Kweker J. de Jager: "Meeste oculaties zijn stuk" Luchtverontreiniging centraal bij 2e presentatie Landbouw Hogeschool in Zeeland Strenge vorst dupeert boomkwekers "Diepbruin tot roodbruin", fruitteler en boomkweker J. de Jager (36) uit fruisland bij Roosendaal snijdt met een klein mesje de oculaties bij de 1-jarige appelonderstammen weg. "De meeste komen van 't voorjaar niet uit en als ze al uitkomen dan is het slecht", voorspelt hij met een gelaten toon waaruit valt op te maken dat hij dergelijke risiko's gewoon accepteert. Het hoort erbij. Je kunt er niets aan doen. Dui zenden jonge bomen letterlijk naar de knoppen", verzucht hij. de verzekering moesten blijven staan van der Locht was eigenlijk altijd omdat de schade moest worden aardbeienteler. De laatste jaren werd vastgesteld die de koeien van de die teelt om allerlei redenen steeds buurman in de frisse struiken had- moeilijker. Zo zijn er enige goede den aangericht zijn volledig kapot- bestrijdingsmiddelen uit de handel gevioren. genomen, terwijl de moeilijkheden Van de Ligustrum Ovalifolium zijn met de seizoenarbeid steeds groter gelukkig de meeste nog voor de inval werden. In de loop van de jaren heeft van de vorst gerooid en afgeleverd de aardbeienteelt plaats gemaakt maar van de 25.000 die er nog staan voor die van bomen en struiken voor is het bovengrondse deel stuk. Ze zijn bos en haag. In hun assortiment zit- daardoor onverkoopbaar geworden, ten o.m. rozen, berberis, vlierbes, eik Van der Locht sr.: "Ze hebben nu en tamme kastanje, een waarde van 3 cent terwijl ze bij Vader en zoon van der Locht zien het verkoop per stuk 17 cent opgebracht in de kwekerij van deze struiken en zouden hebben. We gaan ze wel op- bomen wel zitten, nieuw planten maar het kost ons wel een jaar renteverlies en veel extra arbeid." J. WIERENGA Vader en zoon van der Locht bij de stuk gevroren Azalea's. Bij de één-en tweejarige boompjes laat de vorstschade zich vrij ernstig aanzien. De Jager heeft een fruitteeltbedrijf dat 7 ha groot is en waarvan de op stand voornamelijk bestaat uit peren. Naast deze teelt kweekt hij ook jonge bomen voor zowel zichzelf als voor de handel. Vooral zijn kwekerij heeft ernstig te lijden van de strenge vorst maar ook de onderstammen van zijn fruitopstand zijn niet schadevrij gebleven! Maar dat is nog niet alles. De onder nemende fruitteler uit Kruisland is ook zwaar getroffen in de Flevopol- der. In het kader van de ruilverka veling Kruisland/Wouw kreeg hij daar een nieuw bedrijf van 16 ha toegewezen en met goede moed plantte hij er vorig jaar oktober en november zo'n 12.000 nieuwe appel boompjes. Eén- en tweejarige boompjes van voornamelijk de ras sen Elstar, Jonagold en Cox's. Deze hebben nu zwaar te lijden en er moet nog maar af worden gewacht wat er van overblijft. Eigen kweek allemaal. Een geluk bij een ongeluk is dat hij daar nog geen peren heeft neergezet want die zouden zeker kapot zijn ge gaan. Bredere basis De Kruislandse fruitteler is pas en kelejaren geleden begonnen met het kweken van fruitbomen. Een nieuwe aktiviteit die zijn bedrijf een bredere basis geeft en waarvan de afzet tot nu toe goed verloopt. Nu deze tegen slag. Een groot deel van de bescha digde geoculeerde onderstammen in Kruisland was ook bestemd voor de polder maar moet als verloren worden beschouwd. Opnieuw oculeren betekent twee jaar produktieverlies. Hij denkt er daarom sterk over om te enten op onderstam zodat in ieder geval een jaar wordt gewonnen. Schaarste De schade bij de oculaties in ons land is in het algemeen zo groot dat er een schaarste is ontstaan. Veel kwekers en handelaren zoeken in de reeds gesnoeide boomgaarden naar snoeihout dat onder de sneeuw heeft gelegen en nog ongeschonden is en als enthout kan worden gebruikt. De sektor is duidelijk nerveus zo heeft de Jager kunnen konstateren. Het is hem overigens opgevallen dat niet alle rassen evenzeer door de kou zijn aangetast. Zo hebben de Gloster en de Idared zich goed gehouden terwijl de bevindingen met Elstar en Jonagold minder goed tot slecht zijn te noemen. Fruitteelt In Kruisland teelde de Jager hoofd zakelijk peren. Voorzover hij kan beoordelen valt de schade bij de Conference, de Doyenne du Cornice en de Triomphe wel mee. Laatstge noemde heeft zich tot nu toe het beste gehouden. In het algemeen is het zo dat daar waar de onderstam