Zekerheid en volledigheid KORTE WEIMKEN Balans 1984 Wens 1985 f. den hollanderlaan 10 tel: 01100-24000 De rooiers zijn weer van stal gehaald Engelse aardappeltelers hebben klachten over Schots pootgoed In deze ekonomisch gezien wankele tijd is het van belang dat er per 1 januari 1985 geen premieverhogin gen plaats hebben. Enige rust in de verzekeringssektor is gewenst. Geen premieverhoging betekent ook geen extra aanslag op de portemonnee. Deze extra aanslag op de huishoud portemonnee heeft Sint-Nicolaas al gedaan maar dat is vrijwillig. Ge lukkig dat dat alles nog kan. Ook de levensverzekeringsmaatschappijen hebben via de fiskale koopsompos- ten wederom vele miljoenen binnen gehaald. Er zullen aan 't eind van 1984 weer vele koopsompolissen als oudedagssurprise de huiskamers be reiken. Een surprise in de vorm van een aanvullend pensioen voor later onder het motto: Surprise nu: minder belasting betalen nu. Surprise straks: meer inkomen later uit lijfrentepolis. Gelukkig dat er nog veel geld in handen is. Een goede zaak voor de middenstand en voor de verzeke ringsmaatschappijen die de koop sompolissen net zo gemakkelijk ver kopen als de bakkers hun banketlet ters. Ziektekostenregelingen Het afgelopen jaar is veel gesproken en gediskussieerd over de op handen zijnde grote hervormingen in het so ciale zekerheidsstelsel. Er zijn wat twijfels over zowel de zekerheid als de volledigheid. Er zullen op dit ter rein moeilijke en vèr dragende be slissingen moeten worden genomen. Denk daarbij aan de premiebetaling voor de AOW door zowel de man als de vrouw. Zullen de vrouwen die 65-jaar zijn of worden AOW-pen- sioen gaan trekken als de man nog geen 65 jaar is? De individualisering (man en vrouw gelijke rechten) als mede de omstreden inkomensafhan kelijkheid gaan bij dit alles een grote rol spelen. Een andere grote operatie die voor de deur staat is de plaats van de ziekenfondsen en de partikuliere verzekeraars in het totale bestel. Zal de opheffing van de bejaarden- en vrijwillige ziekenfondsverzekering per 1 juli 1985 een feit worden en welke konsequenties zal dat hebben voor onzê leden die nu via het zie kenfonds verzekerd zijn. Er zal een acceptatieplicht moeten komen zo dat niemand tussen wal en schip valt. Wij zullen onze leden vroegtijdig in formeren en adviseren. Cevaal Zekerheid en volledigheid Zekerheid en volledigheid ontbreken vaak bij het ziek worden. De ar beidsongeschiktheidsverzekering is veelal de sluitpost in de verzeke ringsportefeuille van de kliënt. Dat is jammer. Vooral voor de jonge on dernemer is het toch een zeer be langrijke verzekering. Een AOV- verzekering geeft zekerheid. Zeker heid van inkomen. Het risiko dat men arbeidsongeschikt wordt is voor ieder aanwezig. Het lidmaatschap van de bedrijfsverzorgingsdienst kan veel opvangen maar beslist niet de langdurige arbeidsongeschiktheid. Het is daarom dat ook de OVM van de ZLM het leeftijdsafhankelijk ta rief heeft ingevoerd. De jonge on dernemers worden nu in de gelegen heid gesteld de langdurige arbeids ongeschiktheid tegen een betaalbaar tarief af te sluiten. Zo op het veertig ste levensjaar komt men dan weer op de premie die zou gelden als men het solidariteitstarief zou hebben afge sloten. Beslist aantrekkelijk voor jonge beginnende ondernemers. Zo wel de man als de vrouw kunnen zich op dezelfde wijze verzekeren tegen arbeidsongeschiktheid. Mogelijk dat de jogge ondernemer door het in voeren van dit tarief doet besluiten toch de zo belangrijke arbeidsonge schiktheidsverzekering af te sluiten. Het geeft een stuk zekerheid. Zorgen voor de dag van morgen We hebben een bijzonder vriende lijke Minister van Financiën. Tot 31 december biedt hij een aftrekpost van 15.922,— aan, als u van uw "overtollig" geld af wil. Met deze af trekpost kunt u uw oudedagspen- sioen opbouwen. Dat is de bedoeling van de Minister. Welnu deze zelfde Minister laat ook toe dat de premies voor de arbeidsongeschiktheidsver zekeringen fiskaal kunnen worden afgetrokken. De Fiskus betaalt dus een groot gedeelte van de premie. Schrijver meent dat hier te weinig bij wordt stilgestaan. Reden temeer om in het komende winterseizoen met onze buitendienst de Fiskale moge lijkheden eens uit te spitten zodat deze optimaal worden benut. De herfstbladeren zijn gevallen, de pee-slik hebben we voor lief geno men maar nu kunnen de wegen glad worden door bevriezing. Zorg dat u niet uitglijdt en mocht dat het geval zijn dan hoopt schrijver langs de weg dat u de goede verzekering in porte feuille hebt. Mocht dat niet het geval zijn dan hebt u beslist niet op tijd de OVM-buitendienst geraadpleegd. Dezelfde buitendienst wenst u goede kerstdagen en een gelukkig nieuw jaar. In 