Ik kan bij de grens van mijn staat wel een bord "te koop" neerzetten Overschotten Een praktijkverslag over de Amerikaanse Corn Belt Schulden Middeleeuws Liberty Lobby Koude oorlog Vorig jaar juni kwam Antoi nette van Wijk, studente So ciologie, terug van haar prak tijk in de Verenigde Staten. Zeven maanden heeft zij ge werkt bij de North-American Farm Alliance (NAFA) in Minneapolis. Zij bezocht boe ren in de grootste graanschuur van de wereld, de Corn Belt. Ook al bestaat hier een opti mistisch beeld van de Ameri kaanse graanboeren, de wer kelijkheid leert anders. Faillis sementen volgen elkaar in een snel tempo op en de wanhoop onder de boeren stijgt met de dag. De regering en de banken spelen een bedenkelijke rol en het neo-fascisme vindt een goede voedingsbodem in de re gio die voor de gemiddelde Amerikaan een "fly-over" ge bied is. Kleine boerenorganisa- ties proberen nog op bescheiden wijze hulp te verlenen, maar de toekomst ziet er somber uit. "Toen ik daar kwam, schrok ik echt. Per maand gaat één procent van de bedrijven failliet. Het Ministerie van Landbouw in de staat Minnesota in de Corn Belt heeft een enquête onder de boeren gehouden. Hieruit bleek dat vierenvijftig procent van de boe ren denkt binnen vijf jaar te zijn verdwenen, terwijl veertien procent zich zelf geen jaar meer geeft. In Io wa heeft de gouverneur gezegd, dat hij wel een bord "te koop" bij de grenzen van de staat kan zetten. De boeren investeren niet meer en hun bedrijven zien er verslonsd en verve loos uit". Van Wijk vertelde nuchter en zakelijk over haar praktijkerva ring. De problemen in de Corn Belt zijn volgens haar een gevolg van het Amerikaanse landbouwbeleid in het verleden. "De Verenigde Staten moesten graan eksporteren, want Amerika zou de wereld van graan moeten voorzien". "Vanaf de jaren zeventig werd iedere beschikbare hektare voor graan bes temd. De boeren ploegden van hek tot hek hun grasland om en zaaiden tarwe in. Zelfs de beboste hellingen "In 1983 introduceerde de Ameri kaanse regering onder druk van het Kongres en de Senaat een nieuw landbouwprogramma om de over schotten-kwijt te raken. Dit pro gramma gold in eerste instantie voor een jaar. De regering bood de boeren een hoeveelheid graan aan, als zij geen graan zouden inzaaien. Voor iedere braakliggende hektare kregen de boeren de gemiddelde hoeveel heid graan die zij normaal per hek tare geoogst zouden hebben. Deze konden ze dan verkopen, zij het tegen lage prijzen. De Republikeinse niet-agrarische achterban kwam hiertegen fel in verzet. Zij vonden het misplaatst, dat boeren voor niets graan aangeboden kregen. Ik denk niet dat dit programma langer dan een jaar zal duren. In dat jaar hebben de Spoorwegen en de grote graanin- dustriën (bijvoorbeeld Cargill en Continental Grain) voor het tran sport en de verwerking van al het graan miljarden dollars verdiend". "Ook de grote en rijke graanboeren hadden veel profijt van dit program ma. Voor de kleine boeren is het Per maand gaat één procent van de bedrijven failliet Antoinette van Wijk werden ontgonnen. Tegelijkertijd daalden de graanprijzen in Amerika. Zo konden de Verenigde Staten be ter op de wereldmarkt konkurreren. De boeren kompenseerden de lagere prijzen door meer graan te produce ren. Zij vergrootten en intensiveer den hun bedrijven. Wel moesten ze daartoe ekstra leningen bij de ban ken afsluiten' maar die verleenden met plezier de nodige kredieten." "De lage graanprijs bleek funest voor de boeren. Al vanaf 1930 gold de regeling, dat de regering de boe ren een gegarandeerde, kostendek kende minimumprijs voor het graan bood. De boeren konden een lening bij de overheid afsluiten. Wanneer aan het eind van het seizoen bleek, dat de prijs voor het graan beneden het kostendekkende minimum lag, dan nam de regering het graan over en de boeren konden de lening be houden. In de jaren zeventig gaf de overheid nog maar zeventig tot tachtig procent van deze kostendek kende minimumprijs. Met deze prijs konden de boeren hun hypotheek niet meer aflossen. Bovendien resul teerde de ekonomische krisis in Amerika in een hoge koers van de dollar en in een hoge rentestand. De minimumprijs, oorspronkelijk be doeld om de koopkracht van de boeren op peil te houden, leidde nu tot grote financiële problemen. In een typisch graangebied als Iowa kwam in 1981-1982 de eerste golf faillissementen, het melkveegebied Wisconsin volgde in 1982. Het jaar daarop liepen - ook als gevolg van de ekonomische krisis en de hoge dol larkoers - de graaneksporten terug en bleef de staat zitten met enorme overschotten. Daarop daalden de gegarandeerde minimumprijzen tot zesenvijftig procent voor tarwe en vijfenvijftig procent voor soja". 