We lopen met afzetpatroon pootaardappelen enorme risiko's Uienpromotie Overheidsbijdrage voor de aanleg van snelgroeiend bos Uienkrant bij uitstek geschikt voor Brouw- en voergerstteelt Stopa meer in de belangstelling? Ill Kunstmest wordt heel wat duurder Afzet levensmiddelen bedreigd Naast de gewone heffingen per ha en per 100 kg NAK-gecertifi ceerd pootgoed bestaan er ook nog twee bijzondere heffingen. Een extra heffing per ras en een zgn. kalamiteitenheffing (super heffing). Deze heffingen zijn in gesteld om aan de ene kant marktordenend op te treden en aan de anöere kant de fondsen niet in één jaar leeg te halen. Stopa-overschot per ras in kg. per goedgekeurde ha van dat ras Naheffing per ha, te berekenen per ras Extra heffing De pootaardappelteelt is een vrije teelt: de pootaardappel een vrij pro- dukt d.w.z. er gelden geen marktor- dende overheidsmaatregelen zoals voor melk, suiker of tarwe. Dus geen kwantumbeperking, maar ook geen prijsbeheersing. Dat heeft de poot- goedsektor ook nooit gewild en we willen het in de toekomst ook niet. Wel is er meer dan 30 jaar geleden een garantieregeling, een bodem- funktie-regeling ingesteld. Een rege ling om boer en handelaar voor de grootste strop te behoeden. Maar wel een regeling die volledig door het pootgoedbedrijfsleven wordt gefi nancierd. 0- 1500 kg 1501 -2000 kg 2001 -2500 kg meer dan 2500 kg 50,- 100,- 150- Kalamiteitenheffing Overschot gemiddeld over alle pootaardappelen areaalheffing voor alle rassen per ha 4000 - 5000 kg 5000 - 6000 kg meer dan 6000 kg ƒ300,- ƒ400- ƒ500- Gedurende die meer dan 30 jaren Stopa-garantie zijn er wel enkele in grijpende wijzigingen en aanpassin gen gedaan. In de beginperiode kon men slechts zijn overschotten inleve ren aan het eind van het seizoen op verzamelplaatsen in de diverse re gio's. De Stopa nam toen daadwer kelijk de overschotten over en ver kocht die dan tegen de meest bie dende (ongeveer 1 cent per kg!!). Later is dat veranderd in het nu nog bestaande terugverkoopsysteem, d,w,z, de aanbieder is verplicht de aangeboden partij zelf weer terug te kopen. Na denaturatie moet aanbie der zelf een koper zoeken in de voersektor of in sommige jaren bij de industrie of zelfs in de konsumptie- sektor. Bovendien biedt men niet alleen aan tegen het eind van het seizoen maar heeft men vele malen tijdens het verkoopseizoen de gelegenheid z'n partijen aan te bieden. Een ingrij pende verandering die veel be spaart. De tegenwaarde voor de Stopa ligt nu zeker op ongeveer 10 cent per kilo: het tienvoudige van vroeger. Het aantal rassen is in de loop der jaren sterk toegenomen. Er zijn nu wel zo'n 150 rassen, die in aanmer king komen voor de Stopa-regeling. Dan eens wordt het ene ras over- bouwd, dan weer het andere. Om daar de vinger bij te leggen, om daar de verbouwer en/of handelaar mee te konfronteren, is een extra heffing ingesteld, na afloop van het seizoen, voor die rassen die een extra aanslag doen op de garantiefondsen. Vooral de houders van licentierassen zijn hier alert op en proberen uit de "gevarenzone" te blijven als het enigszins mogelijk is. Telers van vrije rassen hebben het minder in de hand, maar toch is er de konfronta- tie. Kalamiteitenheffing Als we nogmaals ons afzetpatroon van onze pootaardappelen in be schouwing nemen, dan blijkt dat we langzamerhand enorme risiko's lo pen. 250.000 ton voor het binnenland 200.000 ton afzet in de EG 300.000 ton afzet buiten de EG Aan de ene kant kan men zeggen, een mooie