De tering naar de nering zetten Kontröle en Aanpassingen! Blijft de zorg om het financieel resultaat... Géén werk is veel erger... Afgelopen week was het weer een flinke drukte in ZUID-BEVELAND. Ploegen en wintertarwe zaaien. En zeg nu zelf het was er, tot donderdag 6 december, schitterend winterweer voor. Al heb ik het idee dat het niet overal geschikt was om te zaaien. Wat dienen we de komende paar maanden aan kontröle te doen. Uiteraard moeten de trekkers en de werktuigen gekontroleerd worden op hun funktioneren voor het nieuwe seizoen. Schoonspuiten, doorsmeren en kapotte of versleten onderdelen vervangen. Want er is niets zo erger lijk als dat men bezig is met iets, en er juist dan iets breekt of stuk gaat. De werkzaamheden liggen dan voor on bepaalde tijd stil. Zoiets kan vaak door goede kontröle voorkomen worden. De produkten zoals aardappelen en uien moeten, zover men die zelf op slaat, regelmatig, een paar keer per week of vaker, gekontroleerd te worden. Het heeft, zéker dit jaar, te veel geld en moeite gekost om ze binnen te krijgen. Het is dus van be lang om ze goed droog en op de juiste bewaartemperatuur te krijgen en te houden. Er kunnen op en rond het bedrijf nog tal van zaken gekontroleerd worden de komende maanden. Wat ik toch nog even aan wil tippen is de drai nage. Spuit zé door als het nodig is, zodat we straks in het voorjaar weer tijdig kunnen beginnen. En dan zal er ook het een en ander aangepast moeten worden. Een noodzaak en eigenlijk de erfenis van het afgelopen najaar. Want niet op alle percelen zijn de aardappelen, uien en suikerbieten er uit. Nu is dat voor de suikerbieten geen uitzon derlijke situatie, maar voor de aard appelen en uien wel. We zullen deze twee gewassen, zover ze in de grond zitten, dus waarschijnlijk wel op moeten geven. Dit houdt in dat er op die percelen geen wintertarwe ge zaaid kan worden. Wat gaan we met die percelen doen? In de meeste ge vallen zal men toch proberen het bouwplan aan te vullen met granen. Dat zal dan vaak zomergerst worden en dat is geen slechte oplossing om dat het saldo van een goed gewas zomergerst zeker kan wedijveren met het saldo van wintertarwe. Daar naast is er nog een aantal kleinere gewassen dat in aanmerking zou kunnen komen, zoals b.v. erwten. Er zullen verder geen grote veranderin gen plaatsvinden de komende jaren, die tot verruiming van het bouwplan zouden kunnen leiden en dat is toch eigenlijk iets wat we nodig hebben. Een ekstra poot, gewas, ter onder steuning van het bedrijf. Langs deze weg wil ik jullie alvast, het is misschien wat aan de vroege kant, prettige kerstdagen en een zalig uiteinde toewensen. Het landschap in ons gebied is weer grotendeels in wintertenue. Toch is er wel enig verschil ten opzichte van vorige jaren. Er is aanzienlijk minder frisgroen van wintertarwe en gras zaad. We zullen maar hopen dat dit verschil volgend voorjaar op WAL CHEREN veel minder groot zal zijn dan nu. De veldwerkzaamheden zijn de laatste weken nog vlot verlopen. Met medewerking van gunstige weersomstandigheden en veel inzet uit de praktijk kon veel werk verzet worden. De laatste bieten zijn (bijna) gerooid. Dit onder aanzienlijk betere om standigheden dan enkele weken ge leden. Dat geldt trouwens voor vele veldwerkzaamheden. Zaaiuien wer den nog met de daarvoor bestemde apparatuur binnengehaald. Het Het mooie winterweer doet de laatste loodjes aanmerkelijk verlichten. Links en rechts wordt er nog een perceeltje aardappelen gerooid wat waarschijnlijk door de eigenaar al af geschreven was. Óp het eind van het jaar zijn ook in het LAND VAN AXEL de omstan digheden gunstiger om te ploegen dan we verwacht hadden. Met enigszins gemengde gevoelens lazen we in de pers, dat het geschot van het Waterschap omhoog gaat. Op zich wel te begrijpen en als de ontwatering voor 100% in orde wordt gehouden