Besturen willen in Zeeland twee sterke vaktechnische organisaties voor akkerbouw en rundveehouderij! Organisatie Direktoraat-Generaal Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg in Zeeland rond Kwaliteit Service Leden móeten zich nog uitspreken Westduitse boeren dringen aan op stabiele graanprijs Wijzigingen voor de Verenigingen voor bedrijfsvoorlichting, Studie- klubs en Vereniging voor Veehouderijbelangen in Zeeland!? Enkele malen heeft de aandachtige lezer van dit blad al eens iets vernomen over een op handen zijnde landelijke takorganisatie akker bouw. Vanuit de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap en de drie Centrale Landbouworganisaties wordt voortvarend aan de tot standkoming van een dergelijke organisatie gewerkt. Daar een dergelijke takorganisatie zich vaktechnisch, en niet algemeen landbouwkundig, zal gaan opstellen, is een nauwe samenspraak met de bestaande vaktechnische organisaties noodzakelijk. Ook de Zeeuwse Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting en de Akker- bouwstudieklubs zijn via de voorzitter van de Stichting ter bevordering van het Landbouwkundig Onderzoek in Zeeuws-Vlaanderen bij de tot standkoming van de landelijke organisatie betrokken. Maar hoe zit het nu in Zeeland zelf? In onderstaand artikel wordt een nadere gedachtenvorming gegeven met betrekking tot de Zeeuwse situatie. Toen het in het voorjaar van 1984 duidelijk werd dat bij de heropstelling van de regionale voorlichtingsdienst er gespecialiseerde konsulent- schappen gevormd zouden worden voor plantaardige en dierlijke pro- duktie, kwam er een herbezinning op de bestaande samenwerking met de ruim opgestelde vaktechnische organisaties. Immers door de ont koppeling van de tak Rundveehouderij in het voormalige CAR-Göes van de Akkerbouw werd het duidelijk dat de produktietak rundveehou derij door CR-Tilburg begeleid zou gaan worden. Dit laatste Konsu- lentschap heeft ook direkte betrokkenheid bij de Vereniging voor Vee houderij Belangen (V.V.B.) in Zeeland vanwege het daaraan verbonden adviseurschap. V.V.B. Daar de meeste veehouders toch reeds lid zijn van de V.V.B. lijkt een behartiging van de voorlichtingstaak via de V.V.B. in een meer direkte lijn te liggen dan via de V.V.B. en de reeds vele jaren bestaande Vereni gingen voor Bedrijfsvoorlichting en Studieklubs. De vergaderingen voor veehouders, die nu door beide orga nisaties gehouden worden, kunnen in aantal beperkt worden en aan in houd winnen. De voorlichtende taak van het Kon- sulentschap voor de Rundveehoude rij in Tilburg kan beter op één orga nisatie afgestemd worden dan op meerdere verenigingen. Er waren dus verschillende redenen voor de besturen van de diverse organisaties om eens gezamenlijk om de tafel te gaan zitten om naar een - meer aan de nieuwe opzet - aangepaste struk- tuur te gaan zoeken. Een belangrijke konsekwentie van het eventueel overgaan van de voorlichtingstaak aan veehouders van de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting naar de V.V.B. zou zijn dat voor de bestaan de Verenigingen slechts een akker bouwtaak zou overblijven. Eén takorganisatie akkerbouw Door een werkgroep van de Federa tie van Verenigingen voor Bedrijfs voorlichting en de Stichting in Zeeuws-Vlaanderen werden daarom gedachten uitgewerkt om te komen tot één takorganisatie Akkerbouw die de vaktechnische belangen van deze produktiesektor zou kunnen behartigen. In deze gedachtenvor ming zouden de nu bestaande Vere nigingen en Studieklubs kunnen funktioneren als Kringen of Afde lingen van deze nieuwe provinciale organisatie, die enkel de vaktechni sche akkerbouwtaken gaat beharti gen. De relatie van het landelijke takor- gaan naar één provinciale organisa tie is eenvoudiger dan naar meerdere vaktechnische organisaties. Maar ook hier geldt dat de voorlichtende relatie van het Konsulentschap naar die ene organisatie duidelijker wordt doordat één duidelijk aanspreekpunt geschapen wordt voor het opstellen, uitvoeren en evalueren van de voor- lichtingsaktiviteiten in het kader van het voorlichtingsprogramma. Inspraak De gedachtenvorming is tot op heden - *>--v 'i *\.'