"Beter met zuivel maar nog lang niet goed' Voorkom wildschade in de winter In 1984 36.500 ha ruilverkaveling aangenomen Bent u ervan verzekerd, goed verzekerd te zijn? Minister beantwoordt vragen Eerste Kamerleden over Interimwet beperking varkens- en pluimveehouderijen. Drs. Schelhaas van Produktschap: \99 Kring Oost Zuid Beveland organiseert kursus "Het gaat wel beter, maar nog lang niet goed". Dat was de boodschap van voorzitter drs. Harm Schelhaas van het Produktschap van Zuivel donderdag in zijn nieuwjaarsrede. De melkaanvoer daalde door de superheffing vanaf april tot eind december met 5 procent en de voort brenging van de interventieprodukten boter en mager melkpoeder was vanaf april respektievelijk 16 en 40 procent lager. De kaasproduktie kon de onafgebroken groei voortzetten met een groei van 6 procent en de vol poederproduktie herstelde zich, met een groei van 20 procent, van de diepe inzinking. De kondens-eksport was ondanks het verlies van de belangrijke Nigeriaanse markt, slechts 3 procent lager. De eksport van boter daalde met 10 procent. De konsumptiemelkafzet vertoonde een 2 procent lagere afzet. De waarde van de zuiveleksport bleef met 7,5 miljard gulden op peil en de melkprijs van de veehouder zal in 1984 niet veel verschillen met het voorgaande jaar, zo vatte Schelhaas de zuivel- situatie in het afgelopen jaar samen. drs. H.Schelhaas Effektief De superheffing is volgens Schelhaas een effektief middel om de produktie te beperken. Als nadelen noemde hij het bevriezen van de bedrijfsstruk- tuur, de beëindiging van de regionale specialisatie en de toenemende kans op renationalisatie. Het lijkt Schelhaas niet verantwoord alle zuivelpolitieke kaiarten te zetten op het zo spoedig mogelijk verdwij nen van de superheffing. "Wij heb ben de heffing niet tegen kunnen houden en het zal niet eenvoudig zijn er weer af te komen". Daarom moet er volgens hem een versoepeling ko men van de grondgebondenheid en zijn regelingen bij bedrijfsovername gewenst. "Zodra blijkt dat de süper- heffing langer duurt dan vijf jaar, is een verhandelbaar stellen van de kwota's in een of andere vorm beslist nodig om aan een gevaarlijke ver starring te ontkomen". In 1984 zijn zeven ruilverkavelingen na stemming aangenomen, waar door het afgelopen jaar 36.500 ha ruilverkaveling in uitvoering is ge komen. Het zijn de ruilverkavelingen - Noordpolder (Groningen) 6.593 ha; - Nieuwe Opsterland (Friesland) 8.313 ha.; - Smilde (Drenthe) 5.278 ha.; - Hoekse Waard Oost (Zuid- Holland 7.293 ha.; - Alphen en Riel (Noord-Brabant) 4.207 ha; - Beesel Swalmen (Limburg) 2.792 ha; - Rijnbeek (Limburg) 2.000 ha. 36.476 ha. Van zeven ruilverkavelingen met een gezamenlijke oppervlakte van 58.321 ha is in 1984 de akte van toedeling gepasseerd, waarmee de overgang naar de nieuwe eigendommen feite lijk is gerealiseerd. Van vijf ruilver kavelingen met een gezamenlijke oppervlakte van 20.232 ha is de lijst De kring Oost Zuid-Beveland van de ZLM organiseert in samenwerking met de agrarische commissie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen en de Plattelandsjongeren afd. Goes een cursus over verzekeringen. So ciale en particuliere verzekeringen vragen ieder jaar een grote hap van ons inkomen. Het is dan ook een goede zaak op de hoogte te zijn van de werking van deze verzekeringen en of ze wel of niet noodzakelijk zijn voor ons gezin en/of bedrijf. Ook fiscaal leven er heel veel vragen, zoals: is de premie wel of niet af