VOOR mi VROUW p.j. zuid geluid Kwaliteit Service Open brief aan de perskommissie Leven en werken met de computer uit de. P'J^.-agerida redaktie Henk tegels Spannende P.J.Z.-Zeskamp onder redaktie van de Redaktiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee land en Brabant Redaktieadres: Mevr. LJ.de Regt - van Maldegem Anna Mariaweg 1, 4494 PB Geersdijk Door een lid van de perskommissie werd Annie Heyboer gevraagd of ze er iets voor voelde mee te gaan werken in onze kommissie. Ze maakte een vergadering "op proef' mee en in een open brief gaf ze ons haar antwoord. En U mag over onze schouder meelezen. Geachte perskommissie En ik was toch zo vereerd met uw vertrouwen in mij. Of ik lid wilde worden van uw kommissie, omdat ik af en toe wat op papier zette. Dat u "Tholen" via mij op de vrouwenpa gina vermeld wilde zien. Maar al voor ik op uw uitnodiging op die vergadering verscheen had zich een paniekerig celletje ergens in m'n achterhoofd genesteld. Wat moest ik zeggen en wat moest ik schrijven? Waarover moest ik wat zeggen en waarover moest ik schrijven? Er waren vriendelijke dames aanwe zig, die mijn eerder gedane schrijve rij waardeerden. Maar er waren ook zelfverzekerde dames, die deden voorkomen of ze de hen opgelegde taken even tussen neus en lippen door schreven. En die bewering deed dat celletje nog paniekeriger worden. Want dat kan ik niet. Ik zwoeg min-" stens een hele dag over één velletje tekst, om de haverklap opnieuw be ginnend en strepend en twijfelend of het wel goed is. Daarom zei ik wat weifelend "ja" tegen het mij toebe dachte gedeelte. Ik luisterde met een bezwaard hart naar de vereiste re gels: het moest niet te lang, niet te kort, maar wél elke week op tijd zijn. Na afloop van die vergadering zocht ik met gemengde gevoelens m'n pa perassen bij elkaar en toen die statige deur van het vergaderhuis achter me dicht sloeg, was ik "leeg". Ik kocht een bos rose reuze chrysan ten om mezelf wat op te peppen. En zette alles van de afgelopen weken op een rijtje. Er was sinds kort het sekretariaat van de afdeling plattelandsvrouwen waar ik nog amper mee over weg kon. Het 25 jarig jubileum van de afdeling in het verschiet. Het vertegenwoordigen van de afde ling in het feestkomité naar aanlei ding van 500 jaar stadsrechten in oqs dorp. O ja, de kerstavond binnenkort. Over al die dingen moest vergaderd worden. Ik zag werkvergaderingen, kringvergaderingen, jaarvergaderin gen en feestvieringsvergaderingen. Allemaal leuke dingen toch? Maar ook nog persvergaderingen? Dan zag ik mezelf al zuchtend en veel sigaretten rokend, aan de keu kentafel zitten. Als manlief dan over moeizame werkzaamheden begon, hoorde ik mezelf al sissen: "Sst, ik moet schrijven!" Of als moederlief de familieomstan digheden uitgebreid over de tele'foon wilde uitleggen, moest ik jagen: "'k Hang op hoor, ik moet weg!" Of als dochterlief vroeg wanneer ik nu weer eens op de koffie kwam, zag ik mezelf bladerend: "Dan moet ik eerst in m'n agenda kijken!" En dat wilde ik niet. Ik wou ook nog tijd over hebben voor de "lekkere" dingen: Lekker de keuken uitsoppen, lekker bij m'n vriendin kletsen, lekker tele visie kijken. Daarom, geachte kommissie, bedank ik voor de eer! Deze uitdrukking is geenszins hoog hartig of arrogant bedoeld, u zult dit ongetwijfeld begrijpen. Want eigenlijk vind ik het jammer Met vriendelijke groeten Annie Hey boer-van Dalen Agr. Vrouwen Tholen en St. Philipsland De kursus Erfbeplanting en -onder- houd voor de agrarische vrouwen van Tholen en St. Philipsland start op 15 januari a.s. om 13.30 uur in café 'Tolrust' te Poortvliet. Agr. Vrouwen Walcheren: Studiedag Ruilverkaveling Donderdag 31 januari a.s. zal in het verenigingsgebouw "De Zandput" te Serooskerke een studiedag worden georganiseerd over de ruilverkave ling. Deze studiedag is bedoeld voor alle agrarische vrouwen op Walche ren. Het programma voor deze dag is als volgt: -Opening door mevrouw C. Kloet- Eversdijk -vertoning van de film "alles wisselt" -na de pauze inleiding door de heer ir. M.S. Bos, distriktsingenieur Landin- richtingsdienst met als thema "wat is en betekent ruilverkaveling in 1985" -gelegenheid tot diskussie 12.30 uur lunch -inleiding door de heer J. Markusse, Tweede helft van het verslag van de computerkursus