VOO It in: VltOIIW Sneeuw en ijs lief en leed p.j. zuid geluid Studiedag "Boerin en Fiskus" "Het K.N.M.I. in de weer" PJCN: Europees structuurbeleid belangrijker dan ooit. Pd'Z.-3C)eixla Werkboek over het houden van bijen redaktie henk tegels Afd. West-Zeeuws- Vlaanderen uit de. onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. L.J. de Regt - van Mai decern Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Er is vannacht nog een paar centimeter bij gevallen. 3 centimeter sneeuw toegevoegd aan wat er al lag. Nadat de nacht voorbij is en het opgehouden heeft te sneeuwen zien we oogverblindende witte polders. Ons kleine dorp lijkt een kerstkaart met zijn spits torentje. De bomen dragen een zilveren vracht, de huizen een wit dak. Gegroepeerd rond de kerk is het een plaatje. Al spoedig - met het komen van de dag - is daar de zoutstrooier. Hij maakt van de ongerepte witte pracht een vuile brij. Het verkeer komt op gang, mensen naar hun werk, kinderen naar school. Ze sjouwen hun zware tassen vol geleerdheid mee en hopen nog een plaatsje in de bus te krijgen. Soms rijdt hij - overvol - gewoon door. Dan moet je maar zien op school te komen. Op school wordt wel verwacht dat je op tijd aanwezig bent. Want ieder heeft zo zijn eigen problemen. Een leraar zorgt dat hij de lessen geeft, de leerling dat hij of zij op tijd aanwezig is. IJs en weder dienende. De Agrarische kommissie van de Ned. Bond v. Plattelandsvrouwen organiseert 14 februari a.s. in "Het Tonnenmagazijn" te Brouwersha ven haar jaarlijkse studiedag, deze keer over het thema: BOERIN EN FISKUS Het Nederlandse belastingstelsel is een moeilijke, ondoorzichtige en aan veel veranderingen onderhevige materie. Toch heeft iedereen, ook u, er mee te maken» Mocht ook u boordevol vragen zitten over de blauwe enveloppe - wat dacht u van de tweeverdienerswet? - dan is deze studiedag voor u georganiseerd. Natuurwetten Rond onze boerderij is alles nog mooi en zuiver. De kranteman heeft met z'n auto een banden spoor ge trokken. Vele afdrukken van poe- zenpootjes verraden dat onze poezen er 's nachts op uit trekken. Je zou denken, wat zoeken ze in de kou? Wel zag ik een poes achter een vogel aanzitten. Het beest had de mensen opgezocht. Eerste gedachte is dan; die rot kat! Een vogeltje dat van de honger is neergestreken. Je begrijpt dat de natuurwetten hier overheer sen. In een winter als deze worden zwak ke en zieke dieren opgeruimd. Er zullen genoeg gezonde vogels over schieten. Wat niet uitvlakt dat wat brood en een bolletje vet wel op z'n plaats is. De tuin De sneeuw en de tuin is een loflied waard. Er was hier en daar nogal wat onkruid opgekomen. Vooral gras, geen gazongras, maar als onkruid. Dit gras had geprofiteerd van de ho ge temperatuur in december. Dan zijn er de rozen, die dit jaar ook maar doorbloeiden. Dus liet ik alles maar zoals het was. Toch sprak af en toe mijn geweten; dit moet nog gebeuren en dat is nog niet gedaan. Nu ligt alles onder een dik pak sneeuw. Al mijn nalatigheden zijn verdwenen en met vreugde kijk ik naar de rozen met hun lange stengels waaraan de bloemen besneeuwd en beijzeld hangen. Ze zijn prachtig. Ook mijn blauwe kookpot met gera niums en al kan konkurreren in z'n winterse pracht met z'n zomerse schoonheid. Dat de grond onder de sneeuw niet bevroren is blijkt uit een grote molshoop. De mol is ijverig bezig geweest gangen te graven on der m'n gazon. Omdat hij de grond toch hier of daar moet laten heeft hij de sneeuwlaag doorbroken en siert de witte pracht