spreiding (meer dan 70 landen), maar aan de andere kant doen wij als Nederland steeds meer zaken met landen waar voortduren de bedreiging is van oorlog, politieke en ekonomische krises! Er hoeft maar iets te gebeuren of er valt zo maar 100.000 ton export uit. Daar naast hebben we in de loop der jaren in ons grillige klimaat geleerd, te maken te hebben met grillige op brengsten. Ik denk bijvoorbeeld dat het verschil in bruto-opbrengsten tussen 1983 en 1984 ligt in de buurt van de 300.000 ton. En dat van on geveer dezelfde oppervlakte. Ga dan maar eens een garantiebeleid voe ren! Vandaar de al enkele jaren gel dende kalamiteitenheffing die overi gens nog nooit in werking is getre den. In de praktijk komt het er dus op neer dat bij 30.000 ha de kalamitei tenheffing in werking treedt bij een Stopa-inname van 120.000 ton en meer. Zou dit gebeuren dan vervalt de extra heffing zoals eerder be schreven. Dan moeten we solidair zijn met elkaar. Dan is er immers sprake van een "kalamiteit". Tenslotte Als we een Stopa-garantie systeem willen handhaven, dan is het naar het inzicht van de huidige bestuurderen op zijn minst noodzakelijk om vei ligheidskleppen in te bouwen zoals boven beschreven. Mede door deze veiligheden zijn we in staat geweest om een behoorlijke bodem in de markt te leggen waardoor de zwaar ste stroppen zijn afgedekt. A. Vermeer Eigenaren van grond kunnen een bijdrage ontvangen voor de aanleg van bos met snelgroeiende boomsoorten, ten behoeve van de houtpro- duktie. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) en de minister van ekonomische zaken willen op deze wijze de aanleg van snelgroeiend bos van wilgen en populieren stimuleren. Deze stimuleringsregeling is bedoeld om het gemis aan inkomsten gedurende de eerste jaren na inplant te kompenseren. De minister van ekonomische zaken heeft hiervoor ƒ15 miljoen beschikbaar gesteld. De bijdrage is slechts een aanvullen de bijdrage naast bijdragen voor be bossingen op grond van de Regeling Bijdragen Bebossingen of de regeling bijdragen werkgelegenheid in de bosbouw 1984 - 1985. De regeling kan dan ook niet gezien worden als een tegemoetkoming of een bijdrage in de kosten voor uitvoering van werkzaamheden. De regeling geldt tot het einde van het plantseizoen 1985 - 1986, waarna er een evaluatie zal plaatsvinden. Ook is de werkingssfeer van het Be sluit Bijdragen Bebossing enigszins verruimd. Om voor een bijdrage in aanmerking te komen kan nu worden volstaan met het bebossen van 'A ha. Dit was 1 ha. Zoals in het Meerjarenplan bosbouw is gesteld, zal het streven erop zijn gericht bij de toepassing van deze regeling een derde van de bebossin gen te realiseren in de Randstad. De Nederlandse boeren zullen het komende seizoen heel wat meer moeten betalen voor hun kunstmest. De aanhoudende wereldvraag en de dure dollar kosten de agrarische sektor in 1985 zeker 125 miljoen gulden ekstra. De Westeuropese producenten van de kunstmest ver hoogden in de afgelopen periode de- prijzen al met ongeveer tien procent en verdere prijsstijgingen zijn niet onwaarschijnlijk. Vooral voor de stikstofmeststoffen zal heel wat meer moeten worden betaald, in totaal zo'n 100 miljoen gulden, zo verwacht de afdeling Meststoffen van Cebeco-Handels- raad. Deze verwachting werd uitges proken tijdens de algemene verga dering van Cebeco, enkele dagen voor kerst, in Amsterdam. Aanvragen Vanaf 1 januari 1985 kunnen de aanvragen om een bijdrage worden ingediend. Bebossing dient evenwel plaats