Recente ontwikkeling op hetgebied van Aardappelrassen "Lady Rosetta" een nieuw aardappelras van "Oosthof Bintje nog vast in het zadel Rassenlijst landbouwgewassen Artikelenserie "suikerbieten" gebundeld verkrijgbaar Op de zuidwestelijke zeeklei wordt nog steeds 86% van het totale aardappelareaal ingenomen door Bintje. In Zeeuws-Vlaanderen be draagt dit zelfs 97%. Van de middenvroege rassen neemt ook Eigen heimer op de Zuid-Hollandse eilanden nog steeds een redelijk belang rijke plaats in. Bij de late rassen is er enige teelt van Irene en Saturna en voor de pootgoedteelt van Alpha en Désirée. Op de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden is ook de teelt van vroege rassen van belang, waarbij Doré nog steeds het belangrijkste ras is; enige teelt is er tevens van Gloria, Eersteling, Arkula, Lekkerlander en de laatste jaren van Première en Ukama. Andere rassen dan de genoemde, zoals bijvoor beeld de Rode Pipo (een ras van Zeeuwse origine) komen wel voor, maar de arealen zijn dusdanig klein dat ze in de Rassenstatistiek, zoals die jaarlijks in de Rassenlijst wordt gepubliceerd, niet voorkomen. Oppervlakkig bezien is er van recen- proefvelden liggen zoveel mogelijk te ontwikkelingen op het front van verspreid over alle gebieden waar de aardappelrassen in het zuidwesten aardappelteelt van belang is, hoewel dus nog niet zo veel te bespeuren en, al is er bij de vroege rassen een lichte verschuiving naar nieuwe rassen te zien. Bintje lijkt nog rotsvast in het zadel te zitten. Over de oorzaken hiervan en over ontwikkelingen die in de nabije toekomst gaan spelen, gaan dit artikel. Om wat meer inzicht te geven in de lange weg die een nieuw aardappel ras van kruisingtot eventuele opna me in de Beschrijvende Rassenlijst moet doorlopen, zal ik het rassenon- derzoek, zoals dat door R1VRO en COA (Commissie ter bevordering van het kweken en het Onderzoek van nieuw Aardappelrassen) mo menteel wordt uitgevoerd, kort be spreken. Proefvelden In Nederland is een groot aantal grotere en kleinere kweekbedrijven aktief bezig met het kweken van nieuwe, betere aardappelrassen. Elk jaar mogen deze in totaal 200 uit- geselekteerde klonen (rassen die on geveer 5 jaren van beproeving op de proefvelden van de kweker hebben doorlopen) voor een voorbeproeving door COA/RIVRO aanmelden. Van dit totaal is ca. 70% gericht op de konsumptierichting; een groot ge- dpelte daarvan is echter, gezien de kónsumptiekwaliteit, vooral be stemd voor de eksport. De resterende 30% behoort tot de fabrieksaardap pelen. Worden de twee voorbeproe- vingsjaren met goed gevolg doorlo pen dan volgt plaatsing op één van de observatieseries. De observatie beproeving is zeer uitgebreid; per serie zijn er wel 40 proefplaatsen. De het zuidwesten tot nog toe wat on dervertegenwoordigd is. Na onge veer 4 jaren van beproeving op de observatieproefvelden en parallel daaraan op de interprovinciale proefvelden, gelegen op de regionale proefboerderijen, heeft het RIVRO voldoende gegevens verzameld om de waarde van een ras voor de Ne derlandse landbouw te beoordelen. Deze gegevens worden aangevuld met door de kweker verzamelde binnen- en buitenlandse gegevens, vooral voor zover deze betrekking hebben op beproeving op praktijk schaal. Ieder jaar verschijnt, voor uitlopend op het uitkomen van een nieuwe Rassenlijst, de zgn. Ontwerp Rassenlijst. Hierin worden de be langrijkste wijzigingen voorgesteld. Ieder die ervaringen heeft met nieu we rassen wordt gevraagd deze mee te delen aan de Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst voor Landbouwgewassen. Geba seerd op al deze informatie kan de Kommissie voor de Samenstelling van de Rassenlijst dan besluiten of een ras al dan niet een plaats op de Rassenlijst verdient. De 12-15 jaar lange weg van zaailing tot rassenlijstras is zeer moeilijk en zit vol met teleurstellingen. Dit moge blijken uit het feit dat van de jaarlijks ca. 1 miljoen door kweekbedrijven opgekweekte zaailingen er slechts 3 a 4 het tot de Nederlandse Rassenlijst weten te brengen. Eigenschappen Een ras moet aan zeer veel eisen voldoen wil het werkelijk een verbe tering van het bestaande assortiment De Beschrijvende Rassenlijst voor Landbouwgewassen 1985 is verkrijgbaar bij drukkerij en uit geverij Leiter-Nypels b.v., Post bus 