De stand van zaken Jongerenactie in Barneveld Scj^ vil) zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Ruilverkaveling Milieu EG wil graanprijzen ongekend verlagen Tenslotte VRIJDAG 1 FEBRUARI 1985 65e JAARGANG NO. 3767 land- en tuinbouwblad Drieduizend jongeren, maar ook ouderen hebben dinsdag jl. in Barneveld deelgenomen aan een actiebijeenkomst van het NAJK Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt). Trekkers, gierwagens, pamfletten en spandoeken onderstrepen het motto van deze bijeenkomst: Jongeren willen toekomst. Landbouwminister Braks heeft de wensen aangehoord, maar stelde zich zeer terughoudend op. De jongeren kiezen zelf voor het zelfstandig ondernemerschap met al zijn voordelen en nadelen. Land— en tuinbouw wordt op private bedrijven uitgeoefend in ons land", aldus de minister. Bij mijn gebruikelijke winterse trektocht langs onze afde lingen en kringen valt het mij telkens weer op hoe weinig de praktijk zich in feite betrokken voelt bij het beleid in Brussel en Den Haag - met uitzondering dan van de be lastingdruk. De grootste belangstelling gaat in de regel uit naar zaken die de dagelijkse gang op het eigen bedrijf betreffen. Onder de steeds weerkerende topics skoort de wildschade onveranderd hoog. Zo ook deze winter: de elfstedentocht was nog maar nauwelijks afgelast of de eerste schademeldingen (van ganzen en eenden) kwa men alweer binnen. Na een in landbouwogen te vlotte sluiting heeft de minister inmiddels het advies van de Jachtraad om de jacht op onder meer watervogels weer open te stellen - weliswaar vertraagd - opgevolgd. Dat is overigens een schrale troost omdat de jacht op 1 februari alweer dicht gaat. Gezien de enorme aantallen ganzen en de omvang van de schade wordt er vanuit de praktijk sterk aangedrongen op verlenging van de openstelling van de jacht. Ik heb over de mogelijkheden daarvoor inmiddels kontakt opgenomen met diverse personen en instanties. In dit verband komt dan natuurlijk ook het beleid met betrek king tot de artikel 53 vergunning aan de orde. De minister heeft al aan de gemeenten laten weten dat het huidige overgangsbeleid per 1 april a.s. definitief afloopt. Een beslissing over het onder meer door de ZLM gedane voorstel tot het invoeren van een boerenjachtakte laat echter nog steeds op zich wachten. De minister zou er goed aan doen daarover nu spoedig een positief besluit te nemen om ernstige moeilijkheden in de praktijk te voor komen. Afgelopen vrijdag heeft de Centrale Cultuurtechnische Commissie (CCC) besloten om een gedeelte van West Zeeuws-Vlaanderen - globaal gelegen in de driehoek Sluis/ Oostburg/Aardenburg - op het voorbereidings schema 1 985 te plaatsen met de bedoeling te komen tot een ruilverkaveling met overwegend administratief ka rakter. Het betreft hier een landelijke primeur voor een "simpele" verkaveling dat wil zeggen hoofdzakelijk be perkt tot kavelinrichtingswerken. Een bijzonderheid daarbij is bovendien dat het idee voor een dergelijke eenvoudige ruilverkaveling enkele jaren geleden zijn oorsprong heeft gehad in Oost Zeeuws-Vlaanderen! Op merkelijk is verder de zeer korte tijd waarin dit blok uit het niets op het voorbereidingsschema is gekomen. Dat is vooral te danken aan de zeer positieve benadering van deze aanvraag door met name de agrarische leden en het sekretariaat van de CCC, het kollege van Gedeputeerde Staten van Zeeland en de mensen van Landinrichting in* Goes. Naar mijn mening is hiermee ook een belangrijke stap gezet in de richting van de verkaveling van geheel West Zeeuws-Vlaanderen. Gezien de samenhang van het gebied is het dan wel noodzakelijk dat er elk jaar een stuk op het voorbereidingsschema komt. Overigens blijkt e.e.a. aanstekelijk te werken: ook voor Tholen is nu een soortgelijke verkaveling aangevraagd terwijl men vanuit St. Philipsland (aangevraagd in 1 980) heeft laten weten ook de kant van een ruilverkaveling met administratief karakter op te willen. Je zou haast zeggen: "wie volgt?". Deze week vond er een gezamenlijke vergadering plaats van de ZLM-kommissies akkerbouw, tuinbouw, veehou derij en grondgebruik. Doel van de bijeenkomst was om De Europese Commissie heeft de ministers voorgesteld dit jaar de landbouwprijzen gemiddeld te bevriezen op het peil van 