Emigratie, hoe zit dat eigenlijk vervolg vergadering hoofdbestuur Hoofdbestuur 7 - 1 - '85 Grevelingen I n 1985 zal er een beslissing genomen worden over 3e Grevelingen. De heer Doeleman zei zich bijzonder te hebben gestoord aan de brief van de minister van Verkeer en Waterstaat aan de voorzitter van de Tweede Kamer: "Wij eryaren het als bijzon der pijnlijk dat de minister stelt dat na de regeringsbeslissing van 1976 over de Oosterschelde de zoetwater voorziening in een ander daglicht is komen te staan. Dit te meer als de minister daarbij ook nog schrijft dat er bij de behan deling van de Oosterschelde kwestie praktisch niet is gesproken over zoetwater, ook niet vanuit de regio. Blijkbaar is het de minister niet be kend hoe emotioneel de diskussies in de zeeuwse samenleving zijn verlo pen toen het ging om de veiligheid van de Delta. Deze veiligheid is met name de eigen bevolking in Zeeland afgedwongen door het zwaar politiek geladen kompromis van de Ooster- scheldedam. Overigens kan ook aan Rijkswaterstaat worden verweten dat onvoldoende auidelijk is gemaakt dat ook de inrichting van de Greve lingen ter diskussie kwam. Men is daarbij zelfs zover gegaan door bij de studies over de kompartimentering geen zoete variant voor de Grevelin gen op te voeren. Het zou in tegen deel veel rechtvaardiger zijn dat de land- en tuinbouw - die toch al zo zwaar in het nadeel is gekomen door de wijzigingen van het Deltaplan - de enige overgebleven mogelijkheid aan te bieden namelijk de Grevelin gen zoet te maken of in het uiterste geval via een pijpleiding Schouwen en Duiveland te voorzien van zoet water. Een en ander past zeker ook in het innovatiebeleid dat de overheid voert". De ZLM-voorzitter zei dat wij uit de brief van de minister helaas de kon- klusie moeten trekken dat ekstra po litieke druk vanuit Zeeland bijzon der hard nodig is om onze gerecht vaardigde eisen gehonoreerd te krij gen. Vooral daar de zoetwatervoor ziening niet thuis hoort onder de werken die substantiële verbetering van de regionale waterhuishouding mogelijk maken en derhalve niet passen in het kader van het daarvoor te vormen provinciale fonds voor de waterhuishouding. Bedacht dient te worden dat de wijziging van het Deltaplan een bovenprovinciaal be lang is geweest,,aldus de heer Doe leman. PBRT Tot slot van zijn nieuwjaarstoes praak tot het hoofdbestuur ging de heer Doeleman in op de gang van zaken met betrekking tot het provin ciaal beleidsplan rekreatie en toeris me (PBRT). Via het Landbouwschap is gereageerd op deze sektornota waarbij er op is gewezen dat dit be leidsplan afgestemd dient te worden op de bestaande streekplannen en in de toekomst ingebracht dient te worden in het in voorbereiding zijn de streekplan voor Zeeland. Het kollege van Gedeputeerde Staten gaat in zijn antwoord nu volledig voorbij aan de bezwaren van het Landbouwschap. Men vindt dat uit oogpunt van effektiviteit van het be leid de hoofdlijnen van het PBRT ingepast kunnen worden in het totale provinciaal beleid aangezien bij de voorbereiding van dit plan reeds een afweging heeft plaatsgevonden met andere belangen. De ZLM-voorzit ter zei van oordeel te zijn dat er on voldoende rekening is gehouden met de bezwaren van het Landbouw schap met betrekking tot het PBRT. Dit klemt te meer nu blijkt dat dit beleidsplan inmiddels een eigen leven is gaan leiden, dat wil zeggen nu reeds doorwerkt in andere pro vinciale plannen. akkerbouw De voorzitter van de akkerbouw- kommissie van de ZLM, de heer H.C. van der Maas begon zijn over zicht met een toelichting op het standpunt van de hoofdafdeling ak kerbouw van het Landbouwschap met betrekking tot het suikersysteem Vrijdag 11 januari 1985 1985. Kort samengevat komt dit standpunt erop neer dat gekozen wordt voor handhaving van het mengprijssysteem in 1985. Mocht onverhoopt uitbreiding van de bie tenteelt plaatsvinden dan zal de toe wijzing aan de telers die uitgebreid hebben moeten worden gekort. Voor het overige beperkte de heer Van der Maas zijn bijdrage tot 