p.j. zuid geluid uit de. P-J.lra^ehda Afscheid ing. K.F. Malcorps De graanprijs gaat vallen... "Toch nog weer vorst!" Stikstofvoorraad in bodem aan de lage kant redaktie Peter Risseeuw 14e Topkadercursus een sukses Problemen afzet agrarische produkten ondergraaft positie boeren Nieuwe brochure Agrarische Studiereizen Met een ijzige wind, sneeuw en ha gelstormen, regeert Koning Winter opnieuw in de WESTHOEK. Omdat de temperatuur veel lager is gewor den moesten er zondag 10 februari weer voorzieningen getroffen wor den. Het weerbericht voorspelde -3. Wordt het -10 dan kan het fout gaan, vooral met windkracht 7, dus zon dagsmorgens niet naar de kerk, maar aan 't werk. Het is iets wat ik van kinds af aan al heb meegemaakt; de winter slaat dikwijls in het weekend met straffe hand toe. We zien de schoonheid van de witte winter ook niet meer zo zitten. Wak ker gemaakt door de zon en hogere temperaturen kregen in ons gewest sommige boeren al voorjaarskrie bels. In onze Westhoek liggen toch wel gronden die pas in 't voorjaar ge ploegd worden en daar was men dus druk mee bezig. Na eerst de stront kar te laten regenen, zijn er heel wat ha's omgelegd. Met de hoop dat de nachtvorsten een tijdje zouden aan houden. Over de harde grond is, zij het weinig, hier en daar kali ge strooid. En nu lijkt alles weer gelijk. De sloten zijn vol sneeuw gewaaid. De grenzen tussen de percelen zijn vervaagd. Maar er is toch nog wel wat meer om uit de praktijk te ver melden. Allereerst ons bouwplan. Hoewel al les zo goed als vast ligt, het zaad is besteld en de poters zijn gekocht, ligt hier en daar toch nog een stukje waar we mee kunnen gaan schuiven. Steeds duidelijker wordt het dat de graanprijs gaat vallen. De wintertar we ligt er. Daar valt niets aan te ver anderen. Wat te doen als een deel van de wintertarwe toch nog uit- vriest? Zomertarwe met meestal niet zo'n hoge opbrengst voor ƒ0,10 per kilo minder is niet aantrekkelijk. De prijs van brouwgerst is ook niet om over naar huis te schrijven. Rest ons nog de kleinere teelten. We weten wel dat dit allemaal onbe schermde gewassen zijn wat de prijs betreft. Ik bedoel hiermee de erwten, bonen, knolselderij, blauwmaanzaad en daar komen de teunisbloemen nu nog bij. Het zal wikken en wegen zijn. Op de vele vergaderingen en bijeen komsten waar voorlichting gegeven wordt in deze maand kan men z'n licht nog wel eens opsteken. Maar zelf zullen we de beslissing moeten nemen en de uitkomst moeten aan vaarden. Daar ben je nu eenmaal on dernemer voor! In ZUID-BEVELAND dachten we even dat de winter voorbij was. Vrij dagmiddag 8 februari is het evenwel opnieuw gaan sneeuwen en vriezen. De vooruitzichten zijn niet slecht maar toch de tarwe kan niet veel hebben. Er waren verschillende kol lega's die al kunstmest gehaald had den en niet de tijd kregen om het te verstrooien. Ook werd er, op de lichtere gronden, geploegd. Dit kunnen ze op het mo ment maar beter achterwege laten in verband met het onderploegen van de sneeuw. De laatste paar weken waren tamelijk nat. Dooi en regen. Op sommige plekken zijn wat stuk ken tarwe verzopen en vertrapt door de eenden en ganzen. Met een eg en wat stikstof valt er soms nog wat te redden. Anders moet er straks pleks- gewijs wat zomertarwe ingezaaid worden. Als het grotere stukken be treft moet er soms naar heel iets an ders uitgekeken worden. Vanuit het konsulentschap besteden ze het ko mend jaar veel aandacht aan de zo genaamde "kleine gewassen". Voor velen biedt dat dit jaar perspektie- ven. Enerajds een stukje bouwplan verruiming en anderzijds