J.D. Leeuwma: "Akkerbouw, het stiefkind in de landbouw" uit def praktijk Wintertarwe in een winterjas Ongekend winterse taferelen lOOOste "Mooij" ventilator voor Rogers uit De Heen "Het is de hoogste tijd voor de land bouworganisaties en het ministerie van Landbouw in Nederland om meer aandacht te gaan schenken aan de akkerbouw. Het is begrijpelijk dat, als gevolg van de invoering van de superheffing, veel tijd en energie gestoken is in de oplossing van de problemen in de veehouderijsektor. De balans is nu echter toch wel erg ver doorgeslagen. Als er nu niet zeer snel wordt bijgestuurd, zullen de na delige gevolgen in alle sektoren van de landbouw zich zeer spoedig aan dienen. Al meer dan een jaar lang is door de Akkerbouwkommissie van het KNLC, in samenwerking met de Akkerbouwkommissies van de an dere landbouworganisaties, via de Hoofdafdeling Akkerbouw van het Landbouwschap, aangedrongen op maatregelen. Er zijn vele suggesties ontwikkeld, maar nooit hebben ze de aandacht gekregen die ze verdien den. Hierdoor is een verbitterde stemming ontstaan binnen de akker bouw, die de samenwerking tussen de sektoren ernstig in gevaar brengt. In een periode waarin alle sektoren problemen moeten verwerken, is de eenheid tussen de sektoren van le vensbelang. Daar zijn jammer ge noeg alle bestuurders nog niet van doordrongen. Faiend graanbeleid De huidige problemen in de akker bouw zijn hoofdzakelijk veroorzaakt door een falend graanbeleid. Tot 1979 was er nauwelijks een kritisch geluid, omdat de EG als netto-im porteur van granen behoorlijk geld verdiende aan het graanbeleid. Toen kort daarna evenwel door toene mende produktie en invoer van graanvervangers de EG netto-ek- sporteur was geworden, begon de el lende. De graanproduktie is welis waar op een gelijkblijvende opper vlakte de laatste 25 jaar verdubbeld, maar het is vooral de sterke invoer van graanvervangers geweest die de balans zo sterk verstoort. Nederland heeft van die situatie overigens enorm geprofiteerd. Wat de Europe se Kommissie nu voorstaat aan be leid is niet reeël en zeer slecht voor Nederland. Het is een illusie dat bij sterke prijsverlaging van tarwe de produktie sterk zou gaan dalen. Tar we is een noodzakelijk element in het bouwplan en van alle andere akker- bouwprodukten is er al teveel. De graanprijzen hebben in de EG en de rest van de wereld een politieke en ekonomische betekenis, dat realise ren we ons binnen de akkerbouw. Door akkoord te gaan met wat de Europese Kommissie nu wil, in feite de graanprijzen koppelen aan de dollar, Amerika tegemoet komen ten aanzien van eksport van granen uit de EG en import in de EG van graanvervangers, zijn de akkerbou wers echter vogelvrij verklaard. Hoe kunnen we in de EG ons graanbeleid koppelen aan de dollarprijs die schade heeft veroorzaakt in de Ame rikaanse landbouw en die een kwart van de bedrijven daar met de onder gang bedreigt. Dat probleem moet nu opgelost worden over de rug van de Europese akkerbouwers, niet om een ekonomisch maar om een poli tiek belang. Vrij handel Nederland heeft zeer sterk geprofi teerd van de invoer van graanver vangers. In ruim vijftien jaar steeg bij ons de produktie van mengvoer van vijf miljoen ton tot zestien miljoen ton in 1984. Dit is eigenlijk alleen mogelijk gemaakt door het gevoerde EG-beleid. In Nederland is hieraan erg veel verdiend, zowel door meng voederfabrikanten als door de vee houderij en de afgeleide werkgele genheid. Het getuigt dan ook van weinig realiteit dat de Koninklijke Vereniging Het Comité van Graan handelaren streeft naar een volledige vrijhandel. Bij een sterke graanprijs verlaging zullen onze veehouders sterke konkurrentie ondervinden uit andere lidstaten, waar zelfmengen snel zal toenemen. Door toenemende druk op de akkerbouw zal boven dien het gemengde bedrijf weer te rugkomen in Denemarken en Frankrijk. Daarnaast zal de inten sieve veehouderij in de ons omrin gende landen verder uitbreiden. Mogelijkheden die wij in Nederland niet meer hebben door interimwet en mestoverschotten. Daarom heeft Nederland belang bij goede graan prijzen en zou ook verwacht kunnen worden dat het ministerie van land bouw dat inziet. Men heeft daar het afgelopen jaar echter geen blijk van gegeven. Alternatieven Bij lagé graanprijzen in de EG zullen akkerbouwers zeker zoeken naar al ternatieven. Daar zijn nauwelijks moge ijkheden voor, maar ik voorzie dat in andere lidstaten