in Lelystad, ge volgd door 20 enthousiaste plattelandsvrouwen Na een inleiding over de ontwikkeling van de computer en de maat schappelijke invloed ervan, krijgen we voor het eerst met het apparaat te maken. De computer ziet er uit als een moderne typemachine. De meeste toetsen zijn precies als op een typemachine. Met enkele bijzondere toetsen kunnen we de machine opdrachten geven. Doordat je dit niet kent, moet je hieraan wel even wennen, het is niet moeilijk. Al gauw laten we de computer onze namen op het t.v. scherm schrijven. We manoeuvreren met het blokje over het scherm en na bepaalde opdrachten voert de computer meerdere keren het ingetypte program ma uit. De computer rekent de rente uit van het bedrag en door een eenvoudige verandering, herhaalt de computer de berekening, wanneer bijvoor beeld de rente verandert. De computer zet gegevens in kolommen, zodat je nette prijslijsten en overzichtelijke staten krijgt. Met bovenstaande heb ik U een idee proberen te geven, wat we zoal leer den over de computer. De ingewikkelde programma's maak je niet zelf, die koopje bij de machi ne (software). Het is erg fijn, als U begrijpt hoe het werkt en niet hele maal bent overgeleverd aan deze machine en aan de verkoper. Als wij als huisvrouwen niet mee doen met deze snelle opkomst van de computer, blijven we dom op dit ge bied, terwijl het toch heel goed te leren is. hoofd afdeling voorlichting van de ZLM, met als thema: "wat betekent de ruilverkaveling voor de boer en zijn gezin" -gelegenheid tot het stellen van vra gen aan beide inleiders. 15.30 uur sluiting door mevr. G. Ver- hage-Geerse. De kosten voor deze dag zijn ƒ15, Er is een crèche aanwezig! Opgave vóór 26 januari a.s. bij: -mevr. J.J. Mesu-Dekker, tel: 01182-1321 -mevr. K. Geschiere-de Visser, tel: 01186-1253. We zien de computer al op sproei- machines voor de juiste dosering en op veebedrijven voor de juiste hoe veelheid voer voor een speciale koe, en in de tuinbouwkassen. U ziet de computer in de bibliotheek en in veel winkels (streepjescode of snel inge typt). Kinderen en mensen uit de omge ving werken ermee. De kursus, die wij geven, stelt U in staat, bovenstaande gebruik te be grijpen, U kunt erover meepraten en de computer is helemaal niet vreemd meer. U zult het een prettig apparaat gaan vinden. Via de afdeling kunt U een kursus aanvragen. De kursus bestaat uit 8 lessen van 2 uur a 60,— kursusbock 20,- Maximaal 10 personen, gegeven in eigen woonplaats. Wij hopen dat veel vrouwen deze stap zetten en net als wij aan de computer plezier gaan be leven. Lenie Wils-Simons, Hoogerheide Tilly Hooijberg-Spaans, Hoogerheide Sari Ross-Koeman, Kapelle Mia de Jonge-Lako, Sas van Gent Op zaterdag 5 januari j.l. werd in de praktijkschool te Schoondijke weer de jaarlijkse P.J.Z.-Zeskamp gehouden. De organisatie van dit evene ment was in handen van de afdelingen Oost en West-Zeeuws-Vlaan- deren. Er namen 10 teams deel, die afkomstig waren uit 6 verschillende afdelingen. De jury bestond uit Cees Breure, Anja Dekker, Jolanda d' Fouw en Tonny Gubbens. De zeskamp kende 5 verschillende spelen en de rode draad Het eerste spel Dit spel heette: "wie de schoen past...". Bij dit spel speelden twee teams tegen elkaar. Elke speler van een team moest één van zijn schoe nen inleveren, die vervolgens ver stopt werden in een hoop stro. Iedereen moest zijn eigen schoen weer zoeken en aantrekken. De snelste tijd per team telde. Dit on derdeel werd gewonnen door het le team van Schouwen-Duiveland. 2e werd Noord-Beveland en 3e 's Heer Abtskerke. Het tweede spel Dit was een autobandenrace. Ook hier speelden twee teams tegen el kaar. Het spel ging als volgt: De eer ste speler neemt een autoband; gooit deze zover weg dat hij er nog in kan springen. Vervolgens geeft speler 2 de volgende band aan speler 1, deze gooit de band weer verder, en gaat er in staan. Speler 2 gaat in de eerste band staan en krijgt weer een vol gende band, geeft die door aan speler 1 enz. Het spel werd gespeeld door 6 spelers. Onderweg was een hindernis gebouwd waar men onderdoor moest. Het le team van Noord-Be- Vrijdag 11 januari 1985 veland was hierbij het snelste, ge-, volgd door het tweede team van West Zeeuws Vlaanderen en als der de het team van Goes. Het derde spel "Dozen