P.O.O.C. start met computerkursussen Accountants Unie ZLM klaar voor bedrijfsregistratie in de akkerbouw computerprogramma eenvoudig maar efficiënt Enthousiast Saldovergelijking. Gespreksgroepen Gemeengoed Algemeen Directeur B. Veerbeek en computerdeskundige M.A.F. Jansen in de cdntrale computerafdeling op het hoofdkantoor van de Accountants Unie te Goes. De Accountantsunie ZLM aan Klein Frankrijk te Goes is ongetwijfeld het eerste accountantskantoor in ons land dat akkerbouwers een kompleet bedrijfsregistratiesysteem aan kan bieden. Het pakket is een dezer da gen gereed gekomen en het stelt de agrarische ondernemer in staat niet alleen zijn eigen bedrijfsinkomsten te vergelijken met die van de kolle ga's, hij kan er bovendien gedurende het groeiseizoen de uitgaven per ge was en per ha mee toetsen aan een bij het begin van het teeltjaar gemaakte begroting. "Het programma is be wust vrij eenvoudig van opzet ge houden, licht de direkteur van de Accountantsunie de heer B. Veer beek toe. Het moet gebruiksvriende lijk zijn want de animo voor het in vullen van de gegevens moet er blij ven. Bovendien hebben we de kosten zo beperkt kunnen houden". Het bedrijfsregistratiesysteem dat het Goese kantoor heeft ontwikkeld in samenwerking met het Proefsta tion voor Akkerbouwgewassen en Vollegrondgroenteteelt in Lely stad en het Consulentschap voor Akkerbouw en Tuinbouw te Goes, bevindt zich nog in het proefsta dium. Als het goed werkt en tests hebben uitgewezen dat daar niet aan behoeft te worden getwijfeld - dan zal het volgende jaar waarschijnlijk via de bij de VLB aangesloten ac countantskantoren in principe be schikbaar komen voor alle akker bouwers in ons land. Vanuit de IJs- selmeerpolders en Limburg is al be langstelling getoond voor het pio nierswerk in Goes. Veerbeek hoopt door verkoop van het projekt een deel van de ontwikkelingskosten te rug te krijgen. Het bedrijfsregistratieprojekt van de Accountantsunie begon in 1983 Klachten vanuit de praktijk over het te laat beschikbaar komen van de bedrijfsresultaten vormden in feite de aanzet De boeren bleken bij het maken van het nieuwe bouwplan nl. de nodige gegevens te missen om weloverwogen tot een keuze te ko men aangaande de te telen gewassen en rassen. Samen met het konsulent- schap en het PAGV werd toen met een nog bescheiden programma een registratieproef gestart waaraan 15 akkerbouwers deelnemen. Daarbij nam de Accountantsunie het rekenwerk op zich, het PAGV stelde de formulieren samen terwijl het consulentschap de begeleiding bij de boeren voor haar rekening nam. Door de 15 deelnemers werden alle direkt toerekenbare kosten tijdens het gehele teeltseizoen per gewas en per perceel bijgehouden. Deze gege vens werden aan het eind van het seizoen door het accountantskantoor met de hand verwerkt. Uit de totalen werden o.m. de gemiddelden bere kend, die vervolgens weer terugge zonden werden naar de individuele bedrijven waar ze als vergelijkings bron fungeerden. De deelnemers waren zo enthousiast dat in '83 tot voortzetting van de proef werd be sloten. Wel kwam er een tweede groep van 15 deelnemers bij zodat het projekt sinds vorig jaar 30 ak kerbouwers telt die geografisch goed verspreid zijn en die wonen op Schouwen-Duiveland, Noord-Beve land en West Zeeuws-Vlaanderen. De heer Veerbeek vertelde dat de ver werking van de vele gegevens met de hand niet meer te doen was. Daarom werd de eigen komputer ingescha keld. "Dat levert het voordeel op dat de gegevens nu ook tijdens het teelt seizoen ingezonden en verwerkt kunnen worden zodat er tussen de deelnemers en ons kantoor het hele jaar door een kontinue stroom van informatieuitwisseling plaats vindt". Maar Veerbeek zag nog meer moge lijkheden met de komputer In het Vrijdag 15 februari 1985 nieuwe programma dat het komend seizoen 1985/1986 operationeel wordt, kunnen naast bedrijfsregis tratie nu ook saldoberekeningen per gewas en per ha worden gemaakt. Dit werkt als volgt: per gewas en ha wordt aan het begin van het jaar een begroting van de kosten vermeld. De boer zelf kan deze cijfers invullen maar ze kunnen ook al standaard door de Accountantsunie op de lij sten worden ingebracht. Op de voorbedrukte lijsten worden alle ak- ties vermeld en ze worden bij voor keur iedere maand naar het Accountantskantoor gezonden waar de komputer de gegevens verwerkt. Daarna krijgt iedere deelnemer zijn formulieren terug en kan men voor zichzelf konstateren hoeveel kosten op een bepaald moment voor een bepaald gewas en of perceel zijn ge maakt en hoever hij onder of boven Op 14 januari j.l. hield het Provin ciaal Overleg