met bruine koppen. Nu maar proberen hem te vangen en hopen dat straks het gras groen en niet helemaal beschadigd onder de sneeuw vandaan zal komen. Geniet, help en wees voorzichtig Misschien is al het wit weer verdwe nen als u dit leest. Mocht dit niet zo zijn, geniet dan van wat er te genieten valt. Help mens en dier die door dit weer in moeilijkheden komen en blijf voorzichtig bij sneeuw en gladheid. Sien Overbeeke Kursus fruitteelt De Agrarische kommissie van de Ne derlandse Bond van Plattelandsvrou wen organiseert in samenwerking met het Konsulentschap voor Akker bouw en Tuinbouw te Goes een kur sus over FRUITTEELT Behandeld worden o.m. plantsyste- men, rassen en soorten, rassenont- wikkeling, gewasbescherming, be waring en afzet en bedrijfsekonomie. De kursus bestaat uit 5 bijeenkom sten op dinsdagmiddag van 13.30 - 16.00 uur. Data: 5, 12, 26, februari en 5 en 12 maart. Plaats: Goes. Hebt U belangstelling neem dan kontakt op met het agrarisch kom missielid in uw omgeving of bij C. Timmerman-Aarnoutsè, tel. 01192-1432. De dag begint om 09.30 uur met koffie en opening waarna de heer mr. DJ. de Korte, inspekteur Rijks belastingen te Zierikzee een inlei ding zal houden met als titel: "De belastinginspekteur, wat is dat voor man?" Daarna zal mr. M. van der Heijde, fiskaal adviseur van het ministerie van Landbouw en Visserij het the ma: "De fiskale effekten van de wet tweeverdieners op onze agrarische bedrijven" behandelen. Hierna is er gelegenheid tot het stellen van vra gen. Na de lunch zal een bezoek worden gebracht aan het werkeiland Neeltje Jans. Neemt u alleen aan het ochtendprogramma deel, dan is dit 15,— Meer informatie bij de leden van de agr. kommissie de dames: C. Timmerman, Kattendijke, 01192-1432; R. Wisse, Anna Jacoba- polder, 01677-2442; E. Dekker, Zaamslag, 01153-1329; C.M. Dees, Waarde, 01134-1206; C. Klompe, Dreischor, 01112-1415 of C. de Vis ser, Meliskerke, 01189-1465. Binnenkort komt bij de uitgeverij Zomer en Keuning te Ede de derde druk van de pers van het weer geheel bijgewerkte en op de meest aktuele gegevens bijgestelde Werkboek bijen houden van J.J. Speelziek uit Teuge, voorzitter van de Vereniging tot Be vordering van de Bijenteelt in Ne derland en de afdeling Bijenteelt van het Landbouwschap. Zijn handboek bevat een kleine 170 pagina's met vele verklarende illus traties en tekeningen. Voorts vinden we in dit handboek een groot aantal praktische bijlagen zoals de tekst van de Bijenwet 1947, het Honingbesluit van 1978, model overeenkomsten in het kader van de Bestuivingsregeling en ten slotte uit voerige gegevens over organisaties en instanties op dit snel aan belang stelling winnende, speciale vakge bied. Kort geleden hebben we een avond gehad over het K.N.M.I. Dhr. Drij- gers uit Vlissingen, oud medewerker van het K.N.M.I. op Schiphol en in Vlissingen, heeft ons verteld over de vele facetten van het K.N.M.I. en het weer. Eerst vertelde hij wat over de ge schiedenis van het K.N.M.I. Het is allemaal begonnen bij een man die in Kloetirige is geboren n.l. Buys Ballot. Hij had waarnemers over Nederland verdeeld. Deze mensen gaven hun waarnemingen per brief door, omdat alles per brief ging duurde het dagen voordat men de waarnemingen kon verkrijgen, dus van een voorspelling was toen nog geen sprake. Het Koninklijk Neder lands Meteorlogisch Instituut is op gericht ergens in 1800. Het heeft verschillende afdelingen. Seismologie De afdeling seismologie meet de aardbevingen en ook de schokken die veroorzaakt