Twaalf maanden lang een bloeiende tuin Ekspositie rondom tuinenprijs 1984 Rondom de tuin waarmee tuincentrum Beveland uit Goes de natio nale tuinenprijs 1984 won is een interessante tentoonstelling inge richt. De tentoonstelling laat aan de hand van foto's en tekeningen zien hoe allerlei tuinen mooi kunnen worden ingericht. Er is een overzicht van kleine tuinen, grotere tuinen, schooltuinen, bedrijfs- groen en tuinen die als doe het zelf plannen zijn uitgevoerd. De tentoonstelling is ingericht in het infocentrum van tuincentrum Beveland, Nieuwe Rijksweg 2B te Goes en is met uitzondering van zon- en feestdagen dagelijks geopend van 9 - 17 uur tot en met 19 januari 1985. bloemetjes zetten. Deze kleine heester bloeit dan uitbundig met witte en zachtrose bloemen. Als sierlijk groeiende heester met overhangende takken is het een plant die als solitair tussen bo dembedekkers of op de voor grond van de heesterborder uit stekend zal voldoen. Oktober Tricirtus hirta is een laatbloeien- de vasteplant. Ze behoort tot de lelieachtigen en komt in tuinen nog maar sporadisch voor. De licht rose donkergespikkelde bloemen doen een beetje aan or chideeën denken. Tricirtus is een Japanse sier kers of bomen de sombere herfsttuin. In gematigde winters blijft de bloei doorgaan tot soms ver in het voorjaar. December Wat voor de sierkers geldt is ook van invloed op de japanse maho nie. Volop staan ze in bloei. Gro te goudgele bloeiwijzen tooien als zonnen de diepgroene struiken. Nog niet zolang is deze mahonia met enkele nieuwe kultivars in kuituur. Een van de bekendste is "Wintersun". Deze prachtige wintergroene struiken kunnen groepsgewijs en in kleine tuinen als solitair worden aangeplant. Beveland B.V., C.J. Nouse Januari De maand van de toverhazelaar. De zachtgele wat grillig gevorm de bloemen geuren zoet een vleugje zonnig parfum de winter tuin in. Dicht bij huis genieten we het meest van haar kleur en geur. Plant ze bovendien als eenling, solitair, want in gezelschap van anderen komt ze minder goed uit de verf. De gewone toverhazelaar wordt' verhandeld onder de naam Ha- mamelis mollis. Daarnaast zijn er enkele kultivars met anders ge tinte bloemen: "Feuerzauber" met bronskleurig-rode bloemen en "Orange Beauty" met oranje gele bloemen. Februari De boomhazelaar of Corylus co- lurna is een middelgrote boom. In februari tooit ze zich onvoorstel baar rijk met lange gele katjes. Hoewel ze een aanzienlijk deel van haar sierwaarde aan die kat jes ontleent is vooral de fraaie betrekkelijk smalle groeiwijze en de mooie grijze schors aanleiding om de boomhazelaar als kroon op de tuin aan te planten. Tot dezelfde familie behoort de kronkelhazelaar Corylus avellana "Contorta" die met haar grillig gedraaide takken en de gele kat jes eveneens een fraaie plant is om de februarituin mee op te luisteren. Maart We blijven nog even bij de haze laars want in maart is het de schijnhazelaar Corylopsis pauci- flora die ons oog verrukt. Deze kleine gracieuze heester bloeit met trossen zacht gele bloemen. grote bolvormige bloemen die sterk geuren. Het is een uitste kende heester voor aanplant in een heesterborder waar ze tussen het andere ontluikende voor jaarsgroen voor een geurige noot zorgt. r Sneeuwbal Juni Over de gelderse roos Viburnum plicatum "Mariesii" hebben we al vaker de loftrompet gestoken. Deze schitterende heester bloeit met grote witte platte bloem- schermen in mei-juni. De breeduitgroeiende struik laat zich goed aanplanten op mar kante plaatsen in de tuin, ge draagt zich goed in de heester border en is zelfs langs gevels te leiden. Juli De "sun rose" Cistus creticus is een heestertje dat ongeveer een meter hoog kan worden. Ze bloeit een zomer lang met diep purper- roze bloemen met een geel hart. Stammend uit het middellandse zeegebied is het een wat vorstge- voelig struikje dat in dat opzicht wat bescherming behoeft. An derzijds verdraagt dit fraaie heestertje uitstekend zeewind en kalkrijke grond. Ze bloeit tegelijk met de vroege Rhodondendron praecox die lila- kleurige bloemen heeft. Samen vormen ze een mooie voorjaars kleurenkombinatie. De schijnha- Schijnhazelaar Mei De sierbraam Rubus tridel "Be nenden" is een te weinig bekende en daardoor te weinig aange- A ugustus Zeldzaam mooi bloeide dit jaar de trompetboom Catalpa bigno- nioides. Overladen met grote trossen witte klokvormige bloe men, die aan de binnenkant iets geel-violet gestreept en gevlekt zijn, was de boom het letterlijke en figuurlijke hoogtepunt van menige beplanting. Niet elk jaar bloeit de trompetboom even uit bundig, maar ook zonder bloe- gemakkelijke plant die weinig eisen stelt aan de groeiplaats. Juist in een periode waarin de meeste andere vasteplanten al afscheid hebben genomen is het een aardige aanwinst in de tuin. November De betrekkelijk zachte herfst heeft er toe geleid dat de frêle japanse sierkers Prunus subhir- tella "Autumnalis Rosea" uit bundig uit de startblokken is ge komen. Als zachtrose wolken kleuren de rijkbloeiende struiken plante bloemheester. Dat ze in de verte familie is van de gewone braam blijkt eigenlijk alleen uit het feit dat de plant ook gedoomd is. De heester wordt zo'n twee meter hoog en bloeit in mei uit bundig met grote witte bloemen. Deze prachtige sierbraam is een prima sierheester voor losse heestergroepen op tuinbegren- zingen. men is de Catalpa zeer de moeite waard. De grote gul-groene bla deren vormen aan de plat-brede kroon een dicht bladerdak waar door het een prachtig schaduw- dek vormt. Door de grote bladeren is de boom gevoelig voor wind en een beschutte standplaats is daarom aan te bevelen. Een steeds terugkerende wens van velen die hun tuin willen inrichten is die van een mooie opeenvolging van bloeiende planten het hele jaar door. Op het eind van 1984 kijken we daarom eens terug naar wat er in de verschillende maan den in de tuin te beleven was. Van de meest tot onze verbeelding sprekende planten hebben we een soort "top twaalf' opgesteld die tegelijkertijd als een bruikbare bloeikeuze-kalender kan funge ren. zeiaar kan in kleine groepen of als bescheiden solitair tussen hei de en kruipende vasteplanten worden aangeplant. A pril Geurende schoonheid brengt de welriekende Viburnum carlesi in de voorjaarstuin. Deze min of meer ronde struik van ongeveer anderhalve meter hoog bloeit met September Met Abelia grandiflora kunnen we met name een kleine tuin een zomer en nazomer lang in de Vrijdag 14 december 1984 £86 T ledmeoeb ge^ihV 9

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 9