Bloemen- én planteneksport steeg tot ruim 3 miljard gulden Appeloogst iets groter dan vorig jaar, perenoogst kleiner de nar kas Frankrijk bezocht door de Slakommissie Vollegrond N.T.S. weekstaat energieverbruik Liefst niet te lang in de greep vati koning winter! Ouderwetse winter w Het ziet er op het moment naar uit dat we nog niet van het winterweer af zijn. Hoewel we hier op THOLEN gemiddeld veel zachtere winters heb ben dan elders in het land door het omringende zeewater pakt het nu nog al fors aan met bijzonder lage tem peraturen. Dat brengt ook het gevaar mee dat we niet op strenge vorst be rekend zijn. Er moeten dan ook nogal wat voorzieningen getroffen worden om diverse produkten vorstvrij te houden. Door de sneeuwval wordt er veel op een natuurlijke manier be schermd. Zeker de wintergewassen, zoals spruiten en winterbloemkool kunnen met een wit jasje aan veel meer hebben. Buiten aan de hoop zoals er nogal wat witlofwortels be waard worden, zal de afdekking van stro en plastik toch voldoende moe ten zijn. In de schuren zal alles wat maar kan bevriezen, beschermd of zoals leidingen en pompen afgetapt moeten worden. Watergekoelde mo toren moeten van genoeg antivries voorzien zijn. Zelfs lege akku's kun nen nog bevriezen. Het aardappel- pootgoed staat meestal in goed geïsoleerde bewaarplaatsen met- dubbel glas maar bij ekstreem lage temperaturen zal er toch wat ver warming en een ventilator aanwezig zijn die voor wat lucht beweging zorgt en te koude hoeken kan voor komen. We weten allemaal dat wan neer pootgoed met vorst in aanra king komt, het waardeloos is en dan een hoop narigheid en schade kan veroorzaken. De glastuinder heeft nog wel het meest met het winter weer te stellen nog afgezien van het dure gas of nog duurdere olie, het geen behoorlijk aan de portemonnee kan trekken als dit lang moest gaan duren. De kachels moeten in orde zijn en de zuurstof voorziening daarvoor moet voldoende zijn. Dit gaf nogal wat problemen de eerste dagen. In de nieuwere kassen was men dit al meer gewend; omdat deze dichter zijn moet er achter de kachel een raam geopend zijn maar ook bij de oudere kassen is dit nodig omdat met sneeuw of ijs op het dak de zaak potdicht gaat zitten. Het kan dan wel voorkomen dat een aangestoken lu cifer niet eens meer blijft branden. De kachels geven dan een onvolle dige verbranding of slaan op storing wat allebei schade kan veroorzaken door verbranding of bevriezing van de gewassen. Pas op, wanneer de verwarming uitvalt daalt de tempe ratuur onder glas erg sterk en zal grotere sla gemakkelijk vorstschade oplopen. Bij deze omstandigheden wordt er 's nachts wel kontrole ge houden of alles in orde is. Dit is ons inziens een goede zaak want een sto ring kan soms met een druk op de knop van de kachel opgelost worden. Verder kunnen er ook nog vervoers problemen ontstaan met sommige produkten zoals sla wat de prijs soms erg kan drukken. Al met al hoopt iedereen in onze bedrijfstak dat het niet van lange duur zal zijn. De eksport van bloemisterijproduk- ten steeg in 1984 met 13,3% tot 3.169 miljoen gulden. Dit cijfer werd be kend gemaakt door het Bedrijfsschap voor de Groothandel in Bloemkwe- kerijprodukten. Naast een betere prijsvorming op de veilingen is de ek- sportstijging volgens de heer H. Rij ken van het Bedrijfsschap te danken aan het feit dat méér bloemen en planten werden geëksporteerd naar méér landen. Door een groeiende ek sport naar verder gelegen landen ma ken vervoerskosten een steeds groter deel uit van het totale eksportbedrag. 2.315 miljoen gulden van het totale eksportbedrag bestond uit snijbloe men. Ten opzichte van 1983 steeg de snijbloemeneksport met 12%. De grootste stijging werd behaald met de eksport van potplanten. Deze steeg met niet minder dan 18,2% tot 758 miljoen gulden. De eksport van jonge planten steeg met 7,2% tot bij na 98 miljoen gulden. De belangrijkste afnemer van Ne derlandse bloemen en planten blijft West-Duitsland. Ruim 50% van de totale bloemisterij-eksport vond haar weg naar huiskamers en bedrijven in dit buurland. Een sterke stijger voor wat betreft de eksport van snijbloe men blijft de Verenigde Staten. Bij de potplanten gaf Italië een grote stijging te zien. Van groot belang vindt de Slakom missie Vollegrond het om zich regel matig te oriënteren in slateeltgebie- den in de ons omringende landen. Zo is onlangs een bezoek gebracht aan Zuid-Frankrijk. Opvallend is iedere keer weer de konklusie van de kom missie na een buitenlands bezoek; wij doen het