Het antwoord uit Nieuw-Zeeland op de superheffing: "produceer net als wij melk voor 0,25 per kg" Superheffing kan pas verdwijnen als kontingentering gemeenschappelijker karakter krijgt Nieuwe goedkeurings- bewijzen veevervoer Horecava officieel geopend De Heer (algemeen sekretaris Landbouwschap): Wie durft te zeggen dat Neder landse veehouders hun vee op een verouderde manier houden moet wel ongelooflijk brutaal zijn en wie dan bovendien nog de stelling poneert dat de Neder landse melkveehouders hun melk kunnen produceren tegen een derde van de huidige kosten per kg melk die vraagt erom niet se rieus genomen te worden. Toch heeft de Nieuw-Zeelandse boer en zakenman Vaughan Jones de ze beweringen onlangs gedaan op een bijeenkomst in Apeldoorn op woordigd door handelsonderneming Veldman Dijkstra BV in Adorp (Gr.). Direkteur D.F. Dijkstra staat in principe achter de uitspraken van de Nieuw-Zeelander. Daarbij laat hij zich zeker niet alleen leiden door kommerciele belangen; als praktisch boer is hij ervan overtuigd dat de Nederlandse veehouderij veel goed koper melk, vlees en wol kan produ ceren maar wel met een ander sys teem. Avontuurlijk Dijkstra weet waarover hij praat. Samen met zijn zwager Veldman heeft hij een 100 ha. groot bouwbe drijf annex schapenhouderij in het Groningse Aduard. De handelson derneming met 25 personeelsleden neemt echter vrijwel al zijn tijd in beslag. Een slechte zaak vindt zijn boerenhart. Dijkstra is ook melkvee houder geweest en wel tot 1969. Hij was met enige andere bedrijven de eerste in ons land die zijn melkkoei en liet insemineren met Canadees- Amerikaans sperma. De avontuur lijke Groninger is. zo vertelt hij. ook altijd zeer geïnteresseerd geweest in de schapenhouderij. Zo importeerde hij jaren geleden fokooien met ver keerde uiers uit Engeland. Na het lammeren gingen de oude schapen direkt weg voor de slacht terwijl de lammeren aan de kerstmelk kwamen tot ze met Pasen slachtrijp waren. H ij was het ook die de zgn. jaagziekte in ons land importeerde en toe moest staan dat zijn hele schaapskudde daarom moest worden afgeslacht. Hij zegt ook de eerste in ons land te zijn die is begonnen met het zwoe- gerziektevrij maken van zijn scha pen. Daartoe kocht hij 150 stamboek Texelaars en enige kampioen ram men. Door na het lammeren direkt alle oudere schapen te laten slachten kreeg hij de kudde zwoegerziektevrij. Een goed op gang gekomen export van deze lammeren naar Engeland liep later dood. Bij één van zijn be zoeken aan dit land begint de relatie met het Nieuw-Zeelandse bedrijf Gallagher. Achter "Ik liep met een Engelse kollega door het land en zag tot mijn verba zing dat zijn schrikdraad op ver scheidene plaatsen het gras raakte. Ik maakte daarover een opmerking. De boer vertelde mij dat hij over een speciaal apparaat beschikte dat de elektrische stroomstoot zo snel door 26 november waar een aantal veehouders en onderzoekers van wetenschappelijke instituten aanwezig was. Daar zei Jones ook dat de Nederlandse boeren wat minder naar Den Haag moeten gaan en meer zelf de oplossingen moeten zoeken in verbetering van de bedrijfsruimte. Omdat het nooit verkeerd kan zijn om te luisteren naar de visie van men sen uit andere kuituren op je ei gen manier van leven en werken, menen we dat kennisneming van de ideeën van Jones de moeite waard kan zijn. D.F. Dijkstra de draad stuwt dat gr geen afvloeiing van stroom plaats vindt, ook niet over honderden kilometers schrik draad. Jullie in Nederland lopen ach ter, voegde hij er aan toe. Dit nieuwe systeem dat uit Nieuw-Zeeland bleek te komen leek me ideaal en ik heb met succes van Callagher de alleen vertegenwoordiging voor deze afras tering gekregen voor de Benelux. In die tijd bezocht ik Nieuw-Zeeland enige malen. Wat me daar buitenge woon verbaasde was dat de Nieuw- Zeelandse melkveehouder op 55- jarige leeftijd kan gaan rentenieren. Hij zet dan een soort pachter op zijn bedrijf en gaat zelf in dorp of stad wonen. Dat bleek bij navraag te kunnen omdat de Nieuw-Zeelandse melkveehouder de melk produceert