- Regelmatig inspekteren is bij de opkomst van het gewas (hier bieten) een goede zaak Via de Verenigingen voor bedrijfsvoorlichting en de studieklubs worden veel bezoeken aan de proefboerderij gebracht een zaak geweest van de besturen. Zij hebben enkele hoofdlijnen uitgewerkt maar zeker nog niet alle details. Voordat men deze stappen kan en wil nemen zullen op de Algemene verga deringen van de vaktechnische orga nisaties de leden zelf hun zegje moe ten doen. Eerst nadien kan er verder gewerkt worden en zouden er in Zeeland in de loop van 1985 een tweetal nieuwe sterke vaktechnische organisaties kunnen ontstaan, die weer nieuwe impulsen kunnen geven aan de ak kerbouw en de rundveehouderij. ir. L.ThJ.M. de Wit konsulent voor de Akker en Tuinbouw te Goes Onder de koördinerende leiding van de Direkteur Landelijke Gebieden eri Kwaliteitszorg, ir. W.Z. v.d. Meer, opereren met ingang van 1 januari 1985 de volgende funktionarissen: De konsulent Natuur-, Milieu- en Faunabeheer (NMF) De eenheid, waaraan de konsulent NMF leiding geeft, is verantwoorde- ir. W.Z. v.d. Meer lijk voor het bijdragen aan en de vertaling en uitvoering van het rijks beleid inzake het natuur- en land schapsbehoud en het faunabeheer. Bovendien is het konsulentschap NMF belast met het in de provin ciale situatie mede gestalte geven aan de betrokkenheid van het Ministerie van Landbouw en Visserij bij het Ing. P. Scheele beleid inzake milieuhygiëne c.q. het milieubeheer. In Zeeland zal als zodanig optreden ir. Th.A.J. Vette. Als adjunkt-konsu- lent fungeert ing. W. de Wilde. De konsulent Bos- en Landschaps bouw De eenheid, waaraan de konsulent Bos- en Landschapsbouw leiding geeft, is verantwoordelijk voor het bijdragen aan en de vertaling en uit voering van het rijksbeleid inzake het bos en de bosbouw alsmede de landschapsbouw. De konsulent Bos- en Landschapsbouw zorgt daarbij voor de inbreng van het sektorbelang van het bos als vorm van bodemge- bruik en van het belang van de bos bouw als bedrijfstak. Vanuit de landschapsbouw is het beleid gericht op het instandhouden danwel tot ontwikkeling doen komen van een landschap, waarin zowel de karakteristieke eigenschappen als de maatschappelijke ontwikkeling tot uitdrukking komen, alsmede het doelmatig beheer daarvan. In Zeeland zal als zodanig optreden ir. W.H. van der Hoofd. Ir. Van der Hoofd treedt tevens op als plaatsvervangend Direkteur Lan delijke Gebieden en Kwaliteitszorg. Het Hoofd Terreinbeheer van Staatsbosbeheer is verantwoordelijk voor het beheer en de ontwikkeling van de bossen en natuurterreinen van het Ministerie van Landbouw en Visserij. In Zeeland zal als zodanig optreden ing. H. Feenstra. De konsulent Openluchtrekreatie De eenheid waaraan de konsulent Openluchtrekreatie leiding geeft, is verantwoordelijk voor het bijdragen aan en de vertaling en uitvoering van het rijksbeleid inzake de openlucht rekreatie. In Zeeland zal als zodanig optreden de heer P.E.H.M. Post. Teneinde zijn koördinerende taak goed te kunnen vervullen wordt de Direkteur LK ondersteund door een kleine staf. Eerste medewerker van de Direkteur in Zeeland is'drs. H.C. van de Zande. Tweede medewerker is de heer L. van Popering. Yoor alle duidelijkheid zij vermeld dat de funktie van Hoofd Beheer Landbouwgronden ongewijzigd is gebleven. Als zodanig treedt tot 1 maart op ing. P. Scheele. Vanaf 1 maart wordt deze funktie vervuld door ir. L.P. Klaassen. De nieuwe regionale struktuur zal naar ik hoop en verwacht zowel voor het provinciale beleid als voor het rijksbeleid tot positieve resultaten leiden. Gaarne vertrouw ik er op dat u de nieuwe funktionarissen en de funktionarissen in hun nieuwe funk tie even welwillend tegemoet wilt treden als voorheen. Ten slotte merk ik op dat thans de le fase van de reorganisatie vad de be treffende dienstonderdelen zijn be slag heeft gekregen. Ik verwacht u binnen enkele maan den nader te informeren over de af ronding van de organisatie met de benoeming van specialisten en dis- triktsmedewerkers. De direkteur Landelijke Gebieden en Kwaliteitszorg, ir. W.Z. v.d. Meer Advertentie I.M. Westduitse boeren hebben er op aan gedrongen dat maatregelen worden genomen die ertoe leiden dat een verdere verslechtering van de EEG- graanprijzen wordt voorkomen. In een door de Westduitse land bouworganisatie (DBV) uitgegeven verklaring wordt gesteld dat de maatregelen noodzakelijk zijn gezien de gestegen produktie, stagnerende konsumptie en drastisch lagere te- lersprijzen. Zij verzoekt Bonn en de Europese Kommissie in Brussel de interventieprijs voor 1985/86 te ver hogen ter kompensatie van de alge mene inflatie. In het lopende jaar zijn de tarweprijzen gedaald met 9 16% en de gerstprijzen met 5 a 15%. Voorts stelt de DBV dat interventie moet openstaan voor onbeperkte hoeveelheden graan en dat er geen rechtvaardiging bestaat om strengere eisen te stellen t.a.v. de kwaliteit van interventie- of eksportgraan. (The Public Ledger) 13 ir. W.H. v.d. Hoofd jng. H. Feenstra Vrijdag 25 januari 1 985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13