in ons land zo slecht nog niet, maar we moeten als Nederland se telers wel alert blijven want de ontwikkelingen in de ons omringende landen staan niet stil. Vollegrondssla wordt in de omge ving van Avignon geteeld in de pe riode van half april tot half juli en van eind augustus tot half november. Hierna is er namelijk kans op nacht vorst en wordt uitgeweken naar plastik tunnels en kassen. In het ver leden was de belangstelling voor plastik tunnels erg groot. Men gaat echter nu geleidelijk aan meer voor delen zién in kassen. De voornaam ste redenen zijn: een slecht rende ment van de grond bij plastik tun nels. Op een bezocht bedrijf had men 4 ha grond nodig om er 2,2 ha plastik tunnels op te bouwen. Ook de kosten van de plastik tunnels vallen tegen. Vrijdag 11 januari 1985 Zowel in de omgeving Avignon als die van Perpignan kunnen de Fran sen van de Nederlanders nog heel wat leren als het gaat om efficiënt werken en kwaliteitsbehoud tijdens de oogst en verwerking. Veelal steekt men de sla en haalt de "bruine" bla den aan de onderkant eraf. Vervol gens gooit men de sla op een hoop achter zich. Deze sla wordt dan door een ander opgeraapt en in manden gedaan. Zo'n 40 a 50 kroppen per mand. Via telersmarkt, veiling of rechtstreeks komen de manden in de pakstations. Hier wordt de sla uit de manden gehaald; opnieuw afgesne den, schoongemaakt, gesorteerd en in de uiteindelijke verpakking ge daan. Hoge kosten en kwaliteitsbe- derf zijn het gevolg. In het gebied Avignon kan men tot eind novem ber - eind december sla buiten telen. Momenteel is men druk bezig vorst- resistente rassen te vinden om zo het aanvoerseizoen van vollegronds sla te verlengen. Echter thans wor den de ook bij ons bekende rassen geteeld. Een bezoek is gebracht aan het Instituut National de la Recher che Agronomique te Alenya. Dit proefstation is voor het teeltgebied Onverwachts heeft de winter toege slagen op de BEVELANDEN. De laatste jaren waren we op dit punt weinig gewend, maar januari 1985 zal de geschiedenis ingaan met een zeer strenge vorstperiode. Rekords zullen gebroken worden, want op verschil lende plaatsen is min 15 graden C. gemeten, een temperatuur, die in ja ren niet is voorgekomen in onze pro vincie. Op zich is een vorstperiode voor de natuur een goede zaak, de structuur van de grond wordt verbeterd en een hoop ongedierte vriest kapot, maar het brengt ook vlug ongemakken met zich mee. De prijzen van de groenten zullen zeker stijgen, maar de oogst van met name prei is onmogelijk ge worden en de stookkosten in de ver warmde kassen zullen de pan uitrij zen. Ook het sorteren van appels en peren wordt bemoeilijkt, omdat dit bij temperaturen boven nul moet gebeuren, appels kunnen nog iets verdragen, maar peren zijn vorstge- voelig. Ook bij het vervoer over de weg moeten extra maatregelen wor den getroffen om het fruit zondei schade op de bestemde plaats te brengen. Of de vorstperiode invloed heeft op de prijsvorming van appels en peren is op dit moment nog moeilijk te voorspellen. De snoei, die op veel bedrijven laat is gestart, wordt door de strenge vorst vertraagd, daar staat tegenover dat na een koude winter lang kan wor den doorgesnoeid in het voorjaar. Bij strenge vorst is het oppassen gebla zen om jonge percelen te snoeien, omdat jong hout bij inknippen vorstgevoelig is en schade kan ont staan. Met de takkenschaar dikke takken verwijderen in de oudere percelen is bij strenge vorst de enig ste mogelijkheid, er ligt dan tevens vers snoeihout voor hazen en konij nen, want die gaan onder deze barre omstandigheden naar voedsel zoe ken, met name Cox, Karmijn en Ja mes Grieve zijn z-er geliefd. Bij het verschijnen van dit blad wordt de jaarlijkse mechanisatie- beurs in de veiling Kapelle gehou den, met een scala van de aller nieuwste apparatuur op fruitteeltge bied. Iedere fruitteler hoort deze beurs te bezoeken om goed zijn licht op te steken. Een goede voorlichting en overleg met collega's en voorlich ting is zeer verstandig alvorens tot kopen over te gaan. Veel praten vooraf is altijd beter dan veel spijt achteraf. De produktie van appelen en peren van dit seizoen vertoont slechts een klein verschil met die van 1983. De appelproduktie ligt 7% hoger en de perenproduktie 5% lager dan vorig jaar. Dit blijkt uit de cijfers van de definitieve oogstraming appelen en peren, welke het Centraal Buro voor de Statistiek heeft samengesteld aan de hand van de gegevens die de fruit- teeltvoorlichters van het Ministerie van Landbouw en Visserij hebben