KNLC kommentaar over geld en goed Koerswijzigingen een goede daad ingezonden Een avond over "Relatie Bedrijfsinkomsten - Gezinsbestedingen", daar doet u ook-aan mee?! Wel superheffing per 15 december maar uitstel van betaling! Leden ZLM-landbouwvereniging Dreischor kiezen unaniem voor zoet water uit bij voorkeur zoete Grevelingen Indexcijfers bouwkosten Aan het projekt Relatie Bedrijfsinkomsten - - Gezinsbestedingen werd in het seizoen 1983/1984 door 38 van de 84 afdelingen van de ZLM meegedaan. Aan deze 38 eerste bijeenkomsten werd deelgenomen door 949 deelnemers waaronder 305 dames. Het is in feite geen wonder dat er zo een grote deelname was. In ieder gezin dient er immers een goede relatie te bestaan tussen gezinsbeste ding en inkomsten. Indien dit niet gebeurt kunnen er vroeg of laat moeilijkheden komen. Het gaat er nu om of we als man-vrouw de kennis en het inzicht in de inkomsten van het bedrijf en het bestedingspatroon willen vermeerderen. Dat er een noodzaak is om ook die kennis te vermeerderen blijkt steeds meer. U weet het Aan alle afdelingen van de ZLM in ons werkgebied is een verzoek ge richt om één avond te vullen met bovengenoemd onderwerp. Vervolg Het is geen feuilleton maar we heb ben voor die afdelingen die vorig jaar meededen een vervolg gemaakt. Wat zijn de boodschappen? Voor diegenen die het voor de eerste keer organiseren - meer kennis bijbrengen over in komsten en uitgaven in bedrijf en gezin - welke faktoren deze uitgaven en inkomsten beïnvloeden - hoe de inkomsten en uitgaven opgebouwd zijn - hoe men liquiditeitsproblemen kan voorkomen door een goede financiering - hoe het verteerbaar inkomen be rekend wordt Voor diegene die een vervolgavond organisere - overzicht verloop vermogen - vergelijking begin- en eindver mogen - wat als er meer binnenkomt dan er uit gaat - wat als er minder binnenkomt dan er uit gaat - gezinsbudget In de laatste maand van het jaar zijn er altijd bepaalde zaken die de aan dacht vragen. Zo wordt men onge vraagd overvallen met aanbiedingen over koopsompolissen met slogans als "de koopsompolis met het groot ste stijg vermogen" "of 15.922,— (het bedrag dat in 1984 maximaal af trekbaar is) wordt in 20 jaar 140.000,— Daar in deze rubriek reeds op 16 november j.l. over deze materie is geschreven willen wij hier niet verder op ingaan. Ook schenkingen komen in deze maand vaak aan de orde en dan voor namelijk schenkingen door ouders aan kinderen. Het mag bekend wor den verondersteld dat schenkingen aan kinderen tot een bepaald bedrag per jaar zijn vrijgesteld van schen kingsrecht. In 1984 bestaan 2 vrijstellingen voor deze schenkingen- ongeacht of zij worden gedaan aan een gehuwd kind. danwel aan een ongehuwd kind. 1. een vrijstelling van 6.199,— per eigen stief- of pleegkind. 2. voor één kalenderjaar een vrij stelling van 30.994,— (in plaats van ƒ6.199,— mits het eigen, stief- of pleegkind, aan wie de ouders in dat ene jaar schenken ten tijde van de schenking 18 jaar of ouder, doch niet ouder is dan 34 jaar. De éénmalige vrijstelling van 30.994,— geldt ook indien niet het eigen kind, maar zijn of haar echt genoot aan de gestelde leeftijdsgrens voldoet. Van de schenking onder 1, behoeft geen schenkingsaangifte te worden gedaan doch van de schenking onder 2. moet aangifte worden gedaan bij de Inspectie der Registratie en Suc cessie terwijl in de aangifte een be roep moet worden gedaan op de vrijstelling. Indien men meer schenkt dan de onder 1 en 2 genoemde be dragen is alleen het meerdere belast doch men zal dan wel in beide ge vallen aangifte moeten doen bij de Inspecteur. Ook aan kleinkinderen kunnen schenkingen worden geda'an doch hier geldt alleen een vrijstelling indien het binnen een tijdsverloop van 24 maanden geschonken bedrag 3.719,— niet te boven gaat. Wordt meer geschonken dan vervalt de Minister Braks van landbouw heeft het produktschap voor de zuivel na intensief overleg met de andere lid staten schriftelijk meegedeeld dat het per 15 december dient over te gaan tot oplegging van de superheffing maar dat voorlopig uitstel van beta ling kan worden verleend tot een nog nader te bepalen tijdstip. Aanleiding hiertoe is het besluit van de Europese kommissie om geen wijzigingen aan te brengen in de uit voeringsbepalingen met betrekking tot de inning van de superheffing. Per 15 december wordt de heffing over de eerste drie periodes van het melkprijsjaar aan de melkveehou ders opgelegd. Aan de zuivelfabrie ken is echter de mogelijkheid gebo den om tot een nader te bepalen tijdstip uitstel van betaling te verle nen. Óver het tijdstip waaróp de be taling moet worden verricht zal mi nister Braks ruimschoots