verzekeringen Opnieuw beginnen Wat is "no-claim" Dank u wel! Zijn we mooi-weerrijders If. den hoilanderlaan 10 tel: 01100-24000 Als "schrijver langs de weg" dit artikel schrijft dan is het 2 februari en hebben we de dag daarvoor afscheid genomen van onze eminente di- rekteur de heer Jan de Lange. Schrijver is nog beduusd van de vele goede wensen en adviezen die de heer De Lange mee naar huis mocht nemen. Met dit afscheid gaan we "opnieuw beginnen". We luiden een nieuw tijdperk in. De heer H. Doeleman zet het werk als direkteur van onze "O.V.M. van de Z.L.M." voort. Schrijver hoopt nog een vol jaar aktief werkzaam te zijn in dat nieuwe tijdperk, ook dan zal hij in aanmerking komen voor een pensioen in de vorm van een A.O.W.-uitkering. Een troost daarbij is, dat men beter voor een A.O.W.-uitkering dan voor een Bijstandsuitkering in aanmerking kan komen. Vrijdag l februari j.l. is mij een groots afscheid toebedacht door het bestuur van de O.V.M. der Z.L.M. Tijdens de receptie heb ik veler uwer de hand mogen druk ken, terwijl ook vele schriftelijke felicitaties binnenkwamen in verband met de aan mij verleen de Koninklijke onderscheiding. Al met al is het een onvergetelijke dag geworden en langs deze weg wil ik een ieder, die aanwezig w as. maar ook u allen, die lid zijn van onze O.V.M., hartelijk dank zeggen. Dank voor het feit, dqt u in onze O.V.M. vertrouwen stel de. Dank voor de vele vriend schappen, die in de loop der jaren zijn ontstaan. Dank voor de prettige wijze van benadering wanneer zich proble men voordeden, want lieve men sen blijf het onthouden "Het is de toon. die de muziek moet ma ken". Ik heb dat onderwerp al vele malen te berde gebracht. Waarom? Is de toon en de muziek dan niet altijd goed? Neen, dat is ze zeker niet, althans niet naar mijn maatstaven. Ik stelde daar nl. zeer hoge eisen aan, hoewel ik zelf ook w el eens uit de boot ben gevallen. Jawel, wie zal dat nooit overkomen. Maar in mijn jaren lange praktijk heb ik dikwijls het wijze hoofd geschud als ik een diskussie volgde. Een probleem wat zo gemakkelijk was op te lossen maar toch volledig de mist inging door het optreden van één der diskussiepartners. U zult dat ook best eens ervaren hebben. Hoffelijkheid, beminnelijkheid en beleefdheid mogen geen ver ouderde begrippen worden. Het lijkt er soms wel eens op. Laat ons evenwel oppassen niet te gaan generaliseren. Een belang rijke voetbalwedstrijd is tegen woordig nog nauwelijks het aan zien waard maar wat wil je. Daar lopen 22 gekochte slaven op het veld. Brood en spelen uit de tijd van Nero. Doen ze het niet goed dan krijgen ze ontslag. Dan is het afgelopen met brood en spelen. Na afloop van zo'n wedstrijd wordt dan soms een stadion half gesloopt of treinstellen en bussen vernield. Toch is dat maar een klein groepje, die rotzooi schopt. Het beroerde is, dat de T.V., ons die beelden altijd weer laat zien en niet de grote schare brave bor sten, die na een teleurstellende wedstrijd heel netjes huiswaarts keren. Jammer, want het zou voor onze kinderen veel opvoedender werken. Hoewel we de scijn tegen ons hebben, dat we lelijk aan het afglijden zijn, wat onze moraal betreft, is mijn ervaring toch, dat er duizendmaal meer goede en eerlijke mensen zijn dan slechte. In ieder mens valt iets goeds te ontdekken schreef een groot filosoof en zo is dat. Je moet het ook willen ontdekken. Je moet je denkbeelden niet laten vertroebelen door al die nare t.v.-beelden. Ik was met mijn dankwoorden bezig. Daarbij mag ik mijn be stuur niet vergeten. Zij zetten de beleidslijnen uit en we hebben in al die jaren geen problemen ge had. Trouwens problemen moet men binnen de kortste keren op lossen. Er zijn ook mensen, die ze juist maken, maar dat is buiten onze kring. Grote dank ben ik ook verschuldigd tegenover het personeel. Zij waren en zijn het, die de O.V.M. als een goed ge oliede trein laten voortdenderen. Zij zijn het, die u met grote vak bekwaamheid terzijde staan. Zij zijn het, die in het O.V.M. vaan del hebben geschreven "niet pra ten maar doen", en u derhalvé niet langer op een uitkering laten wachten, dan hoogst noodzake lijk is. Voor mij is het doek ge vallen maar de O.V.M.