VOOR kb VROUW Moed - beleid en trouw n n n n n n n D J l< rubriek Kruiswoordraadsel Nora 19 Produktschap: geen invloed vorst op beschikbaarheid groenten en fruit Uitwisseling St. Jakobsschelpen gratinée onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Ze staat al voor het, gezellig met bloemstukken getooide, raam als ik er aan kom. Janny Rempt uit Sprang Capelle. De bloemstukken staan er omdat Janny de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ontvangen heeft. Die medaille is haar gegeven op de avond van haar afscheid na 6 jaar presidente te zijn geweest van de afdeling Sprang Capelle van de Ned. bond van Plattelandsvrouwen. Maar niet alleen voor deze 6 jaar. Eerder was ze penningmeesteresse en sekretaresse. Bovendien had ze een 6 jarige periode als PB lid achter de rug, waarbij het sekretariaat op haar schouders rustte. De koninklijke onderscheiding is haar uitgereikt voor haar hele inzet voor de bevolking van het platteland. Feest Het was een feestelijke afscheidsre ceptie waarop in lied en met zang verschillende zaken nog eens uit de doeken gedaan werden. Dan als hoogtepunt het opspelden van de eremedaille. Man en kinderen erbij, het is om nooit te vergeten", verzucht een stralende Janny. "We feesten nog steeds door, het is allemaal zo geweldig". Wij - dat zijn haar man en zij zelf. Want dat haar man altijd achter haar werk heeft gestaan, moet wel, anders kun je dit geen 25 jaar volhouden. Het bonds- werk is naast haar gezin een stuk van haar leven geworden en waarom en waarvoor zij dit allemaal heeft, heb ik Janny gevraagd. Waarom deed je zoveel voor die Bond? "Een kennis had gevraagd: "Ga je eens mee naar de Plattelandsvrou wen?" Ik dacht dat het alleen een club van boerinnen was, maar dat was niet zo, dus ik mee. Al gauw zat ik in het bestuur. Penningmeesteresse, met een portemonnaie met 6!/2 gulden erin. Dat was het hele kapitaal. Als de afdracht weg moest naar de pro vincie schoot ik het dikwijls zelf maar voor. Zo ben ik begonnen en ben ik met de bond meegegroeid. Ik heb gedaan wat er gedaan moest worden en daarbij de leuze "Moed - Beleid en Trouw" nooit uit het oog en hart verloren. Je moet jezelf blijven - kunnen blijven, anders gaat het niet. Als er moeilijkheden zijn of als je nare dingen tegenkomt, moet je plooibaar zijn. Met veel geduld en veel wijsheid is dat altijd gelukt. Nooit in paniek raken, oog en oor voor een ander, dat zijn dingen die ik mijn opvolgsters en iedereen in een bestuur zou willen meegeven. Veel gevraagd veel gegeven Ik had deze periode voor geen geld willen missen. Het heeft niet alleen veel van me gevraagd, het heeft me ook veel gegeven. Ik ben in al die jaren een echte bondsvrouw gewor den. Ik wil dan ook tegen iedereen zeggen; Stap ook eens in een bestuur. Dat werkt naar twee kanten. De kant naar de gemeenschap uit, maar ook naar jezelf'. Dat ze deze twee dingen daadwer kelijk uitvoerde, bleek wel toen ze PB lid was. Al was ze boven de vijf tig, toch ging ze typen leren. Want zei Janny: "Dat moetje toch kunnen als provinciaal sekretaresse". Platteland De binding met het platteland is al tijd heel groot geweest. Samen met mevrouw de Rooy zat ze in de streekverbetering. In Sprang Capelle was veel te verbeteren in de tijd van de ruilverkaveling. De meeste boer derijen stonden in het dorp. In de loop der jaren zijn ze naar het bui tengebied verhuisd. Dat zijn ingrij pende zaken in gezin en bedrijf. Sa men met de landbouworganisaties heeft ze zich voor deze dingen inge zet. Ook heeft ze elke twee jaar de streekdagen mee helpen organiseren. En dat alles om de doelstelling: "De bevordering van het platteland". Maar ook vanwege haar liefde voor de streek en de bevolking. Emancipatie Omdat Janny met de bond mee groeide, had ze ook zo haar eigen oordeel over emancipatie. "Het is goed dat de vrouw niet meer twee passen achter haar man aan hoeft te Horizontaal: 1 Niet helder; 5 bitter vocht; 8 ver trek; 13 helft; 14 weefsel; 16 muzie kinstrument; 17 rakker; 19 de een of andere persoon; 22 plaats