Spuitmachines centraal op Fruitteeltmechanisatiebeurs te Kapelle Veel fruittelers uit Zuidwest-Ne derland hebben onlangs in de hal len van de veiling te Kapelle de mechanisatiebeurs voor de fruit teelt bezocht. Zoals gewoonlijk was de organisatie in handen van de NFO-Kring Zeeland. In dit ar tikel gaan we in op enkele aktuele ontwikkelingen. Een centraal thema van de beurs was een opstelling van spuitma- chines. Gezien de diversiteit in uitvoering zagen we dat de ma- chinehandel zich tot het uiterste heeft ingespannen om de uit- blaassektie zodanig aan te passen dat er boomgericht kan worden gespoten. De vraag van de fruitteler is nu: "Welke spuit is voor mijn om standigheden het meest ge schikt?" en "Kan er met deze machines ook met minder middel worden gespoten?" Beide vragen zijn niet alleen afhankelijk van de kennis en inzet van de fruitteler en het type machine maar ook van de soort(en) beplanting(en) welke op het bedrijf voorkomen. C. van de Vrie, Konsulentschap voor de Akkerbouw en de Tuinbouw te Goes A. P. Gijssel b.v. en Tifone (Zandee b.v.) toonden eenvoudige Maasmon den waarmee de lucht voor smalle rij en wordt gericht. De meerprijs van dergelijke oplossingen bedraagt ca. f 1000,-. ders is vooral gewenst als dit veel nodig is op het bedrijf. Laatstge noemde is tevens van belang bij het in- en uitrijden van de werktuigen stalling. Spuiten voor smalle bedden Vergeleken met konventionele ma chines zullen de ventilatoren/blaas- monden het beste worden voorzien van geleidingen waarmee de lucht wordt gericht. Uiteraard is het zaak om door de bedden heen te spuiten. Geschikt voor dit doel is tevens de dwars- stroomventilator. We moeten echter bedenken dat uit een oogpunt van gelijkmatige bedekking de enkele rij-systemen zich gemakkelijker la ten behandelen. Spuiten voor brede bedden Voor brede bedden zal veelal een afstand van 6 a 8 meter moeten wor den overbrugd. Dit is moeilijk bij tegenwind, veel kleine druppels zul len op de lange weg verdampen of tijdens termiek opstijgen. Het beste kan daarom in de morgenuren (hoge luchtvochtigheid en weinig wind) worden gespoten met iets grovere druppels en derhalve meer liter wa ter per ha. Voor de brede bedden komen uit sluitend de verhoogde spuitmonden in aanmerking. Voor een goede af dekking geven de bovenkoppen meer lucht dan de onderkoppen, zo dat de lucht minder snel turbulent zal opstijgen. Ook is het van belang dat de bovenkoppen iets grovere druppels afgeven en derhalve meer liters verspuiten. Regeling van de luchtkapaciteit (toerentalregeling) kan van belang zijn als de omstan digheden moeilijker worden (meer blad produktie/meer wind e.d.). T rekkerbanden Trekkerbanden met open profiel en hoge kammen hebben, evenals smalle hogedrukbanden op wagens Spuiten voor enkele rijen Vergeleken met een kopventionele spuitmachine geeft een dwarsstroom blaasmond van gelijke kapaciteit een betere doordringing in de boom en een betere verdeling van de spuit- middelen over de bladeren en tak ken. Omdat de hoeveelheid drift wordt beperkt en er weinig druppels verdampen komt er een maximale hoeveelheid van het middel op de boom. Bovengenoemde houdt in dat er vei lig ca. 25% op de hoeveelheid spuit- middel kan worden bespaard. Men kan in enkele-rij beplantingen tevens een verhoogde spuitmond in zetten waarmee aan weerszijden twee halve rijen worden gespoten. Door zo om de andere rij te (maai-) spuiten kan er ca. 40% op tijd worden bespaard. Dit kan aantrekkelijk zijn op grote bedrijven. Ook kan men tijdens goede spuituren snel een gro te oppervlakte bespuiten. Evenals Cebeco Handelsraad en Douven levert Munckhof een dwars- stroomblaasmond geschikt voor de enkele rij beplantingen. De meerprijs van genoemde blaasmond bedraagt ca. f3.500,-. Spuiten voor (hoge) peren Meer dan in enkele rijen-beplantin- gen van appels is het bij peren van belang dat de spuitvloeistof zowel van boven als van onder wordt ge doseerd. Met de bovenkoppen/dop- pen kan er bijv. met CCC worden gespoten. Ook is de neerwaarts ge richte stroom in boomtop ongunstig voor bestrijding van de perebladvlo. Het is van belang dat bovenkoppen de luchtstroom blazen vóór de luchtstroom van de onderste ventila tor. De bladeren blijven zodoende lange tijd in beweging. De verho ging/verlaging van de bovenste spuitmonden is afhankelijk van de boomhoogte en de soort bestrijding. De koppen dienen hoog te staan voor bestrijding van de perebladvlo, meeldauw, schurft e.d. in hoge bo men. Ze dienen lager te staan voor de bestrijding van spint, e.d. in lage of jonge bomen. Verstelling van de hoogte en/of de spuithoek met be hulp van kleine hydraulische cylin- Vrijdag 22 februari 1985 Greefa gebruikt momenteel nylon glij-borstels waardoor de vrucht zacht valt en