Rapport commissie welzijn varkens aangeboden Kontrole op de kwaliteit grondstoffen voor rundveevoeders vraagt nog steeds veel aandacht "Hygiëne op Varkensbedrijfen Definitieve leverbotprognose Handig adviezenboekje voor veehouders verschenen Het C.B.S. verlaagt op nieuw enkele premies PW-bestuur: gevolgen EG-prijsvoorstellen voor vleessektor nog onduidelijk Inkuilen van gemaaid gras toegenomen Daling mengvoederproduktie leidt tot verlies ca. 400 arbeidsplaatsen Rentabiliteit van beregening op melkveebedrijven zeer gering Zinvolle besteding MCB-gelden in varkenssektor Marktonderzoek vee- en vleessektor Op initiatief van het ministerie van landbouw en visserij is de kennis ten aanzien van het welzijn van varkens in het landbouwkundig en veterinair onderzoek gebundeld. De hiertoe in gestelde Commissie Welzijn Varkens heeft 8 februari jl. het rapport "Het welzijn van varkens op praktijkbe- drijven" aan staatssekretaris A. Ploeg aangeboden. Het rapport ver meldt op grond van ethologische, ve terinaire en produktietechnische kri- teria een aantal konklusies en aan bevelingen ten aanzien van huisves ting en verzorging van varkens. Zeugen Ten aanzien van zeugen komt men tot de konklusie dat groepshuisves- ting waar het het gedrag van de die ren betreft, de voorkeur verdient boven individuele huisvesting. Aan de huidige systemen van groeps- huisvesting kleven echter nog be zwaren, zodat nader onderzoek ge wenst is. Waar zeugen individueel gehuisvest zijn, verdient toepassing van de halsbeugel of borstband de voorkeur boven de halsband. De kans op huidbeschadigingen wordt hiermee zoveel mogelijk voorkomen. Biggen De vloeruitvoering is van grote in vloed op de aard en de frequentie van beschadigingen, ziekteverschijn selen en sterfte bij biggen. Met be hulp van nog lopend onderzoek zul len o.m. de meest geschikte rooster- typen kunnen worden bepaald. De hoeveelheid konfliktgedragingen neemt af wanneer huisvestingssyste men met stro worden toegepast. Op grond hiervan wijst de commissie systemen waarin geen strooisel kan worden toegepast af. Spenen van biggen vóór de leeftijd van drie weken raadt de commissie af. De vruchtbaarheid van zeugen neemt hierdoor af, terwijl bovendien aan voeding, stalklimaat en hygiëne van de biggen zeer hoge eisen moe ten worden gesteld. Volgens de commissie zijn er vanuit het welzijn van dieren geen argumenten die kastratie rechtvaardigen. Mestvarkens Bij mestvarkens heeft een grotere hokoppervlakte een positief effekt op het welzijn van varkens. Bij toe passing van een roostervloer beveelt de commissie aan de spleetbreedte niet meer dan 20 mm te laten bedra gen, om het aantal klauwbeschadi- gingen te beperken. Bij mestvarkens wordt kannibalisme ten opzichte van de overige varkens in het hok ver minderd, wanneer er op het vloer oppervlak stro of compost wordt gebruikt. Er zijn aanwijzingen dat er met be trekking tot het welzijn van mestvar kens een relatie bestaat tussen huis vesting en verzorging vóór en tijdens de mestperiode. Nader onderzoek hiernaar verdient naar de mening van de commissie aanbeveling. De uitkomsten van de studie zullen als basis gaan dienen voor het toe komstige beleid op het gebied van het welzijn van dieren en binnenkort be sproken worden met de Nederlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren en het bedrijfsleven. Het CLO-instituut "De Schothorst" noemt in z'n jaarverslag over 1983/'84 de grote kwaliteitsverschil len die bij enkele grondstoffen optre den, opvallend. Zo is er bij diermeel een zeer grote variatie wat betreft het gehalte aan het belangrijke amino zuur lysine. Een ander produkt, waarvan regel matig zeer slechte kwaliteiten voor komen, is luzernemeel. Niet alleen is het caroteengehalte als gevolg van het voordrogen op het veld tot minder dan de helft teruggelopen, maar bovendien worden ook