POTTEKi^ Maandelijks gesprek minister-landbouwschap Landbouwschap en minister Braks in grote lijnen eens over besteding mcb-gelden Hoofdbestuur Z.L.M. noemt Brusselse prijsvoorstellen "desastreus" bij uitstek geschikt voor Brouw- en voergerstteelt Marges worden krapper: Cebeco-Zuidwest: financieel-ekonomische veranderingen dwingen tot grotere krachtsinspanning (3 CEBECO-HANDELSRAAD landbouwreklame Minister Braks en het Landbouwschap zijn het in grote lijnen eens over de besteding van de mcb-kompensatie in 1985, 1986 en 1987. Over de invulling van de details zal op korte termijn worden beslist. Dit is woensdagavond afgesproken in het maandelijks overleg tussen minister Braks en het dagelijks bestuur van het Landbouwschap. Het ministerie van landbouw en visserij gaat er vooralsnog vanuit dat er 100 miljoen te verdelen valt. Men wil niet vooruitlopen op een beslissing van Brus sel over de resterende 120 miljoen. "Als Brussel in gebreke blijft haar aandeel bij te dragen, zullen wij de Tweede Kamer op die ontbrekende 20 miljoen aanspreken", zo zei Landbouwschapsvoorzitter drs. Joris Schouten in het gesprek met de minister. Van het beschikbare bedrag zal 10 miljoen worden gereserveerd voor algemene doeleinden. Het resteren de bedrag wordt op basis van de zg. sbe-indeling verdeeld over akker bouw, tuinbouw en veehouderij. Uitgaande van 90 miljoen 100 miljoen minus 10 miljoen) komt dat neer op 27 miljoen voor de tuinbouw, 13 miljoen voor de ak kerbouw en 50 miljoen voor de dierlijke sektor. Het Landbouwschap en het ministe rie zijn het er in principe over eens dat de beschikbare bedragen voor een belangrijk deel gebruikt moeten worden voor (vervroegde) nieuw bouw op proefstations en regionale onderzoekcentra. Verder zullen een aantal hypotheken vervroegd wor den afgelost, waardoor geld vrijkomt voor ekstra onderzoekaktiviteiten. Op deze wijze wordt het mcb-geld besteed voor uitgaven die anders ten laste van de boeren en tuinders zou den komen. Prijsvoorstellen Minister Braks en het Landbouw schap hebben uitvoerig van gedach ten gewisseld over de recente prijs voorstellen van de Europese Kom- "Voor het komende jaar wordt rekening gehouden met een zeer groot aanbod in de markt van door ons af te zetten produkten (granen, aardappelen, peulvruchten, zaden). Sterke konkurrentie, lagere prijzen en een druk op de marges zullen hiervan het gevolg zijn. Grotere omzetten zullen een deel van de verkrappende marges moeten opvangen. De minder positieve marktontwikkeling, die aan het eind van het verslagjaar in de prijzen tot uiting kwam, deed de waarde van de aanwezige voorraden verminderen. Het kostenniveau lijkt redelijk ge handhaafd te kunnen worden, zij het dat de investeringen op een relatief hoog niveau zullen liggen, teneinde beter te kunnen voldoen aan de gewenste dienstverlening naar onze leden/afnemers". Dit meldt de direktie van Cebeco-Zuidwest in haar pas verschenen jaarverslag over het boekjaar 1983/1984. De direktie konstateert verder dat drastische wijzigingen in het markt ordeningsbeleid van de E.G. reeds verstrekkende negatieve gevolgen te zien hebben gegeven op de produk- tie van melk en op de prijsvorming van de granen. De veranderingen in het marktordeningsbeleid van tarwe hebben door een opeenstapeling van maatregelen ertoe geleid, dat de marktprijzen zich op - of zelfs onder - het voerinterventieniveau bewegen. Dit betekent echter wél een effektie- ve prijsdaling die in vergelijking met vorig jaar is opgelopen tot 15% in bepaalde perioden. Bovendien zijn er indirekte gevolgen merkbaar