Taybes: een nieuwe fruitsoort uit kruising van braam en framboos Zeer interessant voor amateur tuinder T ayberry???? Soms is de natuur in staat om bijzondere dingen voort te bren gen, zeker als de mens een handje helpt. Het spontaan ontstaan van kruisingen uit twee of meer plantesoorten komt niet vaak voor, maar als het gebeurt kan het resultaat verrassend zijn. In de plantenveredeling maakt men ook bewust gebruik van soort- kruisingen om resistentie tegen ziekten (en plagen) in te kruisen. De Tayberry, of in het Neder lands Taybes, is zo'n kruising van meerdere plantesoorten, in dit geval van een aantal kruisingen van braam met framboos. Over het ontstaan van deze nieuwe fruitsoort en de mogelijkheden van dit gewas voor beroepsklein- fruittelers en voor partikuliere tuinen gaat dit artikel. Ontstaan De Taybes (spreek uit: theebes) is een nieuw gewas dat door het Scot tish Crop Research Institute (S.C.R.I.) in Schotland is gewonnen, in 1977 is geïntroduceerd en haar naam dankt aan de Schotse rivier de Tay. Het is een hybride, ontstaan uit een bewust gemaakte kruising met Loganbes, Rubus macropetulus, de bramerassen Austin Thomless en Aurora en een niet op naam gestelde frambozeselektie uit Schotland. De ze kruising is niet gemaakt om ziek teresistentie in te kruisen maar om een nieuwe fruitsoort te kweken met de eigenschappen van braam en framboos. Behalve het gewone handelsmate riaal worden er ook le en 2e nabouw van virusvrije planten op de markt gebracht onder supervisie van de National Seed Development Orga nisation (N.S.D.O.) in Engeland. Deze planten mogen de merkrechte- lijke beschermde handelsnaam Medana- dragen en worden aangeboden als Taybes Medana® De toevoeging Medana zal door de N.S.D.O. ook bij hoogwaardig ma teriaal van andere kleinfruitsoorten worden gebruikt. Iets nieuws? 'Helemaal nieuw zijn kruisingen tus sen een braam en een framboos ze ker niet, want ruim 100 jaar geleden is een dergelijke kruising voor de eerste keer, beschreven overigens zonder dat de natuur daarbij bewust door mensen werd aangemoedigd. Omstreeks 1880 hield een rechter, genaamd J.H. Logan, in Santa Cruz, Califomië, zich in z'n vrije tijd bezig met het kweken van nieuwe brame en frambozerassen. In zijn tuin ston den twee rijtjes bramen van de rassen Auginbough en Texas Early en daarnaast stond het roodvruchtige frambozeras Red Antwerp. Hij zaai de in 1880 zaad uit, gewonnen uit een kruising van de bramerassen Aug- hinbough en Texas Early. Tussen de verkregen planten vond hij in 1882 een exemplaar dat sterk afweek in blad en vruchten. Het was geen framboos en geen braam maar, naar hij vermoedde, een nieuwe vorm van de Rubus-familie met eigenschap pen en kenmerken van zowel fram boos als braam. De vruchten waren groot met een helderrode kleur en bij volle rijpheid purperrood. De smaak was vrij zuur maar de jam had een heerlijk aroma, dat aan frambozen deed denken. Jarenlang heeft men gezocht naar de juiste toedracht. Logan veronder stelde dat er een spontane kruising tussen het brameras Aughinbough en de framboos Red Antwerp had plaats gevonden, maar anderen meenden dat het een mutant was van de gewone braam Rubus ursinus. Tot in 1940 chromosomenonderzoek op heldering bracht. De Loganbes, want 12 zo werd de nieuwe fruitsoort ge noemd, bleek een hybride van een braam en een rode framboos. Logan, de amateurplantenveredelaar, had gelijk gekregen! Inmiddels zijn er vele van dit soort hybriden ontstaan. Naast de Logan bes genieten daarvan alleen de Boy- senbes en de meer als braam bekend staande Bedford Giant enig aanzien. Kort geleden is op het East Malling Research Station (E.M.R.S.) in En geland de Sunbes ten doop gehou den en in 1986 komt in Engeland de Tummelbes (S.C.R.I., Schotland) in de handel. De oudere hybriden, met uitzonde ring van Bedford Giant, hebben met elkaar gemeen dat ze in Nederland in het algemeen minder produktief zijn dan bramen en frambozen en dat ook de geldelijke opbrengst lager is. De waarde van sommige van deze gewassen is voor de amateurtuinder dan ook hoger dan voor de beroeps teler. Ik kan me voorstellen dat menigeen nu nieuwsgierig is geworden naar de waarde van de nieuwste braamhy briden en dan in het bijzonder van de Taybes. Omdat Taybes kortere vruchtscheu ten maakt en minder wild groeit dan de meeste bramerassen en minder en kleiner blad heeft dan Loganbes, kan de plantafstand tussen de