-trein dendert voort onder de enthou siaste leiding van mijn opvolger de heer H. Doeleman. Dat staat voor mij vast. Terugziende op 34 jaar O.V.M. kan ik alleen maar zeggen het was een prachtige tijd. Ik ga rentenie ren d.w.z. niet stil zitten. Aan u, beste leden, nogmaals hartelijk dank. Bedenk dat niets belangwekkender is dan de kon- versatie tussen twee geliefden die zwijgen. Een hartelijke groet aan u allen van Ridder Jan de Lange Op het moment dat dit artikel ge stalte begint te krijgen, schijnt de zon dermate uitbundig dat we achter het glas, al gauw de indruk krijgen dat het lente begint te worden. Een nogal optimistische gedachte in begin fe bruari. Niettemin geeft het weer ons de laatste dagen een mogelijkheid om even wat op adem te komen, na een periode waarin we elke dag weer zorgelijk het aantal schademeldin- gen bekeken. Dat het weer een be langrijke faktor is m.b.t. het schade- verloop heeft ons de afgelopen pe riode opnieuw geleerd. Een andere konklusie is dat automobilisten er niet in slagen hun rijgedrag aan de omstandigheden aan te passen. Een begrip in de verzekeringswe reld waar nog vaak misverstan den over ontstaan is de no-claim korting. Wat is eigenlijk no- claim. Als u in een bepaald jaar geen schade claimt krijgt u met ingang van het volgende jaar een bepaald percentage korting over uw bruto autopremie. Als u een aantal jaren geen schade claimt wordt de korting steeds hoger tot dat u op de maksimale korting zit. Vroeger was het zo dat in geval van schade u de totale korting kwijt was. In 1981 zijn er tussen de verzekeringsmaatschappijen afspraken gemaakt om te komen tot één kortingsregeling die per 1-1-1982 in zou gaan. Helaas bleek dit in de praktijk niet te werken omdat elke maatschappij een eigen kortingsregeling han teerde. De kortingsregeling (ook wel bo- nus/malusschaal genoemd) werkt als volgt. Iemand die weinig of geen schade claimt zit in de bonus d.w.z. dat hij korting krijgt op zijn bruto premie. Iemand die veel schade maakt komt in de malus d.w.z. dat hij een toeslag krijgt op zijn bruto pre mie. Omdat er helaas verschillende regelingen zijn kan het voorkomen dat u na drie schadevrije jaren bij de ene maatschappij bijv. 20% krijgt en bij de andere 30%. Dit komt mede door het feit dat men bij de no-claim vaak regio korting optelt. Daarom kunt u er niet vanuit gaan dat u bij elke maatschappij dezelfde korting krijgt. Wilt u weten wat de premie is Nat najaar Tot augustus was de schade-frek- wentie ongeveer gelijk aan de voor gaande jaren en aanmerkelijk gun stiger dan I98l. Dit veranderde Jn september en oktober was de frek- wentie zelfs de hoogste van de afge lopen 4 jaar. Dit beeld zette zich in november voort. Een opmerkelijke progressie viel te konstateren bij het schadeverloop van de traktoren en andere landbouwmachines. In onze maandelijkse rapportage van het be stuur schreven we dan ook dat een nat najaar niet alleen gevolgen heeft voor het werk op de boerderij. Ech ter, ook de automobilisten lieten zich niet onbetuigd. Groot was het aantal voor een bepaalde auto dan kunt u het beste uw schadevrije jaren noe men. Ook het percentage toeslag is niet bij elke maatschappij gelijk. Bovendien is no-claim korting iets dat per polis loopt en persoonlijk is. U kunt dus niet de korting van bij voorbeeld uw buurman overnemen. No-claim dient u persoonlijk op te bouwen. No-claim loopt ook per po lis als u een auto verzekerd heeft met 40% korting en u koopt er een tweede auto bij dan wil dat niet zeggen dat u op die tweede auto ook 40% krijgt, u moet op die auto weer gewoon kor ting opbouwen. Nu nog even wat over de kortings/toeslag regeling van uw eigen O.V.M. Hieronder een overzicht: 1 jaar schadevrij: 10% korting 2 jaar schadevrij: 15% korting 3 jaar schadevrij: 20% korting 4 jaar schadevrij: 30% korting 5 jaar schadevrij: 40% korting 6 jaar schadevrij 45% korting 7 jaar schadevrij: 50% korting 8 jaar schadevrij: 55% korting 9 jaar schadevrij: 60% korting Na elke schade gaat uw korting me.t 20% omlaag. Bij een korting van 55, 45 en 15% wordt de korting verlaagd met 