r' f f f f f 1 BASF BASF,AKTIEF VOOR BETERE OPBRENGST wB B BË mm Belangrijkste gewassen: Bestrijdt tevens veelknopigen en vele andere onkruiden. •Vei lig voor het gewas. Geschikt bij onderzaai van gras. Ook bij lage temperaturen en nachtvorst goede werking bij zonnig weer. Kleurt niet geel, stuift niet van het gewas af. J SB SB SB SK BS jteTypegrond: Een lange, koude winter Hoge gasrekeningen.. Plantenkwekerij Rugge introduceert virusgetoetste rabarber Advies: Spuit tijdig, bij groeizaam weer, op een droog gewas. In zomer granen 31 Basagran P, in wintergranen 4 tot 5 I Basagran P. Komen tevens duist, windhalm of straatgras voor, dan 5 - 7,51 Graminon Plus per ha toepassen. (Zie gebruiksaanwijzing) Regen binnen enkele uren na de toepassing is voor de contactwerking ongewenst. Naast Basagran P® biedt BASF u echter nog meer effectieve produkten voor opbrengstverbetering. Wilt u meer weten? Stuur dan de bon in of bel: 085 - 717171. ®=Gedep handelsmerk BASF Stuur mii informatie over Basaaran P Stuur mij informatie over Basagran P Naam: )f straatgras voor, dan 5-7,51 Graminon Straat: vijzing) Regen binnen enkele uren na de Postcode: gewenst. j e ÊS *Tr WË ËBr SB Üf Opsturen in voldoende ËB SÊ jpf W |Jl 3 BASF Nederland B.V., P Plaats: Opsturen in voldoende gefrankeerde enveloppe naar: BASF Nederland B.V., Postbus 1019,6801 MC ARNHEM. De winter met ekstreem lage tempe raturen heeft ook op ZUID-BEVE LAND voor veel groente- en fruitte lers nu lang genoeg geduurd. Vooral voor de groentetelers met verwarmde kassen lopen de stookkosten de laat ste weken voor de tweede maal deze winter flink omhoog. Eén voordeel kan misschien in de prijsvorming zit ten, omdat de groentegewassen door de schaarste duur zullen blijven tot diep in het voorjaar. De telers van winterbloemkool hebben dit jaar een grote strop. Na de eerste vorstperiode waren er nog enkele percelen met enige hoop, omdat er toen een flinke laag sneeuw lag, maar de vorst van de laatste twee weken ging zonder sneeuw gepaard, waardoor de winter bloemkool definitief kan worden af geschreven. Ook op de fruitprijzen heeft de vorst invloed, de prijzen vanaf januari voldoen zeker niet aan de verwach ting, ze brokkelen de laatste weken verder af. Neemt de animo bij han del en publiek af door de hevige kou, of zijn er nog andere faktoren die een rol spelen? Het is moeilijk te zeggen, we kunnen alleen hopen op een aantrekkende markt in de laatste maanden van de afzet. Met name de Cox heeft in de maand februari een flinke veer moeten laten. Vergelijken we de prijzen van deze klasse appel met de maand december dan zijn de meest voorkomende maten 65-70 mm en 70-80 mm met ongeveer een gulden per kg gedaald, voorwaar geen kleinigheid. De Golden Delicious kunnen zich in het afzetgebeuren goed handhaven. De 70-80 mm brengt prijzen op van 85 tot 95 cent per kg. Bij een normale maatsortering zoals we die de laatste jaren kenden zou dit een goede mid- denprijs betekenen. Dit jaar zitten we met het euvel van veelal te kleine vruchten. Van een partij Golden gaat de helft of meer in de maat 60-70 mm en deze maat schommelt rond de 40 cent per kg, zodat de middenprijs met minstens 20 cent keldert. De winter is ook een vergaderperio de. Op de bijeenkomsten, georgani seerd door onze organisaties zie je vaak een vaste kern van telers ver schijnen en de rest zit bij moeder thuis. Dit kan op zich best gezellig zijn, maar met kollega's ervaringen uit wisselen en je op de hoogte houden van de nieuwste ontwikkelingen kan resultaten afwerpen in de bedrijfsuit oefening en het verruimt je blik. De jaarlijkse gewasbeschermings avond werd zoals gebruikelijk druk bezocht. De enige opzienbarende verandering in het spuitschema zal de DNOC bespuiting in de maand maart worden tegen de gevreesde perebladvlo. Deze oude methode, een winterbespuiting vroeg in het voorjaar, moet uitgevoerd worden We zitten weer midden in een nieuwe vorstperiode die even streng is als de vorige maar toch met een groot ver schil dat men nu dagelijks zon heeft. De zon heeft om deze tijd van het jaar al behoorlijk wat kracht hetgeen dan ook op THOLEN in de kassen goed te merken is. De temperatuur kan overdag flink oplopen, wat met de enorme hoeveelheid licht die men dan heeft voor een goede groei kan zor gen. Vooral radijs reageert hier erg goed op omdat dit een lichtgevoelig gewas is. De