Kursus instandhouding hoogstamfruitbomen De keus van 500.000 landbouwers: Wageningse onderzoeker leest voor uit eigen werk Kleine landschapselementen Zaadteeltbericht De 80 pk-traktoren van Ford. Mechanisatiebedrijf C. Vermeulen B.V. Tractorbedrijf Kloet Gebr. Westrate BV. Staadegaard - Roosendaal BV. In het vorige artikel over de hoogstamfruitboom is wat verteld over de historie en over het voor komen van deze bomen in Zee land. Er bleek in Zeeland nog zo'n 100 hektare hoogstamboom- gaard te zijn, verdeeld over zeer veel kleine "boerenboomgaar- den". Tenslotte werd gekonklu- deerd dat voor het behoud van de hoogstamfruitboom noodzakelijk is om het onderhoud voort te zet ten of weer op te pakken. Waarde/betekenis Waarom streven we naar het behoud van de kleine restanten hoogstam- boomgaard die er in Zeeland nog te vinden zijn? Dit heeft meerdere re denen die hierna kort worden ge noemd. In de boerenboomgaarden vinden we een keur aan fruitrassen (vooral oude, maar ook wel nieuwere). Het overgrote deel daarvan wordt om uiteenlopende redenen niet of niet meer gebruikt in de moderne fruit teelt. Enkele redenen zijn: het ras is niet geschikt voor een moderne on derstam, het ras is niet bestand tegen veelvuldig gebruik van bepaalde be strijdingsmiddelen, of het ras voldoet niet aan de eisen die de huidige konsument stelt aan het fruit. Uit de vele oude rassen kan echter wel geput worden bij de ontwikke ling van nieuwe rassen. Zo kunnen mogelijk nieuwe rassen ontwikkeld worden die enerzijds bijvoorbeeld minder ziektegevoelig zijn, en an derzijds goed aanspreken bij de konsument. Zeker in een provincie als Zeeland, waar relatief weinig bos voorkomt, vervullen de hoogstamboomgaarden min of meer de funktie van park bosjes. Ze zijn met name voor vogels belangrijk. Vooral holenbroeders als Grote en Kleine bonte specht. Steen uil, Holenduif, Koolmees, Pimpel mees, Gekraagde roodstaart en Roodborst vinden in een oude hoogstamboomgaard veel broedge- legenheid. Tenslotte is de uitbundige bloesem van de hoogstamboomgaarden in het voorjaar een welbekend indrukwek kend schouwspel in het landschap. Dit laatste geldt ook wel voor de moderne boomgaarden. Diverse toeristische bloesemroutes getuigen nog van de waardering die men voor dit schouwspel opbracht. Onderhoudskursus De kennis van het onderhoud van de hoogstamfruitboom is zo langza merhand in het vergeetboek geraakt. In een kort artikel, zoals dit, kan ei genlijk nauwelijks iets over dat on derhoud gezegd worden. Voor dege nen die graag wat meer willen weten over het onderhoud organiseert de Stichting Landschapsverzorging Zeeland kursussen "instandhouding hoogstamfruitbomen". De eerste kursussen vinden plaats in maart 1985. Er is al veel belangstelling voor; tot nu toe zijn 25 deelnemers genoteerd. Zoals de naam al zegt is de kursus gericht op het instandhouden van de hoogstamfruitboom. Doel van de kursus is zoveel mogelijk mensen de grondbeginselen van de instandhou- dingssnoei bij te brengen. Voorop staat dus het snoeien voor de in standhouding van hoogstamfruitbo men als landschappelijk waardevolle elementen, en niet het snoeien om een zo groot mogelijke fruitop- brengst te krijgen. De kursus omvat een doordeweekse theorie-avond en een dag praktijk op de daaropvolgende zaterdag. Bij de behandeling van de theorie zal wor den ingegaan op snoeitechnieken, snoeigereedschap, ziekten, aanplant e.d. De theorie wordt ondersteund door het boekje "hoogstamfruitbomen en hun onderhoud". Op de praktijkza terdag zal de theorie in de praktijk moeten worden omgezet. De kursus wordt gegeven door twee zeer erva ren fruitteeltdeskundigen, de heren Oele en de Pundert. Omdat al veel aanmeldingen binnen zijn kan de kursus zowel op Zuid- Beveland als in Zeeuws-Vlaanderen gehouden worden. De kosten voor deelname bedragen 10,— per per soon, te betalen tijdens de theorie avond. Daarin is begrepen het boek je "hoogstamfruitbomen en hun on derhoud", koffie tijdens de theorie avond, gereedschapsverstrekking en verzekering tijdens de praktijkdag. U kunt zich nog opgeven voor de kursus bij de Stichting Landschaps verzorging Zeeland, Grote Markt 28, Postbus 286, 4460 AR Goes, tel: 01100-30936. De stichting kan ook informatie over de hoogstamfruitboom verstrekken. Van de hand van ing. D. van Staalduine verscheen vorig jaar een dik en uitvoerig rapport onder de titel "Onkruidbestrijding in Zaadteeltgewassen 1984". Be doeld rapport heeft betrekking op het proefveld chemische onkruid bestrijding in tuinbouwzaadteelt- gewassen die in 1984 te St. Anna- land zijn genomen. Hij doet hierin verslag van zijn onderzoek, de resultaten hiervan en de konklusies hierover. In zijn voorwoord zegt hij, dat het doel van het onderzoek