van tevoren mededeling doen. De superheffing zal niet worden opgelegd aan melk veehouders voor w ie op grond van de aflevering in 1983 nog geen heffing- vrije hoeveelheid is vastgesteld en aan melkveehouders die een verzoek hebben ingediend voor een ekstra hoeveelheid melk en daarover nog geen uitsluitsel hebben gekregen. liquiditeitsbegroting rentabiliteitsbegroting Hoe brengen we de boodschap? Het kan via een inleiding met dis- kussie. Het kan via sheets. Het kan via een toneelstukje. Het kan via een spel. Hoe het gebracht moet worden be paalt het bestuur samen met de S.E.V., maar het gebeurt op een wij ze datje er iets van meeneemt. Wij hopen dat de besturen samen met het bestuur van de plattelands vrouwen zelfinitiatieven nemen. Dat u als lid (leden) aandrang uitoefent bij het bestuur om 1 avond over dit onderwerp te vullen en dat u als le den zult zeggen: "Daar gaan we naar toe, want daar hebben we iets aan". Waarom doen we het? Omdat we gemerkt hebben dat er behoefte aan bestaat in de praktijk terwille van uw gezin en uw bedrijf. De afdeling voorlichting van de ZLM wenst u met uw gezin goede Kerstda gen en een Gelukkig Nieuwjaar. J.Markusse vrijstelling en is alles belast. Indien U' nog dit jaar "zo'n goede daad" wilt doen stel het dan niet langer uit. In de maand december worden ook steeds de inventarisformulieren ver zonden. De praktijk leert dat in veel gevallen aan de invulling van deze formulieren nogal wat mankeert. Een zo volledig en nauwkeurig mo gelijke invulling werkt kostenbespa rend en is dus in Uw eigen belang. Tot slot wensen wij U goede feest dagen. A. Michaël Gaarne vragen we uw aandacht voor een door u in goed vertrouwen re centelijk gepubliceerde maar ten de- Ie onjuiste voorstelling van zaken rond de overname van de landbouw divisie van International Harvester door Tenneco. In een persbulletin dat door u ge bruikt is als basis voor mededelingen in uw blad wordt ten onrechte ge steld dat Case International Harvester zou hebben overgenomen. De feiten zijn echter als volgt: Het Amerikaanse bedrijf Tenneco neemt de landbouwbelangen van het eveneens Amerikaanse bedrijf Inter national Harvester over. Tenneco was reeds in het bezit van het bedrijf J.l. Case en heeft een groot aandeel in Poclain, merken welke beide be kend zijn in Europa in de grondver- zetmachine markt. Daarnaast heeft J.l. Case een divisie landbouwtraktoren welke in Europa voort is gekomen uit het vroegere merk David Brown. In Amerika heeft Case een goede marktpositie verworven met traktoren. In Europa was men tot op heden echter minder suksesvol. Door de overname van de landbouwaktiviteiten van Interna tional Harvester verwerft de nieuwe aandeelhouder Tenneco met deze transaktie in de Europese agrarische sektor een sterke marktpositie. Hoewel een integratie van produkt- ontwikkeling en produktie beide merken ten goede zal komen, moet naar verwachting toch rekening worden gehouden met een termijn van 2 a 3 jaar voordat dit gereali seerd kan worden. Riemens bv 's Heer Arendskerke In land- en tuinbouwkringen zal 1984 niet gauw vergeten worden. Het afge lopen jaar wijzigde het landbouwbe leid immers belangrijk van koers. In de eerste plaats zijn er de gevolgen van de pogingen in Brussel om het aanbod van enige belangrijke produkten meer in overeenstemming met de reëele vraag te brengen en daarmee de kosten voor het landbouwbeleid binnen de perken te houden. Dat heeft in de eer ste plaats via de superheffing geleid tot een kontingentering per individueel bedrijf van de melk. Door het uit gangspunt 1981 plus 1 procent te kie zen, moest vooral onze Nederlandse produktie flink terug. De gevolgen daarvan zijn voor vele bedrijven zeer ernstig. Daarbij wordt steeds duide lijker dat een kwotering per indivi dueel bedrijf tot een gigantische pa pieren rompslomp leidt en dan nog niet tot bevredigende verdeling van de melk. Voor onze Nederlandse melk veehouderij is het te hopen dat de su perheffing in de komende jaren zoda nig aangepast wordt, dat de absoluut noodzakelijke bedrijfsontwikkeling kan doorgaan, zodat we niet in kon- kurrentiepositie achterop raken met andere grote zuivelproducenten en eksporteurs in de wereld. Loskoppe ling van de kwota van de grond lijkt daartoe noodzakelijk. Voor de granen is vooral een oplossing gezocht in de richting van prijsverla ging. Deels door de garantieprijzen te verlagen, deels door de interventie- voorwaarden te veranderen. Daardoor is met name de tarweprijzen op een tien tot vijftien procent lager nivo dan vorig jaar terecht gekomen. Alleen daar waar zeer goede kilogram op brengsten zijn gehaald, kon de renta biliteit nog enigszins