uitzaai en opkomst van de vroege radijs is wel wat vertraagd, maar kan met een zonnig voorjaar nog behoorlijk bijkomen. Er zullen dan zeker verschillende slatelers naar de oogst van de radijs uitkijken. Hopelijk kan deze de misère van zand en hoge gasrekeingen wat ver zachten. Met de vele teelten per jaar hoeft één slechte teelt nog geen slecht jaar te zijn. Met de wet op de twee verdieners wordt het overigens moeilijk om de ervaren meestal vrouwelijke, werkkrachten genegen te krijgen om te komen bossen. Ho pelijk dat hierin wat meer duidelijk- bij een bedekte lucht en een tempe ratuur van tenminste 5 graden C. Voor de rest van het seizoen gaat men ervan uit de roofwantsen zo veel mogelijk te sparen, dus geen gebruik maken van insekticiden en pyre- troïden. Tetranyx kan wel worden ingezet, omdat dit de roofwantsen spaart. De hele bestrijding is gericht om het aantal roofwantsen te stimu leren, zodat deze de ontwikkeling van de perebladvlo binnen de perken kunnen houden. Het blijft bij deze methode opletten geblazen met de andere schadelijke insekten, met name wantsen. We zullen attent moeten zijn dat het één niet ten koste gaat van het ander. heid komt en evt. een wat soepeler regeling voor deze betrekkelijk klei ne bijverdiensten. Gezien het feit dat het ook in andere sektoren nogal wat teweegbrengt, heeft het toch de aandacht van de regering zodat het nog even afwach ten is. Zeker is dat losse arbeid steeds moeilijker en duurder wordt door de sociale voorzieningen. Op de vollegrondsbedrijven is het op dit moment veel rustiger met wat minder zorgen. Strenge vorst brengt natuurlijk op elk bedrijf de nodige moeilijkheden mee. Kontrole op het aardappelpootgoed is erg belangrijk, niet alleen voor binnensluipende vorst maar te snelle groei van de kiemen door het gesloten houden van de bewaarplaatsen en evt. wat bijstoken is niet denkbeeldig. Met de doorgesneden poters valt dat meestal wel mee omdat die met de kiemen naar boven in de kistjes gezet worden en dus optimaal licht op kunnen vangen. Van de lange slappe kiemen gaan er tijdens het planten veel ver loren, wat in de ergste gevallen voor een ongelijk gewas kan zorgen en bij vroeg rooien de opbrengst behoorlijk kan drukken. Na de eerste vorst is er veel tegen onkruid gespoten op di verse overjarige zaadgewassen. Het was ideaal weer en de meeste gewas sen zijn dan in winterrust. Hiervan moet men profiteren. Er zijn overi gens, vanwege het natte najaar, wei nig winterbloemen gezaaid en enkele gewassen zoals winterbloemkool zaad zijn door de strenge vorst ge veld. Gelukkig is er genoeg vraag naar andere zaden, zodat straks het land wel weer vol zal komen. Wan neer simazin is gebruikt op de bloemkool zal dit toch weer proble men geven. Het risiko van mislukken is zeer groot wanneer men hier ge wassen op gaat zaaien die niet tegen dit middel kunnen en dat zijn er vele. Het zaaien van b.v. erwten of weer bloemkoolplanten is waarschijnlijk het beste. In elk geval een gewas dat normaal met dit middel gespoten kan worden. Men ziet nog maar een enkeling kunstmest zaaien. Het is nog vrij vroegimaar er zullen er zeker zijn die hun voorbeeld volgen en de bevroren grond benutten om zo het maken van sporen te voorkomen. Plantenkwekerij Rugge BV uit Vier- polders introduceert dit jaar uit En geland afkomstige virusgetoetste ra barber op de Nederlandse markt. Het uit Cambridge (National Seed Deve lopment Organisation - NSDO) af komstige plantmateriaal garandeert in vergelijking met de huidige rassen een uitstekende opbrengst en dito kwaliteit. Cees v.d. Enden van Plantenkweke rij Rugge is erin geslaagd de licentie voor het in Nederland in de handel brengen van deze rabarber te ver werven. De rassen worden in de handel gebracht onder bescherming van het Medanamerk. De eerste in- troduktie vindt plaats tijdens de NTV in de stand van Globe Plant Groep, waarvan zijn plantenkweke rij deel uitmaakt. Als eerste rassen worden op de markt gebracht "Ca- wood Delight" en "Timperley Ear ly" "Cawood Delight" is uitstekend ge schikt voor de teelt in de vollegrond en is honderd procent rood. "Tim perley Early" daarentegen is zeer geschikt voor forceren met een eerste trek rond Kerstmis. In de loop van 1985 worden meer virusgetoetste rassen geïntroduceerd. Info. tel.: 01810-2230. 18 Vrijdag 22 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 18