12 programma niet of nauwelijks van belang geweest, omdat zij het graan, meestal als veevoer gebruikten. De regering heeft nu het plan opgevat om de komende tijd de prijzen met nog eens vijfentwintig procent te la ten dalen. Als dat doorgaat zullen er nog veel meer faillissementen ko men. Inmiddels kampt de Corn Belt verder met ernstige erosie en stof stormen, een gevolg van de intensie ve bewerking van het akkerland. De regering heeft de gelden voor herbe bossing en de aanleg van windsingels terug getrokken. Het werd allemaal te duur". De interesse van Antoinette van Wijk voor boerenorganisaties bes taat al sinds een leeronderzoek bij de Vakgroep Sociologie. Met Minnea polis als thuisbasis liep zij verder stage bij twee kleinere organisaties die tot de overkoepelende NAFA behoorden: de Wisconsin Farm Unity Alliance en de U.S. Farmers Association in Iowa. In Wisconsin verbleef van Wijk drie maanden. Overdag werkte zij bij de boerenor- ganisatie, terwijl zij op een boerderij logeerde. In de vrije uren hielp zij mee op het bedrijf. "Ik verdiende geen geld, maar de NAFA betaalde wel mijn reiskosten. Op het bedrijf kreeg ik kost en in woning gratis. Ik heb veel plaatsen bezocht en tijdens mijn reizen heb ik Amerikaanse boeren over de land bouw in de EEG verteld. In de Ve renigde Staten is bijzonder weinig over Europa bekend en ze waren zeer benieuwd naar mijn informa tie". "De buurman van mijn gastgezin had zijn bedrijf vijfjaar geleden over gedaan aan zijn zoon. Deze behield zijn baan buiten de landbouw, ter wijl zijn vrouw op het bedrijf werkte. Het inkomen van de zoon werd in het bedrijf geïnvesteerd. Nu hebben ze meer schulden dan toen ze be gonnen en hebben ze besloten het bedrijf te verkopen". Met een aantal voorbeelden maakt van Wijk de moeilijke positie van de Amerikaan se boeren duidelijk. "De Farmers Home Administration (FmHA), de grootste krediet verstrekkende over heidsinstantie in de Verenigde Sta ten publiceerde gewoonlijk openba re verkopen van boerderijen in de kranten. De boeren wisten dan meestal nog van niets en moesten in de krant lezen dat zij failliet ver klaard waren. Tegen deze werkwijze hebben tien van hen in 1983 een proces aangespannen en gewonnen. Nu moet de FmHA een faillissement een maand vooraf aankondigen. Met de regelmaat van de klok laten de banken beslag leggen op machines, installaties en zelfs bedrijven van boeren die hun schulden niet kunnen aflossen. Als de banken moeilijkhe den verwachten, roepen ze de hulp van de politie in die vervolgens met machinegeweren een bedrijf opkomt om beslag te leggen. In de Verenigde Staten is het normaal, dat de banken bij transakties een percentage van de waarde van de verhandelde goede ren vorderen. Wanneer een boer bij voorbeeld schulden bij een bank heeft en een koe verkoopt, dan heeft de bank het recht een bepaald per centage van de waarde van de koe op te eisen, afhankelijk van de totale schuldenlast. Nu de prijzen zo laag zijn en de af lossing steeds moeilijker wordt, komt het vaker voor dat gehele bedrijven gevorderd worden. De boeren zijn ten einde raad". "Door de grote Financiële moeilijk heden verdwijnen langzaam maar zeker de gezinsbedrijven die volledig zijn aangewezen op inkomsten uit de landbouw. De kleine bedrijven, waarvan de boer een neveninkomen van buiten de landbouw heeft, kun nen nog wel doorboeren. De uitge kochte bedrijven maken plaats voor grote ondernemingen met soms honderden hektares. Deze zijn in handen van banken en verzeke ringsmaatschappijen en spekuleren op grote schaal in graan en in grond. De Amerikaanse wetgeving staat be lastingaftrek toe, als er grond aange kocht wordt. Zo kunnen banken op lukratieve wijze de belasting ontdui ken. Overigens maken rijke partiku- lieren en bedrijven ook dankbaar gebruik van deze regeling. Missou ri is een gebied zo groot als de provincie Utrecht, waren nog maar drie particuliere boeren. De rest v.h. land ligt braak of wordt verpacht onder middeleeuwse pachtvoor- waarden. In het zuiden gaan zwarte