voor aanverwante sekto ren. Zo heeft het instellen van melk- produktiequota (met de superheffing als boete bij overschrijding ervan) het krachtvoerverbruik doen afne men. Mede als gevolg hiervan staat de markt van mengvoedergrondstof fen sterk onder druk, zodat de prijs van voedergranen, voerpeulvruch- ten, pulp, etc. is gedaald. Produktie van andere gewassen, vlees of eieren, is volgens de direktie om redenen van teelttechnische aard of verwachtingen aangaande de afzet ervan, een niet of nauwelijks aan trekkelijk alternatief. Al deze be leidsombuigingen zijn nog van ge ringe invloed op het resultaat in het verslagjaar, omdat de maatregelen eerst halverwege de loop ervan hun beslag kregen, terwijl bij de granen de zaken voor het grootste gedeelte in de eerste helft van het jaar tot stand kwamen. "De veranderingen op financieel- ekonomisch terrein en op de aan- en verkoopmarkt zullen ons echter nu en in de toekomst tot een grotere krachtsinspanning nopen". Door een systematische marktbewerking, zo wel bij aan- als verkoop, en een effi ciënte bedrijfsvoering, zullen wij een belangrijker marktpositie in ons werkgebied kunnen gaan innemen", aldus de direktie van Cebeco-Zuid- west. Het financieel resultaat van Cebeco- Zuidwest 1983-1984 komt neer op een winst van ruim 3 miljoen. Het bestuur stelt de leden voor daarvan 1,6 miljoen toe te voegen aan de al gemene reserve, 8 ton te bestemmen voor de ledenschuldrekening en het resterende bedrag voor de reserves "deelnemingen en participatie le den". Advertentie I.M. to Ata Zaai/aad en Poolgoed Btaab i" GA Rottefd*" T< Het Landbouwschap heeft ernstige kritiek op de voorgestelde prijsnivos en vreest de gevolgen daarvan voor de inkomensmogelijkheden van boeren en tuinders. Minister Braks wees er op dat er in de EG nog altijd sprake is van veel te grote voorraden en dat de produktie nog altijd groter is dan de afzetmogelijkheden. Wel deelt hij de zorg van het Landbouw schap dat de jongste prijsvoorstellen opnieuw nationale steunmaatregelen kunnen uitlokken. Evenals het Landbouwschap is hij voorstander van een fundamentele diskussie over de toekomst van het Europese landbouwbeleid. De be sluitvorming over het markt- en prijsbeleid zal volgens hem mede af hangen van de vraag wat er gaat ge beuren met het struktuurbeleid, het zetmeelbeleid, de wijnoverschotten en de zuivelkwotering. Superheffing Minister Braks is het niet met het Landbouwschap eens, dat nieuwe beperkingen van de melkproduktie kunnen worden voorkomen door een efficiënt beheer van de melkkwota. De becijferingen van het Land bouwschap hierover noemde hij "buiten de realiteit". De bewinds man is ook niet bereid mee te werken aan de overheveling van melkkwota voor direkte verkoop naar de regu liere melkveehouderij. Volgens hem valt dat op wat langere termijn voor ons land erg nadelig uit. Een drastische verlaging van de melkkwota is volgens de minister al leen te voorkomen door het opkopen van melk. Hij is bereid de per 1 fe bruari gesloten opkoopregeling op nieuw open te stellen met aangepaste voorwaarden. Daarbij noemde hij het optrekken van het huidige pla fond van 250.000 liter met bijvoor beeld 50 procent en de mogelijkheid om slechts een deel van de melkpro duktie in te leveren. Voor dit laatste moet de EG wel toestemming geven. Braks ziet weinig in een pleidooi van het Landbouwschap om grondtrans- akties tot 5 a 7 hektare los te maken van de er op rustende melkkwota. Wel is hij bereid te overleggen over andere mogelijkheden om de grond- gebondenheid van de kwota te ver