tegen ongeveer een derde van de kosten van hier, zeg afgerond 0,25. Dijkstra: "Dat steekt wel. schril af tegen de 0,75 cent hier terwijl de melkveehouders dan ook nog grote moeite hebben om hun bedrijf aan de kinderen over te doen vanwege o.m. belastingclaims en tekort aan financieringsmiddelen. Dit werd voor mij een obsessie en ik ben niet eerder rustig geworden dan nadat ik de verklaring daarvoor had gevon den. Voor de boer... Waarom kan men in Nieuw-Zeeland zo goedkoop veehouden en melk. wol en vlees produceren? Dijkstra: Daar is een aantal redenen voor aan te geven. Zo strooit men in Nieuw- Zeeland geen of weinig stikstof op het grasland, wel kalk, fosfaat en ka li. Ze geven er weinig krachtvoer en bouwen eenvoudige stallen die zo danig van konstruktie zijn dat de dieren altijd buiten lopen maar wel beschutting kunnen vinden tegen een eventuele felle kou. Ze zeggen daar "Jullie bouwen stallen voor de boer in plaats van voor het vee". Bij hun manier van veehouden zouden er minder ziekten en stoornissen op treden. Verder zaait men het gras land in met een speciaal mengsel van graszaad en klaverzaad. De klaver zorgt voor de stikstof terwijl de zode toestaat dat het vee een maand eer der naar buiten kan en een maand later naar binnen moet in de winter. Een kleine verlichting van het mest probleem omdat er uiteraard minder van behoeft te worden uitgereden. Volgens Dijkstra is de voedings waarde van het gras/klaver mengsel ook uit de kuil zeker zo goed als die bij ons. Dan wordt er voorts een soort rantsoenbeweiding toegepast. Men houdt het vee op kleine stukjes die goed schoon worden gevreten. Door middel van een handig afraste ringssysteem kan op een snelle en eenvoudige wijze iedere dag een nieuw stuk vers gras worden toege wezen. "De produktiebeheersing in de zui- velsektor is er bij wijze van spreken van de ene op de andere dag geko men. maar zal niet op dezelfde wijze verdwijnen. Er zijn ruwweg twee mogelijkheden: de EG-besluitvor- ming loopt vast. omdat bijvoorbeeld een belangrijk zuivelland de kwote- ring niet wil of kan toepassen. In dat geval rest een systeem van nationale kwota. waarbij ons land met zijn ek- sport bij de partnerlanden te biecht moet om het produkt te slijten. De andere mogelijkheid is een kwota- systeem dat geleidelijk meer kom- munautaire elementen krijgt: zo zou een gemeenschappelijke opkoopre geling tot gevolg kunnen hebben dat de druk op de markt voor iedereen wordt verminderd. Ook de uitvoe ring ervan, nu nationaal nog erg ver schillend. moet meer naast elkaar worden gebracht. Pas dan is het rea listisch om te spreken over een min der knellend wordend systeem, dat eventueel kan verdwijnen". Dit on der meer zei de heer drs. M.L. de Heer, algemeen sekretaris van het Landbouwschap op dinsdagavond 11 december jl. in Purmerend, waar hij sprak op uitnodiging van de drie standsorganisaties over toekomstige ontwikkelingen in de agrarische sek- tor. Volgens de algemeen sekretaris van het Landbouwschap zou bij een blij vende strakke produktiebeheersing in de zuivel een verhoging van de prijzen te verdedigen zijn. Een ver- Bodemleven Deze andere manier van veehouden heeft volgens Dijkstra ook nog enige gunstige bijkomstigheden. Door geen stikstof te strooien ontstaat er weer een milieuvriendelijk weelderig bodemleven. Die is ook noodzakelijk om de wormen in staat te stellen de koeplakken snel om te zetten in o.m. mineralen. Ook krijgt men een gro tere doorlatendheid van de bodem waardoor deze droog blijft en minder stuk getrapt en gereden wordt. Dijkstra geeft toe dat het allemaal wel een beetje idealistisch klinkt drs. M.L. de Heer dere inkrimping van de melkpro- duktie komt naar zijn mening dan wel aan de orde. De andere weg is een voorzichtig prijsbeleid met als oogmerk geen verdere verhoging van de kosten van het beleid en een ge leidelijke versoepeling van het sys teem. aldus De Heer. Het prijsbeleid voor de land- en tuinbouw, die steeds met wisselende inkomens te doen hebben, houdt nauw verband met de objektieve methode. Deze geeft aan