worden door kern proeven. In 1983 heeft deze afdeling plm. 840 schokken geregistreerd. De aardbeving van Limburg was vol gens dhr. Drijgers een lichte omdat er vrij weinig schade was. Deze be ving is ontstaan doordat de omge ving van Maastricht en Luik op een scheidingsvlak liggen van het Duitse Eifel gebergte en de Ardennen. De aardkorst is voortdurend in bewe ging langs zo'n vlak, op een bepaald Vrijdag 25 januari 1985 moment heb je een grotere verschui ving dan normaal en ontstaat er een lichte beving. Meteorologie Op de afdeling Meteorologie maakt men zo gezegd het weerbericht. Aan de hand van weerkaarten en gege vens van computers over de hele wereld wordt een weersverwachting opgesteld. Verder maken ze gebruik van radiosondes, die ze twee keer per dag oplaten. Deze sondes wegen 1 kg en kosten 150,- per stuk. Ze seinen de gegevens van 20 km hoogte naar het weerstation waar deze weer ver werkt worden: De sondes meten de luchtvochtigheid en de temperatuur. Deze sondes gaan meestal verloren omdat ze met de zuid westelijke wind in Duitsland terecht komen. Verder heeft het K.N.M.I. de be schikking over een eigen weerschip de "Cumulus". Dit wordt bemand door mensen van het K.N.M.I., de kapitein en stuurman worden via een Rotterdamse rederij aangetrokken. Dit schip ligt meestal ten westen van Schotland, omdat dit voor het weer bij ons een belangrijk gebied is. De thuishaven van dit schip is Rotter dam. Het K.N.M.I. heeft nog een belang rijke taak. Het zorgt dat alle schepen en vliegtuigen worden voorzien van de weersverwachtingen en zij krijgen aan de hand van deze voorspellingen advies over de beste route. Behalve Dit half jaar hebben de Italianen in de EG het roer in handen. Zo is de Ita liaanse premier Craxi voorzitter van de Raad van Regeringsleiders en is de Italiaanse landbouwminister voorzit ter van de Raad van Landbouwminis ters. Juist voorafgegaand aan de eer ste vergadering van landbouwminis ters had het CEDA (De Europese raad voor jonge landbouwers) nog een belangrijk gesprek met de heer Pandolfï. Het landbouwbeleid van de EG zit op een dood spoor. Superhelling op de melk een maximum van de wijnproduktie, produktiebeperking bij de suikerbieten, dreigende over- in Vlissingen is er in Zierikzee ook een station van het K.N.M.I.. Dit station voorziet vooral het werkei land Neeltje Jans van de weerver- wachtingen. In de toekomst zullen Vlissingen en Zierikzee samen voor een weerbericht zorgen voor Zuid- West Nederland. Misschien dat het weer dan ook beter is. De moeite waard Verder heeft dhr. Drijgers ons ver teld dat we deze zomer ('84) in Zee land niet mogen klagen; we hadden 200 zonuren meer dan in Noord Oost Nederland. Als U denkt dat we hier zuivere lucht hebben dan denkt U verkeert. We wonen in een gebied met de meeste luchtverontreiniging, vooral afkomstig van de Kanaalzo ne. Verder hebben we weerkaarten en foto's gezien, deze foto's waren afkomstig van de sateliet Meteosat. Dit is de sateliet waar Armand Pien in zijn weerpraatje altijd foto's laat zien. Verder heeft dhr Drijgers ons dia's laten zien die ook zeer de moeite waard waren. Deze lezing is echt de moeite waard en is aan te raden. Rietje Poissonnier schotten van granen en vlees, enz. Daarboven nog een structuurbeleid wat uit de tijd is. Het huidige structuurbeleid bevat o.a. een richtlijn voor cursus- en ver volgonderwijs en de beroemde mo derniseringsrichtlijn. Op grond van dat laatste kon door jongeren een rentesubsidie verkregen worden op bedrijfsverbeterings