te vinden voor het einde van het plantseizoen 1985-1986. Aanvra-- gen kunnen worden ingediend bij: Staatsbosbeheer, Postbus 20020, 3502 LA Utrecht. Bejo Zaden b.v. en De Groot en Slot b.v. hebben ook dit jaar weer een gezamenlijke uienkrant uitgegeven, zij het in totaal nieuwe uitvoering. De krant is bedoeld voor en is ver zonden naar iedereen die betrokken is bij de teelt en afzet van uien. De uitgave bevat veel nuttige en vooral interessante informatie over de teelt, promotie, eksport enz. Ook een aan tal uientelers komen in deze krant aan het woord. Mocht u de uienkrant nog niet hebben ontvangen belt u dan Bejo Zaden, b.v. tel. 02260-4041 of De Groot en Slot b.c. tel. 02207-10341. Advertentie I.M. Een gastvrij gebaar: een uien-pizzaatje vooraf tijdens de "uienmaand" januari bij Rick's brugrestaurants In het kader van de uienpromotie in Nederland is het NIVAA (Neder lands Voorlichtings Buro voor Uien) bij wijze van eksperiment een pro- motie-aktie in de horeca gestart. Dat de keus op Rick's brugrestaurant viel, lag voor de hand. Dit restaurant ligt in de Haarlemmermeerpolder, een uienteelt gebied. Onder het motto: "Voor elke bui een andere ui" zullen deze maand allerlei uigerech- ten de menukaart sieren. Om de be zoekers in de stemming te brengen zullen zgn. Hollandmeisjes uien-piz za's uitdelen. Daarnaast is speciaal voor deze aktie een "ui-ologisch" drukwerkje geproduceerd, met zowel serieuze als kolderieke informatie over het heden en verleden van de Nederlandse ui. (5 CEBECO-HANDELSRAAD to /a»UMd^Poo(oov(i0LM* 0*> S4432: Verwerking aardappelen Het Produktschap voor Aardappelen maakt bekend dat tot aardappel- konsumptieprodukten in tonnen is verwerkt: Verwerking in november totaal tot voorgeb.prod. 1984 97.000 74.000 1983 94.000 71.000 1982 87.000 64.000 Verwerking januari t/m november totaal tot voorgeb.prod. 915.000 689.000 913.000 675.000 848.000 634.000 De eksport en import van aardap- pelkonsumptieprodukten komen, omgerekend tot verse aardappelen, overeen met resp. totaal, uitgedrukt in verse aardappelen: 73.900 en 5.100 ton. Eksport voorgebakken produkten per land van bestemming in novem ber 1984 (in produktvorm) Land Hoeveelheid West-Duitsland 13.100 ton Verenigd Koninkrijk 5.500 ton België 3.700 ton Frankrijk 2.700 ton Italië 1.500 ton Ierland 600 ton rest EEG 300 ton EEG 27.400 ton andere landen 1.200 ton totaal 28.600 ton Produktschap voor Aardappelen ing. A.J. de Hullu "Uniformering van het btw-tarief zal negatieve gevolgen hebben voor de afzet van levensmiddelen die thans onder het lage tarief vallen en kan leiden tot verlies van werkgelegen heid in de agrarische bedrijfskolom". Dit zei de voorzitter van het Pro duktschap voor Granen, Zaden en Peulvruchten, dr. M.P.M. Vos, in zijn nieuwjaarsrede 3 januari jl. Afzetverlies van levensmiddelen op de binnenlandse markt zal in het bijzonder de produkten met hogere toegevoegde waarde treffen. Kom- pensatie op de eksportmarkten is volgens dr. Vos uiterst moeilijk te bereiken, zeker nu de eksport naar EEG-landen, met uitzondering van West-Duitsland, zal worden be moeilijkt door het wegvallen van de monetaire kompenserende bedra gen, en de uitvoer naar derde landen door beperking van eksportrestitu- ties wordt getroffen. Bovendien is het uniforme btw-tarief in strijd met de ontwikkeling in andere EEG-landen alsmede met het streven naar har monisering van de EEG-belastingen. Vrijdag 11 januari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 6