regelmatig zeer lage eiwitgehaltes aangetroffen. De leveranciers van dit produkt ma ken de verwerking in mengvoeders zeer aanvechtbaar als de kwaliteit vaak zo slecht is. De kwaliteit van voedervet blijft zorgen geven. Het is goed, dat de kwaliteit en de voerwaarde van voedervetten nationaal en interna tionaal meer aandacht krijgen bij het onderzoek. Vooral bij gebruik van afgewerkte frituurvetten moet men goed op zijn hoede zijn. Bij langdu rige hoge verhitting van deze vetten ontstaan polymere verbindingen, die geen of weinig voederwaarde heb ben en misschien zelfs niet geheel onschadelijk zijn. De gehaltecijfers van maisgluten- voermeel kunnen erg schommelen, naar gelang de herkomst en het be reidingsprocédé. Kokos- en palmpitschilfers/schroot zijn nog steeds potentiële aflatoxine- bronnen. Bij het begin van het stalseizoen, toen de grondstoffenprijzen erg hoog waren, was grondnotenmeel een goedkope eiwitbron voor de rund veevoeders. Enkele fabrikanten heb ben hiervan misbruik gemaakt, door de waarschuwing in de wind te slaan dat onbehandeld grondnotenmeel een zeer verdachte aflatoxinebron is. Het aflatoxinegehalte van de melk steeg in sommige streken dan ook boven het toelaatbare nivo. Men heeft hiermee de eksport van Ne derlandse zuivelprodukten geen dienst bewezen, aldus het jaarver slag. Met het toenemen van de eenheden varkens per bedrijf nemen de ziekte risico's toe. Maatregelen om ziekten te voorkomen worden van steeds grotere betekenis. De bedrijfsvoering moet er op gericht zijn de infectie- druk op het bedrijf zo laag mogelijk te houden. Een goede hygiëne op het bedrijf is daarbij gewenst. Een be langrijk aspect van de bedrijfshygië- ne is de stalhygiëne Bij het Consulentschap i.a.d. voor Bedrijfsuitrusting in de Veehouderij (C.R.V.) te Wageningen is een rap port verschenen waarin met name aandacht wordt besteed aan de vol gende punten: Maatregelen in verband met hy giëne - De reiniging met de daarbij be horende apparatuur. - De ontsmetting met de daarbij behorende middelen. - Veiligheidsaspecten. Dit rapport is verkrijgbaar door sporting van 7.50 op gironummer 886049 ten name van het C.B.V., Postbus 43, 6700 AA Wageningen onder vermelding van "Hygiëne varkensbedrijven". Op bedrijven waar in de zomer wa ter in de greppels heeft gestaan door inlaat of kwel, kan een infektie van leverbot bij rundvee en/of schapen zijn opgetreden. Op bedrijven waar in het verleden leverbot voorkwam en de laatste jaren niet meer is be handeld. wordt een toename van de leverbotinfektie gekonstateerd. De afkeuringspercentages van lammer- levers, wegens een aantasting door leverbot, zijn laag gebleven. In de mestmonsters, van zowel run deren als schapen afkomstig uit de vanouds bekende leverbotgebieden, komen bij onderzoek meer positie ven voor dan de laatste jaren. Gevallen van acute sterfte bij scha pen, veroorzaakt door leverbot, zijn slechts zeer incidenteel voorgeko men. In het algemeen is, zowel bij rundvee als bij schapen, geen behandeling nodig. Een uitzondering op deze al gemene regel dient te worden ge maakt voor de bedrijven die vorig jaar wél moesten worden behandeld. In gebieden met een slechte of mati ge waterhuishouding, waar in voor gaande jaren wél leverbot voor kwam, dient met een leverbotinfektie rekening te worden gehouden. Ter verkrijging van meer zekerheid of inderdaad tot behandeling dient te worden overgegaan, kan men mest, eventueel aangevuld met bloedmon sters van jonge dieren, door de Ge zondheidsdienst voor Dieren laten onderzoeken. Veehouders kunnen in de praktijk te maken krijgen met tal van proble men zoals: ziekten, plagen en onkruiden in grasland en voedergewassen: uitwendige parasieten (bijv. schurft) op vee en pluimvee; vliegen en ander ongedierte in stallen. Sinds kort bestaat er een handig boekje met adviezen over het her kennen, voorkomen