2 knelpunten, te weten: het graanbeleid en de na tionale lastenverlichting. Met be trekking tot het graanbeleid is ci- langs vanuit het produktschap de H.C.v.d.Maas verwachting uitgesproken dat er ge komen zal worden tot een uniforme interventieprijs. Praktisch komt dit neer op het voertarwenivo, dat wil zeggen drie en een halve gulden la ger dan de referentieprijs minimum bakkwaliteit. Daar bovenop komt dan nog de prijsverlaging van 5%. De heer Van der Maas pleitte ervoor "om alle krachten aan te wenden om ons hiertegen te verzetten en ons niet te troosten met erwten en gerst als alternatief'. Ook wat de nationale lastenverlich ting betreft "moeten we onze kwaadheid naar buiten blijven bren gen. Zoals het nu gaat komt er niets van terecht met onder andere een veel te hoge premieheffing". Wat de aktuele situatie betreft wees de heer Van der Maas op de slechte aardappelmarkt en de dito vooruit zichten. vooral ook vanwege de grote oogst in de EEG. De LEl-prognose oogst 1984 komt voor de grote (51 ha) zuidwestelijke akkerbouwbedrijven uit op een ar beidsinkomen van slechts 40.000 gulden (vorig jaar 160.000), dat wil zeggen een negatief netto overschot per hektare. De aardappelprijs is daarbij gekalkuleerd op 17 cent per kg inkl. btw. Voor de kleinere be drijven (25 ha) is de prognose van het arbeidsinkomen 10.000 gulden. Naar aanleiding van het afbrokke lend graanbeleid ontspon zich een diskussie over de vraag hoe aan een en ander het hoofd te bieden. Hierbij kwamen de volgende suggesties aan de orde: Kontigentering, braakpre- mie en streven naar een betere bakkwaliteit. Afgesproken werd dat de akkerbouwkommissie zich hierop nader zal beraden. Veehouderij De voorzitter van de veehouderij kommissie de heer W. van Veldhui zen zei er blij mee te zijn dat men nu eindelijk de varkenspest effektief lijkt te gaan aanpakken via konsek- went enten in het zuiden. In feite is men daarmee echter ruim 2 jaar te laat. W.v. Veldhuizen Verder zei de heer Van Veldhuizen dat de aandacht in 1985 vooral moet uitgaan naar de kwaliteit van de produktie en de oplossing van de mestproblematiek. De voorzitter van de veehouderijkommissie volstond er verder mee te verwijzen naar het verslag van de veehouderijkommis sie. (zie elders in dit blad). Vanuit de vergadering werd opge merkt dat er in Brabant nog veel bouwvergunningen voor varkens stallen voorhanden zijn. Naaf aan leiding van de gevoerde diskussie in de Zeeuwse raad voor de bedrijf sontwikkeling konkludeerde het hoofdbestuur dat met betrekking tot de oplossing van de mestproblema tiek afzet in de akkerbouw geen op lossing lijkt te kunnen brengen. Er zal daarom vooral gezocht moeten worden naar andere methoden om van de mestoverschotten af te ko men. Het hoofdbestuur stemde in met het advies van de veehouderijkommissie om met betrekking tot de superhef fing vopralsnog vast te houden aan de toedeling van het kwotum aan het bedrijf in plaats van aan de fabriek vanwege het gevaar voor een one venredig zware omslag voor de klei nere bedrijven. tuinbouw Ook de voorzitter van de tuinbouw- kommissie van de ZLM de heer Goud begon zijn oveëzicht met een terugblik: Het afgelopen jaar is ge kenmerkt door de ekstreme weer somstandigheden. Onder zeer natte omstandigheden diverse oogstwerk- zaamheden verrichten, zal bij veel ondernemers nog vers in het geheu gen liggen. Gevolgen voor de kwali teit zijn dan ook niet uitgebleven. Gelet op de bruto financiële resulta ten zijn er echter in 1984, zoals blijkt uit de veilingomzetten, rekords ge broken. De drempel van 3 miljard werd gezamenlijk door 44 groente en fruitveilingen overschreden (een plus van 7% ten opzichte van 1983). Een uitschieter liet de champignon teelt zien. Na een dieptepunt in ren tabiliteit was er het afgelopen jaar ruimschoots sprake van een opgaan de lijn. De omzet bereikte op veiling Venlo (CVV) de 50 miljoen. Dit be tekent ruim 25% hoger dan in 1983 wat neerkomt op gemiddeld 57 cent per kg. De heer Goud vertelde ver der dat de afzet in de