Prijzen kinderpagina ZLM kerstkrant Kosten van de mechanisatie fiskaal en bedrijfsekonomisch Vervolg "Duitse boer onder Groningers" Belasting D e opzet van de voorlichting en de landbouworganisaties is in Duits land en Nederland verschillend. Ricklefs maakt ze beide mee. Wat vindt hij ervan? Groenbemester Voorlichting Kostenvergelijking is beslist noodzakelijk Het mechanisatie hoofdstuk neemt op het agrarisch bedrijf een vrij centrale plaats in. Goed gemechaniseerd zijn is erg belangrijk, maar het kan ook té goed zijn. gaansulfaat, Magnesiumsulfaat, C.C.C. en Benomil. Zo dokterde ik steeds aan de tarwe in een poging om ze op een verantwoorde manier ge zond te houden. Door de voortgaan de ontwikkeling verschilt mijn teelt systeem echter niet veel meer van de Groningers. "V oor de bietenteelt heb ik met de eigen oren, ögen en redenering ook een eigen groenbemester gevonden. In het gerstland zaai ik voor de bie ten gele mosterd. Dat is een makke lijke groenbemester, die hier in de Süderpolder gegarandeerd voor 100% uitwintert. Het bietenland maak ik in de herfst klaar. De gele mosterd erin en dan kunnen in het voorjaar de bieten erin, nadat het land zeer oppervlak kig is bewerkt voor de chemische onkruidbestrijding". Ricklefs: "Dat' verschil in opzet maakt in de praktijk weinig uit. Er zijn duidelijke parallellen. De over heidsvoorlichting boet in beide lan den aan betekenis in. Het wordt te ambtelijk. Er komen in de over heidsdienst steeds minder mensen met idealisme aan hun trekken die zich enthousiast en gedreven inzet ten kunnen. Dat komt door de grote anonieme macht van de staat. Door die anonimiteit voelt men zich min der verantwoordelijk. Bij de landbouworganisaties is dat nog anders. Daar vindt je nog wat meer idealisme en gedrevenheid. Naar mijn mening komt dat doordat de boeren daar zelf nog aan de lei ding staan. Dat straalt uit. Het is daarom erg jammer dat het voor steeds minder boeren mogelijk is om. zo'n "Ehrenamt" te aanvaarden". 13 e inkomstenbelasting van de Duitse boer, daar wordt in Neder land wel eens met scheve ogen naar gekeken. Is het in Duitsland inder daad voordeliger? Ricklefs: "De door de wetten ge stuurde regelingen kun je moeilijk vergelijken. Zie maar bij de auto's. In Nederland gaat de wegenbelasting naar het gewicht van de auto, bij ons naar de cilinderinhoud. De verzeke ringspremie wordt bij ons bepaald door de p.k.'s, maar in Nederland door de catalogusprijs. Dit is als ge heel nooit te vergelijken. Bij de belasting is dat net zo. In Duitsland wordt het inkomen van een deel van de Duitse boeren ge schat. Daar komt echter steeds meer verandering in. Wij zijn zelf dit jaar ook voor het eerst verplicht om boekhoudrapporten in te leveren. Daarvóór werd ons inkomen door de belastingdienst geschat. Door die grote verschillen in systeem kan ik het niet precies beoordelen. Op het ogenblik ben ik wat dat be treft toch nog wel liever boer in Duitsland dan in Nederland. Ons systeem verandert echter razend snel de verkeerde kant op". Ricklefs denkt veel na over de neer gang van de boerenstand die zowel in Nederland als in Duitsland plaats vindt. Hij heeft zelf de teruggang meegemaakt van het bedrijf in Wil helmshaven met 5 vaste mensen en 12 seizoenwerkers naar het één- mansbedrijf nu. Hoe oordeelt hij dan over het groeiproces, dat er al die jaren in de landbouw plaats vond? Ricklefs: "Ik vind die groei funest. Ik vrees dat de geest onder de boeren ook lijdt onder de dwang naar groei. Ik veroordeel de groei, want iedereen die wijken moet ligt op straat. Het gezinsbedrijf moet blijven bestaan, want dat geeft inhoud aan een men senleven. Het ideee om de landbouw door groei gezond te maken is een waan-denkbeeld. Als