soepelen. Zetmeelbeleid Het Landbouwschap heeft de aan dacht van minister Braks gevraagd voor de door de Europese Kommis sie voorgestelde wijzigingen van het zetmeelbeleid- De bewindsman er kent, dat een drastische verminde ring van de steunmaatregelen direkte gevolgen zal hebben voor de telers van fabrieksaardappelen en de pro ducenten van aardappelzetmeel. Hij wil zich echter nader beraden over de beste strategie die in verband hier mee moet worden gevolgd. Minister Braks heeft het Landbouw schap desgevraagd laten weten, dat de ontheffingsbepalingen ex artikel 53 van de Jachtwet ook na 1 april a.s. zullen blijven gelden. De zgn. hoe renjagers die op grond daarvan nu gebruik mogen maken van een ge weer zullen dat ook in de toekomst kunnen blijven doen. Het Land bouwschap vindt deze toezegging niet ver genoeg gaan. Hierover zal nog een advies worden uitgebracht. Het Landbouwschap heeft tot slot de aandacht van de minister gevraagd voor circa 1000 hektare voor de landbouw geschikte grond die door de voltooiing van de zg. Philipsdam droog valt in het Volkerak en de Krammer. Het Landbouwschap wil dat deze grond een agrarische be stemming krijgt. Het Hoofdbestuur Van de Z.L.M. vergaderde op 4 februari j.l. in hotel Pannenhuis te Hoogerheide. De vergadering toonde zich duidelijk on gerust over de E.G.-prijsvoorstellen voor het markt- en prijsjaar 1985- 1986. Met name voor wat betreft het graanbeleid zijn de prijsgevolgen volgens het hoofdbestuur "desastreus". Als naast de prijsvoorstellen rekening wordt gehouden met bijkomende voorwaarden en marktbe- leidsmaatregelen zal de Nederlandse tarweteler rekening moeten hou den met een netto prijsverlaging van 10%. Gekombineerd met de prijs verlaging van het voorafgaande jaar heeft de tarweteler te rekenen met een inkomensverlaging van 800 per ha in twee jaar tijd. "Een alle- machtige tegenvaller", aldus het ZLM-bestuur. Omdat de gevolgen van dit graanbeleid zich niet tot akkerbouw zullen beperken is het Hoofd bestuur van oordeel dat krachtig stelling moet worden genomen tegen deze voorstellen. De gevolgen van de superheffing op de melkproduktie zijn op een groot aantal bedrijven beklemmend. Door de genoodzaakte produktieverande- ring is elke rek uit het inkomen ver dwenen. Hoewel door de overheid gepraat wordt over een verdere ver laging van het heffingvrije kwotum meent het Hoofdbestuur, dat de ruimte daarvoor niet meer aanwezig is bij de veehouders. Het systeem van toewijzing van een heffingvrije kwo tum aan individuele veehouders dient voorhands niet te worden ge: wijzigd ten gunste van een systeem, waarbij aan een zuivelfabriek een heffingvrij kwotum wordt toegewe zen. Vorstschade De gevolgen van de sedert jaren niet meer voorgekomen strenge winter zijn nog onduidelijk. Met name in de fruitteelt moet een en ander afge wacht worden. Vast staat, dat een deel van de knoppen aan de fruitbo men verloren is, maar er is onzeker heid over de omvang van de onbe schadigde knoppen. Naar het zich laat aanzien is de fruitteelt in meer landinwaarts gelegen gebieden zwaarder getroffen dan het Zuid westen. De boomkwekerij lijkt wel zwaar te zijn getroffen. De volle- grondsgroente is met spruiten en waarschijnlijk winterbloemkool dui delijker slachtoffer. De prei is er be ter van afgekomen. In de veehoude rij heoben zich problemen voorge daan met bevriezing van leidingen. Automatisering informatieverstrekking De landbouw wordt momenteel als het ware overspoeld door het grote aanbod van komputers in een grote variatie. Omdat de systemen onder ling niet altijd uitwisselbaar