Bijdrageregeling kleine melkveehouders 1984 Raad Bedrijfsontwikkeling Zeeland wil agrarische bestemming voor gronden in Krammer/Volkerak Landbouwschap wil fundamentele diskussie over toekomst EG-beleid Bestuur Landbouwschap: Geen nieuwe kortingen op melkproduktie DMV-Campina verhoogt kaasproduktie Voorzitter Landbouwschap: "Direkte verkoop vanaf boerderij is normaal onderdeel agrarische bedrijfsvoering' N.a.v. mededelingen over het provinciaal beleidsplan rekreaiie en toe risme, het waterkwaliteitsplan, de te verwachten sociaal-ekonomische beleidsnota voor de landbouw en in het bijzonder met het oog op de Totale Deltawateren, gaat de Provinciale Raad voor de bedrijfs ontwikkeling in Zeeland een brief schrijven aan de Landelijke Raad, om daarin aandacht te vragen voor de landbouwkundige gebruiksmo gelijkheden van in de Krammer Volkerak droogvallende gronden, zoals deze zullen ontstaan na uitvoering van de komparti- menteringswerken. De vergadering nam verder met instemming kennis van de ontwikkelingen t.a.v. de landinrichting in Zeeland. Recente voorstellen met betrekking tot het aantal landinrichtingsprojekten alsmede de vorm en voorbereidingswijze stemmen in grote lijnen over een met de benadering en zienswijze vanuit de Provinciale Raad, die op 18 januari j.l. in Goes bijeen was. De sekretaris deelde t.a.v. de be schikking Superheffing mede dat de afhandeling van individuele verzoe ken voor een afwijkende hoeveelheid heffingsvrije liters nagenoeg gereed is. M.b.t. een aantal bezwaarschriften worden momenteel nadere adviezen voorbereid; voor de opkoopregeling heeft zich tot nu toe in Zeeland ca. 47c van de totale produktie aange meld. Nagenoeg alle belangrijke re gio's met melkvee in Zeeland zijn in deze aanvragen vertegenwoordigd. De Europese Commissie heeft, evenals vorig jaar, een bijdragerege ling voor kleine melkveehouders vastgesteld. Voor het melkprijsjaar 1984/1985 is voor Nederland een bedrag beschikbaar van circa 20 miljoen. Minister ir. G. Braks (land bouw en visserij) heeft nadere bepa lingen voor de verdeling van dit be drag vastgesteld. Wie komen in aanmerking? Producenten van melk die: het hoofdberoep in de landbouw hebben; - op 1 januari 1984 niet ouder zijn dan 65 jaar: - voor eigen rekening een land bouwbedrijf exploiteren; bij de landbouwtelling 1983 ten hoogste 40 melk- of kalfkoeien hadden; De voorzitter van het Landbouw schap, drs. Joris Schouten, heeft woensdag de beschuldigingen van de detailhandelsorganisaties over kon- kurrentievervalsing door direkte verkoop vanaf de boerderij resoluut van de hand gewezen. "Direkte ver koop van eigen produkten en het daarmee verwante assortiment is een normaal onderdeel van de agrarische bedrijfsvoering. Het voorziet kenne lijk ook in een duidelijke behoefte van de konsument", zei hij in zijn openingswoord aan het begin van de openbare bestuursvergadering. Vele aanvragen stammen af van ge mengde bedrijven, terwijl de leeftijd van het bedrijfshoofd in een zeer be langrijk aantal gevallen boven de 55 jaar ligt. Landelijk heeft zich tot nu toe ca. 1% van de totale Nederlandse melkproduktie voor opkoop aange meld. Door ir. H. de Bruin, direkteur Plantenziektenkundige Dienst, werd een nadere toelichting verstrekt op de nota gewasbescherming in Ne derland. De inleider wees erop dat bij de landbouwtelling 1983 een landbouwbedrijf exploiteerden waarvan ten minste 60% van het aantal standaardbedrijfseenhe- den (s.b.e.'s) betrekking heeft op de melkveehouderij; gedurende het kalenderjaar 1983 en in de periode van april 1984 tot april 1985 melk hebben geleverd, waarvoor medeverantwoorde