Orgaan Cursusonder wijs haar 3e vergadering. Belang rijkste punten op de agenda waren; computerkursussen, welke mogelijk heden zijn er in Zeeland? Welke knelpunten komen we in de praktijk tegen bij het kursusonder- wijs. Wat kan er aan deze gesigna leerde knelpunten gedaan worden? Computerkursussen Het P.O.O.C. heeft het plan om vol gend seizoen te starten met compu terkursussen. De vragen die hierbij aan de orde kwamen waren: wat kan er aangeboden worden en van welke apparatuur kan er gebruik worden gemaakt. Konklusies waren dat het in ieder geval mogelijk is om met basiskursussen te starten. In een later stadium zullen ook de vervolgkur- sussen kunnen worden aangeboden. Voor de kursussen kan men naar verwachting terecht op de land bouwscholen, tevens zullen met spoed de mogelijkheden worden on derzocht om ook naar andere scho len te kunnen uitwijken. De kursussen zullen alleen open staan voor agrariërs. Afhankelijk van de aanmeldingen kunnen er zowel 2e graads- (vooropleiding MAS) als 3e graadskursussen (vooropleiding LAS) worden gestart. In Zeeland wordt verwacht dat er over ongeveer 5 jaar zo'n 10% van de agrarische beroepsbevolking in het bezit is van een computer. In princi pe zijn dit mensen die belangstelling kunnen hebben voor een dergelijke kursus. Om te kijken hoeveel belangstelling de begroting zit". Het grote voordeel van dit systeem is, zo meent de heer Veerbeek, dat de deelnemende akker bouwers voortdurend nadrukkelijk worden bepaald bij hun eigen doen en laten. Zo krijgen ze overzicht en inzicht in het bedrijfsgebeuren en kunnen ze op elk gewenst moment zien welke financiële ruimte er bij voorbeeld bij de teelt van een be paald gewas nog is voor men de daarvoor begrote kosten over schrijdt. Heeft een deelnemer een bepaalde post (bijv. kunstmest) al ver overschreden dan moet hij bij zichzelf te rade gaan wat daarvan de oorzaak kan zijn geweest. Hij kan verkeerd begroot hebben, er kunnen bijzondere omstandigheden zijn of er kan ook onzorgvuldigheid in het spel zijn". Voor relatief veel deelne mers blijkt het meedoen aan de proef even wennen want de meeste akker- er voor een dergelijke kursus is, zal er over enkele weken meer informatie in de krant verschijnen met de mo gelijkheid om zich reeds aan te mel den als kursist. "De "hardware" van de computer. Mocht u nu al belangstelling hebben, dan kunt u zich schriftelijk aanmel den bij: P.O.O.C. Zeeland, p/a Westsingel 58,4461 DM Goes. Andere kursussen die bij het P.O.O.C. in aanvulling op het ge bruikelijke pakket in de planning zitten, zijn: AVTO Algemene Vorming Toekomstige Ondernemers. Voor mensen die een lagere beroeps opleiding hebben gedaan, bijv. LAS, en die ook graag een EVTO (Ekonomische Vorming Toekomsti ge Ondernemers) zouden volgen. De AVTO is een soort opstapkursus voor de EVTO. bouwers zijn niet zo gewend om steeds naar cijfers te kijken. Zonder een zorgvuldige invulling van de formulieren gaat het beslist niet. Wat dat betreft moet de rol van de com puter dus niet worden overschat" Op het moment van de oogst van de diverse produkten kent de boer ten naaste bij alle uitgaven. Nu kunnen ook de geschatte (suikerbieten en aardappelen) en gerealiseerde prij zen op de formulieren worden ge schreven. Daarna komt uit de cen trale komputer in Goes de saldobe rekening rol(en, per perceel en per gewas en desgewenst ook per ras. De Accountantsunie stelt vervolgens op basis van dé uitkomsten van alle deelnemers voor de diverse produk ten gemiddelden vast. Daaraan kun nen de individuele deelnemers weer aflezen hoe ze het vergeleken met de kollega's hebben gedaan. Hierop volgen gespreksgroepen waarin de deelnemers worden gekonfronteerd met onderlinge verschillen in kosten en opbrengsten. Veerbeek: "In aan wezigheid van een bedrijfsvoorlich- ter gaan we dan bekijken wat de oorzaken daarvan zijn en hoe de knelpunten kunnen worden opge lost. We hopen dat de akkerbouwers van die gesprekken veel op zullen steken. Dat moet ook kunnen want de resultaten lopen onder vergelijk bare omstandigheden bij onze boe ren nog ver uiteen. Het geheel wordt dan mei/juni van het jaar daarop definitief afgerond omdat dan ook de gerealiseerde prijzen voor uien, aardappelen en suikerbieten zijn in gevoerd. Maar essentieel is vooral dat de boer zichzelf steeds kan kon- troleren gedurende het groeiseizoen en dat hij direkt erna al over saldo- berekeningen kan beschikken die hij voor het volgende bouwplan kan ge bruiken". De heer Veerbeek ziet de opkomt van de komputer overigens niet zo snel plaatsvinden als wel wordt ge suggereerd maar dat een mikrokom- puter op