A.S.F. gaat regels gelegenheidswerk kontroleren rend® lkveefi° Cehave nv Veghel ..opr.""»»'» Akkoord over vereenvoudigd meldingsformulier Het bestuur van het A.S.F. heeft nieuwe administratievoorschriften voor gelegenheidswerk vastgesteld. Besloten is met ingang van 1 ja nuari 1985 een nieuw meldingsformulier te hanteren. Sociale verzeke ringswetten moeten op de juiste wijze worden uitgevoerd. Ook voor de groep gelegenheids- en vakantiewerkers wanneer er sprake is van ver- zekeringsplichtige arbeid. Juist in het afgelopen jaar is duidelijk ge worden dat dit moeilijk is. Wat is gelegenheidswerk? Wie doet dat werk? Is men wel of niet verkerd voor de Ziektewet of de Werkloosheidswet? En hoe zit het met de premiebetaling? Allemaal vragen die sterk naar voren kwamen toen het A.S.F.-bestuur in mei 1984 een besluit nam tot het in voeren van een meldingsplicht. Een besluit dat twee oorzaken had. De eerste was, dat het bestuur had ge constateerd dat steeds meer gewoon werk onder de vlag van gelegen heidswerk werd gedaan. De tweede was de verantwoordelijkheid van het bestuur voor een juiste toepassing van de wettelijke regels. Naar aan leiding van de vele reacties werd be sloten tot een bijstelling. Er behoefde daarna nog slechts één vraag van het meldingsformulier te worden inge vuld. Bovendien werd de meldings termijn verlengd tot acht dagen. Af gesproken werd verder, dat bekeken zou worden of een minder moeilyk formulier kan worden gebruikt. Eind december 1984 konden de werkge vers en de werknemers in het bestuur zich vinden in een nieuw meldings formulier. Wettelijke regels De wetgever heeft regels gemaakt. Die gelden voor alle bedrijfstakken. In een «xtra nummer van ASF-in- formatie van juni 1984 is daarop uit gebreid ingegaan. Daarom geven wij hier in het kort nog even aan waar mee rekening moet worden gehou den. Bij iedere arbeidsverhouding moet worden bekeken of er sprake is van een dienstbetrekking. Het gaat daar bij vooral om zaken als gezag en toezicht. En de verplichting om te werken tegen loon. Voorts zijn de overeengekomen tijdstippen van ko men en gaan van belang. Als er sprake is van een dienstbe trekking, is er ook verzekerings- plicht.Voor gelegenheidswerkers gel den bijzondere bepalingen. Die zijn neergelegd in het Koninklijk Besluit van 14 december 1973. Daarin staat, dat in het algemeen iedereen die op tenminste twee dagen per week werkt tegen tenminste tweevijfde deel van het wettelijk minimum weekloon, verzekerd is. Is men echter van te voren overeengekomen, dat gedurende een periode van korter dan een maand zal worden gewerkt, dan is er geen verzekeringsplicht. De wetgever heeft daarmee zgn. krui melverzekeringen willen voorko men. Gaat men echter binnen een maand opnieuw voor dezelfde werk gever werken, dan bestaat vanaf de 10 dee iname< u graag ge heel vrijt»'1' tweede werkperiode wel verzeke ringsplicht. Onder een maand moet steeds worden verstaan dertig aan eengesloten kalenderdagen, dus met inbegrip van zaterdagen en zonda gen. Uitgedrukt in werkdagen, houdt een maand drie-en-twintig dagen in. De gelegenheidswerker, waartoe ook vaak een vakantiewerker moet wor den gerekend, met wie geen gezags verhouding bestaat en met wie van te voren wordt afgesproken, dat hij vrij is om te komen en te gaan (geen dienstbetrekking) en dat hij korter dan een maand (ten hoogste 22 werkdagen) zal werken, valt niet on der de verzekeringsplicht. Meldingsformulier Het meldingsformulier heeft twee doorslagen. Het origineel moet bin nen acht dagen naar het regionaal kantoor van het A.S.F. worden ge zonden. De twee doorslagen zijn bestemd voor de werkgever en de gelegenheidswerker. Er moet duide lijk op worden aangegeven met wie de overeenkomst is aangegaan. Dus naam, adres en woonplaats van de gelegenheidswerker. Verder de ge boortedatum en de werkzaamheden die zullen worden verricht. Tenslotte moet worden vermeld wat de gele genheidswerker buiten de periode van gelegenheidswerk eigenlijk doet. Dit kan zijn scholier, huisvrouw, student of de uitoefening van een bepaald bedrijf of beroep. Van het A.S.F.-kantoor ontvangt de werkge ver daarna een loonspecificatie-for- mulier. Op dit formulier moeten de verloonde bedragen aan degenen, voor wie een meldingsformulier is ingezonden, worden vermeld. Dit formulier moet in het begin van 1986, tegelijk met de verzamelloon staat over 1985, worden teruggezon den. Het A.S.F-bestuur heeft deze voorschriften gebaseerd op artikel 61 van de Organisatiewet Sociale Ver zekering. Deze bieden het A.S.F. de gelegenheid om te beoordelen, of er al dan niet sprake is van verzeke- ringsplichtige arbeid. Daarbij zal overigens van een aantal praktische uitgangspunten worden uitgegaan. Het moet gaan om specifieke werk zaamheden, die gedurende een be trekkelijke korte tijd een grote inzet van arbeidskrachten vragen. Daarbij wordt bijvoorbeeld gedacht aan het plukken van tomaten, fruit, aard beien, bessen enz. Maar ook aan het pellen van bollen De aard van het werk moet dus dui delijk op het formulier worden ver meld. Anders wordt de melding niet geaccepteerd. Dat geldt ook bij een (te) vage opgave, zoals "hulp in het tuindersbedrijf". Als de hulpkracht normaal met het andere personeel meewerkt, is in het algemeen sprake van een normale dienstbetrekking. In zo'n geval is het niet aannemelijk, dat er geen ge zagsverhouding met de werkgever bestaat. Ook al duurt het dienstver band korter dan een maand. Het gaat hier bijvoorbeeld om werk bij hove niersbedrijven, boomkwekerijen, loonbedrijven en andere dan alleen oogstwerkzaamheden in de tuin bouw. Niet-verzekeringsplichtige arbeid is evenmin aan te nemen als die wordt verricht door personen, die op in komsten uit arbeid dan wel een in- komstenvervangende uitkering zijn aangewezen. Controle Het A.S.F.-bestuur heeft de plicht ervoor te zorgen, dat van gelegen heidswerk geen misbruik wordt ge maakt. Daarom zullen controleurs worden aangesteld. Deze zullen con troleren of men zich aan de regels houdt. Niet (tijdig) gemelde gelegen heidsarbeid zal, wanneer dit wordt vastgesteld, achteraf altijd tot pre mieheffing leiden. Bij frauduleuze handelingen, zoals het verschuiven van verricht werk op andere - soms gefingeerde - namen, zal bovendien aangifte bij Justitie worden gedaan. Een correcte melding en een goede verantwoording van de verloonde be dragen zijn absoluut noodzakelijk. Het zijn de pijlers, waarop de niet- verzekeringsplichtige gelegenheids arbeid rust en in stand kan worden gehouden. Vrijdag 25 januari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 10