15%. Na één of meer schades kan men in de toeslag komen, deze gaat tot maksi maal 50%, deze toeslag wordt na een schadevrij jaar verlaagd met 20%. Personen onder de 24 jaar die begin nen met autorijden beginnen met een toeslag van 30% en volgen daarna de normale regeling. Wij hopen dat één en ander wat duidelijker is geworden. Tot een volgende keer. C.A. Toorenaar kop-staartbotsingen, dit ondanks het feit dat we toch allemaal weten dat een natte weg een grotere remaf- stand vereist. December was, wat het weer betreft, een vrij normale maand, zodat de zaken nog enigszins recht werden getrokken. We zijn uitgekomen op een frekwentie van 17,01%. In de ja ren 81, 82 en 83 was dit respektieve- lijk 17,14% 16,22% en 16,29%. In een reeks van jaren kunnen we 1984 kwalificeren als een middenmoter. Winter En toen kwam de echte winter. Sneeuw en gladde wegen waren er de oorzaak van dat de schadefrekwentie tot rekordhoogte steeg. Wij ontvin gen gedurende deze maand maar liefst 1587 schademeldingen van voertuigen betrekking hebbend op schadegevallen die ook in januari plaats vonden. Ter vergelijking: Vo rig jaar waren dit er 1167 en in 1983 maar,875. Ook nu weer was de kon klusie dat veel schadegevallen voor komen hadden kunnen worden in dien men de snelheid zou hebben aangepast aan de omstandigheden. Gelukkig kunnen we positief eindi gen. Februari is goed begonnen en even goed als we er van overtuigd zijn dat de zon, die inmiddels achter de hori zon is verdwenen, weer tevoorschijn zal kómen, gaan we er van uit dat ook het schadeverloop zich zal her stellen. Brand De koudegolf drukte ook zijn stem pel op de brandschade. We werden gekonfronteerd met een groot aantal schades als gevolg van kapot gevro ren waterleidingen enz. Zozeer zelfs dat we in januari meer aan schade uitkeerden dan we aan premie ver dienden. Ook hier geldt gelukkig dat inmiddels betere tijden zijn aange broken. Alarminstallaties Tenslotte nog graag even uw aan dacht voor onze beveiligingsaktie. Wij wijzen er nogmaals op dat u tot 1 juli a.s. van ons een bijdrage krijgt van 20%, indien u in uw all-risks ver zekerde auto een alarminstallatie laat monteren. Daarnaast geven ook nog steeds de 3 bedrijven t.w. Car Al arm uit Middelburg, Autoflt Goes, die op deze aktie hebben ingehaakt, een belangrijke korting. Een groot aantal kliënten heeft reeds van onze aktie gebruik gemaakt, doch hoe meer hoe liever. We gaan ervan uit dat we met onze bijdragen een veel voud aan schadeuitkeringen bespa ren. H. Meeuwsen Het kostenplaatje Het jaar 1985 is nog maar vijf weken oud. Nieuwe ontwikkelingen in het verzekeringsbedrijf en in de verze keringsbranche zullen in 1985 meer dan ooit onze aandacht moeten heb ben. Ook in uw eigen verzekerings portefeuille kan het nodig zijn de bakens op bepaalde punten te ver zetten. De kwetsbaarheid van het agrarische bedrijf zal ook in 1985 eerder toe dan afnemen. Steeds minder kunnen we als zelfstandige ondernemers grote financiële risiko's onverzekerd laten. De bestaansze kerheid van het jonge gezin en be drijf hangt er in hoge mate vanaf. Tijdens lezingen, die schrijver de laatste maanden mocht houden, is weer duidelijk gebleven, dat er vele vragen zijn omtrent zijn eigen verze keringsportefeuille. Het komt vaak voor dat hoge premies betaald wor den voor onbelangrijke verzekerin gen en dat voor het bedrijf belang rijke verzekeringen niet of slechts gedeeltelijk aanwezig zijn. Het kos tenplaatje van de te betalen premies en de dekkingen die daar tegenover staan moeten goed in beeld blijven. Ook het terrein van de sociale zeker heid is in de loop der jaren uitge groeid tot een omvangrijk geheel. Het jaar 1985 is nauwelijks begonnen en de premienota voor de sociale A- wetten ligt als kadootje in de brie venbus. De maksimaal te betalen premie voor de Volksverzekering is de laatste zeven jaar gestegen van ƒ7.581,- in 1978 tot 17;2S5,- in 1985. Dat is in een vrij korte periode bijna 10.000,verhoging. Deze stij ging had plaats in naar schrijver mag aannemen "zeven vette jaren".maar als nu de "zeven magere jaren" be gonnen zijn dan zullen ook deze premies opgehoest moeten worden. Het televisiefabeltje dat de agrari sche ondernemers in Nederland het hoogste inkomen van de E.G.