de verbouw van onder andere aardappelen zal toenemen. Dat is een produkt waarin we juist in Nederland zo sterk zijn. Het inkomen in de Nederlandse ak kerbouw, wat altijd nog uit de aard appelen moet komen, staat dan wel sterk op de tocht. Verder zullen de lage graanprijzen doorwerken in an dere produkten, o.a. de suikerbieten, ondanks de zelffinanciering van de bietenteelt. We hadden juist kans gezien in de bietenteelt te komen tot een stabiele oppervlakte en een ra tionale verwerking in moderne fa brieken. Dit verdraagt nu niet nóg eens een prijsverlaging. Een ander produkt wat met een lage graanprijs mee onderuit gehaald wordt is de fabrieksaardappel. Na een zeer moeilijke periode gaat het duidelijk beter met Avebe en begint de reor ganisatie vruchten af te werpen. Als zich nu een sterke prijsdaling van fabrieksaardappelen zou voordoen, zou dat wel eens katastrofaal kunnen zijn. Eiwitbeleid Ik hoop dat duidelijk is, dat juist in Nederland alle sektoren in de land bouw verliezer zullen zijn als het de Europese Kommissie gelukt de graanprijzen nog verder onderuit te halen. Wat moeten we doen? Er zijn zeker nog mogelijkheden. In de eer ste plaats een verdere invulling ge ven aan het eiwitbeleid, door stimu lering van plantaardige eiwitpro- duktie en een heffing op invoer van eiwitten in de EG. Daarmee maken we ons ook minder afhankelijk van anderen. De zelfvoorzieningsgraad in de EG bedraagt slechts twintig procent. Verder voorrang verlenen J.D. Leeuwma aan de kommunautaire preferentie door import van granen af te rem men en meer eigen graan te gebrui ken in de Gemeenschap, zowel in het brood als in het mengvoer. Dat kan gerealiseerd worden door de invoer van graanvervangers terug te bren- gen. In de eerste plaats is echter voor een verbetering van de positie de politieke wil daartoe noodzakelijk. Daar heeft het tot nog toe aan ontbroken. Het kan en mag toch niet zo zijn dat de toekomst van de akkerbouwers in de EG wordt opgehangen aan de Ameri kaanse politiek? Het is een uitdaging aan de Nederlandse organisaties, het Landbouwschap en het ministerie van Landbouw om dit probleem op te lossen. Het kan, tot welzijn van de veehouderij en de akkerbouw in Ne derland. J. Leeuwma Voorzitter Hoofdafdeling Akker bouw van het Landbouwschap Dat het echte winterse weer niet al leen bestemd is voor het Noorden van ons land blijkt wel uit het feit dat het bij ons op SCHOUWEN-DUIVE- LAND 's nachts ook meer dan 10 graden wil vriezen. Op het moment dat ik deze regels aan het papier toe vertrouw, ziet het er naar uit dat de winter onverminderd voortduurt. Op diverse plaatsen in ons gebied kan volop geschaatst worden; de kwaliteit van het ijs laat echter te wensen over. Vreemd genoeg bleef de ijsbaan in "de stad" (Zierikzee) lange tijd ge sloten. terwijl het ijs toch goed en betrouwbaar was. Diverse met name jongere boeren hebben hun schaat sen (voorzover ze die bezitten) van de zolder gehaald en ontdaan van een enorme laag stof. Als je de kunst van het schaatsen beheerst, is het toch een leuke manier om de dag door te komen. Op de boerderij of het bedrijf is toch niets te doen. Nou ja, niets... Het is natuurlijk zaak om de aardappelen en de uien die zich nog in de bewaarruimten bevinden regelmatig te kontroleren en ervoor te zorgen dat de temperatuur van de aardappelen niet beneden 5 gra den C komt. Dat valt echter niet mee; in diverse bewaarplaatsen zijn reeds bevroren aardappelen gevon den. Het belang van een goed geïso leerde bewaarplaats komt deze win ter duidelijk naar voren. De strenge vorst heeft ervoor gezorgd dat er hier en daar bevroren waterleidingen voorkomen; met name ook op som mige veehouderijbedrijven. Deze bedrijfstak heeft het in een winter als deze erg moeilijk: traktoren(die da gelijks nodig zijn) starten niet of nauwelijks, het halen van kuilvoer gaat met de nodige problemen en ga zo maar door. Het vergaderbezoek is de laatste weken, waarschijnlijk als gevolg van het weer, goed tot zeer goed te noemen. Zo waren er de vergadering van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting over de bewa ring van aardappelen en uien met 75 aanwezigen, de Kijk- en Praat bijeenkomst.met ruim 100 bezoekers en de diverse ZLM-afdelingsverga- deringen. Wel is het jammer dat de diskussies aan het eind van de vergaderingen veelal tegenvallen; velen voelen vaak niet de behoefte zich in de diskussie te mengen. In deze tijd