zijn. is een overleg over integratie zeer ge wenst om tot een optimaal gebruik te kunnen komen. Vanuit de praktijk blijkt een grote behoefte aan voor lichting en kennis over komputers en systemen. De ZLM en zijn diensten zullen zich gezamenlijk inzetten om een bijdrage te leveren aan een goe de begeleiding van de leden bij eventuele aanschaf en het gebruik van moderne informatie-appara- tuur. Gek dat er zo weinëg reklame gemaakt wordt voor de pro dukten van de landbouw. A Is je dat vergelijkt met wat de in dustrie allemaal aan ons kwijt wil, dan is het niet veel. Nu voorziet de landbouw meestal in behoeften die echt zijn, dus die hoeven ons niet aangepraat te worden. Honger is de beste reklame! Slechts wanneer de konkurrentie het nodig maakt wat aan de weg te timmeren, zien we iets van de landbouw dat met drang aanbevolen wordt. Een voorbeeld daarvan is de sprekende koe op de ster- rek lame die de vitale eigen schappen van de echte boter aan ons gemargariniseerd volk aan de orde stelt. Maar waar zie je tarwe in de reklame ko lommen? Welke aardappel rolt over de sterrebuis? Wat zie je over vlas, klaver, gerst of ui? Wie geeft een biet om suiker? Pas wanneer de industrie zich met landbouwprodukten in laat, worden onze behoeften aangewakkerd om snoep, chips, toetjes en lammetjespap als onmisbaar te beschouwen. Fruit, ja fruit maakt een uit zondering. Fruittelers en tand heelkundigen hebben het klaar gekregen ons volk behoorlijk appelbewust te maken. Jammer genoeg wil dat met de peren niet goed lukken. Toch hebben we goede perejaren, en wat is het toch zonde als die peren onvoldoende aan de man ge bracht zouden worden. Je kunt er ook geen europese berg van maken. Lekker als ze zijn, peren heb ben iets tégen-.zich. Ik neem trouw een zak peren mee van de fruitverkoopschuur waar ik met regelmaat even aanga om voor vrouw en kroost fruit in te slaan. Maar in ons verwarmde huis wordt die hele zak inééns sa rijp en je eet je boordevol met peer omdat ze ineens op moe ten. Een pereschil is minder kauwbaar dan een appelschil. Bovendien, een appeltje-in-je- zak komt er als een appeltje uit. Een peertje-in-de-zak wordt heel vaak een zakvol peer. En in de zomer lokken ze wespen. Geen wonder dat het nationale Fruitschap op zoek is naar een pakkende, overtuigende rekla me slagzin waar geen mens omheen kan. Hoe breng je de peer zodanig onder de konsu- ment dat hij zich schaamt als hij zonder peer over straal durft te lopen? Nou, ik heb wat meegeprakke- zeerd, maar het is niet makke lijk. Eet meer peer" rijmt wel, maar klinkt verschaald. "Peertje op, laat je leiden", doet wel origineel aan, maar slaat als een tang op een var ken. "Snoep wijs, kies een peer" schiet onder de duiven van de tandheelkundige appel verbouwers. En toen ineens had ik het. Meneereen peer! "Dit rijmt. Het is kort, krachtig en makkelijk te onthouden. Bovendien is het een zeer wendbare kreet. "Meneer, een peer!zet je voor het blok: pak hem nou maar. Meneer? een peer", vestigt de aandacht di- rekt op waar het om gaat. "Meneer. Een peer?", oefent een onweerstaanbare aandrang uit. En "Een peer, meneer?", sluit al het andere meteen uit. Dit is het. Met dit tweesnijdend zwaard kun je op de apatische peremassa inhakken. En juist toen ik vol overtuiging en en thousiasme deze boodschap aan het Centraal Fruitburo wilde doorgeven als de redding in de perenood, merkte mijn vrouw, die de helft van de peren etende bevolking vertegen woordigt, snedig op: "En wij dan?" POTTEKIJKER 4 Vrijdag 15 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4