men in de sneeuw hebben gestaan van schade nauwelijks sprake is maar waar de koude wind met de scherpe zon vrij spel hebben gehad is de schade beduidend. "Maar wat de fruitbomen betreft nog geen paniek, want je hebt maar 5% van de knop pen nodig; aldus de Jager en die zit ten er kerngezond en wel aan, zelfs na de tweede vorstperiode die volgde na de snoei. Alleen bij Elstar en Jo nagold is dat twijfelachtig. De James Grieve en de Summerred hebben zich betrekkelijk goed gehouden. Het typische is, konstateert hij, dat de zwakke onderstam M 27 het beste uit de bus komt. Voorts hebben de viruszieke bomen minder schade dan de virusvrije. De snelle groeiers zijn Vrijdag 22 februari 1985 kwetsbaarder gebleken. Wat de pe ren betreft moet volgens de Jager re kening worden gehouden met niet geringe schade aan de Kwee C on derstam. Er zijn zelfs al telers die erover denken om een soort koker te maken teneinde deze kwetsbare bo men zo te beschermen tegen even tuele felle koudegolven de komende jaren. "Er is in Zeeland grote behoefte aan een vast adres voor gekoördineerde kennisoverdracht tussen bedrijfs leven en wetenschap. Daarom moe ten er op korte termijn initiatieven worden genomen om te komen tot een goede kennis infrastruktuur voor Zeeland". Dit onder meer zei drs. J.C. de Jong aan het begin van de tweede presentatie van de Wage- ningse Landbouw Hogeschool (LH) in Zeeland op woensdag 30 januari j.l. in het gebouw van de Provinciale Waterstaat in Middelburg. Zoals be kend is deze presentatie van de Landbouw Hogeschool tot stand ge komen op initiatief van de Commis sie Universitaire Contacten (CUC) van het Koninklijk Zeeuws Genoot schap der Wetenschappen. Doel van dit initiatief is het bevorderen van de wisselwerking tussen personen, be drijven, diensten en instellingen in Zeeland enerzijds en de LH ander zijds. De laatste presentatie in dit kader vindt plaats op woensdag 20 maart. De goed bezochte bijeen komst stond wederom onder leiding van de vice-voorzitter van de CUC, drs. J.C. de Jong, die in het dagelijks leven direkteur is van het Econo misch Technologisch Instituut voor Zeeland. De bijeenkomsten .zijn voorbereid door een werkgroep uit de CUC bestaande uit: drs. J.C. de Jong (ETI); ir. Ch.B. Landré (Pro vinciale Waterstaat) en mr. J. Oggel (ZLM). Centraal thema bij deze tweede pre sentatie was het college van professor dr. E.H. Adema van de Vakgroep Luchthygiëne en -Verontreiniging van de LH over het onderwerp "In vloed van luchtverontreiniging op gewassen". Daaraan voorafgaand werden korte inleidingen gehouden door respektievelijk het hoofd voor lichting van de LH de heer P. Aben over koncentratiepunten van de LH en door de heer G.S. Brabander over het zogenaamde transferpunt aan de Landbouw Hogeschool. Een en an der had de bedoeling aandacht te besteden aan de kennis en de maat- De Jager konkluderend: "Het wordt voor onze sektor een moeilijk jaar. Noch over de totale appel- en pere- produktie - noch over de prijzen valt iets te zeggen. Dat geeft allemaal nogal wat spanning. Maar de natuur, zo hebben we geleerd, kan veel her stellen. Geen paniek daarom", zo zegt de toekomstige polderbewoner optimistisch. Onverkoopbaar Vader J. van der Locht (49) en zijn zoon L.M.M. van der Locht (24) uit het Nederlands-Belgisch grensge bied bij Wernhout hebben hun ge wassen ook niet uit de vernietigende groep van Koning Winter kunnen houden. Ca. 1000 Azalea's die voor schappelijke dienstverlening die de Landbouw Hogeschool aan Zeeland kan bieden. Koncentratiepunten De heer Aben gaf in het kort aan op welke punten de LH zich voorname lijk koncentreert. Deze punten zijn: plantenveredeling, visveredeling, milieu, biotechnologie en levens middelentechnologie/humane voe ding. De heer Aben vertelde dat de Landbouw Hogeschool in Neder land de enige instelling is die een volledige opleiding milieuhygiëne heeft, dat wil zeggen op het gebied van water, bodem en lucht. Op di verse punten zijn aan de LH opmer kelijke resultaten bereikt. Transferpunt De heer Brabander legde uit wat de funktie is van het transferpunt van de Landbouw Hogeschool. Het trans ferpunt is in het leven geroepen om de doorstroom van kennis naar het bedrijfsleven te stimuleren. Het gaat om hoogwaardige kennis die leidt tot vernieuwingen, verbeteringen of ge woon tot oplossingen van vraagstuk ken