kunnen we er ook nog wel vrede mee hebben. In de polders die dit najaar geen goede ontwatering hadden was het extra moeilijk. De pas beëindigde A2 werken rond Axel hebben hun waarde dit jaar wel dubbel bewezen. Verschrikkelijk jammer dat een verlichte kavelruil er niet op aansluit, want wat zou er nog zaaibed van de wintertarwe is op sommige percelen duidelijk beter dan in oktober. Met het op winter- voorploegen is het al niet anders. Toch vrezen verschillende praktijk mensen, dat we volgend jaar nog wel eens met de naweeën van dit moei lijke najaar te maken zullen hebben. De struktuur van de grond is soms zodanig verknoeid, dat herstel er van deze winter niet volledig zal zijn. We kunnen nu ons weer wat gaan bezighouden met de werkzaamhe den op het erf en binnen de bedrijfs gebouwen. Er is nog wel wat achter stallig werk. Het vergaderseizoen is aangebroken, dus ook dat vraagt weer de nodige aandacht en tijd. Het is een goede zaak om in deze tijd de kennis wat te vergroten of wat op te vijzelen. Middels voorlichtingsbij eenkomsten en kursussen is hiertoe verbeterd kunnen worden. Maar door kortzichtigheid van een enke ling blijft nu alles zoals het was. On dertussen zijn we weer al druk met het bouwplan voor volgend jaar. Verscheidene kleine gewassen zijn nu op de markt ter vervanging van de wintertarwe, doch alle met meer ri- siko van oogst en onkruidbestrijding wat het voor de boer niet makkelijker maakt. Op de t.v. zie je beelden van hongerende mensen, iets dat we in onze welvaartsstaat haast niet kun nen begrijpen en dat de westerse wereld daar geen oplossing voor kan bieden is toch wel erg schrijnend. Ergerlijk is dat velen toch menen te moeten staken wat waarschijnlijk betekent afbreken van de werkgele genheid, speciaal voor de havens is dat een slechte reklame. Als boer wordt het steeds drukker en ik denk dat we daar blij mee moeten zijn, want géén werk is veel erger! Het is niet voor het eerst dat er wordt opgemerkt dat we dit jaar veel kosten "voor niets" hebben gemaakt. Er is enorm veel arbeid verricht, terwijl de portemonnaie nog niet voor de helft is gevuld. Ook in ons gebied, SCHOUWEN-DUIVELAND, vallen er ongetwijfeld harde klappen: vooral in die gebieden op het eiland waar nog steeds (veel) aardappelen in de grond zitten. Indien nodig is de land bouw bereid de tering naar de nering te zetten, hetgeen onze minister van landbouw onlangs opmerkte. Het is inderdaad juist, dat de landbouw re gelmatig de tering naar de nering zet, maar dat is dan wel noodgedwongen. We kunnen dan wel blij zijn dat de landbouw altijd het hoofd boven water weet te houden, maar dat gaat af en toe wel met uiterst grote offers gepaard. Ook in de komende jaren zullen er offers opgebracht moeten worden. Verhoging van de kg-op- brengst per ha van de akkerbouwge wassen is niet meer te verdedigen in een tijd van grote overschotten. Ver betering van kwaliteit van het geoogste produkt zal de komende jaren hoog in het vaandel van de Nederlandse land- en tuinbouw moeten staan, willen we onze ex portpositie behouden en zo mogelijk verder versterken. Het zoeken naar vervangende gewassen voor bijvoor beeld de wintertarwe is ook al geen eenvoudige zaak. Willen we in de toekomst levensvatbare bedrijven kreëren dan zullen we het waar schijnlijk vooral moeten zoeken in bedrijfsvergroting (grondaankoop). Dat werd onlangs op de CBTB ver gadering door een vooraanstaand landbouwman uit onze provincie opgemerkt. Het betekent echter dat daar wel 1 of 2 bedrijven uitbreiden, er een derde zal moeten verdwijnen. Bedrijfsvergroting valt te realiseren, maar niet als we praten over grond prijzen van 45.000,— per ha en meer. Als ik dan eens nader stil blijf staan bij de bedrijfsopvolging op Schouwen-Duiveland, dan moet ik konstateren dat er toch vrij veel be de mogelijkheid aanwezig. Het kon- sulentschap voor