831, 6200 AV Maastricht. Bestelling door overmaken van het verschuldigde bedrag op postgiro 103 .77 54 t.n.v. Leiter- Nypels b.v. te Maastricht, of Ned. Middenstandsbank te Maastricht nr. 67 93 60 352. Voor de 60ste Rassenlijst 1985 gelden onderstaande prijzen; 1 t/m 3 ex 9,50 per stuk 4 t/m 6 ex 9,00 per stuk 7 t/n 50 ex 7,50 per stuk 51 en meer ex 6,50 per stuk Deze prijzen zijn franko inklusief verzendkosten en 5% btw, mits vooruit betaald en de verzending kan geschieden aan één adres. Bij het verschijnen van een nieu we Rassenlijst ontvangt u van ons weer tijdig bericht. Rassenlijst Groentegewassen Bij Leiter-Nypels zijn eveneens verkrijgbaar de Beschrijvende Rassenlijsten voor Groentege wassen. Glasgroenten en Fruit (groot- en kleinfruit, uitgave na jaar 1984). Heeft u voor deze rassenlijsten belangstelling, dan kunt u de be treffende folder aanvragen door een briefje te sturen aan Leiter- Nypels b.v., antwoordnummer 128 te Maastricht (voor binnen land ongefrankeerd). betekenen en opgang maken in de praktijk. Het aantal eigenschappen waarop tijdens het onderzoek door kweker en RIVRO wordt gelet is zeer groot. Een indikatie hiervoor vormen de meer dan 30 eigenschappen waarvoor in de Rassenlijst een waardering wordt gegeven. De eisen die aan een konsumptieras voor de binnenlandse markt (aange zien de konsumptierichting voor de zuidwestelijke akkerbouw het meest interessant is. wordt hier de fa- brieksrichting niet besproken) ge steld worden zijn ingegeven door re cente ontwikkelingen zoals die zich op dit moment in de aardappelteelt voordoen. Kostenbesparing en kwa liteitsverbetering staan daarbij cen traal. De teler moet tegen een lage kostprijs aardappelen kunnen ver bouwen die op de markt een afzet kunnen vinden. Aan de eisen die de konsument of industriële verwerker aan de aardappel stelt kan men dus niet voorbij gaan. Gelet op het voorafgaande zou een ideaal konsumptieaardappelras zich kenmerken door het bezit van de volgende eigenschappen: - vroege of middenvroege tot mid- denlate rijptijd, al naar gelang de voorkeur van de teler. Het afge lopen jaar heeft geleerd dat tijdi ge rooibaarheid zeer belangrijk is. - hoge, stabiele opbrengsten - geringe gevoeligheid van stress- faktoren zoals bijv. slechte struk- tuur of droogte - een gemakkelijke pootgoedteelt en pootgoedbewaring; dit hangt samen met eigenschappen zoals vroege knolzetting, voldoende tal, goede resistenties tegen virus-, schimmel- en bakterieziekten, niet te snelle fysiologische verou dering, enz. goede resistentie tegen Pytoph- thora in loof en knol en schurft - resistentie tegen aardappelmoe heid - goede partij-eigenschappen d.w.z. in het bezit van regelmatig ing. M. V.P. Daemen gevormde knollen, goede knol- vorm met voor de fritesindustrie een grove sortering en weinig knolgebreken (kringerigheid. holle of bruine harten) zodat het uitschotpercentage is - geringe gevoeligheid voor door was, stootblauw en rooibeschadi- g'nê - een goede bewaarbaarheid - een goede kónsumptiekwaliteit - geschiktheid voor verwerkende industrie: hiermee samen hangen o.a. voor frites, een niet te laag drogestofgehalte, geringe ver kleuring na voorbakken en een niet te donkere bakkleur, voor puree een vrij hoog drogestofge halte en geen verkleuring na ko ken en voor chips een vrij hoog drogestofgehalte en een goede bakkleur. Bintje Vergelijken we Bintje nu met dit "ideale ras" dan valt een aantal dingen op. Bintje schiet wat betreft enkele eigenschappen die te maken hebben met de teelt duidelijk tekort. Dankzij een aangepaste teelttech niek (met vaak hoge kosten aan ge wasbeschermingsmiddelen) en de grote ervaring met het ras heeft men zich met Bintje echter goed weten te redden. De gevoeligheid voor schurft, Phytophthora, virusziekten en doorwas blijft echter in sommige jaren een probleem.