je de ideale omvang bereikt hebt, is het al weer achterhaald en lig je al weer achterop. Gezond wordt de struktuur van de landbouw op deze manier nooit. In Duitsland niet en in Nederland niet. Rente 5 2.750. Onderhoud 5% 2.500. Verzekering ca 2% f 1-000. Machinekosten 600 uur 1 -250. Uurkosten prijspeil '85 f 18,75 Bedrijfsekonomisch is het nodig om elke prijsaanpassing in de bereke ning te betrekken. Wordt deze me thodiek losgelaten dan is sprake van een aanslag op de kontinuïteit van het betrokken bedrijf en in breder verband op de rentabiliteit van de bedrijfstak. Produceren in ekonomische zin be tekent een opbrengst behalen die de kosten op basis van de vervangings waardeleer overtreft. Vanuit die in valshoek bezien zal het hard nodig blijken om de produktie kostenbe wust te begeleiden. Motiveer uw beslissingen Om een juiste beslissing te nemen over de mechanisatie is het steeds nodig enkele mogelijkheden bij de keuze te betrekken. Het maken van kostenvergelijkingen mag niet achterwege blijven en oog hebben voor de gevolgen aan de opbrengst zijde is zeker zinvol. Fiskale gege vens over afschrijving en rente zijn niet bruikbaar voor die berekenin gen. Alle kosten behoren op voor de nieuwe situatie geldende prijzen te worden gewaardeerd. Uit de bedrijfsekonomische bereke ningen zal blijken dat grotere en duurdere werktuigen steeds meer kapaciteitskosten veroorzaken (af schrijving en rente). Dit leidt gauw tot een hoger prijs per eenheid werk. Handhaving van een redelijk kos- tenpeil is dan bereikbaar door meer werk per werktuig. Iets wat haalbaar is door inzet op meer bedrijven; het zij als gezamenlijke eigenaars of door loonwerkers. Bedrijfsekonomische motivatie negeren ter wille van "zelfstandigheid" komt het inkomen meestal niet ten goede. Met fiskale winstcijfers in de hand worden maar al te vaak verkeerde konklusies getrokken over de gang van zaken op het bedrijf. Dit past minder goed in het streven naar welvaart! Ing. L. Nieuwehuijse Konsulentschap Bedrijfsuitrusting Veehouderij, Wageningen Tsjonge, we wisten niet dat er ook zoveel kinderen zijn die het ZLM- blad lezen. Of hebben jullie vaders en moeders jullie gezegd dat er dit keer een kinderpagina in zat? Nou, wij op het ZLM-kantoor heb ben het geweten! We hebben nog nooit zoveel kleurige post gehad. Het regende (of beter gezegd het sneeuwde) gewoon kleurplaten op onze buro's. En wat een werk hebben jullie er aarugehad zeg. Heel mooi waren ze allemaal. Er waren er zelfs bij die met goud- en zilverstift en met glittersterretjes aan het werk geweest zijn. Het aantal oplossingen voor de kinderpuzzel die we binnenkregen viel ons eigenlijk een beetje tegen. Misschien was die eigenlijk een beetje te gemakkelijk? Hier volgen de winnaressen en win naars: puzzel: le prijs: Janis de Witte uit Zoutelande, een WV-bon van ƒ25-; 2e prijs: Philip Versluijs uit Fijnaart, een VVV-bon van 15,— 3e prijs: Veronique Calus uit Aar denburg. een VVV-bon van 10,— De oplossing was: piek, slinger en sterren. En dan de kleurplaten, dat was pas moeilijk kiezen. Hier volgen de win naars: de le prijs gaat naar Erik de Visser uit Aagtekerke; de 2e prijs naar Marian van Beek uit Hoeven en de derde prijs naar Jacco Nikerk uit Oosterland, een VVV-bon van 10.