KNLC kommentaar over geld en goed Ekonomisch herstel «fe De motie Faber en de domeinpachters in ons werkgebied Opkoopregeling heffingvrije melkquata Bezwaren tegen bestemmingsplannen kunnen mondeling bij GS worden toegelicht Dankwoord B.van Dueren den Hollander De motie Faber houdt in dat jaarlijks een bepaald bedrag be schikbaar dient te komen voor de aankoop van natuurterre' en uit de verkoop van agrarische do meingronden. Omdat in ons werkgebied vele ha's domein gronden worden verpacht wordt de betekenis en de uitvoering nader uiteengezet. Indien verpachte domeingrond vrij komt Indien de pachter 65 jaar of ouder is en geen opvolger heeft, kan o.a. do meingrond vrij komen. Men kan dan het volgende met de grond gaan doen: a. indien het Buro Beheer Land bouwgronden deze vrijkomende grond wenst te kopen voor land- bouwstrukturele doeleinden heeft zij de voorkeur. b. de vrijkomende grond kan open baar worden verkocht, of onder hands aan een beperkt aantal ge gadigden of een aanliggende grondgebruiker. c. indien in het betreffende gebied nog kleine domeinbedrijven zijn gelegen die voor vergroting in aanmerking komen, dan dient eerst te worden onderzocht of de vrijgekomen grond aan die be drijven zal worden verkocht of verpacht of dat aan 1 bedrijf een gedeelte zal worden verpacht en verkocht. Dit laatste kan afhan kelijk gesteld worden van het te behalen inkomen op het te ver groten bedrijf. Ieder geval zal apart worden beoordeeld. d. domeinbedrijven die groter zijn dan 30 a 35 ha kunnen in het openbaar te koop worden aange boden en in beginsel aan de hoogstbiedende worden gegund mits in de direkte omgeving geen kleine bedrijven zijn gelegen die voor vergroting in aanmerking komen. Hoe gaat het met de grond die u pacht van de domeinen en wilt kopen? Het initiatief moet dan worden ge nomen door de zittende pachter. Voorts zult u voor de koop tenminste 10 jaar pachter van het te koop ge vraagde bedrijf moeten zijn geweest. Hierbij geldt ook de tijd dat vader of schoonvader pachter zijn geweest. Indien u jonger bent dan 50 jaar of ouder dan 50 jaar en een opvolger hebt, kunt u zich aanmelden bij de domeinen om de pachtgrond te ko pen. U dient zich dan te realiseren dat de pachtwet ook voor de do meingronden geldt. Indien u jonger bent dan 65 jaar, hebt u voorkeurs recht van koop voor de verkeers- waarde van verpachte grond. In ons werkgebied ligt deze verkeerswaarde afhankelijk van de kwaliteit van de grond tussen de 13.000 en 16.000 per ha. Deze waarde van verpachte grond kan vastgesteld worden door de resp. Grondkamers. Wie is de taxateur voor de domeinen? De Stichting Adviesburo Onroeren de Zaken in Rotterdam zal als onaf hankelijke deskundige over de prijs een advies uitbrengen aan de Staat, dus niet door de taxateurs van de Grondkamers. U kunt echter indien u het niet eens bent met de vraagprijs zelf uw taxateurs inschakelen. Het is nu maar de vraag of "de staat" ak koord zal gaan met de prijs van uw taxateurs of vasthoudt aan hun prijs en indien u die niet wilt betalen zal zeggen dan blijft u maar pachter, wat ook geen ramp is, dachten wij. Wat betaalt u voor de taxatie? Bij een konkreet koopaanbod wordt u een bedrag van ƒ25,- per ha in rekening gebracht door de Staat. Als de koop tot stand komt wordt deze 25,- per ha terug betaald aan de koper. Boeteklausule Indien u als pachter de koop sluit wordt in de koopakte een bepaling opgenomen waarbij ingeval van doorverkoop binnen 15 jaar anders dan in familieverband een boetebe drag aan de staat is verschuldigd ge relateerd aan het verschil tussen de vast te stellen waarde in vrije staat en de verpachte waarde op het tijdstip