een stukje risiko spreiding. Maar van de "kleine gewassen" moeten we niet te veel wonderen verwachten. Het is zoals bij veel andere gewassen; als er te veel gezet wordt, is de prijs slecht en volgt er dus een slecht eindresultaat. Maar het is een goede zaak dat we kunnen kiezen uit 10 15 gewassen. De meesten onder ons zitten weer te popelen om aan de slag te gaan, maar we zullen toch nog wat geduld uit moeten oefenen. Om toch nog zinvol bezig te blijven op het bedrijf valt niet altijd mee. Om werktuigen op te knaooen en te schilderen moet je toch vorstvrij kunnen merken. D'r zijn de laatste tijd wat aardappe len en uien verkocht en geruimd en er zullen er ook nog wel wat bevroren tussen hebben gezeten. Nu kun je de vrijkomende gaten en kieren mooi dicht stoppen. Ook kunnen we de machines, die we straks nodig hebben, alvast klaar zetten en kontroleren, zodat we straks zonder noemenswaardige mankementen en oponthoud kun nen starten. Dit geldt uiteraard niet in de laatste plaats voor de loonwer kers. Na een ontroerend afscheid werd vrijdag 8 februari de topkaderkursus afgesloten. Drie weken waren 12 kursisten uit Zeeland, Brabant en Zuid-Hollandse eilanden bij elkaar om de 14e topkaderkursus in het vormingscentrum "Hedenesse" te Cadzand te volgen. Velen zagen er tegenop deze kursus bij te wonen, drie weken intern lijkt heel wat, echter op de laatste dag werd unaniem besloten om volgend jaar met dezelfde klub door te gaan. Helemaal klaar zijn we nog niet. Voor 1 april moet ieder over een zelf te kiezen willekeurig onderwerp een werkstuk inleveren. De volgende dag werd de draad van de landbouw weer opgepakt door Niek Koning van de LH te Wage- ningen. Ook gaf hij zijn visie over de lanöbouwpolitiek. De woensdagmorgen werd door dhr. Markusse, hoofd SEV-er bij de ZLM, verzorgd. Hij gaf ons aan de hand van onze vragen uitgebreide antwoorden op de problemen. Op donderdag kwam de koöperatie aan de beurt. Dhr. Dob- belaere van de Nationale Coöpera- le week 7 t/m 11 januari De kennismaking zou plaatsvinden om 10.00 uur in het gebouw "De Open Hof' van Hedenesse. Echter door de bijzonder slechte weersom standigheden van de zondagavond daarvoor konden velen er niet op tijd geraken. Nadat dit wel gelukt was, werden we welkom geheten door onze kursusleider Niko Peterse, die ons die 3 weken zou begeleiden. Na wat huishoudelijke zaken geregeld te hebben werd het verdere program ma die dag verzorgd door Mark Claus, vormingsleider te Hedenesse. De uitgebreide kennismaking werd zo een sociale vaardigheidstraining. De dinsdag werd besteed aan het te maken werkstuk. Dit werkstuk wordt bedoeld als gehele afsluiting van de kursus. De opdracht is een onder werp proberen uit te spitten, duide lijk op papier te zetten en hierin je eigen mening omschrijven. Socioloog prof. Libbrecht uit Leuven hield een lezing over de achtergron den van zingevingsvragen, levensfi losofie, levensbeschouwing en reli gie. 2de week 21 t/m 25 januari Deze week werd begonnen met een gesprek, aanvullend op het onder werp van 11 januari met de heer Geluk, die vertelde over de praktij kervaring met automatisering in zijn bedrijf. Het blijkt dat deze akker bouwer met een komputer één jaar op het bedrijf al flink rendement van deze investering heeft. Precies kon hij het ons nog niet voorrekenen. De dinsdag werd gevuld door dhr. Strijker van het LEI over landbou- wekonomie. 