rijen nau wer zijn dan op het PFW, bijvoor beeld 2,00 m, zoals voor frambozen wordt aanbevolen. Evenals bij frambozen en bramen groeien de vruchten aan scheuten die het jaar daarvoor zijn gegroeid en die na de oogst afsterven. Vermeerdering Taybes wordt vermeerderd als een braam, o.a. door afleggen. Daarbij boren de toppen van de scheuten zich in augustus in de grond en vor men daar wortels. In het volgende voorjaar worden de zo ontstane planten of topscheuten opgerooid en gebruikt voor de aanleg van een produktieveld. Ook kunnen ze nog een jaar worden opgekweekt tot een sterke tweejarige plant. Vermeerdering door scheutstek on der glas en waternevel en onder plastik is eveneens goed mogelijk. Er worden stekken gebruikt met één Zo mooi als op dit "showplaatje" zult u Taybes zelden tegenkomen. Onderzoek Sinds 1978 is de Taybes in beproe ving op het Proefstation voor de Fruitteelt in Wilhelminadorp (P.F.W.). In een oriënterend proefje met enkele planten werden de eerste gegevens van Taybes verzameld. Toen die gunstig waren werd op 30 maart 1981 een bramerassenproef aangelegd met daarin o.a. Taybes, omdat dit gewas door zijn groeiwijze en verzorging dicht bij de braam bleek te staan. De plantafstand be draagt 2,70 x 1,35 m. Na 6 proefjaren lijkt het verantwoord om nader in te gaan op de resultaten die we tot nu toe hebben verkregen en enige voor zichtige konklusies te trekken. Groei De Taybes groeit sterk, met lange dunne, dicht gestekelde scheuten die veel vertakkingen maken. In tegen stelling tot de Loganbes is er geen ongestekelde mutant. De bladeren zijn kleiner en donkerder dan bij de Loganbes en mooi glanzend. oog en met twee ogen. Het laatste verdient de voorkeur. Zijscheuten die in de okselknoppen aan de hoofdscheuten ontstaan schijnen gemakkelijk te bewortelen. Als deze scheuten 10 cm lang zijn worden ze uitgebroken en gestekt onder glas of plastik. Of Taybes, net als frambozen en bramen, door wortelstek is te .ver meerderen is ons niet bekend maar het is wel waarschijnlijk. Verzorging De verzorging van het gewas gebeurt precies zo als bij bramen en logan- bessen. Op onderlinge afstand van 5 m worden palen gezet van 2,50 m lang en 10 cm doorsnede. Deze palen worden 70 cm in de grond gezet. Langs de palen komen twee a drie draden, waarvan de bovenste op 1,70 m boven de grond aan de palen wordt bevestigd. De nieuwe scheuten die in de loop van het voorjaar ontstaan kunnen goed over de grond langs de rijen geleid worden. Omdat deze scheuten vrij slap zijn en de Taybes tot nu toe weinig gevoelig blijkt voor stengel- ziekten is het niet nodig de jonge scheuten door het vruchtdragend gewas te laten groeien, zoals bij sommige bramerassen en alle fram bozerassen nodig is. De nieuwe scheuten maken zoals gezegd veel zijscheuten die ingesnoeid worden op twee bladeren om de verzorging en later het aanbinden makkelijker te maken. Vanaf het tweedejaar na het planten moeten ieder voorjaar als de kans op strenge vorst voorbij is de nieuwe takken aangebonden worden. Per strekkende meter worden maximaal 8 stengels in waaiervorm aangebon den. Bij het aanbinden in het voor jaar moeten eerst de afgestorven vruchtdragende takken weggesnoeid worden. Van frambozerassen weten we dat ze goed winterhard zijn, in tegenstelling tot bramen die bij vorst van meer dan -10 gr.C. bevriezen. Over de winterhardheid van Taybes is nog weinig bekend. In de winter 1978-1979 werd op het proefstation geen vorstschade gekonstateerd. We zijn benieuwd hoe de planten de winter 1984-1985 doorkomen! Als de scheuten over de grond geleid worden is het aan te bevelen ze bij strenge vorst af te dekken met stro. De Taybes is produktiever dan Lo ganbes maar minder produktief dan frambozen en bramen. Ook in 1983 en in 1984 toen er sprake was van een volgroeide aanplant, bleef de pro- duktie lager. Of deze produktie te laag is voor een rendabele teelt is o.a. afhankelijk van de vruchtkwaliteit en de prijs. Vruchten De vruchten van Taybes lijken wel op die van de Loganbes, maar ze zijn langer, het gemiddeld vrucht gebruik van de eerste kwaliteit is ook hoger. De vruchten van de ter vergelijking opgenomen framboze- en bramerassen zijn zelfs belangrijk lager in gewicht. Op dit moment kennen we geen framboos of braam met zulke grote en zware vruchten als de Taybes! Er moet 2 a 3 keer per week geplukt worden, zoals ook bij frambozen ge beurt, want de vruchten zijn