van verkoop. Boetebedrag Dit wordt teruggevorderd en ver mindert ieder jaar met 1/15 deel. Verwondering Wij verwonderen ons in hoge mate dat het boetebedrag niet verminderd wordt met het belaste pachtersvoor deel. Wellicht dat een kamerlid die dit leest dit nog eens aanhangig maakt bij de minister. Want een boete betalen en daarboven belas ting over het pachtersvoordeel gaat toch wel erg ver. Wij verwachten dat er in de naaste toekomst nog al wat domeingrond vrijkomt in verband met leeftijd en het ontbreken van opvolgers. Wij ho pen dat pachters die verpachte do meingronden willen kopen hiervoor niet meer dan de verkeerswaarde van verpachte grond betalen. We ver trouwen erop dat de Stichting Advies Buro Onroerende Zaken bekend is met de verkeerswaarde van verpachte grond in Noord-Brabant en Zeeland en we vinden dat "de staat" zich dient te houden aan de bepalingen van de pachtwet evenals een partikulier dit dient te doen. J. Markusse Zoals bekend bestaat nog kort de mogelijkheid dat melkveehouders hun - in het kader van de beschikking superheffing - toegekende hef fingvrije hoeveelheden kunnen verkopen aan het Ministerie van Land bouw en Visserij. Zij ontvangen hiervoor een bijdrage van 0,65 per kg. heffingvrije hoeveelheid tot een maximum van 162.500,— Deze bij drage wordt in beginsel in één keer uitgekeerd doch kan op verzoek ook gespreid worden uitbetaald over drie jaren. Beëindiging samenwerking Cebeco-Handelsraad - Rumptstad Cebeco-Handelsraad heeft de sa menwerking met Rumptstad B.V. op het gebied van levering van grond bewerkingswerktuigen met ingang van 1 januari jl. beëindigd. Op korte termijn zal een alternatief program ma worden gepresenteerd, waarbij het uitgangspunt een eksklusief pro gramma zal zijn. De onderdelen- voorziening voor de geleverde Rumptstad werktuigen is gewaar borgd. Advertentie I.M. Van de zijde van het Ministerie van Financiën is goedgekeurd dat deze bijdrage niet valt onder de heffing van omzetbelasting indien de melk veehouder voor zijn normale leve ringen valt onder de landbouwrege- ling. Hij draagt derhalve geen om zetbelasting af over zijn ontvangen melkgeld en dus ook niet over de ontvangen bijdrage. Heeft de vee houder echter gekozen voor leverin gen belast met omzetbelasting dan is hij ook omzetbelasting verschuldigd over de bijdrage. Vervolgens is eveneens goedgekeurd dat voor de inkomstenbelasting ook een matiging van toepassing is. De ontvangen bijdrage valt geheel als bedrijfswinst onder de inkomstenbe lasting. Echter mag het bijzonder ta rief van 20% tot 54% worden ge vraagd wanneer dit voordeliger is. Dit mag echter slechts in het geval dat de bijdrage in één jaar wordt ontvangen. De opkoopregeling zal tevens in houden dat ook het melkvee ineens wordt opgeruimd. Dit kan betekenen dat de in het melkvee aanwezige boekwinst eveneens in één keer tot uitdrukking komt. Vrijdag 11 januari 1985 Ook deze winst op melkvee in het kader van de opkoopregeling ont staan mag op verzoek onder de wer king van het bijzonder tarief worden gebracht. Hieronder worden begre pen alle verkopen van melkvee gele gen tussen het moment van indie-- ning van de aanvraag van de bijdra ge en het overeengekomen tijdstip waarop de produktie van melk uiterlijk moet zijn beëindigd. De goedkeuringen van de zijde van het Ministerie zijn nodig omdat het bijzonder tarief in feite alleen toe pasbaar is bij bedrijfsbeëindiging of belangrijke inkrimping van de on derneming. Wordt de onderneming na afstoot van het melkvee in gewij zigde vorm voortgezet, dan behoeft dit nog geen inkrimping van het bedrijf te betekenen. En dan zou de bijdrage op grond van de opkoopre