's Avonds kwamen er 2 agrarische vrouwen, de dames Cap- pon en de Hullu, een inleiding hou den over de rol en positie van de vrouw in het agrarisch bedrijf. Dat dit onderwerp aansloeg was wel te merken in de heftige diskussie die hierop volgde. Vrijdag 15 februari 1985 15 februari - Afd. Walcheren houdt haar jaarlijkse ledenvergadering in hotel "Walcheren" te Koudekerke. Aanvang 19.00 uur. Na afloop fon due. Opgeven voor deze maaltijd bij Johan 01188-3132 of bij Petra 01185-2613. 22 februari - Afd. Goes nodigt u uit voor het toneelstuk "Bij ons komt alles op zijn pootjes terecht". Plaats van handeling "Het Zwaantje" te Kapelle, aanvang 19.30 uur. Na af loop bal m.m.v. "After Midnight". tieve Raad hield een inleiding over de geschiedenis en de marktpositie van de koöperaties. In de'diskussie bleek dat er nogal wat verschil onder de kursisten zat over het wel of niet willen zaken doen met een koöpera tie. De vrijdag werd door velen van ons als de mooiste dag vari*de gehele kursus gezien. (Wij komen volgende week uitvoerig op de kadercursus terug). Nu we dit schrijven, 9 februari, stuift de sneeuw weer door het LAND VAN AXEL. Zo te zien is de winter nog niet voorbij. Terwijl de ene kollega op de Canarische Eilanden worstelt met een stier, worstelt een andere kollega achter zijn buro met cijfers. Wie van de twee het gelukkigst is of het het moeilijkst heeft laten we maar in het midden. Bekend is echter wel dat de gene die zit te rekenen, en ondertus sen de prijsvoorstellen van Brussel gezien heeft, het gewoon moeilijk heeft. Wanneer hij aan het onderste regeltjes toe is ziet hij, bij normale opbrengsten, meestal een 0 of het - teken. - Als we onze voorlichters en voor mannen mogen geloven moeten we overstappen naar de kleine gewas sen. Een eenvoudige rekensom leert echter, dat ze financieel meestal ook erg klein zijn, vooral wanneer meer deren hierop zouden overschakelen. Ondertussen komen ook de resulta ten van het stikstofonderzoek weer binnen. Zoals we verwacht hadden, is de bodemvoorraad, na de ek- streem natte herfst van vorig jaar aan de lage kant, zodat we 1985 kunnen beginnen met meer stikstof te strooi en dan we gewoon zijn, stikstof die er ook niet goedkoper op wordt. On dertussen zijn de eerste graszaadper celen en een enkel perceel tarwe weer al van stikstof voorzien. Als we de tarwepercelen bekijken, zien we dat de vorstschade erg meevalt, veel meer schade is er van het overtollig smeltwater, dat niet vlug genoeg weg kon zakken. We kunnen nu toch zien dat er het afgelopen najaar behoor lijk geknoeid is hier en daar, om toch maar tarwe te kunnen zaaien. In de bewaarplaatsen die niet goed, of met te licht materiaal, geïsoleerd- zijn is de vorstschade soms aanzien lijk. Reden genoeg dus om een en ander eens goed te bekijken en in orde te brengen. Immers, om de zo veel jaar hebben we toch te maken met strenge vorst, en er zijn aan aardappels te veel kosten gemaakt, om ze te laten bevriezen. Overigens staan de prijzen van de bewaarpro- dukten aardappels en uien wel op een zeer laag pitje. Ondertussen zijn we druk bezig met het bezoeken van vergaderingen, voorlichtingsbijeenkomsten en het volgen van kursussen. Sommigen zien dat niet zo zitten en blijven maar liever thuis. Meestal kom je er toch slimmer vandaan dan dat je er naar toe gaat. Vaak moeten door de spre kers toch heel wat vragen worden beantwoord. Denken we maar aan de wet op de 2-verdieners, waar heel wat bedrijven mee te maken krijgen. Denk maar aan de fruitpluksters in de herfst. Maar misschien dat er, voor het zo ver is, weer wel wat verandert, zodat er van het verdiende loon wat meer overblijft. Immers, de werkelijkheid is altijd an ders dan wat verwacht werd. Op vrijdag 8 