trekbaar, zetten we onze oudedags- reserve om in een lijfrente en wat heeft dat voor fiscale voor- en nade len enz. Verzekeren we onze ziekte kosten en onze arbeidsongeschikt heid en hoe is de bedrijfsverzor- Alternatief De kans dat de superheffing inder daad verdwijnt, zal des te groter zijn indien er een goed alternatiefis. Het tijdperk van onbeperkte produktie met gegarandeerde prijzen is naar mijn mening in 1984 in elk geval de finitief afgesloten. Als reaktie op de verregaande ingreep van de super heffing wordt door velen gepleit voor een meer marktkonform beleid. Schelhaas is het op zichzelf daarmee eens. Wel wilde hij waarschuwen voor een teveel doorslaan naar het andere uiterste, namelijk algehele vrijheid, met hoogstens inkomen stoeslagen voor degenen - en dat zullen er velen zijn - die de dan harde konkurrentiestrijd niet zullen kun nen volhouden. Bouwstenen Bouwstenen voor een toekomstig beleid kunnen volgens de Produkt- van geldelijke regelingen afgesloten. Van kavelruilovereenkomsten zijn in 1984 van in totaal circa honderd ob jecten voor een gezamenlijke opper vlakte van circa 1.700 ha de akten gepasseerd. Voor een oppervlakte van totaal circa 641.275 ha is nu in tegrale landinrichting in uitvoering, verdeeld over 106 projecten. Mo menteel is voor een totale opper vlakte van circa 385.000 ha landin richting in voorbereiding, verdeeld over 69 projecten. Investeringen in Landinrichting in 1984 In 1984 is in Landinrichtingsprojec ten in totaal voor circa 420 min. geïnvesteerd. Dit is exclusief het be drag van circa 50 min. voor grond- overdrachten in ruilverkavelingen. De investering van circa 420 min in 1984 bestaat uit: gingsdienst daar in te passen enz. enz. enz. Alle praktische problemen die de S.E.V. en de mensen van de verze keringsmaatschappijen tegen komen zullen zoveel mogelijk in de cursus worden verwerkt. PROGRAMMA: 21 januari: Sociale verzekeringen en bedrijfsverzorgingsdienst door de S.E.V. van de ZLM. 28 januari: Particuliere arbeidsonge schiktheidsverzekering, ziektekos tenverzekering, vrijwillig zieken fonds enz. door de O.V.M. 4 februari: Schadeverzekeringen en levensverzekeringen door de O.V.M. 11 februari: Fiscale gevolgen van de sociale en particuliere verzekeringen door dhr. Veerbeek van de Accoun tantsunie. schapsvoorzitter zijn: Een voorzich tig prijsbeleid; gemeenschappelijke Europese premieregelingen voor omschakeling, voor het stoppen met de melkproduktie, voor vrijwillige produktiebeperking en dergelijke; behoud van de marktinterventiere- gelingen en een met de marktom standigheden sterk fluktuerende medeverantwoordelijkheidsheffing. Naast een redelijk inkomen voor de melkveehouderij zou een zo groot mogelijke werkgelegenheid een doel van de Europese landbouwpolitiek moeten zijn, zo zei Schelhaas. De angst van een handelsoorlog met de Verenigde Staten neemt toe. De houding van Amerika in tal van in ternationale organisaties doen vol gens Schelhaas het ergste vrezen. Wat de konkurrentie betreft wilde hij zeggen: Laat de Amerikanen maar komen, maar een handelsoorlog is wel het laatste wat de twee blokken nodig hebben. - circa 331 min in ruilverkavelin gen en andere integrale landin richtingsprojecten; - 54 min. in gesubsidieerde wa- terschaps- en gemeentewerken; - 3 min voor particuliere werken (kavelruil, particuliere cultuur technische werken); - 32 min in het kader van de versnelde uitvoering van de her inrichting Oost-Groningen en de Gronings-Drentse