in een bedrijf. Via het transfer punt wordt die kennis bereikbaar gemaakt. Met een bedrijf dat kontakt op neemt met het transferpunt wordt eerst een oriënterend gesprek ge houden. Daarna kan de vraag in een projekt omgezet worden zodat des kundigen aan het werk kunnen. De bemiddeling van het transferpunt is gratis. Voor de uitvoering van het projekt moet betaald worden; Daar over worden tevoren afspraken ge maakt, evenals over de loopduur van het projekt en de exklusiviteit daar van. Het transferpunt is te bereiken onder telefoonnummer 08370-84481 Luchtverontreiniging Professor Adema ging nader in op 3 aspekten van luchtverontreiniging, te weten: direkte inwerking van luchtverontreiniging op planten, in- direkte inwerking op planten en zure regen. Wat de direkte inwerking op planten betreft is vooral van belang de hoge fluorbelasting in zuidwest Neder land. Professor Adema maakte aan de hand van dia's duidelijk op welke wijze planten door diverse compo nenten van luchtverontreiniging worden aangetast. Een van de ge volgen kan bijvoorbeeld zijn knop- uitval bij fruitbomen. Mengsels van bepaalde componenten kunnen in bepaalde kombinaties nog versterkt op de planten inwerken. De indirek- te werking van luchtverontreiniging op planten ontstaat vooral via het opnemen van de diverse componen ten via de bodem en/of het water. Gevolg hiervan is een verzurende werking. Het is erg moeilijk om dit proces tegen te gaan. Geprobeerd wordt via kalkgiften de schade te beperken. Overigens hebben niet al leen planten te lijden van deze ver zurende werking, maar ook meren, bossen en gebouwen. Over de zure regen vertelde professor Adema dat daaruit zeer nare gevolgen kunnen ontstaan voor flora en fauna. De sterke verzuring van het milieu is vooral de laatste decennia opgetre den. Vanaf 12.500 jaar voor Christus tot in het midden van deze eeuw is nauwelijks verzuring van het milieu gekonstateerd. Daarna is het zeer snel gegaan. Het zoeken naar oorza ken van zure regen is een zeer lastige en moeilijke opgave. Gedacht moet daarbij vooral worden aan fossiele brandstoffen en overbevolking. Ook dë natuur zelf zorgt voor enorme emissies. Deze vinden echter ver spreid plaats. Met name de mens is veroorzaker van gekoncentreerde emissies. Zure regen is een interna tionaal probleem. Zo is de depositie in Nederland geringer dan de emis sie, dat wil zeggen dat Nederland zure regen exporteert. Er is echter ook import: zwaveldioxyde bijvoor beeld wordt voor 11% uit het buiten land geïmporteerd. Bij kleigronden is de bufferende kapaciteit van de bodem vrij groot. Toch moet op de langere duur rekening gehouden worden met de verarming van de bodem met alle gevolgen van dien. Ook is er een positieve relatie tussen de zuurgraad en de cadmiumkon- centratie. In de marge van zijn kol lege maakte professor Adema ook nog opmerkingen over de gevolgen van fosfaten in het water; (dicht groeien met algen) en over de Mar kerwaard (niet inpolderen). Interes sant was ook een dia waarop duide lijk werd gemaakt hoe met infra- rooddetektie problemen in gewassen met behulp van computerprogram ma's kunnen worden opgespoord. In de diskussie gaf professor Adema toe dat er in principe oplossingen denk baar en mogelijk zijn voor de pro blemen voor luchtverontreiniging. Men moet dan echter wel bereid zijn de problematiek serieus te nemen. Vanuit de zaal kwamen er ook kriti sche kanttekeningen ten aanzien van zijn standpunt dat de Markerwaard niet ingepolderd moet worden. Ge steld werd dat daarbij meerdere as- pekten tegen elkaar afgewogen moeten worden en dat het niet aan gaat uitsluitend het milieuhygiënisch aspekt te wegen. Laatste bijeenkomst De derde en laatste bijeenkomst in deze cyclus vindt plaats op woensdag 20 maart a.s. om 14.00 uur in de nieuwe provinciale Zeeuwse biblio theek te Middelburg, Kousteense- dijk 7, (vlakbij het station). Het the ma van deze bijeenkomst is "agrari sche industrie". Het is de bedoeling om daarbij ook de onlangs versche nen diskussienota "Zeeuwse pro- duktstromen" te betrekken. Via de persmedia zal deze bijeenkomst nog nader aangekondigd worden. Belangstellenden dienen zich om or ganisatorische redenen vooraf aan te melden via het ETI (tel. 01180-14155) of via de ZLM (tel. 01100-21010, toestel 40). Mr. J. Oggel 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13