februari jl. werd in hotel "Noordzee" te Cadzand afscheid ge nomen van Karei Malcorps, die bijna 37 jaar werkzaam is geweest in het gebied West Zeeuws-Vlaanderen als bedrijfsvoorlichter voor de landbouw. Met ingang van 1 maart maakt hij gebruik van de regeling om vervroegd uit te treden. Op de afscheidsbijeen komst te Cadzand werd hij toege sproken door zijn chef, de Konsulent, ir. L.Th J.M. de Wit. De heer de Wit schetste Karei Mal corps als een medewerker met een eigen stijl. Hij heeft altijd een grote neiging gehad om de zaken zelf te regelen en had daarbij duidelijk een eigen mening. Hij bedankte hem voor de langdurige, goede samen werking namens de Direktie in Den Haag en namens de Zeeuwse kolle ga's. Als blijk van waardering over handigde hij hem enkele geschen kenbonnen. De vertrekkende voorlichter werd daarna toegesproken door de heer A. Noë, namens de akkerbouwstudiek- lubs Cadzand, Hoofdplaat en Oost burg en door de heer P. Risseeuw namens de gezamenlijke landbouw organisaties. Beide sprekers brachten dank voor het vele werk dat Karei Malcorps verricht heeft zoals het houden van Het Bestuur van de internationale federatie van producenten van agrarische produkten, dat op 22 en 23 januari in Berlijn is bijeengeko men, maakt zich grote zorgen over de ekonomische positie van de boeren, die in de meeste landen zeer ernstig is. Deze situatie heeft verschillende oorzaken zoals: prijzen die onder de produktiekosten liggen, de afschaffing van steunmaatregelen, hoge reële rentevoeten, droogte in Afrika en in de meeste ontwikkelingslanden een tekort aan buitenlandse valuta hetgeen resulteert in ontoereikende invoer van goederen uit het buitenland. gelegd kunnen worden aan de rege ringen en belangrijke internationale organisaties. talloze spreekbeurten, het organise ren van ekskursies en de laatste jaren het werk met de gewasstudiegroe pen. De boeren in de streek hebben daar veel voordeel van kunnen trek ken. Beiden boden hem als blijk van waardering geschenken aan. Ook mevrouw Malcorps werd daarbij niet vergeten. In een laatste gelegenheid om wat terug te kunnen zeggen, be dankte Malcorps de kollega's voor de góede samenwerking. Hij sprak de hoop uit, dat zijn opvolger spoedig in dienst kan treden en dat deze goed opgevangen zal worden. De huidige kommerciële afzet kan, vooral gezien het produktiepoten- tieel van de geïndustrialiseerde lan den, een handels- en/of subsidie oorlog veroorzaken die de huidige situatie verder zou verslechteren. Deze zou direkte gevolgen hebben voor de boeren, hun gezinnen en de gehele ekonomie. Aangezien de meeste geïndustriali seerde landen momenteel hun na tionale landbouwbeleid herzien, is het Bestuur van mening dat het hoog tijd wordt dat vertegenwoordigers van boeren uit de grootste export landen bijeenkomen en standpunten uitwisselen over deze situatie en de wereldwijde gevolgen hiervan. Hier op volgend zouden deze vertegen woordigers moeten proberen om met aktievoorstellen te komen die voor- Onlangs is de nieuwe brochure 1985 verschenen van de Agrarische Stu diereizen, de reisorganisatie van alle KNLC-organisaties. Het groeiend aantal deelnemers - in 1984 met ruim 22% gestegen - is aanleiding geweest het aantal reis doelen in 1985 sterk uit te breiden. Reisdoelen veraf en dichtbij met lage reissommen en hoge reissommen. Mocht u belangstelling hebben - u reist met kollega-agrariërs - en u hebt de brochure nog niet ontvangen, belt u dan het sekretariaat van Agrarische Studiereizen, tel. 085 - 512087.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9