van het jaar komt er zeer veel informatie over allerlei zaken met betrekking tot het bedrijf over ons heen. Het is echter de kunst om juist datgene wat voor het eigen be drijf van belang is eruit te halen. Voorzover dat nog niet is gebeurd zullen we ons verder bezig moeten houden met het vaststellen van het bouwplan voor 1985 en het daarbij behorende bemestingsplan. We zul len ons daarbij positief moeten op stellen ten opzichte van nieuwe, per- spektief biedende alternatieven. Bovendien zullen de ondernemers op de kleine bedrijven zich in de daar voor geschikte gebieden nog sterker moeten maken voor het kamperen bij de boer om ook in de toekomst ver zekerd te zijn van een voldoende in komen! Uit het NOORD-BEVELANDSE wens ik alle lezers nog een goed en vooral gezond 1985. We zitten nu wel onverwachts in een echte winter, een winter waar we elk jaar op hopen om een goede struktuur van de grond voor de volgende oogst te krijgen, maar vooral ook om de achterge bleven aardappels van de vorige aard appeloogst op te ruimen. In verband met de moeilijke en modderige oogst van 1984 is dit wel zeer hard nodig, want als alle achtergebleven aardappelen in het volgende gewas zouden ontkiemen zou dat een broeinest voor het ge vreesde "kwaad" (phytopthora) zijn, waar we de laatste jaren steeds meer mee gekonfronteerd worden, vooral ook in de stengels van het nieuwe aardappelgewas. Er zijn kollega's die graag nog wat meer sneeuw zouden zien vallen om de wintertarwe in een warme win terjas te hullen, anderen daarentegen zouden liever de sneeuw van hun percelen zien verdwijnen om vooral toch de ondergeploegde aardappelen goed te laten doorvriezen. Van 't voorjaar zullen we weten of het iedereen naar de zin geweest is. Ir. Geling (van der Have) gelooft niet dat Nederlandse tarwerassen zullen uitwinteren. maar dat in België en Frankrijk veel wintertarwe zal uit- vriezen. De vraag naar zomertarwe zal daar dan fors toenemen en aan gezien niet veel zomertarwe wordt verbouwd zal de prijs daarvan hoog worden. Misschien wordt dit een lichtpuntje voor de volgende oogst. De granen zijn deze winter in alle grote vergaderingen niet weg te den ken, men besteed er vele uren aan. Dr. M.P. Vos (voorzitter van Hoofd- produktschap voor Akkerbouwpro- dukten) zei in zijn Nieuwjaarsrede dat een superheffing voor granen nauwelijks uitvoerbaar is, maar ook dat in de jaren 1985 tot en met 1989 de prijzen met 5% per jaar omlaag moeten. Uitbreiding van erwten en bonen is volgens hem verantwoord. Joris Schouten (voorzitter Land bouwschap) sprak in dezelfde trant (verlicht de druk op de graanmarkt door plantaardige eiwitten te gaan verbouwen). We weten nu al dat bij enige uitbreiding de prijzen gaan zakken. Ook wilde hij de produktie van snelgroeiend hout bevorderen (waar?? en hoe? 1). Hoe zal in grote lijnen de bezaaïng voor 1985 er uit gaan zien als de tar we ongeschonden door de winter komt zal de oppervlakte ongeveer hetzelfde zijn als vorig jaar. Gerst zal er dan ook niet veel gezaaid worden. Vlas zal ondanks de ongunstige weersomstandigheden bij vorige oogst (roten) toch in het bouwplan van vele kollega blijven. Ook de teu nisbloem blijft ingeburgerd op Noord-Beveland. Misschien nog een kleine uitbreiding. Erwten zullen er ook weer zijn, evenals aardappelen en suikerbieten maar de oppervlak tes zijn nog niet precies bekend. Van suikerbieten moeten er zeker niet meer komen. Ér zijn vorig jaar meer dan 73,5 miljoen ton van Kortgene naar Dinteloord vervoerd, dat was 16,5 miljoen ton meer dan het sei zoen daarvoor. Ook zullen er enkele percelen violen gezaaid worden, wat kan Noord-Be veland er dit seizoen dan fleurig uit zien. Aardappelpootgoedprijzen Als indikatie van de pootgcedprijzen geven wij onderstaand een notering van pootgoed Noordelijke kleigrond per 15 jan. (voorjaarslevering). Bint je A 28/35 38,00 en Bintje A 35/45 ƒ38,00 (Groothandelsprijs, afge haald van het Noorden, inkl. zak ken). Voor Mooij Kamerik BV was 1984 in menig opzicht een rekord jaar. Al leen al van de "Mooij" ventilatoren werden er meer dan 1000 stuks ver kocht. De lOOOste in 1984 werd 5 november 1984 geboekt. De koper was de heer A. Bogers (m.) uit De Heen. Hij werd door Chris Mooij uitgebreid in de bloemetjes gezet. Het betreft hier anti-kondensventi- latoren voor de aardappelbewaar plaats van Bogers. Vrijdag 18 januari 1985 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9