is, om bij 13 gewassen na te gaan welke toe passingen na het zaaien en kort na opkomst verantwoord zijn. Het uiteindelijke doel is zo vervolgt hij, om tot officiële toelating of uitbreiding daarvan te komen. Van Staalduine komt zelf We hebben de heer Van Staal duine uitgenodigd de proefveld resultaten persoonlijk voor ons te komen toelichten en zijn rap port inklusief eventuele verdere onderzoekmogelijkheden voor dit jaar nader uit te leggen. In schrijverskringen noemt men dit: "De auteur leest voor uit ei gen werk". Denkt u nou niet dat dit een saaie theoretische aange legenheid gaat worden, integen deel, een ieder die de heer Van Staalduine kent (en wie kent hem niet in deze regio) zal weten, dat dit een bijzondere fijne middag gaat worden. Hij vertelt zijn ver haal op een aangename luchtige manier-, nuchter en zakelijk tege lijk en bovendien rechtstreeks toegepast op de praktijk van de zaadteelt. U krijgt Uw advies op maat gesneden en voorzien van het keurmerk van betrouwbaar heid. Hij vertelt U fijntjes wat wel en niet kan en wat wel en niet mag. Het zal zelden voorkomen dat hij Uw vragen niet op een bevredi gende manier kan oplossen. Breng uw vragen mee Heeft u vragen op het terrein van de chemische onkruidbestrijding, vooral met betrekking tot uw ei gen gewassen, kom er dan mee voor den dag. Dit kan mondeling danwel schriftelijk. Zijn kennis gaat verder dan alleen maar het proefveld gebeuren. Bovendien kan hij altijd nog terug vallen op zijn bijstandverleners de heren Schik en Boogaard. Ook zij die Teunisbloemen gaan telen kunnen hierover met hun vragen terecht. Organisatie Als U verzekerd wilt zijn van een goede zitplaats verdient het aan beveling om vroeg te komen want voor Van Staalduine laat men hier in Tholen het werk voor die middag voor gezien. Deze voorlichtingsmiddag vindt plaats op maandag 18 februari a.s. te 14.00 uur in hotel "De Gouden Leeuw", Voorstraat 50 te St. Annaland. De Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" is Uw gastheer en nodigt hierbij iedereen uit deze middag bij te wonen. De leden beschikken vrijwel alle maal over de brochure getiteld "Zaadteeltinformatie IV". waarin de konklusies van dit rapport zijn samengevat. Lees dit vooraf nog eens door! D.L. Koppenhol Zaadteeltstudieklub "Eiland Tholen" De Serie 10 traktoren en hun voorgangers zijn een begrip geworden voor degelijkheid, prestatie en eenvoudig onder houd. Alleen al in de 80 pk klasse koos een half miljoen land- Hennequinstraat 1 Filiaal Axel Oostburg Crijnssenstraat 1 Tel. 01170-32 55 Tel. 01155-1845 bouwers daarom voor Ford. En ontdekte een betrouwbare dealerorganisatie, die een uitgekiende traktor onder steunt met service van klasse. Denkt u eens na over de meest populaire traktor ter wereld. Of beter nog; ga naar de Ford dealer in de buurt, om nader kennis te maken. Dan begrijpt u waarom uw volgende traktor ook een Ford zou moeten zijn. Ford Traktoren. Betrouwbare Kracht. Ford Traktor verkoop- en servicepunten in Zeeland en West-Brabant: Oudeweg 1 Zierikzee Tel. 01110-2218 Zuidweg 11 Filiaal Goes Krabbendijke De Puijeweg 1 Tel. 01134-2610 Tel. 01100-15707 Filiaal Koudekerke Middelburgsestraat 128 Tel. 01180-11213 Borchwerf 40 Roosendaal Tel. 01650-59688 TE KOOP: Graansilo's, tran sporteurs. leesbanden. rollen- leesband. Bunker Kantelaars, sorteerders, rollenbanen div. br. P. de Korne. "s Graven polder. 01103-1558-2349. VERKOOP VAN DIEREN- GENEESMIDDELEN: PC. Louws, Duinweg 35. Zoute- lande. tel. 01186-1569. TE KOOP: gebruikte beton- klinkers 8 cm dik. kleur hei de/paars direcüeverbaar. Pe- kaar Bestratingsmaterialen b.v. 01131-2069 Yerseke. FERM LASAPPARATEN - kom pressors - Haakse slijpers - gereedschappen - boren - hamers enz. 30^? vaste kor ting. Tevens 2e hands Snuf- felhal. Compressors enz. enz. Electrolux Enrgie vriezers. Bosch. Liebherr. Miele AEG koelkasten. - wasmachines, drogers enz. P.V.C. buizen 50% korting. Dekbedden 12 prijzen. Snackhal: 10 kg kip- pepoten 47.50. D. Nijssen Delta Farm levert al 16 jaar tegen de scherpste prijzen 6 x 24 uur service 01131-1979. Bel vrijblijvend - Yerseke. GEVRAAGD: Akkerbouw- en weidebedrijven voor be middeling bij aan- of verkoop. MIJS ONROEREND GOED DIRKSLAND Postbus 27, 3247 ZG Dirksland. tel. 01877-1309. TE KOOP: DROGE KIPPE- MEST MET GARANTIE EN ANALYSE. TE LEVEREN OP AFROEP HACK B.V. Tel. 01670-63572-65350 ZAKKEN VOOR aardappe- len,uien, Okker's Zakkenhan- del Ooltgensplaat 01873-1692-1203. TE KOOP GEVRAAGD: al- le soorten hooi en stro, voer- aardappels enz. tegen contan te betaling. Wij bieden aan: droge slacfhtkuiken- en kip penmest. Gerritse Fourage, Ederveen, tel. 08387-1298. 10 Vrijdag 15 februari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10