en modernise ringsplannen. Nederland heeft in verhouding het meest gebruik ge maakt van deze richtlijn. De Euro pese Commissie heeft een nieuw structuurbeleid voorgesteld, welke een aantal geheel andere elementen bevat, dan het tot heden gevoerde beleid. Het CEDA ondersteunt deze voorstellen. Met name waar het gaat om een installatiepremie. Deze pre mie is bedoeld om de vestiging van jonge landbouwers financieel wat gemakkelijker te maken. Echter voordat dit element werkelijkheid wordt, moet de EG Raad van Land bouwministers het voorstel wel overnemen en er ook toe besluiten. Om het belang van een installatie premie nog eens te onderstrepen was het CEJA dus bij Pandolfï. Het CE- JA vindt zelfs, dat het een verplich tende richtlijn moet worden, wordt het b.v. een facultatieve, dan hangt het van de verschillende lidstaten zelf af, of de richtlijn ook uitgevoerd gaat worden. De lidstaten kunnen weliswaar een deel EG-subsidie krijgen, maar de rest moet uit de ei gen landbouwbegroting komen. Wordt de richtlijn evenwel verplich tend, dan zijn de lidstaten verplicht daarvoor geld beschikbaar te stellen. Pandolfi was positief in zijn gesprek ten aanzien van deze punten. Aan hem is echter de taak om ook zijn collega's te overtuigen. Wat helaas ook doorschemerde in het gesprek, was, dat de ministers van financiën hierover wellicht het laatste woord hebben. Agr. Vrouwen Walcheren: Studiedag Ruilverkaveling Donderdag 31 januari a.s. zal in het verenigingsgebouw "De Zandput'te Serooskerke een studiedag worden georganiseerd over de ruilverkave ling. Deze studiedag is bedoeld voor alle agrarische vrouwen op Walche ren. Het programma voor deze dag is als volgt: -Opening door mevrouw C. Kloet- Eversdijk -vertoning van de film "alles wisselt" -na de pauze inleiding door de heer ir. M.S. Bos, distriktsingenieur Landin- richtingsdienst met als thema "wat is en betekent ruilverkaveling in 1985" -gelegenheid tot diskussie 12.30 uur lunch -inleiding door de heer J. Markusse, hoofd afdeling voorlichting van de ZLM, met als thema: "wat betekent de ruilverkaveling voor de boer en zijn gezin" -gelegenheid tot het stellen van vra gen aan beide inleiders. 15.30 uur sluiting door mevr. G. Ver- hage-Geerse. De kosten voor deze dag zijn 15, Er is een crèche aanwezig! Opgave vóór 26 januari a.s. bij: -mevr. J.J. Mesu-Dekker, tel: 01182-1321 -mevr. K. Geschiere-de Visser, tel: 01186-1253. 24 en 25 januari - Afd. 's Heer Abts- kerke-Nisse e.o. houdt haar jaarlijkse toneelavond. Vertoond wordt het to neelspel "De Gelukzalige Knoede laar". Plaats van handeling 24 ja nuari in "Irene" om 20.00 uur en op 25 januari in het dorpshuis te Nisse om 19.30 uur. Na afloop groot bal. 25 januari - Afd. Sprang Capelle houdt haar jaarfeest. Gespeeld wordt de komedie "Zo'n heerlijk huisje buiten" door het gezelschap "Uit Vriendschap" uit Nederweert. Plaats: Bondsgebouw te Sprang Ca pelle. Aanvang: 19.30 uur. 26 januari - Afd. West Zeeuws Vlaanderen voert het toneelstuk "Dorus oh Dorus" op in Zaal Wijf fels te Schoondijke. Na afloop bal met medewerking van de "Manoli- to". Aanvang 19.30 uur. 27 januari - Afd. Tholen organiseert weer een volleybaltoernooi in sport hal "Het Cromwiel" te Steenbergen. Aanvang 11.30 uur. Opgeven bij John, tel. 01663-2329. 1 februari - Afd. Oost Zeeuws Vlaan deren organiseert i.s.m. kring Axel van de Z.L.M. een gezinsavond in het Zeldenrustkollege te Terneuzen. Aanvang 19.30 uur. Iedereen is wel kom. 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 21