tamelijk teer. Hoewel exakte cijfers ontbre ken, mag zonder meer worden aan genomen dat de plukprestatie door de grote vruchten hoger is dan bij frambozen (4,5 kg per uur) en wel licht die van bramen benadert (10 kg per uur) temeer omdat de vruchten goed zichtbaar zijn. De kleur van de vruchten is eerst aantrekkelijk helderrood zoals bij frambozen, maar bij volle rijpheid zijn ze diep glanzend purperrood, zelfs nog iets donkerder dan de Lo ganbes. De vruchten smaken fris zuur, iets beter dan de Loganbes, al zijn de verschillen klein. Ze worden geplukt zoals bramen, d.w.z. dat de bloem bodem in de vrucht blijft zitten, in tegenstelling tot frambozen waar die bloembodem los laat van de vruch ten. De Taybes is vers te konsumeren maar de smaak van verse frambozen wordt in het algemeen hoger ge waardeerd. Beter doet Taybes het wanneer de vruchten worden ver werkt tot jam, compote of sap of als ze op drank worden gezet. Als men diepgevroren Taybessen even kookt en bindt, krijgt men een heerlijke vruchtensaus die het ook op ijs uit stekend doet. Het aroma van ver werkte Taybessen is beter dan van frambozen en bramen. De vrij stevi ge bloembodem ("pit") in de vruch ten wordt soms als bezwaarlijk erva ren zowel bij verse konsumptie als verwerking. Een nieuwe vrucht geboren uit een kruising tussen een braam en een framboos. Tay-bes, uit te spre ken als 'teebes'. Maar waarom geen Nederlandse naam? Braam- boos" is waarschijnlijk niet de mooiste vinding en hopelijk komt iemand op een betere idee. Maar Tay-bes, nee! Suggesties naar de ondergetetekende S. Bi-nen- marsch, Zeldenrustlaan 19, 4535 GX Ter neuzen. A.A. van Oosten, Proefstation voor de Fruitteelt Rijptijd De oogst van Taybes begint een kleine week eerder dan die van de Logan bes, ongeveer gelijk met het vroeg rijpende frambozeras Malling Pro mise. De vroeg rijpende bramerassen Bedford Giant en Himalaya begin nen resp. 3 en 4 weken later te rijpen. De oogst van Taybes duurt ongeveer 5 weken, dat is één week langer dan van Loganbes en frambozen. Het aantal keren dat Taybes geoogst wordt is even groot als bij frambozen en groter dan bij de Loganbes en de bramen. Dat komt omdat er twee a drie keer per week geplukt moet worden. Opbrengst De meeste Taybessen worden ge plukt in dezelfde tijd als frambozen, slechts het staartje van de oogst valt in het begin van de oogst van de bramen. Omdat de rijptijd in dezelf de tijd valt als die van de frambozen en ook de vruchten veel op frambo zen lijken, zal de kleinfruitteler vlug geneigd zijn de veilingprijzen van deze twee gewassen met elkaar te vergelijken. Gekonstateerd moet worden dat de veilingprijs voor Tay bes net als voor Loganbes niet dui delijk hoger ligt, ondanks de grote aantrekkelijke vruchten. De nog ge ringe aanvoer kan evenwel een na delige invloed op de prijsvorming hebben gehad, terwijl ook per veiling de prijs kan verschillen. Met een wat lager produktieniveau ais frambozen, eenzelfde of iets ho- ere prijs en naar mag worden aange nomen ongeveer gelijkblijvende kosten, zal Taybes een wat lager fi nancieel resultaat geven dan fram bozen. Ook hier geldt wellicht: onbekend maakt onbemind. Als de konsument weet hoe goed Taybes te verwerken is tot sap, neemt wellicht de vraag naar dit produkt toe wat gunstig is voor de prijsvorming. Meer nog dan voor de verse markt liggen de kansen voor Taybes bij de verwerking. Voor de amateurtuinder, die andere normen hanteert dan de beroepste ler, lijkt Taybes een waardevolle aanvulling te zijn van het kleinfruit- sortiment. Ziekten Tot nu toe hebben we op het PFW nog geen grote problemen met ziek ten in Taybes gehad. In het algemeen doen zich dezelfde narigheden voor als bij frambozen en bramen. De planten groeien gezond en lijken minder vatbaar voor stengelziekten dan Loganbes en sommige frainbo- ze- en bramerassen. De vruchten zijn, zoals we hiervoor al schreven, tamelijk teer en daarom ook gevoelig voor grauwe schimmel (Botrytis cinera). De aarbeibloesemkever weet de Taybes ook te waarderen. Enige be spuitingen om dit kevertje te bestrij den zijn noodzakelijk. Ook spint (Tetranychus orticae) moet bestre den worden. De vogels zijn verzot op de vruchten, meer nog dan op frambozen en Lo- ganbessen. Onze indruk is dat de vogels in een aanplant met frambo zen, bramen en Taybes de voorkeur geven aan de laatste. Vrijdag 15 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 12