gemakkelijk glijdt. Hangende flappen geleiden elke vrucht afzonderlijk naar de afvoerband. Nieuw was de zuurstofarme scrubber voor telerskoelhuizen van Van Ame- rongen BV te Kesteren. De long fun geert als buffer met zuurstofarme lucht. Het geheel kan worden uitge bouwd met een computerprogramma en printer. Het uitbuigen van boomtakken gaat snel en gemakkelijk met knijpers voorzien van kleine betonblokjes (links) of met plastikpotjes verzwaard met zand (rechts). Ter voorkoming van hazenvraat kunnen de stammen worden beschermd met kunststof gaas. Advertentie I.M. Padverharding Slecht afwaterende en (te) laag gele gen hoofdrijbanen worden bij nat weer keer op keer stukgereden. Bij veel transport zullen ook goed afwa terende hooggelegen transportbanen beschadigd worden. Een goede op lossing kan alleen worden bereikt als de rijbaan permanent wordt verhard met bijv. mossel-/oesterschelpen, slakken, bitumen en/of beton. Ge noemde verhardingen hebben echter het bezwaar dat bij wijziging van de bestemming of bij herinrichting van het perceel, de waarde negatief is. Betonblokken daarentegen zijn altijd verplaatsbaar en blijven als padver harding waardevol. In overleg met het consulentschap en de afdelingen van de NFO is getracht om de beto- nindustrie een betaalbare geschikte betonplaat te laten brengen. De be langstelling hiervoor bleek groot. Kistekantelaars Omdat er in de fruitteelt palletkisten van verschillende hoogte worden ge bruikt zijn de meeste kantelaars zo danig veranderd dat alle kisttypen probleemloos kunnen worden gele digd. Omdat het fruit in palletkisten na bewaring is ingeklonken, zijn de kis ten niet meer geheel vol. Tijdens de kantelbeweging treedr er daarom fruitbeschadiging op door rollen tegen de ledigband. Óm het bezwaar van rollen te voorkomen zijn er kan telaars leverbaar, waarvan de band is voorzien van een schuimrubber op- vulstuk. Ook is de bediening van de kantelaars verfijnd. Gewichtsort eermachines Duidelijk is dat de maatsortering van appels wordt verdrongen door het sorteren op gewicht. Deze ontwikke ling sluit aan bij de wens om meer truit te gaan verpakken. De intersse van de fruitteler is vooral gericht op 2- tot 4-banige machines, voorzien van uitraap-/verpakkingsbakken, roterende tafels of verpakkingsban den. Afhankelijk van de uitvoering varieren de prijzen van 25.000,- tot 40.000,— Zowel Greefa als Tesso bleken de prijzen te hebben verlaagd. Laatsgenoemde komt met een eigen machineproduktie, welke per bedrijf op maat kan worden ge maakt. Deze nieuwe gewichtsorteer der bleek opmerkelijk geluidsarm. Nog voor het seizoen zal Tesso uit komen met een nieuw type sorteer- band voor Conference, welke op de gewichtssorteerder kan worden ge bouwd. Fruitbewaring Bij de fruitbewaring komen er een voudige kontrólesystemen voor be waking van de juiste waarden van de temperatuur, 02 en C02 in koelhui zen. Meer uitgebreide regelappara- tuur wordt volledig automatisch ge stuurd op basis van permanente me ting en analyse en is met ingebouwd alarm beveiligd. Alle metingen wor den opgetekend en bewaard in het geheugen. Deze kunnen elk moment worden opgeroepen en worden af gedrukt op papier. Uitbreiding van het systeem en van de programma's is eenvoudig. Nieuw zijn de aktieve koolscrubbers, die voorzien zijn van een zogenaam de zuurstoflong. Deze grote plastik zak kan bijv. boven de cel worden geplaatst en fungeert als buffer met zuurstofarme lucht. Omdat men onafhankelijk van de buitenlucht kan werken, kan een laag percentage 02 konstant worden gehouden. Zeer veel belangstelling trok de Platz voorzien van 4 dwarsstroomventilato- ren gebouwd öoor A P. Gijssel b.v. Alle ventilatoren kunnen naar be hoefte meer of minder lucht produce ren, de instroomhoek en de hoogte verstelling is hydraulisch geregeld. De spuit vraagt weinig vermogen en is nagenoeg geluidsarm. en spuiten, tijdens het natte najaar van 1984 veel sporen achtergelaten. Door dergelijke natte omstandighe den zijn brede banden, soepele wan gen, met lage bandenspanning en een goed profiel noodzakelijk. De bekende grasbandprofielen zijn slipgevoelig bij het trekken van las ten, in zwakke plekken of op hellin gen. Beter geschikt zijn de fruitteelt profielen van Tyresoles-RF en het flota-profiel (van de Molen). Tyre- soles te Naarden levert het RF-pro- fiel gecoverd op aangeleverde kar kassen. De Molen te Reek levert co ver-banden kompleet met velg. Hiermee is een belangrijke stap vooruit gezet bij de verbetering van het bandenprofiel op fruitteelttrek kers. Zeer geschikt voor fruitteelttrekkers zijn achterwielen met het Flota-profiel van de fa. De Molen te Reek (links) en het RF-profiel van Tyresoles BV te Naarden (rechts).

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 17