stapelen" was het derde spel. Hierbij moest een speler in een bie- tennet gaan liggen, dat gedragen werd door 4 medespelers. De speler in het net kreeg een doos aangereikt door een medespeler. Vervolgens werd hij/zij naar een volgende speler gedragen. Deze pakte de doos aan en wierp hem over een muur. Daar moesten de dozen opgevangen en opgestapeld worden. Wie het snelste 8 dozen overgebracht had won dit onderdeel. Dit was het 2e team van West Zeeuws Vlaanderen. Tweede werd Noord-Beveland 2 en derde Schouwen-Duiveland 3. Het vierde spel Bij het vierde spel moesten een zestal ballonnen kapot geprikt worden. Hiervoor moesten een jongen en een meisje over een evenwichtsbalk lo pen. Schuin langs deze balk waren ballonnen opgehangen, de voorste dichtbij en de volgende steeds verder weg. Door elkaar in evenwicht te houden moest men proberen om de ballonnen kapot te prikken. Dit spel werd gewonnen door Noord-Beve land l; 2e werd West Zeeuws Vlaanderen l en 3e Schouwen-Dui veland 2. Het vijfde spel Dit was de inmiddels beroemde en beruchte zeephelling. Elk team moest proberen om zo vlug mogelijk boven te komen. Dit was niet voor iedereen even gemakkelijk. Het le verde dan ook veel val- en glijpar tijen op. Dit onderdeel werd gewon nen door het team van Noord-Beve land. De rode draad Tussen de verschillende spelen door werd de rode draad gespeeld. Hierbij moest een speler in een kruiwagen gaan zitten, die door een tweede speler vooruit gereden werd. Aller eerst ging dit over een plank tot aan 2pakkenstrowaartussengestoptmoest worden. Op een afstand van deze pakken zaten aan weerszijden een. speler met een emmer water en plas tik zakken. Deze zakken moesten met water gevuld worden en naar degene die in de kruiwagen zat ge gooid worden. Deze moest de zakjes met water opvangen. Dit ging niet altijd even goed, waardoor sommi gen een nat pak kregen. Vervolgens reed de drager de kruiwagen met in zittende en opgevangen water naar een emmer waar het water opgevan gen werd. Daarna werd er weer naar de start gereden, waar dan een twee- Advertentie l.M de kruiwagen klaar stond en hetzelf de parcour werd afgelegd. Zo mocht men 5 minuten doorgaan. De hoe veelheid water in de emmer werd gemeten. Winnaar van dit spel was West Zeeuws Vlaanderen II, terwijl Schouwen I tweede werd en Oost Zeeuws Vlaanderen derde. Een deel van de trotse West Zeeuws-Vlaamse ploeg met de wis selbeker. Doordat telkens andere teams een spel wonnen veranderde de situatie aan de kop van het algemeen klasse ment voortdurend. Ook de punten- verschillen bleven klein, zodat tot en met het laatste spel de spanning er in bleef, wie de winnaar van deze zes kamp zou worden. De spanning steeg dan ook tot een hoogtepunt toen om kwart voor zeven de uitslag bekend gemaakt werd. Hierbij bleek dat twee teams de eerste plaats be haald hadden n.l. de teams van Noord-Beveland l en West Zeeuws Vlaanderen 2. De loting wees uit dat West Zeeuws Vlaanderen de wissel beker mee naar huis mocht nemen. Aan het einde van deze dag kon iedereen dan ook terug zien op een geslaagde en spannende P.J.Z.-Zes kamp 1985. 10 januari - Afd. West Zeeuws Vlaanderen houdt weer een kook- kursus, 6 lessen. Plaats LHNO IJ- zendijke, opgeven Rietje, tel. 01176-1509. 11 januari - Afd. Walcheren organi seert een filmavond in Hotel Wal cheren te Koudekerke. Titel van de film is "Smokey and the Bandit". Aanvang 20.00 uur. 12, 13 en 20 jan. - Afd. Tholen/St. Philipsland organiseert zaalvoetbal wedstrijden tegen plaatselijke klubs. Informatie en opgeven bij Wim (tel.: 01665-2746) of bij Petra (tel. 01662-2532). 13 januari - Afd. Zevenbergen orga niseert een mix volleybaltournooi in sporthal "De Molenberg". Aanvang: 13.00 uur. Opgeven bij Gerda (tel.: 01680-24040). 18 januari - Afd. Oost Zeeuws Vlaanderen organiseert weer de jaarlijkse biertapwedstrijd ifi "Cam- brinus" te Axel. Aanvang 20.00 uur. Iedereen kan hier natuurlijk aan meedoen. 18 januari - Afd. Fijnaart houdt haar ledenvergadering. 27 januari - Afd. Tholen/St. Philips land organiseert haar jaarlijkse vol leybaltournooi. Dit keer in de sport zaal "Het Cromwiel" te Steenbergen. Aanvang: 11.30 uur. Opgevei. bij John (tel. 01663-2329) of Carlies (tel. 01663-2447). 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 19