en bestrijden van deze problemen. Het boekje omvat 88 pagina's. De adviezen munten uit door hun dui delijkheid. Van een aantal parasieten die op vee en pluimvee voor kunnen komen zijn foto's genomen. Het boekje is te bestellen door 6,— over te maken op giro 1690875 ten name van het CAD-Gewasbescher- ming, Geertjesweg 15, 6706 EA Wa geningen onder vermelding van "Wegwijzer Veehouderij 1985". Van harte aanbevolen! Het Bestuur van het C.B.S. heeft be sloten om per 4 maart a.s. een aantal premies in de rundersektor te verla gen. Dit is mogelijk doordat de schade zich gunstig blijft ontwikke len. De premie voor de koeien le soort wordt verlaagd met twee kwartjes, die voor de koeien 2e soort met vijf gulden en die voor de pinkstieren met twee gulden. Het volledige premietarief per 4 maart 1985 voor de runderen luidt als volgt: Inkoopsprijs/marktwaarde tot ƒ4.000, Koeien le soort ƒ15,- per stuk Koeien 2e soort 35,- per stuk Koeien 3e soort 54,- per stuk Pinken/vaarzen (niet gekalfd heb bend) 1 l,per stuk Stieren 15,- per stuk Inkoopsprijs/marktwaarde boven ƒ4.000. Koeien le soort 50,- per stuk Pinken/vaarzen 50,- per stuk Stieren 75,- per stuk Behoudens voor de voor ons land belangrijke varkenssektor, zijn de konsequenties van de EG-prijsvoor stellen '85/'86 voor de vleessektor voor het bestuur van het Produkt- schap voor Vee en Vlees (PVV) op dit moment nog maar voorlopig te formuleren. Ze zullen door een spe ciale PVV-kommissie nader bekeken en van kommentaar worden voor zien. Met name het antwoord op de vraag of er - in verhouding - nog veel extra rundvlees in ons land aan de markt zal komen, bij een gelijkblij vend kortingspercentage op de melkproduktie - blijft momenteel in het ongewisse. De varkenssektor krijgt het komende prijsjaar ('85/'86) nog duidelijker*te maken met het knagen aan onze konkurrentiepositie. Dierziektebestrijding Uitvoerig stond het PV V-bestuur stil bij een tussentijdse balans over het effekt van de nu al driejaar durende bestrijdingsaktie van het overigens sluimerende en daardoor moeilijk te onderkennen varkenspestvirus. Met name de vraag of in Nederland overgegaan zou moeten worden tot instelling van een zogenaamde "vrije" zone, hield het bestuur uit voerig bezig. Er zal op dat punt een nadere studie worden ondernomen. Overigens blijft het bestuur voor stander van snelle effektieve en dus ook naar oppervlakte voldoende be meten, noodentingen. Teleurgesteld toonde het bestuur zich over het uitblijven van objektie- ve produktinformatie voor de var- kensmesters. Getracht zal nu worden om, met behulp van moderne elek tronische technieken, administratie ve gegevens zodanig te hergroepe ren, dat het gewenste doel toch wordt bereikt. In 1984 werd door rundveehouders 1.744.000 ha grasland gemaaid voor veevoederdoeleinden. Dit is 93.000 ha meer dan in 1983 5,6%). De oppervlakte waarvan het gras werd gemaaid voor kuilvoer nam toe van 64,4% van te totaal gemaaide opper vlakte tot 68,3%. Het maaien voor hooiwinning verminderde van 13.9% tot 10.9%. Voor zomerstalvoedering werd het gras gebruikt van 19,2%; vorig jaar 20,2% Eén en ander blijkt uit de uitkomsten van het steekproefonderzoek "Gras landgebruik" van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. Dit onder zoek werd gehouden bij ca. 2.100 rundveehouders. Ruim 93% van de totale oppervlakte grasland is bij rundveehouders in gebruik. In een studie naar de gevolgen van de superheffing schat het Landbouw Ekonomisch Instituut (LEI), dat bij een vermindering van de melkpro duktie van 7,6% de totale mengvoe derproduktie met 5% zal dalen, indien de produktie voor andere diersoorten gelijk zou blijven. Onder die omstan digheden schat het LEI het verlies aan arbeidsplaatsen in de mengvoe derindustrie op ruim 400. De studie zal binnenkort gereed komen. Dit o.m. schrijft minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) als antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Nijland. In de jaren 1979 en 1980 is relatief veel geinvesteerd in de mengvoeder industrie. Daarbij is in feite voor uitgelopen op een groeitempo, zoals men dat in de voorgaande jaren ge wend was. Door het achterblijven van deze groei is er overkapaciteit in de sektor ontstaan, hetgeen geleid heeft tot een verscherping van de onderlinge konkurrentie en een toe nemende druk op de marges. De ge troffen maatregelen in verband met zuiveloverschotten vergroten het probleem van de overkapaciteit, met alle negatieve gevolgen vandien voor de rentabiliteit van de sektor. Minister Braks acht het dan ook niet uitgesloten, dat hierdoor een aantal bedrijven in moeilijkheden zal gera ken. Bij het PR te Lelystad verscheen een uitvoerig rapport van 150 bladzijden over de rentabiliteit van beregening op gezinsbedrijven met melkvee. Op basis van een groot aantal uitgang spunten zijn optimale bedrijfsplan nen geprogrammeerd bij een gemid deld vochttekort. Daarna is voor de ze bedrijfsopzetten berekend wat het bedrijfsresultaat is bij uiteenlopende vochttekorten, met en zonder bere gening. De bedrijfsresultaten wor den door de beregening niet of nau welijks verbeterd. De kosten van de beregening zijn hoger dan de baten. Het maakt nog wel verschil welk soort regeninstallatie men gebruikt. De minder dure systemen en gebruik van oppervlaktewater komen, eko nomisch gezien, het gunstigst voor de dag. Binnenkort zal van dit lijvige rapport een sterk verkorte en voor de praktijk beter leesbare uitgave verschijnen als PR-publikatie nr. 30, die'tien gulden gaat kosten. Het nu verschenen uitvoerige rap port is verkrijgbaar door 25,- te storten op giro 2307421 van het Proefstation PR te Lelystad met ver melding van: zend mij rapport nr. 96 Voor een viertal omvangrijke pro- jekten in de varkenssektor ziet de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees (PVV) een uiterst zin volle besteding voor een deel van de honderdtwintig miljoen gulden die minister Braks wil besteden ter kompensatie voor de afbraak van de monetair compenserende bedragen per 1 januari jl. Met inachtneming van de uitgang spunten van de 50/50 financiering wordt voorgesteld de minister te ad viseren om met een benodigde extra bijdrage van het bedrijfsleven t.b.v. het te bouwen proefstation voor de varkenshouderij uit de mcb-pot te financieren. Zeer belangrijk voor 1985 noemt de PVV-voorzitter ook de overschake ling naar het met behulp van elek tronische apparatuur vaststellen van de kwaliteitsklassen (vleespercenta ge) van geslachte varkens. Voor een belangrijk deel kan, naar de mening van de PVV-voorzitter, de begin-in- vestering gefinancierd worden uit de beschikbare mcb-kompensatiegel- den. Datzelfde kan het geval zijn voor een deel van de komende on- derzoekkosten voor het terugdringen van de mestproblematiek. Blijkens recente mededelingen van PV V-zijde ligt het in de bedoeling om op korte termijn te komen tot de instelling van een aparte werkgroep marktonderzoek. Die zal m.b.t. de promotie van ons vee en vlees ver schillende ideeën moeten aandragen en formuleren, de prioriteiten moe ten vaststellen en projekten nader moeten uitwerken. Een en ander wordt vervolgens voorgelegd aan de PVV-advieskommissie onderzoek en ontwikkeling die voor doorgeleiding zorgt naar het PVV-bestuur. Deze kommissie heeft zich inmiddels ak koord verklaard met de voorstellen. Voor de periode '85/'87 heeft het PVV-bestuur reeds 360.000,— voor dit soort onderzoek gereserveerd. Mogelijk zal dit bedrag verder moe ten worden aangevuld. Van de kant van minister Braks is een -tweeder de- overheidsbijdrage voor gemeen schappelijk marktonderzoek van ƒ2 miljoen vastgelegd. 10 Vrijdag 22 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10