in Gel derland; 23 godin van de jacht; 25 oude maat; 27 deel van een Franse ontkenning; 28 plaats in Gelderland; 30 scheikundig element; 31 schei kundig element; 32 vreemde munt; 34 naken; 37 omslag; 38 lustoord; 40 hoffeest; 41 eten; 42 blijspel van Hooft; 43 sneeuwhut; 45 entstof (meervoud); 46 aarde (voorvoegsel); 47 wegkrabben; 51 tocht; 52 voeg woord; 53 dat is; 54 plaats in Gel derland; 55 vliegtuigkenteken van Liberia; 57 muzieknoot; 58 eindi gen; 60 handvat; 63 gebied; 64 licht aanraken; 66 zeer kort; 67 conus; 69 hoogstaand; 71 gril; 72 gemalin van Aegir; 73 mat. Vertikaal: 1 Scheikundig element; 2 maagafde ling bij herkauwers; 3 voedsel; 4 de glans verliezen; 5 met insnijdingen; 6 persbureau; 7 aanvoerder; 9 plant; 10 oude Griekse munt; 11 gelofte; 12 onder het nodige voorbehoud; 14 paard; 15 koor; 18 niet een; 20 he mellichaam; 21 smaden; 24 herstel ling; 26 van de inhoud ontdoen; 29 schrijfgerei; 31 loon; 33 plaats in Limburg; 35 welpenleidster; 36 ver dieping; 37 wie aanspoort tot beta len; 39 nieuw (voorvoegsel); 40 ver laagde toon; 44 slaapplaats; 47 toes praak; 48 filosoof; 49 overblijven; 50 plooi; 53 inrij; 56 eetgerei; 58 vul kaan; 59 eikeschors; 61 vogelver- blijf; 62 plaats in België; 63 Engelse titel; 65 ontkenning; 66 halfluid; 68 bevel; 70 maanstand. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35' 36 37 38 39 40 41 42 43 44 i 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 1 64 65 66 67 68 69 70 72 Sierlijk en vol leven wetend dat ik kom, wacht Nora bij het hek, ze kent ook het waarom. Met glanzende ogen kijkt ze me aan, heel vredig en rustig en laat me begaan. Mijn koude wang op haar warme huid, horen we beiden het kolkend geluid. Want Nora negentien met haar prachtige lijf, geeft zeker twintig liter dat is buiten kijf. Met de emmer vol melk ga ik lopend naar huis. Ze staat weer bij 't hek en kijkt me na tot thuis. Leen van Zij der veld 9 mei 1984 Nu de balans is opgemaakt blijkt dat de vorstperiode in januari weliswaar veel schade heeft aan gericht aan de gewassen in Eu ropa, maar van schaarste aan groenten en fruit is in Nederland beslist geen sprake. De alarmerende berichten over grote schade aan appel- en perebomen in de Betuwe zijn bovendien voorbarig geweest, al dus het schap. Het Produktschap geeft toe dat de schade voor indi viduele boeren en fruittelers groot kan zijn, maar het wijst er tevens op dat de voorraden in de bewaarplaatsen voor het invallen van de kou redelijk groot waren. lopen, maar de emancipatie mag niet zover doorgevoerd worden, dat de vrouw gaat overheersen. Een moeder die er tussen uittrekt en zegt: "Zoek het zelf maar uit, is ver keerd bezig." Tegenstellingen Als ik door het mooie heggengebied van Sprang Capelle naar huis rij, rij gen de zinnen zich aaneen over dit mooie landschap. Dit landschap met zijn zand en zware rivierklei. Hier zijn twee uitersten een begrenzing van elkaar. Waar de Drunense dui nen met 10 minuten rijden bereik baar zijn, maar waar ook de Bergse Maas een weg zoekt door groene weiden en vette zware grond. Tegenstellingen in grond en land schap, waarop verschillende mensen wonen met verschillende opvattin gen. Voor al deze mensen heeft Jan ny zich ingezet. Naast plattelands vrouwen was daar het bejaarden- werk en het groen kruiswerk. Op maandagavond als ontspanning "het koor", waar Janny het hoogste lied zong en zingt. "De Bond blijft mijn belangstelling houden, al zit ik niet meer in het be stuur". Samen met Ton, m'n man, ben ik lid van de heemkundige kring geworden. Niet meer kuren met besturen Ik denk dat het goed is, dat er als erkenning voor het vele werk voor een streek er een onderscheiding is. Ook dat deze onderscheiding met blijdschap ontvangen is. Je vraagt je wel eens af: "Zullen onze dochters ons werk voortzetten?" Janny was daar heel positief over. Vroeger zeiden de meisjes, "Moeder, altijö met d'r bond". Nu zitten ze in oudercomité's en weet ik waar alle maal meer in. Ze zijn altijd bezig!" We hopen voor Janny en haar man vele fijne jaren