geling en de boekwinst bij de ver koop van het melkvee tot de normale bedrijfswinst worden gerekend en bovenop het gewone jaarinkomen komen, hetgeen wel eens meer kan kosten dan het maximum van 54% van het bijzonder tarief. Het is maar dat u het weet. B. Veerbeek Het dagelijks bestuur van het wegschap Walcheren maakt bekend dat bij het Wegschap in beheerzijnde wegen als gevolg van opdooi gesloten kunnen worden ver klaard door voertuigen met een asdruk van meer dan 1,2 ton. Als gevolg hiervan zal bevoorrading van diverse be drijven moeilijk of geheel niet kunnen geschieden. In verband hiermee wordt verzocht de bevoorrading aan bedoelde bedrijven zo spoedig mogelijk te doen plaatsvinden in de nu heersende vorstpe riode. Bij eventueel voorko mende noodsituaties vanwege invallende dooi dient ter ver krijging van voorwaardelijke ontheffing vsn de verkeersbe perkende maatregelen, kon- takt te worden opgenomen met de technische dienst van het wegschap Walcheren, te lefoon 01180-16955. Het dagelijks bestuur. Na jaren van tegenvallende resultaten heeft 1984 eindelijk een weer wat po sitiever beeld voor de Nederlandse ekonomie te zien gegeven. Voor 1985 zijn de verwachtingen eveneens vrij hoog gestemd. Naast het verder aan trekken van de eksport, verwachten vele bedrijven die overwegend op de binnenlandse markt gericht zijn, een positieve ontwikkeling. Dit kan dan weer betekenen dat meer mensen aan de slag kunnen; dat de overheidshuis- houding minder onder druk komt te staan en dat stap voor stap onze eko nomie als het ware zichzelf weer ver sterkt. Belangrijk is dat de overheid een konsekwent beleid voert, dat vertrou wen geeft naar vooral de investeerders. Immers, willen we in de komende pe riode onze welvaart kunnen vasthou den en waar mogelijk versterken, dan zal ons industriële produktieapparaat, na een paar jaar pas op de plaats, ver der gemoderniseerd en vernieuwd moeten worden. Toenemende winsten zullen dan ook voor deze diepteinves teringen besteed moeten worden en niet te gemakkelijk voor konsumptie- ve doeleinden via hogere lonen of so ciale uitkeringen. Voor land- en tuinbouw geldt nu meer dan ooit dat we ons produktieapparaat bij de tijd dienen te houden. Dat geldt alleen voor de investeringen op de in dividuele bedrijven, maar ook voor de overheidsinspanningen ten aanzien van de infrastruktuur en de verster king van ons toeleverend, verwerkend, eksporterend en dienstverlenend ap paraat. De beperking van de groeimo gelijkheden, waar nu vele bedrijven mee gekonfronteerd worden als gevolg van superheffing, interimwet varkens en pluimveehouderij of suiker- en graanbeleid niet leiden tot een afzien van met name diepteinvesteringen. Die investeringen kunnen uiteindelijk via de kostprijs van onze produkten in relatie tot goede en konstante kwali teit onze konkurrentiepositie verster ken. Meer dan ooit zal het in de voor ons liggende jaren aankomen op echt on dernemen: het vinden dus van nieuwe produktiemethodieken, van nieuwe afzetwegen voor overschotsprodukten en vooral ook van nieuwe produkten met nieuwe markten. Nu de groei van afzetmogelijkheden voor melk, granen, suiker en vlees uitermate beperkt lijken te worden, zullen we naar andere wegen moeten zoeken om' onze kultuurgronden zo optimaal mogelijk te benutten om daarmee aan zoveel mogelijk zelf standige bedrijven en werf enden een aanvaardbaar bestaan te bieden. Ik ben dan ook van mening, dat bin nen het Nederlandse (maar evenzeer Europese) landbouwbeleid grote prio riteit gegeven dient te worden aan het ontwikkelen van nieuwe produkten voor kortere en vooral langere termijn. Daarbij zullen we als bedrijfsleven en