het landbouwbedrijf op den duur gemeengoed zal worden staat Op zo'n kursus wordt veel aandacht besteed aan boekhouden, bedrijfse- konomie en bedrijfsadministratie. EVTO - fruitteelt: Een kursus voor alle toekomstige fruitteelton dernemers. Onderwerpen o.a.: opstellen begroting bedrijfsekonomie bedrijfsovername. Kursus vollegrondsgroenteteelt: Bijscholing van ondernemers en werknemers, die vollegrondsgroente telen of hiermee willen beginnen. Knelpunten bij het kursusonderwijs In de praktijk blijkt dat het kursu sonderwijs in Nederland vaak met dezelfde problemen wordt gekon fronteerd. De vragen die hierover in het P.O.O.C. aan de orde kwamen wa ren: gelden deze problemen ook voor Zeeland? kunnen we hier wat met de aan gegeven aanbevelingen? Voordat hierop wordt ingegaan is het belangrijk om te weten hoe de toe komst er voor het kursusonderwijs uitziet. De verwachting is dat de volgens hem wel vast. "Wij staan daar als kantoor positief tegenover en spelen er ook op in. Zo hebben we reeds een konputerdeskundige in huis gehaald." In een langzaam tempo zal, zo verwacht gij, ca. 10% van het werk met een routinematig ka rakter bij de accountantsunie weg vallen. Dat stuk gaat de boer over nemen. Anderzijds moet dat deel van de administratie dat de boer zelf gaat doen toch weer gekontroleerd wor den en hierin zit weer een verzwaring van de taak van de accountantskan toren, zo is zijn visie. Hij ziet in de- toekomst wel een duidelijke ver schuiving van het accountants- en administratiewerk in de richting van een ondersteuning van de informa tiebehoefte bij de clienten. Een aan tal mensen zal daarvoor moeten worden omgeschoold. Zo zullen bij voorbeeld de uitkomsten van de sal dovergelijkingen en de bedrijfsregis tratie weliswaar in groepsverband worden besproken maar problemen bij individuele boeren zullen door de accountant worden behandeld, vooral ook gezien de vertrouwensre latie die er reeds tussen het kantoor en de boeren bestaat. Voorshands zal dat werk beperkt blijven tot fiskale en bedrijfsekono- mische zaken maar Veerbeek sluit niet uit dat in de verdere toekomst ook technische adviezen zullen wor den gegeven als in deze behoefte door andere instanties om welke reden ook niet wordt voorzien. Overigens is hij van mening dat de informatiestroom tussen de boer en de leveranciers van goederen en diensten in feite nog maar net op gang begint te konien. In die pas begonnen ontwikkeling ziet hij mede gezien de vertrouwensrela tie tussen het kantoor en de klanten een erg belangrijke taak voor zijn kantoor weggelegd. "In toenemende mate zullen we aktlef adviserend gaan werken. Wij lopen dan wel niet zo hard met komputers maar we gaan wel door en wat we doen moet goed zijn, gemakkelijk te gebruiken en niet duur. We menen dat we daar met het pas gereedgekomen pakket in zijn geslaagd", aldus een optimistische algemeen direkteur Veerbeek". J. Wierenga. vraag naar kursussen zal gaan toe nemen. Verder heeft men uit ervaring ge leerd dat de praktijk vooral behoefte heeft aan korte kursussen, Docentenvoorziening/aanmelding Een belangrijk knelpunt wat we tegenkomen in de praktijk is de do centenvoorziening aan kursussen in kombinatie met de aanmelding. Elk jaar een terugkerend probleem. Het is pas laat bekend (medio okto ber) of een kursus al dan niet door gaat. Leraren zijn dan al ingeroos terd en zijn niet meer vrij te maken voor het lesgeven aan kursussen. Voorlichters hebben hun aktiviteiten voor de winter al gepland en kunnen er niet zomaar nog even een kursus bijdoen. Voor dit alles moeten in een vroeg tijdig stadium afspraken gemaakt worden. Dit kan alleen als op tijd bekend is dat er een kursus wel of niet door kan gaan of bijv. dat er genoeg kursisten zijn, zodat er een 2e kursus georganiseerd had kunnen worden. Het zal u duidelijk zijn dat uw medewerking hiervoor nodig is. Meldt u altijd, nadat hiervoor de ge legenheid wordt gegeven, zo spoedig mogelijk aan. Dit kan teleurstelling voorkomen. Om dit proces van aan melding, maar ook van behoeftepei ling en het doorgeven van wensen beter te laten verlopen, wordt aan bevolen om in de gehele provincie kursuskontaktpersonen te laten funktioneren. Bij de landbouworga nisaties kent men momenteel al van deze personen. Het P.O.O.C. zal hier in de toekomst kontakten mee gaan leggen. Dit waren weer wat wetenswaardig heden over wat het P.O.O.C. doet en wat het plan is. Heeft u vragen, wen sen of ideeën omtrent het kursuson derwijs, neem dan eens kontakt op met de kursuskoördinator (tel. 01100-37144). Jan Moggré 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 11