fruitteeltsektor wat minder vlot verloopt door een matige vraag. In de prijsvorming is enkel het nieuwe ras Elstar een top per. M.J.Goud Ondanks een mindere perenoogst is de gemiddelde prijs tot op heden voor de meeste rassen onder het nivo van vorig seizoen gebleven. Belangrijk op termijn bezien is, dat het vernieuwingsproces middels ver jonging en aanpassing van de boom- opstanden zich verder doorzet. Dit is vooral nodig wanneer men bedenkt dat er in de komende jaren weer sprake kan zijn van strukturele over schotten binnen de EG. In het kader van behoud en versteviging van onze konkurrentieprodukt een grote rol. Dit geldt echter niet enkel aan de basis, maar om tot optimale resulta ten te komen speelt ook het systeem van afzet en aanpassing binnen de afzetorganisatie mede een bepalende rol. Hoewel suksesformules in groei- sektoren zoals de bloemen- en in mindere mate de groentete^ltsektor, niet altijd hanteerbaar zijn, kunnen we toch van deze groep inventieve ondernemers het een en ander leren. Het is dan ook volgens de heer Goud geen verkeerde zaak om vanuit de eigen positie eens objektief te bezien wat onze buren of kollega's beter hebben gedaan. In de toekomst zal betere, snellere en bredere informa tie steeds belangrijker blijken te zijn. De in opmars zijnde miicro-elektro- nika biedt als nieuw element in dit geheel ongekende mogelijkheden aldus de voorzitter van de ZLM- tuinbouwkommissie. Uit een on langs gehouden enquête op de alge mene vergadering van de NTS te Utrecht, bleek 13% van de onder vraagden reeds over een mikro- of huiskomputer te beschikken en 58% overweegt deze in 1985 aan te schaf fen. Laat deze indikatie dan niet geheel representatief zijn voor, heel het on dernemersjargon in de tuinbouw, zeker is dat deze ontwikkeling snel zal gaan. Daarom is het zaak deze interessante evolutie scherp in het •oog te houden. De heer Goud be sloot zijn overzicht aldus: "Ondanks de koude start van het moment wat voor kostenverhoging en ongemak ken zorgt, treden we in het algemeen het nog prille jaar 1985 met gepast optimisme tegemoet. Overige zaken De topkaderkursus is met 12 kursis- ten van start gegaan. Het hoofdbes tuur stemde in met het voorstel van de onderwijskommissie om te pro beren via de ZLM scholen basiskur- sussen informatika voor agrariërs te ontwikkelen. De ZLM-scholen in Schoondijke. Terneuzen.en Krui- ningen beschikken reeds' over de daartoe benodigde komputers. Naar dergelijke komputerkursussen blijkt in de praktijk grote vraag. In dit ver band werd medegedeeld dat de Ac countantsunie van de ZLM momen teel een projekt heeft lopen voor be- drijfsregistratie. Via vergelijking met (gemiddelde) bedrijfsgegevens van andere bedrijven kan daarmee het inzicht in de eigen bedrijfsvoering sterk verbeterd worden. Voordeel is bovendien dat de deelnemers bij deelname aan dit projekt geen kom- puter nodig hebben. Kennis werd genomen van het organisatieschema van het nieuwe konsulentschap na tuur- milieu en faunabeheer (NMF). Gekonstateerd werd dat in ieder ge val bereidt is dat de behartiging van de fauna-aangelegenheden voor wat betreft de personele invulling wordt gescheiden van natuur- en milieuza ken. Medegedeeld werd dat tussen 14 en 26 januarLafschot van verwil derde duiven georganiseerd zal plaatsvinden. Via de pers is hiervan Het lijkt wel of de duvel ermee speelt; als in Nederland weer eens ekstra hard aan het inkomen van de agrariër wordt getrokken, - of dat nu door su perheffing of door nieuwe vestigings wetten komt -, dan hoor je of lees je opeens van Nederlandse boeren in Canada, Texas of Frankrijk, die net op tijd het bedrijf hier verkocht heb ben, dan een prachtig bedrijf in dat andere land kopen en dat bedrijf loopt dan bijna altijd geweldig. Denk je dan weieens, misschien had ik dat ook moeten doen? Zo eenvou dig is het natuurlijk niet. Emigratie is en blijft een grote stap en helaas zijn er velen, ook agrariërs, die voor zichzelf hebben ervaren dat ze tè snel, tè onbezonnen, zonder goede informatie, met de