akkerbouw en tuinbouw te Goes wil het komende jaar speciaal aandacht besteden aan de Voorlichting over öe "kleine" ge wassen. Zeker voor ons gebied een belangrijke zaak. Immers een be langrijk percentage v.h. bouwplan op Walcheren bestaat uit deze gewas sen. Evenals bij de tarwe, aardappe len en bieten moet het ook bij de andere gewassen mogelijk zijn door meer gerichte teeltmaatregelen tot nog betere resultaten te komen. De opkoopregeling voor melk schijnt voor een aantal veehouders minder aantrekkelijk te zijn dan het op het eerste gezicht leek. Men vreest voor een zware belastingheffing. Het lijkt er op dat, wat men door de ene hand gegeven wordt, door de andere hand weer afgenomen wordt. Dus geld, koetjes en inkomen kwijt. Sommigen schijnen dan ook af te haken en terug te komen van hun voornemen van deze regeling gebruik te maken. De bijdrage aan deze rubriek is de laatste van het jaar 1984. Het was voor de boer geen gemakkelijk jaar. Veel plannen moesten worden bij gesteld. omdat het niet verliep vol gens het boekje. Door vooral de tegenslag dit najaar zijn zorg en spanning in veel van onze boerenge zinnen hoog opgelopen. Gelukkig is nu weer gedeeltelijk de druk van de ketel. Blijft nog de zorg om het financiële resultaat. Want ondanks veelal goede kg-opbrengsten zijn de prijzen o.a. van aardappelen en uien gewoon slecht. Over de ontwikkeling daarvan in de naaste toekomst zijn velen pes simistisch gestemd. Bij velen zullen dan ook de financiële resultaten van 1984 in schrille tegenstelling staan t.o.v. die in 1983. Desondanks wenst uw rubriekschrijver u gezegende Kerstdagen en een goede jaarwisse ling. drijven zijn zonder opvolger (bij voorbeeld in de Westhoek en in Dreischor). Dat zou dus betekenen dat er de komende tien jaar behoor lijk wat grond vrij komt. Het is na tuurlijk nog wel de vraag of Schouwse grond ook daadwerkelijk in Schouwse hand blijft. Grondaan koop gaat echter wel gepaard met de nodige investeringen, waarbij ge bruik gemaakt moet worden van vreemd kapitaal. En dat laatste is iets waar men in Zeeland (terecht?) toch erg zwaar aan tilt; dit bijvoorbeeld in tegenstelling tot de "Brabanders. Maar met de komst van jonge on dernemers op de bedrijven neemt de investeringsvrees waarschijnlijk wel wat af. Voordat ik er dit keer weer een punt achter zet, wil ik nog een opmerking maken over een aantal andere zaken. De prijs van de kon- sumptie-aardappelen is erg slecht en de kooplust van de handelaren is erg gering. Het is daarom denk ik ook niet voor niets dat de aardappel- meelindustrie in het Noorden van Vrijdag j.l. hebben we een bezoek gebracht aan de Algemene Leden vergadering van onze Z.L.M. te Et- ten-Leur. Opvallend was, dat vooral in de voormiddag en wat minder in de namiddag bleek, dat het bezoek minder was dan we gewend waren in andere jaren. Vele boeren waren nog druk doende op hun eigen bedrijf of op dat van de buurman. De achter stand valt niet gemakkelijk in te lo pen, maar met de eindstreep in zicht wil iedere boer toch nog voor de feestdagen klaar zijn in het land. Be grijpelijk, maar jammer voor ons hoofdbestuur dat zich het gehele jaar door heeft ingezet voor de leden. Het is echter niet anders en laat ons maar hopen, dat 1985 in alles weer een normaal jaar mag worden. Terugkomend op het huishoudelijk gedeelte van de algemene ledenver gadering hebben we bij de behande ling van de agenda kunnen bespeu ren hoeveel werk er door ons sekre- tariaat is verzet vooraf en hoe be langrijk de O.V.M. jonge dochter voor de Z.L.M. al is geweest. Tijdens de lunchpauze hebben we ervaren de gezelligheid onderling aan tafel en de verhalen over de natte herfst waar praktisch ieder mee te maken heeft gehad. Het gelukkigst waren de boeren die geen aardappe len in hun bouwplan hebben gehad, maar vorig jaar was het weer net an dersom. Als je als boer