overeind blij*en. Duidelijk is dat een verdere verlaging zeer ernstige gevolgen voor de gehele akkerbouw kan hebben. Zeker indien dit tot verschuivingen in het bouwplan in de richting van de zogenaamde vrije produkten leidt. Intussen moeten we verwachten, dat de opbrengst per hektare en per dier in de komende jaren vooral door betere rassen en toepassing van de kennis der bio-technologie) nog zeer aanzienlijk zullen stijgen. Het is dan ook van groot belang, dat voor land- en tuin bouw in Europa snel aanvaardbare alternatieve produktiemogelijkheden worden gevonden. Het ziet er steeds meer naar uit dat daarbij ook een aanwending van de kultuurgrond bui ten de agrarische produktiesfeer over wogen zal moeten worden. Door de geweldige produktiegroei was het in de afgelopen jaren mogelijk om ongeveer hetzelfde aantal mensen in de land- en tuinbouw, en in de bedrij ven daar rondom heen, werkzaam te houden. Wij moeten er evenwel reke ning meehouden, dat in de komende jaren toch enige terugloop van het aantal bedrijven en het aantal wer kenden in de agrarische sektor onont koombaar is. In sommige kringen neigt men er nu toe om zoveel moge lijk te streven naar behoud van huidige strukturen. Dat hebben we recentelijk nog kunnen ervaren bij de diskussie rondom de Interimwet beperking var kens- en pluimveehouderijen. Op zich begrijpelijk, met onze grote werke loosheid en een toenemend aantal jonge mensen die boer willen worden. Wij hebben er evenwel niets aan de ogen voor een reeks op ons afkomende ontwikkelingen, onder andere wat voortgaande mechanisatie en auto matisering betreft, te sluiten. Voor bijna tweederde van onze produktie zijn we afhankelijk van eksport en zullen we ons dus moeten kunnen blijven meten, wat onze kostprijzenk- waliteit betreft, met onze konkurren- ten op de diverse Europese en wereld markten. De verstarring die nu in de totale veehouderij dreigt, alsmede de produktieverschuiving binnen de ak kerbouw en de tuinbouw, die markt en prijsverstorend kunnen werken, zullen ons ertoe nopen in de komende jaren een beleid te voeren, waarin naar de beste kombinatie van sanering en ontwikkeling wordt gestreefd. De overheid zal daarbij vooral moeten zorgen voor het kreeëren van goede randvoorwaarden, waarbinnen zelf standige agrarische ondernemers zelf hun weg kunnen bepalen. LUTE1JN De leden van de ZLM-landbouwve reniging "Dreischor" op Schouwen- Duiveland hebben op een vergade ring 12 december j.l. unaniem geko zen voor zoet water. Zij verkiezen daarbij een zoete Grevelingen verre boven een pijpleiding. Een zoete Grevelingen geeft een betere door stroming, is gemakkelijker (tech nisch) te realiseren terwijl er nog on zekerheden zijn m.b.t. zowel de kwaliteit als de kwantiteit van het water uit een aan te leggen pijp. De leden van de landbouwvereniging zijn daarom van mening dat de landbouworganisaties vast moeten houden aan de wens van een zoete Grevelingen en ze hebben dit mid dels een brief ook te kennen gegeven aan het hooföbestuur van de ZLM. De diskussie over het zoete water kwam goed op gang na een lezing van de heer J. Scheele van het Wa terschap Schouwen-Duiveland. De ze toonde met cijfers aan wat de meeropbrengsten van verschillende gewassen kunnen zijn wanneer de agrarische sektor op Schouwen-Dui veland zou kunnen beschikken óver zoet water. Wel liet hij duidelijk blijken dat een keuze voor zoet water eigenlijk voor de volgende generatie is. Uit de diskussies kwam o.m. naar voren dat de leden zoet water willen omdat hierdoor de mogelijkheden worden vergroot voor het telert van meer gewassen en omdat er hogere opbrengsten te behalen zullen zijn. Intensivering van het bouwplan wordt bij zoet water ook mogelijk daardoor komt de mogelijkheid van de toepassing van grove tuinbouw, het telen van bloemzaden, e.d. bin nen bereik. Zoet water geeft ook meer perspektief aan de kleinere be drijven. Wel vindt men dat de hele zoetwatervoorziening betaalbaar moet blijven. De door het IMAG samengestelde indexcijfers voor de bouwkosten in de boerderijbouw (basis februari 1970 100) zijn weer berekend. Het betreft hier het cijfer voor het pakket bestaande uit een stenen lig- boxenstal voor 90 melkkoeien, dat naar de mening van de samenstellers beschouwd kan worden als het op dit moment gemiddeld in Nederland gebouwde pakkèt. Deze cijfers zijn voor de maand ok tober 1984: loon 1) 331,9 materiaal 1) 207,2 loon materiaal 2) 250,0 1) exklusiefBTW 2) inklusief 19% BTW (Wij wijzen u erop dat wij niet aan sprakelijk gesteld kunnen worden voor een verkeerd gebruik van bovengenoemde cijfers.) Vrijdag 21 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 3