eerste de beste makelaar, een beslissing hebben ge nomen om elders het "geluk" te zoe ken. Waarom gaan mensen emigreren? Omdat ze denken er beter van te worden; dat betekent zeker niet al leen meer geld verdienen. Veel agrariërs vinden alle kleine regeltjes hier in Nederland veel te benau wend; velen denken dat de toekomst van de kinderen in Nederland niet veel meer kan betekenen. Anderen willen hun bedrijf uitbreiden maar krijgen geen gelegenheid, weer an deren zoeken de ruimte, zodat ze niet die trein elk kwartier voorbij horen denderen, of die straaljagers over hun hoofd horen gieren. Zo zijn er nog vele andere redenen waarom mensen naar een ander land gaan. mededeling gedaan aan belangheb benden. De studiedag van de ZLM over het thema "Boer en tuinder en de voor lichting" zal op maandag 25 februari a.s. plaatsvinden. Aan de hand van statistische gegevens werd gekonsta teerd dat het aantal bedrijfsopvol- gers sinds 1980 flink is gestegen. De heer G. Sterrenburg uit Sprang- Capelle werd welkom geheten als opvolger van de heer P. Hoogen- boom als lid van het hoofdbestuur. De heer J.C. Gejuk te Dinteloord werd benoemd als bestuurslid van de Accountantsunie van de ZLM als opvolger van de heer M.C.J. Kosten die statutair niet herkiesbaar was. MCB-konipensatie Het hoofdbestuur sprak er zijn te leurstelling over uit dat de 120 mil joen gulden voor de monetaire kom- pensatie niet rechtstreeks aan de boeren en tuinders wordt uitbetaald. De Tweede Kamer heeft nl. besloten dat het gehele bedrag moet worden aangewend voor strukturele maatre gelen. Volgens het hoofdbestuur gaat het hier echter om boerengeld dat rechtstreeks aan de boeren ten goede dient te komen om de prijsverlagin gen die door de aanpassing van de monetaire kompensaties zijn ont staan op te vangen. Daarbij is het te meer teleurstellend dat het zo lang moet duren vooraleer dit geld be schikbaar komt. A.J.G. Doeleman, voorzitter; Mr. J. Og- gel, algemeen-sekretaris: R. Hoiting, se- kretaris; L.J. v. Gastel, kring Schouwen- Duiveland; M.C.J. Kosten, kring Tholen en St. Philipsland; H.C. van der Maas, Kring Noord-Beveland; C. Hamelink, kring O. Zuid-Beveland; L. Mesu, plv. kring W. Zuid-Beveland; C.J. Bierens, kring Walcheren; P. Risseeuw, kring W. Zeeuws-Vlaanderen; M. Boogerd, kring Axel; J. Scheele, kring Hulst; J.C. Geluk, kring West-Brabant; G.J. de Jager, kring Altena Biesbosch; H. Juin, kring Oost- en Midden-Brabant; J.H. Hartgers, kring Langstraat; M.J. Goud. tuinbouw; G. Sterrenburg, tuinbouw; W. van Veldhui zen, veehouderij; D. Hannewijk, veehou derij; K. Timmers, P.J.Z.; Adviserende leden: mw. J. Donken; mw. C.M. Dees; diensten/instellingen; ing. J. Markusse; mw. J. Priem; B. Veerbeek. Meteen een hele grote waarschu wing: Het gras aan de andere kant lijkt al tijd groener dan je eigen gras. Als je van problemen wilt weglopen dan is emigratie niet de manier. Als je toch in je gedachten met een idee over emigratie rondloopt dan kun je er èens rustig over praten met een van de emigratie-voorlichters die over het hele land verspreid zijn. Zij hebben ervaring en verstand van za ken. Als je er niet over praat dan blijft het aan je knagen en dat moet natuurlijk niet. Voor jonge agrariërs tot ongeveer 25 jaar, zijn er een aantal jongerenpro gramma's waar ze een jaar lang er varing kunnen opdoen in verschil lende landen en nog betaald worden ook; hierover kun je ook informatie vragen bij de emigratie-voorlichters. Tenslotte nog dit: er zijn in de laatste 35 jaar duizenden Nederlandse agra riërs naar andere landen vertrokken, dichtbij en ver weg. De meesten doen het goed omdat ze hun emigratie goed en volledig heb ben voorbereid. Die dit niet hebben gedaan, berouwen het meestal de rest van hun leven, en als je maar één leven hebt is dat wel erg jammer. Voor informatie over emigreren bel: Den Haag 070 - 604198 of 070 - 60475 2 Of schrijf een kaartje naar: Emigratie t.a.v. F.J. Reus Kon. Emmakade 167 2518 JM 's-Gravenhage 7

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 7