Idllll"1 Gil Winterperikelen zegge en schrijve zuidelijke landbouw maatschappij Superheffing 11%? PBRT Grondkamer VRIJDAG 18 JAIN 65e JAARGANG I tuinbouwblad Vorst en sneeuw hebben het platteland in hun greep. De aktiviteit van veel boeren is noodgedwongen sterk teruggebracht. Wel is het zaak de waterlei dingen en het opgeslagen produkt vorstvrij te houden Het meest besproken onderwerp in het nieuwe jaar is tot nu toe ongetwijfeld het weer. Koning Winter gaat ook aan de land- en tuinbouw niet onopgemerkt voorbij. Hopelijk zullen de positieve effekten het ongemak ruimschoots goed maken. Ik denk daarbij vooral aan de mogelijke gunstige effekten van het koude weer op de prijsvorming van aardappelen, uien en groenten ter kompensatie van de hogere kosten - van vooral energie - en het ongemak. Wat het ongemak betreft hoor ik vanuit de praktijk dat ook het leveren van bijvoorbeeld aardappelen problema tisch is vanwege de vorst. Ik denk inderdaad dat het verstandig is goede afspraken te maken over het vorstri- siko. Het is overigens ook te hopen dat de aardappelen uiteindelijk toch in goede konditie op hun plaats van bestemming komen. We hebben tenslotte een naam te verliezen. Een voordeel van de vorst is weer het gunstige effekt op de struktuur van de grond en dat is nooit weg na het gedenkwaardige najaar van 1 984. En voor zover ik van deskundige zijde heb begrepen kan de wintertarwe er over het algemeen wel tegen. Nog voor alle perikelen rond de superheffing '84-'85 zijn opgelost heeft de minister van landbouw alweer voor nieuwe onrust gezorgd met zijn bekendmaking dat de korting per 1 april maar liefst 1 1% zal gaan bedragen tegen 8,65% nu. De minister heeft dit bod verkocht met een beroep op de onderlinge solidariteit van de melkvee houders. Ik ben van mening dat de minister hiermee voor zichzelf de gemakkelijkste weg heeft gekozen. Een ekstra verhoging van de korting komt mijns inziens pas aan de orde nadat gebleken is dat alle andere middelen (of een kombinatie daarvan) niet het gewenste effekt opleveren. Deze middelen zijn: een verhoudingsgewijze verhoging van de melkprijs, stimulering van de melkopkoopregeling en de mogelijkheid van geleidelijke afbouw van de pro- duktie. Dit zijn zaken waar de minister zich persoonlijk sterk voor kan maken in Brussel. Als de minister met sukses een beroep wil doen op de boerensolidariteit zal hij dus eerst moeten laten zien dat hij zelf solidair is met de betrokken boeren. Het Zeeuwse Provinciaal Beleidsplan voor Rekreatie en Toerisme (PBRT) wordt op 1 februari door Provinciale Staten van Zeeland behandeld. Ter voorbereiding op die behandeling is het PBRT door diverse statenkommissies besproken. Vorige week vrijdag gebeurde dat in de kom missie voor Ruimtelijke Ordening (RO). Het deed mij goed daar te horen dat vrijwel alle frakties uiterst serieus ingingen op het door ons aangevoerde principiële be zwaar m.b.t. de'status van het PBRT. Aan het kollege van Gedeputeerde Staten (GS) werd daarbij veïzocht de ge vraagde informatie schriftelijk te verstrekken. Gedepu teerde Staten willen namelijk dat dit plan op hoofdlijnen nu reeds in werking treedt. Wij zijn echter van mening dat dit plan zoals gebruikelijk in het kader van een streek planprocedure eerst moet worden afgewogen tegen an dere belangen. Het gevaar dreigt anders dat wij voortdu rend gekonfronteerd worden met plannen die een eigen leven gaan leiden. Voorbeelden daarvan zijn nu reeds aan te wijzen. Tot nu toe is GS nog niet inhoudelijk op ons principiële bezwaar met betrekking tot de status van het plan ingegaan. Hopelijk zal dat op de valreep alsnog gebeuren naar aanleiding van de indringende vragen vanuit de kommissie RO van Provinciale Staten. Dat zal de duidelijkheid ongetwijfeld ten goede komen. Bij de diskussie rond de Wet Agrarisch Grondverkeer is indertijd de rol en samenstelling van de Grondkamer na drukkelijk aan de orde geweest. Een en ander is uit eindelijk ten koste gegaan van de boereninvloed in de Grondkamer. Inmiddels is het voorontwerp- Wet Beheer Landbouwgronden (WBL) aan de orde. Deze WBL moet aan het relatienotabeleid een wettelijke basis geven. Op nieuw komt daarbij de rol van de Grondkamer aan de orde. De WBL wil namelijk de Grondkamer inschakelen als instantie voor beroep en geschillen voor beheers- en onderhoudsovereenkomsten. Afgezien van eventuele ju ridische en/of organisatorische problemen zet ik hier toch vraagtekens bij. De taakstelling van de huidige Grondkamer komt hierbij namelijk duidelijk in het ge ding. Dit kan zeker ook gevolgen hebben voor de sa menstelling van de Grondkamer. Ik vind in elk geval dat wij ons standpunt vroegtijdig moeten bepalen om te voorkomen dat een en ander ons ontglipt. Oggel.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 1