Veenkoloniën. De aangegeven investeringen zijn met inbegrip van de gelden die be schikbaar zijn gekomen in het kader van het integraal Structuurplan Noorden des Lands (ISP) van het ministerie van economische zaken, van de extra werkgelegenheidsgel den van het ministerie van sociale zaken en van de zijde van gemeen ten, waterschappen en particulieren. Waar? De Vroone te Kapelle van 19.30 uur tot 22.00 uur. Kosten? Alle kosten zijn voor reke ning van de kring Oost Zuid-Beve land van de ZLM. Opgave: voor 15 januari: bij Adrie de Roo, de Klinker 4, Biezelinge, tel: 01102-3898 of G.J. Dees, Valkenis- sepolder 1, Waarde, tel: 01134-1206. v, bestemmings plannen Reimerswaal Toepassing Grondwaterwet/grond waterverordening Zeeland Burgemeester en wethouders van Reimerswaal maken bekend, dat op de secretarie van deze gemeente, af deling algemene zaken, een aan vraag om vergunning ingevolge de Grondwaterwet en de Grondwater verordening Zeeland van Meijer Frozen Foods B.V., te Kruiningen voor het onttrekken van water aan de bodem ten behoeve van een aardap- Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft op 28 december 1984 mede namens zijn ambtgenoot van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer de Memorie van Antwoord bij de Interimwet beper king varkens- en pluimveehouderijen bij de Eerste Kamer ingediend. In de memorie gaan beide bewindslieden in op de vragen, die de leden van de Vaste Commissie voor Landbouw en Visserij van de Eerste Kamer hebben gesteld. Geen aanvragen indienen De bewindslieden stellen nogmaals uitdrukkelijk dat de in het voorstel opgenomen verbodsbepalingen in een aantal gevallen niet van toepas sing zijn wanneer aan de daarbij gestelde voorwaarden wordt vol daan. Om onder deze uitzonderings bepalingen te vallen behoeven dus geen aanvragen te worden inge diend. Die uitzonderingsbepalingen zijn: Het vestigingsverbod voor heel Ne derland is niet van toepassing voor vestigingen: -waarvoor uiterlijk op 2 november 1984 de Hinderwet- en de bouwver gunning waren verleend, of -waarvoor uiterlijk op 2 november 1984 de aanvragen voor de hinder wet- en de bouwvergunning waren De jachthouder dient er voor te zor gen dat ook in winterse omstandig heden geen of zo min mogelijk scha de wordt veroorzaakt door in zijn jachtveld aanwezig wild. Hiertoe kan hij, zo nodig in samenwerking met jachthouders van oiriliggende jacht velden, zijn voorzorgsmaatregelen treffen, zoals: verjaging van het wild om schade te spreiden en daardoor te beper ken, al dan niet via uitoefening van de jacht met het geweer; indien noodzakelijk en als de stand het toelaat, de aantallen extra beperken; het zo nodig aanbieden van voedsel (afleidend voeren); het adviseren en bijstaan van de grondgebruiker in de door hem te nemen voorzorgsmaatregelen. De grondgebruiker kan in het kader van de normale bedrijfsuitoefening de volgende voorzorgsmaatregelen treffen: bij strenge kou en vooral bij sneeuw snoeihout leggen aan de buitenzijde van de boomgaard of boomkwekerij, indien vrees bes taat voor vraatschade aan bo men; pelverWerkende fabriek aan de Sta tionsweg te Kruiningen met ingang van 7 januari 1985 tot en met 6 fe bruari 1985 voor een ieder ter inzage ligt. Gedurende deze termijn kan een ieder schriftelijk bezwaren indienen tegen het verlenen van de vergun ning bij burgemeester en wethouders van deze gemeente. In een openbare zitting die gehouden wordt op 7 maart 1985, om 10.30 uur in het gemeentehuis te Kruiningen