enthou siasme voor de dingen waar je mee bezig bent. Het geeft wat meer kleur en fleur in je leven en ook aan de dingen om je heen. De zwartkijkers zien wel de kleuren maar missen de glans die daar vanaf straalt. Zij horen vrees ik, in het orkest alleen maar het mono tonie gedreun van de bassen terwijl wij de hemelse klanken van de hooggestemde violen beluisteren. De glastuinders moeten het voordeel van het goedkopere aardgas laten vallen. De Nederlandse regering heeft er voor te zorgen dat de tuinders een evenredige prijs gaan betalen. Dat is de kern van een EG-beschik- king die is opgesteld door Europees kommissaris Andriessen. Zijn voorstel is woensdag in principe overgenomen door de andere leden van de Europese Commissie. De be schikking, die binnenkort volgt, zal bij de tuinders hard aankomen. De Commissie zegt in haar beschikking overigens niet welke prijs zij precies eist. In Brussel rekent men echter met het niveau van oktober vorig jaar, dus ongeveer 46 cent per m3. Een "meevaller" voor de tuinders is dat het inmiddels sedert oktober ge noten voordeel niet zal worden te ruggevorderd. (Jan Werts, Brussel) Toenemende belangstelling Mijn "bloemrijk" geschrijf zou er mede toe leiden, dat er een toene mende belangstelling voor de tuin- bouwzaadteelt en voor het bezoek aan de vergaderingen bestaat. Nou, een groter kompliment is voor een publicist niet denkbaar en wil de vertolker van deze tuinbouwklank hiervoor heel hartelijk dank zeggen. Hieruit kan worden afgeleid, dat de toonzetting van mijn artikelen van dien aard zou zijn, dat het de mensen tot nadenken stemt en er zelfs door in beweging komen. Een sukses waar elke schrijver naar verlangt en slechts weinigen ten deel valt. Dit is waarlijk te veel eer. Grotere bedrijven En dan beste amice, de geschiktheid van sommige soorten voor toepas sing op grote bedrijven. Dat vind ik nou een beetje jammer. U noemt niet de gewassen bij name maar in dit verband mogen we ver onderstellen dat dit bloemzaadge wassen betreft. Mijn mening is, en ik denk dat ik dan spreek namens veel kleine zaadtelers, dat we dit niet moeten propageren. U weet net zo goed als ik dat veef kleine akker bouwbedrijven hier op Tholen erl elders in Zuidwest Nederland, zich uitsluitend als zelfstandig onderne mer kunnen handhaven, dankzij de ze verfijnde teelten. Het verplaatsen van deze teelten van de kleine naar de grote bedrijven, zonder dat daar voldoende alterna tieve mogelijkheden tegenoverstaan, zou katastrofaal zijn voor een groot aantal kleine ondernemers, met als gevolg liquidatie van de kleine be drijven en een grote toename van de werkeloosheid. Bovendien zal het de teelt- en oogst- risiko op grootschalige nivo voor zowel telers als zaadfirma aanmer kelijk vergroten. Waar de machine het als gevolg van de weersomstan digheden af laat weten, kan met handwerk op de kleinere bedrijven nog veel worden gered. Ik voorzie dat na een paar slechte oogstjaren de zaadfirma's hun biezen zullen pak ken en uitwijken naar andere teelt- gebieden. Hiermee zou dan een be langrijk stuk welvaart in onze gebie den verdwijnen. De afbraak van de kleine agrarische ondernemers kon dan wel eens voltooid zijn. Dit wil echter niet zeggen dat er voor teelt op grote schaal geen zaadteelt- mogelijkheden zouden zijn. Deze zijn er wel degelijk. Hierbij denk ik dan aan gewassen als: Teunisbloem, koolzaad, Borage, Karwij. Dille, Blauwmaanzaad, Doperwten, stam- slabonen, spinazie, etc. Dit zijn uit gesproken akkerbouwgewassen, ge schikt voor de teelt op grote schaal. Dit geachte tuinbouwklankschrijver is geen wanklank maar slechts een weerklank op uw aangehaald schrij ven. D.L. Koppenhol 1Vrije, ruime instap op de trekker of in de cabine door unieke vouwconstructie. De spuitbomen worden naast de achterwielen van de trekker gevouwen, waardoor de gunstige gewichtsverdeling gehandhaafd blijft. 2. De beproefde balanceerinrichting zorgt voor een perfect sproeibeeld, zelfs bij het rijden door knikgaten e.d. 3- Vederlichte bediening van de spuitbomen bij het in- en uitklappen. 4. Tankinhouden van 500 tot 1100 liter. 5- Werkbreedte 18,21 of 24 m (ook in vol- hydraulische uitvoering). 6. Revolverdoppen snel instelbaar met drie mogelijkheden. 7. Leverbaar met electronische regeling van de vloeistofafgifte per ha 8. Alle modellen desgewenst met elektro magnetische afstandsbediening en hydraulische hoogteverstelling. De CEBECO landbouw spuit is ook leverbaar in getrokken uitvoering niet een tank inhoud van 2.000 of 3.000 liter, eventueel met fiiseebesturing. Vraag ook eens naar de folder van de AMAC zelfrijdende landbouwspuit bij 4462 EW GOES Dr. A. F. Philipsstraat 9 Tel. 01100-21200 Vrijdag 22 februari 1985 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19