1984. Dit is echter het resultaat van een combinatie van prijsverhogingen en verlagingen. Zo wordt er een historisch ongekende verlaging van de graanprijzen met»3,6 procent voorgesteld, een 2,5 procent verhoging van de melkprijs en bevriezing van alle vlees- prijzen. Het huidige quota-systeem voor de melk wordt voortgezet zoals vorig jaar afgesproken. Granen In de graansector is de oogst vorige zomer zo royaal geweest dat de produktie-drempel waarboven via de prijzen wordt gekort ruimschoots is overschreden. Dit betekent dat de prijzen over de hele lijn met vijf procent omlaag gaan. Er wordt tegelijk nu anderhalf procent prijsverhoging gegeven. Resultaat is voor de meeste graansoorten een 3,6 procent verlaging van de prijs voor de komende oogst. De prijs van durumtarwe gaat echter niet omlaag. De algemene garantiedrempel waarboven bij een royale oogst in Europa dus wordt gekort blijft ruwweg op die van 1984: 126 miljoen ton. Voor suiker bieten blijven de prijzen ongewijzigd. De interventieprijs van witte suiker gaat 1,3 procent omhoog. Die van kool zaad zakt met 3,6 procent. Zuivel Het afgelopen jaar moesten de veehouders leren leven met de melkquota en hun produktie dus verminderen. Voor volgend jaar moet er nogmaals, zoals trouwens reeds was vastgelegd, één procent minder gemolken worden bovenop de beperking van 1984. De medever antwoordelijkheidsheffing mag daarom terug van 3 naar 2 procent van de melkprijs. Bovendien wil de Europese Commissie de getroffen veehouders tegemoet komen door de interventieprijs van de melk met Vh procent te verhogen. Totaal dus 2/2 opslag. Muntcompensaties Om een zo groot mogelijke eenheid van de markten te realiseren breken Griekenland en Frankrijk hun nega tieve monetaire compensaties af. Dit betekent daar een extra prijsverhoging voor de boeren. In Griekenland be loopt ze 3 procent. In Frankrijk 1 procent voor de melk, 2 procent voor de andere produkten behalve wijn en var kensvlees, waar niets verandert. Voor Nederland en West-Duitsland geldt omgekeerd een afbraak van de positieve bedragen voor melk en granen. Met als resultaat dat daarna nog een algemeen positief- monetair cijfer voor alle produkten van 1,8 resteert. Dit betekent dat voor de melk weer 1 procent van de hierboven aangekondigde 2,5 procent prijsverhoging wegvalt. Voor de granen komt er bij de algemene 3,6 procent verlaging aldus nog eens een half procent bij, zodat men dus boven de 4 procen! eindigt. (Jan Werts, Brussel) adviezen voor het hoofdbéstuur op te stellen over de benadering van de aktuele milieuproblemen in de land en tuinbouw. Zonder meer kan gesteld worden dat de kommissies in hun opdracht geslaagd zijn. Opvallend daarbij was de zeer realistische benadering van de pro blematiek. Het hoofdbestuur kan adviezen tegemoet zien waarmee te werken valt d.w.z. dat deze adviezen gebruikt kunnen worden bij het beantwoorden van konkrete vra gen met betrekking tot de milieuproblematiek. Dit geldt in het bijzonder het kostenaspekt: volgens de kommissies dient hierbij het principe "de vervuiler betaalt" te worden gehanteerd met uitzondering wellicht van de kosten voor algemeen onderzoek. Gezien echter het ekonomische belang dient ook de overheid verantwoordelijkheid te dragen voor de gevolgen van de milieuvervuiling vanuit de land- en tuinbouw. Wat de te stellen normen betreft kwamen de kommissies overigens tot de konklusie dat er op dit punt nog zeer veel onderzoek nodig is en dat het daarom voorbarig is nu reeds bepaalde normen definitief vast te stellen. Alleen al daarom zal duidelijk zijn dat de milieuproblematiek van nu af aan nog lang als een van de hoofdpunten op onze agenda's zal prijken. Vandaag, 1 februari, neemt Jan de Lange afscheid als direkteur van de Onderlinge Verzekering Maatschappij van de ZLMToen De Lange bij de ZLM kwam was ik nog maar net geboren. Met het vertrek van De Lange is er niemand meer over van het oorspronkelijke ZLM-sekre- tariaat van de jaren net na de oorlog. Ondanks het feit dat De Lange een parallelweg heeft bewandeld heeft hij waarschijnlijk meer dan wie ook bijgedragen aan de naam en faam van de ZLMxorganisatie als geheel. Ik ben er trots op met hem te hebben samengewerkt. Oggel

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1