bestaat gelegenheid in persoon of bij gemachtigde de ingediende bezwa ren mondeling toe te lichten. Ook zij die geen bezwaren hebben ingediend kunnen mondeling van hun gevoelen omtrent de aanvraag doen blijken. De zitting zal onder leiding staan van het lid van het College van Gedepu teerde Staten, de heer J.D. de Voogd. ingediend en waarvoor uiterlijk op die datum een investeringsverplich ting was aangegaan. Ook in het gebied waarvoor een uit breidingsverbod geldt, is uitbreiding van bedrijven onder deze voorwaar den mogelijk. Verder geldt voor dit gebied een vrijstelling wanneer ter vergroting van de doelmatigheid binnen de bestaande bedrijfsruimten het aantal dieren met meer dan 75 varkenseen heden, 2.000 henne-eenheden of 3.000 slachtkuikens wordt vergroot (10%-regel). De totale vergroting mag echter niet hoger uitvallen dan 10%. Voorwaarden zijn echter dat'er: -voor die vergroting op uiterlijk 27 november investeringsverplichtin gen zijn aangegaan en -uiterlijk op 27 november hetzij de noodzakelijke vergunningen waren verleend, hetzij de verzoeken voor die vergunningen waren ingediend. Indien aan bovenstaande voorwaar den wordt voldaan zijn de verbods bepalingen dus zonder meer niet van toepassing. Daarvoor hoeven de be trokken varkens- en pluimveehou ders geen ontheffing aan te vragen. Het wetsvoorstel kent -behoudens voor onderwijsen onderzoekinstel lingen en centra voor kunstmatige inseminatie - verder geen mogelijk heden meer om ontheffingen te ver lenen. bij sneeuwval nagaan of de bo men tot afdoende hoogte met een wildafweermiddel zijn inges meerd of bespoten; teelten die extra ketsbaar zijn tij dig voorzien van een deugdelijke (electrische) afrastering; controleren of ingekuilde pro- dukten afdoende zijn afgedekt (kunststof dekkleden, laag grond, etc.). Zo nodig beschermen met puntdraad-, gaas- of electrisch raster; afwisselend en in combinatie met elkaar extra wildafweermiddelen, toepassen (voor vogels: vogelver schrikkers, netten, metaalfolie, knalapparaten, Ansia-voegelaf- weerpistool, draden, e.d.); de jachthouder tijdig op de hoogte stellen waar schadegevoe- lige gewassen staan. Wanneer onverhoopt toch wildscha- de optreedt of dreigt op te treden, dienen jachthouders en grondgebrui kers zich direkt met elkaar te ver staan omtrent de wijze waarop het voorkomen en het bestrijden van wildschade verder ter hand kan wor den genomen. Klundert Besloten is dat een bestemmingsplan "Landelijk Gebied" wordt voorbe reid voor een gebied ten westen van de Roode Vaart, een gebied ten oos ten van de Roode Vaart en het ge hucht Roodevaart. Het raadsbesluit met de daarbijbehorende kaart ligt m.i.v. 2 januari 1985 voor iedereen ter inzage in het gemeentekantoor "De Prinsenhof', afd. Algemene Zaken. Drs. W.C. Kind in Bestuur Melkunie Holland De ledenraad van Melkunie Holland heeft drs. W.C. Kind te Rotterdam benoemd tot lid van het Be stuur/Raad van Kommissarissen. De heer Kind volgt de heer D. Vethaak te Aerdenhout op. Winterse omstandigheden kunnen aanleiding zijn tot het ontstaan van meer dan toelaatbare wildschade. In verband daarmee dient de jacht houder, samen met de grondgebruiker, extra aandacht te schenken aan de situatie in zijn jachtveld. Door - in onderling overleg - ieder 't zijne te doen kunnen jachthouder en grondgebruiker komen tot doelgerichte activiteiten ter voorkoming en bestrijding van wildschade. 4 Vrijdag 11 januari 1985

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 4