lijkheidsheffing is geïnd. Voor producenten die niet aan de landbouwtelling 1983 hebben deel genomen en de levering van melk zijn gestart tussen 1 april 1983 en 1 januari 1984 gelden aanvullende be palingen, o.a. dat het aantal melk- en kalfkoeien in 1983 op geen enkel moment meer dan 40 stuks mag hebben bedragen* Schouten kwalificeerde de cijfers die de sekretaris van het Nederlands Christelijk Ondernemersverbond deze week noemde over omzetver lies, BTW-derving en werkloosheid als "op zijn zachtst gezegd nogal dis- kutabel". Schouten betoogde dat het Land bouwschap geen aanleiding ziet om wezenlijke veranderingen aan te brengen in het bestel rond de boer derijverkoop. Staatssekretaris Van Zeil zal zijn no ta in maart toezenden aan de Tweede Kamer. deze nota in Eerste en Tweede Kar mer een brede instemming heeft verkregen. In de nota wordt de pro blematiek vanuit drie invalshoeken benaderd. Vanuit de produktie, van uit de gebruiker van gewasbescher mingsmiddelen en vanuit de konsu ment. Bij de produktie spelen faktoren als zekerheid, opbrengstniveau, ar beidskosten (b.v. bij onkruidbestrij- ding), kwaliteit en fytosanitaire eisen gesteld in binnen- en buitenland. Het gewasbeschermingsbeleid kent twee benaderingswijzen, nl. preventie, waaronder te rekenen valt vrucht wisseling, teeltmaatregelen, resisten- tieveredeling en gewaskeuze (met name bij openbaar groen). De andere benaderingswijze legt meer de nadruk op de bestrijding. Daarbij zijn in theorie de volgende modellen ter overweging; mecha nisch, fysisch, chemisch, biologisch en geïntegreerde toepassingsmetho den. De chemische bestrijdings- methode is derhalve slechts één van de vele methoden die dagelijks in de praktijk worden toegepast. T.a.v. het toelatingsbeleid van chemische be- Voor rechtspersonen gelden nage noeg dezelfde voorwaarden als voor natuurlijke personen. De aanvraag en de indiening De aanvraagperiode is van 11 fe bruari 1985 tot en met 23 februari 1985. Aan producenten die bij de land bouwtelling 1983 40 of minder melk en kalfkoeien hadden en bij wie 60% of meer van het aantal s.b.e.'s be trekking heeft op de melkveehoude rij, zal zoveel mogelijk rechtstreeks een aanvraagformulier worden toe gezonden. Voor producenten die na 11 februari 1985 geen aanvraagfor mulier toegezonden hebben gekre gen of die de levering van melk zijn gestart na de landbouwtelling 1983, is een aanvraagformulier verkrijg baar bij de distriktsbureauhouder. Indien de betrokkene meent voor de bijdrage in aanmerking te komen, moet het formulier volledig worden ingevuld en worden ingezonden aan of ingeleverd bij de distriktsbureau houder. Te laat ingediende aanvra gen worden afgewezen. Aanvraag formulieren die per post worden in gezonden en te laat worden afgele verd bij de distriktsbureauhouder, worden eveneens afgewezen. Hoogte van de bijdrage Voldoet de aanvrager aan de voor waarden dan wordt de bijdrage be rekend op basis van het aantal melk en kalfkoeien van de landbouwtel ling 1983. Voor producenten die niet aan de landbouwtelling 1983 hebben deelgenomen en de levering van melk zijn gestart tussen 1 april 1983 en 1 januari 1984, wordt de bijdrage berekend op basis van het aantal melk- en kalfkoeien van de land bouwtelling 1984. Voor bedrijven met ten hoogste 12 melk- en kalfkoeien bedraagt de bij drage een nader vast te stellen per centage, met een maximum van 87,— per melk- en kalfkoe. Voor bedrijven met 13 tot en met 40 melk- en kalfkoeien bedraagt de bij drage een nader vast te stellen per centage, met een maximum van 1.050,- Uitbetaling De definitieve bijdrage zal omstreeks 1 april 