hoeveel de prijzen gemiddeld .omhoog zouden moeten om in de pas te lopen met de totale kostenstijgingen. Dat is maar ten dele gebeurd en naar de mening van De Heer zal dat in de toekomst nog moeilijker zijn. Hij signaleerde met het oog op het zelfstandigenbeleid en de mogelijk- waar hij gelooft erin en begint er aan. Hij laat dit voorjaar 16 ha. met het door hem geïmporteerde Nieuw- Zeelands mengsel inzaaien. Natuur lijk zijn er nog wel wat vragen. Hoe is de wintervastheid van het mengsel, hoe is de melkgift bij dit systeem en is het verschil in produktiekosten wel om en nabij de 0,50. De Groningse boer geeft toe dat de wintervastheid in onze klimaatsomstandigheden nog niet beproefd is maar gezien het Nieuw-Zeelands klimaat met ook vorst en zeer natte perioden moet dat geen probleem opleveren. De melk gift zal mogelijk iets lager zijn maar wat dan nog bij deze produktiekos ten? En wat die kosten betreft, vol gens zijn eigen berekeningen klopt het verschil van twee kwartjes wel maar wetenschappelijk is dat nog niet bevestigd. Hij juicht het dan ook zeer toe dat het Proefstation voor de Rundveehouderij op dit gebied on der »ek gaat doen. I. WIERENGA Met ingang van 1 januari 1986 zal het vervoer van paarden, pony's, runde ren, varkens, schapen en geiten uit sluitend mogen plaatsvinden in ver voermiddelen, die zijn goedgekeurd door de Veterinaire Dienst van het ministerie van landbouw en visserij. Houders van een goedkeuringsbe- wijs dat vóór 1980 is afgegeven door de Rijksdienst voor het Wegverkeer dienen hun vervoermiddel vóór 1 ja nuari 1986 te laten keuren, willen zij in het bezit komen van een geldig goedkeuringsbewijs met bijbehoren de dierenvervoerplaat. Deze verplichting geldt niet voor diegenen, die hun voertuig hebben laten keuren na het in werking tre den van de Wet dierenvervoer in 1980. Zij waren reeds verplicht de keuring te laten uitvoeren door de Veterinaire Dienst. Aanvragen voor deze keuring van voertuigen kunnen worden inge diend bij de kringkantoren van de Rijksdienst voor de Keuring van Vee en Vlees (RVV). heden van kontinuïteit veel overeen stemming tussen landbouwbedrijven en andere zelfstandigen. Voor een verantwoorde bedrijfsovername is een betrekkelijk lange aanloop nodig na een gedegen opleiding. Financieel kan mede in verband met de fiskale wetgeving veelal het best worden gekozen voor een periode van maat schap tussen bedrijfshoofd en op volger. Dat is iets anders dan het stedelijke beeld met opkomende en soms weer snel verdwijnende mid- denstandsbedrijven. De Heer onderstreepte de fiskale belangenbehartiging, omdat zelf standigen niet gered zijn met bij voorbeeld een vermindering van de vennootschapsbelasting of van werkgeverspremies. De zelfstandige naftrek wordt nu verhoogd, terwijl de agrarische sektor veel belang zou hebben bij een vermindering van de premies voor volksverzekering. Een belangrijk verschil met de zelf standigen in het midden- en kleinbe drijf spitst zich voorts toe op de grond; hiervoor geldt geen WIR-pre- mie en dreigt door Financiën de eko- nomische waarde te worden aange houden, terwijl dat bij bedrijfsover name in de praktijk absoluut niet aan de orde is en kan zijn. Samenwerking met andere organisaties van zelf- stamdigen (midden- en kleinbedrijD noemde De Heer een goede zaak, maar daarbij mogen de eigen aspek- ten van de landbouw niet op de achtergrond raken. De heer Vaughan Jones maakt deel uit van de direktie van het grote Nieuw-Zeelandse concern Callag her, dat zich bezig houdt met de produktie van o.m. elektronische apparatuur, wetenschappelijk on derzoek en chemie, op vooral agra risch gebied. Dit bedrijf dat ook ves tigingen heeft in de VS, Groot-Brit- tanië en West-Duitsland wordt sinds enige jaren in ons land vertegen- Maandag 7 januari is door staatssecretaris van Zeyl de Horecava officieel geopend. Voor de 2e keer was er een "Melk, De Witte Motor" - stand geplaatst. Henny Huisman bekend van de Play-back-show verzorgde daar een kwis. 8 Vrijdag 11 januari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 8