- Allemaal hartelijk gefeliciteerd met jullie prijs en als je geen prijs ge wonnen hebt, geen nood, met Pasen krijgen jullie vast weer een eigen pa- De winnende tekening van Erik de Visser. Jammer dat we de kleuren niet gina waarmee je wat winnen kan. kunnen laten zien! Bedrijfsekonomische kosten Kostenberekeningen die onder alle omstandigheden leiden tot prijskal- kulaties welke de instandhouding van het bedrijf beogen zijn geba seerd op de vervangingswaardeleer. En wordt dan gerekend met prijzen waarvoor de produk.tiemiddelen kunnen worden vervangen. Voor ie mand die steeds met nieuwe machi nes begint zijn dat de daarbij beho rende cijfers. In die bedrijfsekono mische kalkulatie worden de onder houdskosten over de gebruiksduur verdeeld evenals de opgeofferde rente, m.a.w. daarvoor worden praktische normbedragen gehan teerd, die afgezien van prijswijzigin gen, jaarlijks tot gelijke uurkosten leiden. De berekeningen worden dan als volgt: 1984 Aankoopprijs 46.000, Afschrijving 10% 4.600, Rente 5 fc% 2.530, Onderhoud 5% 2.300, Verzekering ca 2% 920, Machinekosten 600 uur 10.350, Uurkosten prijspeil '84 17,25 1985 Aankoopprijs 50.000, Afschrijving 10% 5.000, De inkomens in de landbouw blijven achter bij de algemeen geldende in komensontwikkeling. Wel hebben in 1984 een aantal akkerbouwers goede kg-opbrengsten verkregen; maar door lagere prijzen vallen de resul taten toch tegen. In de naaste toe komst worden nauwelijks verbete ringen verwacht. Juist nu de meeste markten verzadigd zijn zullen meer marktrisiko's ten laste van het bedrijf komen. Een akseptabel kostennivo wordt mogelijk belangrijker dan ooit te voren. Elke landbouwer heeft de zorg voor het aandragen van facetten die leiden tot een doelmatige bedrijfs organisatie. Een belangrijk element daarin is de mechanisatie; daarmee verband houdende keuzevragen be treffen vooral de werktuigen zelf en de eksploitatievorm. Het zijn punten die de motivatie voor het investeren zeker beïnvloeden. Fiskale kosten Menige landbouwer benut fiskale gegevens als informatie over de kos ten. Voor een ondernemer die al enige tijd de skepter voert kunnen deze misleidend laag zijn. Met des tijds gekochte werktuigen wordt vol gens de toen geldende aankoopprijs goedkoop gewerkt. Is iemand pas een bedrijf begonnen dan zijn de kosten hoger en is er door de fiskus minder te halen. Maar ook dan blij ven de kosten, bijv. door het wegla ten van rentekosten voor het eigen vermogen, meestal lager dan een be drijfsekonomische berekening aan geeft. Fiskaal zijn de gevolgen uit het verleden steeds van belang voor de belasting in het heden. Volgende fiskale cijferopstelling geeft de kosten voor verschillende momenten in de gebruiksperiode; het betreft een trekker van 55 KW zonder brandstofkosten. 1984 Restwaarde 10.000,-; er is reeds tot de restwaarde afgeschreven. Geen ge leend geld. Berekening van afschrijving en rente blijft achterwege. Onderhoud 2.760, Verzekering ca. 2% f600, Machinekosten (600 uur) 3.360, Uurkosten 7e gebruiksjaar 5,60 nomenvoorj 10.000,- eigengeld.Het is duidelijk dat fiskale gegevens moeilijk bruikbaar zijn voor prijs- kalkulaties; in 1984 5,60 per uur en in 1985 18,- geeft te denken. Als dit in de prijzen van het produkt tot uit drukking zou komen!! De fiskus maakt gebruik van werkelijke uitga ven bij bepaling van de resultaten. Hij is gebaat met ondernemers die hun bedrijf zuinig beheren en doel matigheid betrachten. Het vormen van reserves voor aan koop van in prijs gestegen machines wordt door de fiskale rekenwijze niet bevorderd. Bij vervanging in een pe riode met prijsstijging zal de fiskaal berekende winst ten dele nodig zijn voor de nieuwe investering. 1985 Aankoopprijs 50.000, Geleend geld ƒ.40.000. Afschrijving 10% 5.000, Betaalde rente 3.600, Onderhoud 1.200, Verzekering ca. 2% f 1.000. Machinekosten (600 uur) 10.800, Uurkosten le gebruiksjaar 18, In 1984 wordt rekening gehouden met 3360,- trekker kosten; voor de fiskus een belangrijk aspekt bij be paling van het inkomen. Voor 1985 komt dit anders te liggen, maar ook dan worden geen rentekosten opge-

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1985 | | pagina 13