1985 worden vastgesteld en zo spoedig mogelijk daarna worden be taald. Indien achteraf wordt vastgesteld dat de bijdrage op grond van een on juiste opgave is vastgesteld en be taald, zal tot terugvordering worden overgegaan. Het teruggevorderde bedrag zal dan worden vermeerderd met de wettelijke rente. Voor het verkrijgen van inlichtingen kan men zich wenden tot de dis triktsbureauhouder. strijdingsmiddelen wijst de inleider op de volgende kriteria die voor toe lating worden gehanteerd: alle middelen met een carcinoge- ne of een mutagene werking worden niet toegelaten. Bij in het verleden reeds toegelaten midde len waar deze effekten zich mo gelijk wel voordoen, wordt het gebruik steeds meer afgedamd, hetzij door een terugtrekking van de toelatingsvergunning, hetzij door steeds verder gaande resi du-bepalingen. de prijs van het chemische be strijdingsmiddel legt ook een rem op het gebruik van middelen in de praktijk. beleidsmatig wordt steeds meer aandacht geschonken aan een extensivering van het bouwplan om daardoor tevens gewasbe scherming te realiseren. persistente middelen, dit wil zeg gen middelen die niet in één groeiseizoen worden afgebroken, zijn bij het huidige beleid niet toelaatbaar en deze middelen worden systematisch geweerd. De in het Landbouwschap vertegen woordigde boerenorganisaties heb ben felle kritiek op de vorige week door de Europese Kommissie gepu bliceerde prijsvoorstellen. De beide Voedingsbonden zeiden daarover nog geen oordeel te hebben. De woordvoerders Toxopeus (Voe dingsbond CNV) en Nieuwenhuize (Voedingsbond FNV) verweten de centrale landbouworganisaties al leen oog te hebben voor de moeilijke positie van de agrarische onderne mers. Ze eisten een zelfde mate van begrip voor de agrarische werkne mers. KNLC-woordvoerder Luteijn richtte bij de bespreking van de Europese prijsvoorstellen ook kritiek aan het In tegenstelling tot de minister gaat het Landbouwschap er niet bij voor baat van uit dat het EG-besluit om de melkproduktie in 85/86 met 1 procent ekstra terug te dringen, ook daadwerkelijk wordt uitgevoerd. In ruil voor handhaving van het huidige kwotum is het Landbouwschap be reid gedeeltelijk af te zien van de aangekondigde verlaging van de medeverantwoordelijkheidsheffing van 3 naar 2 procent. Naar de mening van het Landbouw schap moet er worden gezocht naar mogelijkheden om de overdracht en uitruil van grond soepeler te laten verlopen. De opkoopregeling moet worden verbeterd door het huidige Resumerend moeten, aldus de heer De Bruin, de gevaren natuurlijk niet worden onderschat, maar aan de an dere kant vindt veelal bij niet des kundigen een belangrijke overschat ting van de gevaren plaats. Van de huidige middelen is verreweg de meerderheid niet persistent en deze worden afgebroken tijdens het groeiseizoen tot water en koolzuur. Uitspoeling van zware metalen in het oppervlaktewater als gevolg van ge wasbeschermingsmiddelen houdt spreker voor nagenoeg onmogelijk. Eerder in zijn openingswoord wees de voorzitter nog eens nadrukkelijk op het belang van het handhaven van de drie belangrijke instrumenten voor het landbouwbeleid, onderwijs, on derzoek en voorlichting. T.a.v. juist de voorlichting acht hij een voortdu rende bezinning en een voortdurende afstemming op ontwikkelingen in de praktijk noodzakelijk. De nog steeds voortdurende diskussies omtrent be zuiniging, arbeidstijdverkorting en automatisering maken steeds meer duidelijk dat we niet voorzichtig ge noeg kunnen omspringen met dit in strument. adres van de Nederlandse regering. Hij verklaarde bijzonder ontevreden te zijn over de manier waarop