overheid de krachten, onder meer in het landbouwkundig-onderzoek moe ten bundelen. Doen wij dit niet en gaan we teveel door met een defensief beleid gericht op behoud van huidige posities en produktiestrukturen, dan zullen in de komende tien tol twintig jaar vele tienduizenden arbeidsplaatsen op evenzovele bedrijven in land- en tuin bouw overbodig worden. Om dat te voorkomen, zullen we in dit nieuwe jaar de moed moeten hebben om een nieuwe realistische beleidsvisie op de toekomst van agrarisch Neder land te ontwikkelen. LUTEIJN Wie bezwaren heeft ingediend tegen een bestemmingsplan dat aan gede puteerde staten ter goedkeuring is aangeboden, wordt voortaan in de gelegenheid gesteld deze mondeling tegenover GS toe te lichten. Gs heb ben hiervoor een hoorkommissie in gesteld. Deze bestaat uit de gedepu teerde voor ruimtelijke ordening (voorzitter), de direkteur van de pla nologische dienst en het hoofd van het griffieburo ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. De zittingen van de kommissie zijn openbaar. In de meeste provincies is het horen van bezwaarden al langer gebruike lijk. Gedeputeerde staten vinden het een goede zaak ook in Zeeland hier toe over te gaan. Daar komt bij dat volgens de nieuwe Wet op de ruimtelijke ordening "zij die tijdig bezwaren hebben ingestuurd in de gelegenheid worden gesteld deze be zwaren tegenover gedeputeerde sta ten nader toe te lichten". De be zwaarden zijn niet verplicht op de hoorzitting te verschijnen. Als zij komen is het de bedoeling dat eerst zij hun bezwaren toelichten. Het ge meentebestuur kan er dan eventueel op reageren. In de regel zullen de zittingen in het provinciehuis wor den gehouden. Ze kunnen ook plaatsvinden in de betreffende ge meente, bv. als de kommissie ter plaatse wil kijken. Nieuw is ook dat het advies van de subkommissie voor de gemeentelijke bestemmingsplan nen - deze behandelt alle zaken waarvoor het horen van de provin ciale planologische kommissie (ppc) wettelijk is voorgeschreven - over het betreffende bestemmingsplan wordt toegezonden aan de bezwaarden en de gemeente. De gemeenten krijgen tien dagen de tijd schriftelijk op het advies te reageren bij GS; ze kunnen ook op de hoorzitting er op ingaan. Met het kussen in de rug, dat ons tijdens de receptie 19 december j.l. in het Turfschip te Breda ter gelegenheid van ons afscheid, om uit te rusten, werd aangeboden, willen we hier enkele dankwoor den aan wijden. Dank aan de or ganisatie, de C.B.T.B. West-Ne derland, maar hier wel in betrek kend de twee andere organisaties, die in dezelfde gewesten opera tioneel zijn. Het was voor ons een onvergetelijke middag, alleen al door het positieve, dat over ons uitgestrooid werd, zelf wetende dat er best wel wat, misschien zelfs veel, negatiefs was in het geen we in de loop der jaren aan gedragen hebben, al deden we dat niet bewust. De vele hand drukken getuigden naast het daarbij gesproken woord van een dankbaarheid voor de manier van ons bezig zijn, die ons klein maakte. We hebben geprobeerd ons best te doen er in Nederland geen provinciegrenzen in te be trekken, daarom moesten we nog al mobiel zijn. Dat dit alles zo slaagde kwam naar onze smaak voor het grootste gedeelte door de sekretariaten, die te onzer be schikking stonden. Een sekreta- riaat is niet los te denken van de bezetter van die post, daarom heer R. Hoiting, we willen u noe men als laatste, maar misschien wel langst heugende sekretaris. Vooral u, die in goede en slechte tijden ons begeleidde, maar meer nog ondersteunde, moet met na me genoemd. B. van Dueren den Hollander Drogteropslagen

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 3