verzameld. De appeloogst wordt dit jaar op 431 min kg geraamd. De lichte produk- tieverhoging 28 min kg) ten op zichte van 1983 komt voornamelijk voor rekening van de Schone van Boskoop 43%). Van de rassen Golden Delicious, Cox Orange Pip pin en James Grieve daarentegen werd een circa 8% lagere oogst ver kregen. De groep "overige rassen", waarin vorig jaar ook Jonagold was opgenomen en dit jaar ook een aan tal nieuwe rassen, laat eveneens een grotere opbrengst zien 16%). Hoewel de perenoogst hoger is uit gevallen dan aanvankelijk werd ver wacht, is deze ten opzichte van 1983 toch nog 7 min kg lager. Alleen van de Conference is meer geoogst dan vorig jaar; 57 min kg t.o.v. 53 min kg in 1983 7,5%). De Doyenné du Cornice geeft een op brengst van 18 min kg te zien (- 28%). De verwachte handelsproduktie van appelen wordt voor 1984 op 388 min kg geraamd, die voor peren op 115 min kg. Bedrijfskundige aspekten van enkele teeltsystemen bij tomaten. Het hogedraad-teeltsysteem leidt tot een aanzienlijk beter bedrijfsresul taat dan de overige teeltsystemen. Van de laatste is het tussenplanten bedrijfsekonomisch gezien het beste systeem. Dit valt te lezen in het IMAG-rapport "Bedrijfskundige as- pekten van enkele teeltsystemen bij tomaten. kunt het rapport bestellen door 13,50 over te schrijven op gironummer 3514771 tnv IMAG Wageningen met de vermelding: zend mij publikatie nr. 196. de Roussillon. Op het gebied van sla is men aktief om te komen tot vorst- resistente slarassen. Men doet dit door de vorstresistentie te gebruiken van de Toradere type. Dit is een sla soort die vorstresistent is maar als nadelige eigenschap heeft om bij vorst rood te verkleuren en in groei stil te staan. Ook is men bezig met resistenties tegen meeldauw en an dere schimmelziekten. Verder vindt onderzoek plaats om bij slateelt de bodem met zwart geperforeerd plas tik te bedekken. Er treedt dan min der smet op, men heeft geen last van onkruid en de sla is zwaarder. Of al deze voordelen echter naar voren komen wordt nader onderzocht. Ook op het gebied van bemesting bij sla vindt onderzoek plaats. Bekeken wordt welke voedingselementen sla nodig heeft. Men doet dit<ioor sla op water te telen. Zo kan men nauw keurig voedingselementen toevoe gen. Goede en zware sla kan men in Frankrijk telen. Als Nederlandse te lers moeten we steeds alert blijven op de konkurrentie uit Frankrijk. Zeker nu men steeds meer kiest voor de teelt in kassen om zo de teeltzeker heid te vergroten. In de maanden ja nuari en februari kunnen we al een relatief grote aanvoer van Franse sla verwachten. Tijdens het donkere weer rond de kerstmis was het niet eenvoudig om het gewas goed aan de gang te houden door middel van stoken, ventileren en sturing van de voeding. De PH daalde dan ook nadat het gewas het wat moeilijker kreeg, waarop bijgestuurd is door het ammoniumnitraat uit de voedingsoplossing weg te laten en door met bicarbonaat bij te sturen, zodat nu de PH weer stijgt. De E.C. is verhoogd naar 3.2 in de acrylplatenkas en 2.8 in de andere kassen waar in steenwol geteeld wordt. De meerproduktie van steenwol bedraagt gemiddeld 6.5% ten opzichte van de grondteelt. De totale produktie van het bedrijf ligt met ruim 48 bloemen per m2 op een redelijk hoog nivo. Wat echter opvalt is dat van de geteelde rassen er geen verschil in produktie is tussen de grondteelt en de steenwolteelt bij Appel bloesem en Clementine, maar dat de Visa op de steenwol een meerproduktie heeft van 24% en zo in zijn eentje zorgt voor de meerproduktie van steenwol ten opzichte van de grondteelt. De klimaatsinstellingen zijn deze week niet veranderd, maar door de lage buitentemperatuur daalt de gemiddelde kasluchttemperatuur naar 15 gr.C. Het energieverbruik bedroeg deze week 12.289 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is alsvolgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas* Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 1 d.d. 26/12-4/1 acrylpl. LW. Aanvul. m.scherm acrylpl. LW. Aanvul m.scherm verbruik in m3 deze week 90 65 65 118 92 65 65 118 energieverbruik in m3/IOO m2 vanaf 1-8-1984 751 894 298 1178 748 914 298 1260 oogst in stuks/m2 51.4 43.4 46.8 54.2 46.8 49.5 De buitenomstandigheden waren deze week: - gemiddelde buitentemperatuur 2.3 gr.C. - gemiddelde windsnelheid 2.8 m/sek. LW - laagwaardige warmte, 55 gr. C. (primair) Aanvul. Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair) L.'Koop Denar-Kas B V

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 9