groentetelers trouwens nog eens drie keer zo snel failliet". "Als. afgevloeide boeren op het plat teland blijven, nemen ze ieder wille keurig baantje aan, ongeacht de kwaliteit van het werk. Voor een uit kering komen ze niet in aanmerking. De meesten echter trekken met hun gezin naar de steden. In de Mid-West komen de "ghost-towns" weer terug. Hele dorpen lopen leeg. Een onder zoek in Nebraska wees uit, dat de dorpen met minder dan negenhon derd inwoners in 1990 verdwenen zullen zijn of anders onder zeer grote druk zullen staan. In Nebraska geldt dit risiko voor tachtig procent van de dorpen. Ook als een boer op het eer ste gezicht rustig op zijn bedrijf doorwerkt, kan hij afhankelijk zijn van de steun van familie, kan zijn vrouw 's avonds in een restaurant wat bij verdienen of kan het gezin voor hun voeding zijn aangewezen op de gaarkeukens. In Wisconsin is het een keer voorgekomen, dat het vee dood in de stal lag, terwijl de boer was ondergedoken. In een paar gevallen hebben boeren in wanhoop een bankemployé en een rechter dood geschoten". "In dit klimaat vinden "Blut und Boden-theoriën" en ideeën over het verderf in de steden gretig aftrek. Er bestaat een openlijk fascistische or ganisatie, de Liberty Lobby. Haar blad "Spotlight" heeft een oplage van driehonderd vijftig duizend. Dit blad maakt zich populair bij de boe ren met de veroordeling van schrij nende gevallen, waarin banken be zittingen hebben gevorderd. Maar de analyse is volledig verkeerd. De banken zouden in handen zijn van Joden die tot de internationale kom- munistische samenzwering tegen het blanke ras behoren. Een aan de Lobby verbonden groepering belooft de boeren goedkoop leningen aan, als ze lid worden, tot nu toe heeft nog niemand een lening ge kregen. Verder kunnen de boeren hier advies inwinnen hoe zij zich moeten verdedigen tegen ban ken en rechters. De Liberty Lobby is onderdeel van de World Anti-Com munist League, waarvan ook onze eigen staatssekretaris Ploeg volgens Hervormd Nederland lid is". (Over igens ontkent Ploeg dat kategorisch, L.V.). "De Amerikanen letten slecht op deze ontwikkeling. Historisch besef ontbreekt. Zij weten niet dat de Eu ropese Landbouw in de jaren dertig een belangrijke rol heeft gespeeld bij het opkomend fascisme. Hun angst voor het kommunisme is ontzettend groot. Vaak vroegen mensen mij of ik niet bang was dat de Russen bin nen zouden vallen. Ook het Ameri kaanse adagium "Ieder voor zich en God voor ons allen" en de in de Mid-West toch geaksepteerde uit spraken van de Moral Majority tegen homofilie en abortus zullen het op komend neo-fascisme niet tegen houden. De linkse beweging is in de koude oorlog in de jaren vijftig monddood gemaakt. Eigenlijk is er nauwelijks verweer tegen de Liberty Lobby". "Door de nood van de situatie krab belt links toch weer op. De kleine Wisconsin Farm Units Alliance is begin 1981 opgericht met het doel boeren in nood te helpen. De Al liance probeert faillissementen te voorkomen, geeft juridische advie zen, helpt de boeren met bedrijfs- ekonomische berekeningen en heeft een noodtelefoon. Op dit nummer kan de boer vragen stellen over de aflossing van zijn hypotheek en wat hij moet doen nu de politie in aan tocht is om zijn machines te vorde ren... "De U.S. Farmers Association bes taat al sinds 1953, heeft zich met moeite door de koude oorlog heen geworsteld en heeft door de huidige slechte omstandigheden een nieuwe impuls gekregen. Deze organisatie is vooral aanwezig in Iowa en voert aktie onder de leus "Peace and Pari ty" (vrede en een.kostendekkende prijs). In de Mid-West ontstaan nu vele boerenorganisaties. De NAFA probeert al deze kleine groepen te bundelen om zo kennis en ervaring uit te wisselen, gemeenschappelijk voorlichting te geven en hulp te bie den. De beweging tegen de Lobby groeit langzaam. Ook de kerken trekken zich uit humanitaire over wegingen steeds meer het lot van de boeren aan, omdat ook zij inzien dat er iets moet gebeuren tegen de ver paupering van het platteland". Voorlopig is de dollar nog steeds overgewaardeerd, is de rente hoog, heeft Frankrijk ook graanoverschot ten en is Reagan weer vier jaar pre sident. De boerenorganisaties in de Mid-West moeten wel heel sterk worden om het tij te kunnen keren. Leen Verschoor (uit: Wagenings Hogeschoolblad) Vrijdag 22 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12