samen. Samen fietsen door hun streek, hun omgeving, hun dorp en we zingen mee met de be stuursleden van de afdeling Sprang Capelle op Jannv's afscheid: "Niet meer kuren met besturen, maar met Ton op pad. Niet meer kringen en vergaderingen, fijn is dat". Sien Overbeeke Noteert u vast 28 maart exkursie kulturele kommissie naar museum Booymans van Beuningen te Rotterdam. Meer informatie volgt. Welke Afdeling van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen en van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij hebben belangstelling voor een uitwisse ling met de Afdeling WARNS- VELD (Achterhoek) van de Plat telandsvrouwen en van de Gel- dersche Maatschappij van Land bouw? De Afdelingen uit Gelderland willen graag 3 dagen b.v. don derdag, vrijdag en zaterdag in Zeeland verblijven in de maan den juni of augustus 1985. Het volgende jaar worden de Zeeuwse Afdelingen hartelijk uitgenodigd "de Parel van Gel derland" Warnsveld en het Gel derse landschap te bezoeken. Warnsveld ziet met belangstel ling uw reaktie tegemoet. Mw. H.M. Pöhn-Baerends Lage Lochemseweg 3 7231 PK WARNSVELD 05750-22432 n sniuir- Nederland is nog altijd een vrij belangrijk visserij landje en de konsumptie van vis stijgt nog voortdurend. Ook in de restau rants neemt de vis een belangrijke plaats in op het menu! Waren in de afgelopen jaren de zalm, tarbot, tong, griet, wijting en de forel populair, vandaag aan de dag konsumeren wij ook graag de rode poon, mul, doornkaai, zeewolf en zee-egels plus nog de nodige schaal- en schelpdieren, o.a. oedang en St. Jakobsschelpen die ons vanuit het buitenland be reiken. Daarom voor ons een reden te meer u op een heerlijke vistip te trakteren n.l. de St. Jakobsschel pen! Soms zijn ze vers te verkrijgen (de zwarte zijn de beste en let er vooral op of de schelpen goed gesloten zijn!) maar meestal wor den ze in pakjes van 6 of 12 inge vroren te koop aangeboden. De originele schelpen kunnen er dan apart bij worden gekocht (wat niet per sé noodzakelijk is). Ingrediënten voor 4 personen (12 St. Jakobsschelpen (diepvries) Voor de bouillon: 2 dl. witte wijn, 1 dl. water, 1 eetlepel azijn, wat peper uit de molen, iets zout, 2 laurierblaadjes en een stukje foe lie. Voor de saus: 50 gram boter of margarine; 40 gram bloem, 250 gram champignons; 60 gram ou de geraspte kaas, 1 teentje kno flook uit de pers, 1 eetlepel kof fieroom, 1 eierdooier, 1 grote ui, 1 theelepel paprikapoeder, enkele druppels tabasco en iets bieslook. De bereiding: Maak een court bouillon van de wijn, het water en de azijn, peper, zout, laurier en de foelie. Laat deze bouillon 10 a 15 minuten trekken. Passeer ze door een zeef en breng ze opnieuw aan de kook. Leg er de schelpdieren in, draai de warmtebron op laag en laat ze in 10 a 12 minuten pocheren. Neem er nu de schelpdieren uit en hou ze warm in iets van de bouillon. Laat de rest van de bouillon nog wat indampen en maak de saus als volgt: Fruit de fijngesneden ui en de champignons samen met de knoflook uit de pers in de boter of margarine en strooi er de bloem al roerend in en warm het even door. Voeg er nu, alweer goed roerend, de warme bouillon bij tot er een gladde, niet te dikke massa ontstaat en laat deze saus in 5 a 6 minuten heel zachtjes doorkoken. Maak de saus nu op smaak met de paprikapoeder, een paar druppels tabasco (voorzichtig) en evt. wat zout. Roer vervolgens de dooier op met de koffieroom en spatel het goed door de saus. Schep er nu voorzichtig de schelpdieren door en warm dit alles nog heel even goed door (mag beslist niet meer koken). Verdeel de schelpdieren nu met de saus over vier met wat boter (goed) ingevette vuurvaste potjes of schaaltjes en strooi er iets ge raspte kaas en wat verse of ge droogde bieslook over. Gratineer ze tot slot in een hete oven of grill. Als garnituren: aardappelpuree en veldsla of in wat boter en water gestoofde stronkjes witlof. Wijntip: een droge rosé of een droge witte bordeaux. M.A. van der Vliet 19 Vrijdag 15 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19