alles van te voren wist, dan was het in ons vak nog niet zo moeilijk. Wie echter wel veel weet en moet weten en zich te vens met oneindig veel zaken moet bemoeien is onze voorzitter. In zijn jaarrede trok hij vele malen van leer wanneer de belangen van de land bouw door diverse maatregelen in het gedrang dreigden te geraken. Nooit laat hij zich blij maken met een dode mus, want zo'n diersoort behoeft men niet meer te bescher men. De inleiding van drs. Wijffels met als onderwerp: "De agrarische onder nemer en de bank", was op alle punten buitengewoon duidelijk en gaf nadien weinig stof tot vragen stellen. Een videofilm over vier praktijkgevallen van bedrijfsoverna me werd aan het begin van boven genoemde inleiding getoond. Dui delijk kwam hierbij naaf voren, dat de problemen van de ouders en van de opvolgers op dat moment heel verschillend waren. Vooraf moet er het land (Avebe) naar zetmeelrijke aardappelen uit het Zuidwesten vraagt. De achterliggende gedachte lijkt erg aantrekkelijk: door het uit de markt nemen van een deel van de konsumptie-aardappelen zou de prijs iets op kunnen lopen, terwijl anderzijds de rendabiliteit van de aardappelzetmeelindustrie wordt vergroot. Een andere zaak die ik nog onder uw aandacht wil brengen is de spuitma- chinetest die bij ons op Schouwen- Duiveland wordt georganiseerd in de week van 21 januari. Gedurende 1 uur wordt uw spuitmachine getest en wordt er een officieel testrapport op gemaakt. Het is een goede kontrole voor het al of niet in orde zijn van de spuitmachine. De organisatie berust bij de Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting en de landbouwvoorlich- tingsdienst. Alle bedrijven met een veldspuit kunnen zich opgeven voor de test middels opgavekaartjes die, voorzover u die nog niet bezit, voor radig zijn bij de bedrijfsvoorlichter. veel gepraat worden in het ouderlijk gezin en ook met de reeds getrouwde broers en zusters. Het mag geen gunst van de familie lijken als alles eindelijk op papier staat. Verder wordt er een gunstig advies van de "BANK" bij verwacht en zo komt er in ons zelfstandig beroep op zulke momenten heel wat bij kijken. Een jonge boer die eerst landbouwon derwijs heeft genoten en daarna thuis gaat werken, moet dan direkt al loonbelasting en sociale lasten gaan betalen. Een student kan echter stu dietoelagen enz. krijgen zolang hij studeert en pas als hij een baan heeft gevonden, valt hij onder de loonbe lasting. De thuismeewerkende zoon zit nog jaren op kursus en op gewas- studieklubs, maar valt qua toelagen overal buiten. Gezien de videofilm over bedrijfsovername zoeken jonge "kleine-zelfstandigen" nog steeds naar oplossingen in deze. Het is geen eenvoudige zaak, want voor een ieder zijn ze verschillend. Een be- drijfsopvolger bouwt aan zijn toe komst en dat is en blijft een hele op gave. Het einde van de werkzaamheden te velde raakt gelukkig in zicht. Veel land is er geploegd, en ook nog veel wintertarwe is er gezaaid. De mod der hebben we ondergeplóegd en de vraag rijst hoeveel kwaad zal dat doen aan oogst 1985. De sporen die ons gemodder heeft achtergelaten, zullen we terugvinden in de gewas sen van volgend jaar. De grond is beschadigd en hoelang zal het herstel nog duren? Meerdere boeren zijn in de natte herfst ook beschadigd en hebben last van rug, armen en benen en soms van blijvend letsel. Het is zwaar geweest. Herfst 1984 We staan er niet bij stil, ik kan nog wat ik wil. Doch eensklaps komt de tijd, dat ge niet zo sterk meer zijt. De botten kraken luid, de veerkracht is er uit. A Is boer stel je je te weer, ik kan beslist nog meer. Na een jaar van wind en zon. Worstel ik en ik ontkom. Dat is de kracht van elke boer, die zichzelve vindt nog stoer. Modder, regen, kou en nat. Ben je als boer gauw weer zat. R. d. S. 8 Vrijdag 14 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 8