de agrarische belangen in Brussel be hartigd worden. Volgens hem wordt het hoog tijd dat de minister van Landbouw in de Europese hoofdstad eens wat binnen haalt. Het bestuur van het Landbouwschap is het er over eens dat er naast het Europese markt- en prijsbeleid ook een goed werkend struktuur- en so ciaal beleid tot ontwikkeling moet worden gebracht. De heer Latijn houwers (KNBTB) zei in dit verband dat zijn organisatie daarbij ook de mogelijkheid van inkomstentoesla gen niet uit wil sluiten. plafond van 250.000 liter melk los te laten. Daarnaast moet ook de par tiële inlevering van melkkwota mo gelijk worden gemaakt. In deze ge vallen dient ook de werknemersre geling van toepassing te zijn. Ten slotte moet in het kwotasysteem meer ruimte komen voor jonge boe ren en kleine niet-groeiers. Het Landbouwschap zal, mede aan de hand van de ontwikkelingen in Brussel, pas in maart een uitspraak doen over de toepassing van het kwotasysteem in het nieuwe melk prijsjaar. Daarbij moet ondermeer worden gekozen tussen voortzetting van de kwotumtoewijzing per melk veehouder of een toewijzing per melkfabriek. DMV-Campina gaat de kaaspro duktie de komende vijf jaar ver hogen van 55 miljoen kilo per jaar naar 66 miljoen kilo. Een woordvoerder van het bedrijf heeft dat donderdag desgevraagd bevestigd. De verhoging van de kaasproduktie gaat ten koste van de produktie van boter en magere melkpoeder. Volgens een woord voerder van de zuivelonderne ming zijn de vooruitzichten voor de afzet van kaas in Nederland en in het buitenland uitermate gun stig. Twee jaar geleden presen teerde DMV-Campina een reor ganisatieplan dat onder meer voorzag in het opvoeren van de kaasproduktie tot 55 miljoen kilo per jaar. Dat niveau is inmiddels, sneller dan was voorzien, gehaald en gezien de goede vooruitzichten wil het bedrijf nu nog meer kaas produceren. Tegelijk heeft DMV-Campina besloten alleen nog kazen te ma ken die in grote hoeveelheden kunnen worden geproduceerd, zoals Goudse en Edammer. As sortimenten van een kleinere omvang worden voortaan buiten de deur gekocht. Het besluit heeft geen gevolgen voor de perso neelssterkte van ruim 500 mensen of de investeringen, aldus de woordvoerder. Het bestuur van het Landbouwschap vindt dat er een fundamentele diskussie moet komen over de toekomst van het Europese landbouw beleid. Als er voor de agrarische bevolking geen perspektiefbiedende alternatieven en aanvullingen kunnen worden gevonden, zullen de lid staten vrijwel zeker naar nationale maatregelen grijpen, zo konsta- teerde het Landbouwschapsbestuur in zijn vergadering van 6 februari j.l. Ook de Europese Kommissie heeft aangekondigd dat men nog dit kwartaal met de landbouworganisaties in de EG wil praten over de toekomstige invulling van het landbouwbeleid. Het bestuur van het Landbouwschap is tegen nieuwe kortingen op de melkproduktie in ons land. Het nu geldende aftrekpercentage van 8,65 procent moet ook na 1 april gehandhaafd blijven. Er moet verder worden gezocht naar mogelijkheden om het hele kwotasysteem soepe ler te laten werken. Het Landbouwschapsbestuur leverde in de verga dering van 6 februari j.l. forse kritiek op de evaluatienota van minister Braks van Landbouw en Visserij. De minister komt daarin tot de konklusie dat er bij ongewijzigd beleid in het nieuwe melkprijsjaar 2,4 procent ekstra van de melkplas moet worden afgezonderd. Volgens het Landbouwschap is dat niet nodig als de bewindsman de huidige kwota efficiënt beheert en maksimaal gebruik maakt van de opkoopregelin gen. Vrijdag 15 februari 1985 5

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 5