-boe ren hebben hecht schrijver geen waarde aan, ondanks het feit dat in 1984 de koopsomposten ad 15.922,wederom als broodjes over de toonbank gingen. Het percentage ondernemers dat van die belasting- aftrekmogelijkheid in positieve zin gebruik kan maken is zo klein dat schrijver dat maar graag vergeet. Verzekeren van risiko's Primair blijft het dekken van de grootste risiko's. Eén van die risiko's is vooral bij de jonge ondernemers het langer dan een vol jaar ziek zijn. Men gaat dan aan blijvende invali diteit denken. Voor de beginnende ondernemer - niet ouder dan 35 jaar - is er nu de mogelijkheid een z.g. va riabel leeftijdstarief af te sluiten. Voor jonge ondernemers - en daar voor is het bedoeld - kan dit een aantrekkelijk tarief zijn. De premie wordt dan iedere vijfjaar bijgesteld. Het recht blijft daarbij bestaan om aan het einde van een vijfjarige pe riode over te stappen naar het oude standaard tarief, maar dan tegen het tarief van zijn aktuele leeftijd. Be zwaar is dat men dan opnieuw me disch gekeurd moet worden. Dit be zwaar is ook weer niet al te groot want bij een eventuele uitsluiting op dat moment laat men de leeftijdsaf- hankelijke verzekering gewoon on gewijzigd. Belangrijk op dit moment is dat een jonge ondernemer van b.v. 26 jaar oud nu 20.000,- of meer, 3% samengesteld klimmend kan sluiten tegen een jaarpremie van 1.564,-. Het normale 3% standaardtarief zou zijn 2.020,-. Op 35-jarige leeftijd is deze 2.020,- gestegen tot 2.626,-. Het leeftijdsafhankelijke tarief is dan gestegen tot plm. 2.040,-, met als verzekerd bedrag 26.093,-. Bij overschakeling op dit moment naar het standaardtarief zou de premie zijn 3.105,— Tot 45-jarige leeftijd blijft het leeftijdsafhankelijke tarief veelal aantrekkelijk pas dan zal overschakelen naar het oude tarief aantrekkelijk zijn. Dat moet om de vijfjaar bekeken worden. Uiteraard kan men in een artikel als dit niet op details ingaan. De indivi duele wensen verschillen van geval tot geval, van leeftijd tot leeftijd, af hankelijk van ieders visie, doelstel ling en persoonlijke situatie. Het gaat er bij schrijver om onze leden te wijzen op de mogelijkheden die er zijn. Voor een objektief advies is een gesprek met uw organisatieman waardevol. Gezondheidszorg Vele vragen lagen in de gezond heidszorg. Vragen als: moet ik al of niet op basis van tweede-klas zie kenhuis verzekerd blijven. Is het ne men van een hoger eigen risiko van b.v. 1.000,- per kalenderjaar aan trekkelijk. Gaat het vrijwillige zie kenfonds per 1 juli verdwijnen en waar kan ik dan verzekeren. Jongeren krijgem offertes van leef tijdsafhankelijke tarieven. Op jonge leeftijd beslist aantrekkelijk maar op oudere leeftijd moeten we het gelag betalen. Vooral wat de gezondheids zorg betreft is er momenteel zoveel in voorbereiding dat het voor schrijver moeilijk is daarop verder in te gaan. In de loop van 1985 zal schrijver op de ontwikkelingen regelmatig terug komen. Mocht u nu reeds vragen hebben, nodig ons dan uit tot een gesprek. Het is nooit te vroeg om objektief geïnformeerd te zijn. Fiskale oudedagsreserve Ook daarover vele vragen, immers over dit op papier gereserveerde vermogen moet later inkomstenbe lasting worden betaald. Deze zgn. f.o.r.-rekening kan bij goede be drijfswinsten vrij hoog oplopen. Is het wenselijk deze Fiskale klaim te verzekeren of zijn er andere midde len aanwezig waarmede later 'afge- rekend kan worden. Ook hier leeft een stukje onzekerheid. Mogelijk kan door het afsluiten van een spaarverzekering een stukje onze kerheid worden weggenomen. In een volgend artikel zal schrijver daarop terugkomen. Een nieuwe verzekeringsvorm Tenslotte: alles kan verzekerd wor den. U dient er echter wel rekening mee te houden dat de premiebetaling jaarlijks terugkomt. Een nieuwe ver zekeringsvorm is langzamerhand no dig n.l. een verzekering die de premies dekt uit andere verzekeringen die niet meer opgebracht kunnen worden. Graag tot de volgende keer. Cevaal 6 Vrijdag 15 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6