- Daarnaast doet het gemis aan resis tentie tegen aardappelmoeheid zich in veel gebieden gelden. In het zuid westen speelt dit probleem weliswaar (nog) niet, aangezien de aardappel teelt hier, in vergelijking tot andere teeltgebieden. niet zo intensief is. Toch kunnen resistente rassen even tuele problemen en kosten voor ontsmetting op bedrijven met een intensieve aardappelteelt in de toe komst helpen voorkomen. Een veel positieyer verhaal is te ver tellen over de kwaliteit van Bintje. Het ras heeft zeer veelzijdige ge bruiksmogelijkheden; het is als kon- sumptieaardappel gewild in binnen- en buitenland, zeer geschikt voor in dustriële verwerking tot voorgebak ken frites en puree en in mindere mate voor chips. Vooral deze veel zijdigheid in afzetmogelijkheden heeft bijgedragen tot de enorme ver breiding van dit moment. Nieuwe rassen Wat de teelteigenschappen betreft is het rassenassortiment voor binnen landse konsumptie de laatste jaren wel verbeterd. In de Rassenlijst zijn rassen opgenomen met betere ziek- tenresistenties (Santé, Hertha, Eba), hogere opbrengsten (Rode Pipo, Santé) en resistentie tegen aardap pelmoeheid (Bildtstar. Hertha. Santé). Ook zijn er wel rassen met een goede tot zeer goede kónsump tiekwaliteit (Resonant) maar hier mee zit men meer op de markt die traditioneel door Eigenheimer wordt ingenomen. Van de vroege rassen moeten nog genoemd worden Pre mière. Gloria. Amazone en het dit jaar opgenomen ras Fresco. Het grote belang dat wordt toege kend aan een goede geschiktheid voor de verwerkende industrie heeft ertoe geleid de door het RIVRO on derzochte klonen al tijdens de voor beproeving door het IBVL (Instituut voor Bewaring en Verwerking van Landbouwprodukten) onderzocht worden op die geschiktheid. Uit dit onderzoek zijn enkele rassen naar voren gekomen die geschikt zijn voor één of meer vormen van verwerking (Hertha, Promesse en de vroege ras sen Corine, Première en Ukama). De reeds eerder genoemde veelzijdig heid in gebruiksmogelijkheden van Bintje is echter nog niet gevonden. Men zoekt verder. Tenslotte nog dit. Het is niet alleen de teler maar ook in belangrijke mate de handel, de verwerkende industrie en de konsument die bepalen welke aardappelrassen er in de praktijk ver bouwd worden. ing. M.V.P. Daemen RIVRO, Wageningen Het aardappelkweekbedrijf "Oosthofvan C. Meijer B.V. in Rilland heeft op het ogenblik een eerste tast- en eetbaar resultaat van het vele werk. Een nieuw ras is geselekteerd; de "Lady Rosetta". "Lady Roset ta" een mooie rode, rond gevormde aardappel is dit jaar voor het eerst officieel op de konsumptiemarkt geïntroduceerd. Nu nog in beperkte hoeveelheid, maar wanneer het ras blijkt aan te slaan bij de konsument volgend jaar ongetwijfeld in veel ruimere mate aanwezig. "Lady Rosetta" is in 1977 ontstaan uit een kruising tussen Cardinal en (VTN)2 62-33-3. De laatste is een verwante soort aan onze aardappel afkomstig uit Zuid-Amerika. De "Lady Rosetta" is een midden vroege aardappel met een goede op brengst. Het ras is resistent tegen biotype A van aardappelmoeheid, matig vatbaar voor phytopthora in het loof en vrij weinig in de knol, weinig tot zeer weinig vatbaar voor Yn- en bladrol-virus. Na enige jaren van beproevingen op proefvelden in Rilland, Nagele, Zeeuws-Vlaanderen en Frankrijk is gebleken dat de "Lady Rosetta" een aanwinst is voor het Nederlands aardappel assortiment. Met ingang van 1985 wordt een intensievere in ternationale beproeving opgezet. Het ras is drie jaar door de VAVI, Vereniging van Aardappel Verwer kende Industriën beproefd en heeft daarbij hoge waarderingen behaald1. "Lady Rosetta" heeft zeer goede kookkwaliteiten. Ook voor de ver werkende industrie, met name de chips is deze aardappel een aantrek kelijk produkt. De ervaringen van de gebruikers tot nu toe zijn alle zeeT goed. J. Muijsers C. Meijer b.v. Kruiningen In de jaren 1983-1984 is in de voorlichting ekstra aandacht bes teed aan de teelt van suikerbie ten. Dit is o.a. gebeurd in de vorm van regionale kijk- en praat bijeenkomsten en door middel van een artikelenserie in de vak bladen. In deze artikelenserie is veel in formatie verwerkt. Het is wel eens nuttig om deze informatie later weer te kunnen opzoeken. Het bewaren van krante-artikelen is echter niet zo gemakkelijk. Om u behulpzaam te zijn worden de artikelen uit de serie "Suiker bieten" gebundeld, zodat de in- formatie steeds beschikbaar is. Deze bundel is verkrijgbaar door het storten van 5,- op rekening nummer 3205.33.433 bij de Ra bobank "Goes", ten name van Fonds Zuidwest, Westsingel 58, 4461 DM Goes, met vermelding: "bundel suikerbieten". Bet giro nummer van de Rabobank Goes is: 64539. Vrijdag 18 januari 1985 3

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 27