1985 komen wij op dezelfde golflengte in uw huiskamer terug. Cevaal Ook in het LAND VAN ALTENA EN BIESBOS wordt in de laatste maand van het jaar de balans van het afgelopen jaar opgemaakt. Het weer was dit jaar erg grillig, het voorjaar en een gedeelte van de zomer, kenmerk te zich door koud en regenachtig weer, de zomer was kort en de graan oogst kon in 't Zuiden van ons land geborgen worden, in het Noorden waren veel problemen. De natte herfstmaanden trokken een zware wissel op het gehele landbouwgebeu- ren, de akkerbouw met de oogst, van de hakvruchten en de veehouder met stukgetrapt weiland en een vroege opstalling en de fruitteler met zijn late pluk met veel klejne vruchten en weinig kleur. De oogst is geborgen en veel bouw land geploegd en de voren liggen als strepen over de akker. Veel ongerechtigheden zijn daarme de aan het oog onttrokken maar de bouwvoor heeft wel veel moeten doorstaan. Groot geweld van vele P.K.'s is er nodig om goed ploegwerk te leveren. Met de werkwijze van eg gen en zaaien in één gang wordt het wintergraan gezaaid. Al zijn de vooruitzichten van de tar- weprijs niet zo gunstig. Het is wel een pijler waarmede de akkerhouwer zijn teeltplan moet opzetten. Met de uitvoer van landbouwpro- dukten komen we op een grandioos bedrag. Dit jaar is er wel een grote stijging. Maar met de prijzen is het achteruitgegaan, op de meeste be drijven ook van varkens, kippen en kalveren is het met de beloning slecht gesteld. Hoge uitvoercijfers goed voor lands ekonomie maar lage verdiensten van de ondernemer en als laatste houden wij nog over "mest heel veel mest" waar sommige streken mee over spoeld worden waar de bossen en misschien later ook de bewoners van die streken nog last kunnen krijgen vanwege de verontreiniging van het grondwater. De wet dat er niet uitgebouwd of uit gebreid mag worden sloeg in als een bom, maar nu de kruitdampen wat Vrijdag 14 december 1984 zijn opgetrokken mag het wel aan gemerkt worden als een goede maat regel. De prijzen van onze vrije produkten zijn slecht. Vooral bij aardappelen, die dit jaar veel hebben gekost aan pootgoed.Gewasbescherming en rooien en het drogen en bewaren, kan met deze prijzen geen winst worden gemaakt. De bieten hebben ondanks hoge kg- opbrengst maar een laag suikerge halte. Dit en de hoge tarra doen de opbrengst aan de matige kant hou den. Superheffing, komputer en melkrobots zijn de onderwerpen die bij de veehouderij grote aandacht krijgen. Vooral over het eerste wordt nog veel gesproken en geschreven. Waarom moeten wij zo nodig vQorop lopen, het is te hopen dat de maatre gelen wat gunstiger worden en dat onze minister zich wat matigen zal in overeenstemming met de andere Nog is het werk niet klaar in de WESTHOEK. En toch is er de eerste week van december heel wat gebeurd. Blokken met gladiolen die opgegeven waren zijn opnieuw aangepakt. Tot vijf, zes keer toe is gepoogd om de /oogst te redden. Als het menselijk verstand het dan opgeeft en men het niet meer ziet zitten dan komt de na tuur een handje helpen. Het een aantal droge dagen zijn de rooiers weer van stal gehaald. Weer geprobeerd, soms met sukses. Je moet niet vragen wat er van de grond overblijft. Er wordt gezegd "die boer heeft z'n grond niet verhuurd, nee hij heeft hem verkocht en wel voor 3000 per ha". De rooier schept het hele bed op. Zeven is er niet meer bij. Dus hup daar gaat wel een stuk grond van je erf. Dezelfde droge dagen heb ben er ook voor gezorgd dat er veel geploegd, gezaaid en gespit is. Als ik in ons gewest rondrijd, dan denk ik dat het areaal dat aan wintertarwe is gezaaid de geplande oppervlakte toch nog zal halen. De allereerste gezaaide akkers laten een mooi vol gewas zien, dat toch nog met een behoorlijke lengte de winter ingaat. Ook het deze week gezaaide graan zal kiemen want zolang het niet vriest groeit tarwe. We hebben zelfs EEG-landen. Het einde van het jaar 1984 is in zicht. Het is nog geen Wolkeloze he mel waarin de landbouw zich be vindt. Ik wil de lezers Prettige feest dagen en een goede jaarwisseling wensen en voor u en uw gezin ge zondheid en voorspoed in 1985! De Engelse telers van konsumptie- aardappelen zijn niet erg gelukkig met het nivo van zwartbenigheid in Schots pootgoed in vergelijking met Nederlands pootgoed. Deze bewe ring werd geuit door Bill Addison, een deskundige op het gebied van gewassenteelt van de North of Scot land College of Agriculture. Hij legde er de nadruk op dat een groot offensief tegen ziekte en een fundamentele verandering van de opslagkondities noodzakelijk zijn om de verkoop van Schots pootgoed te verhogen. Onder meditterane teeltkondities veroorzaakte zwartbenigheid rotting van de moederknol voordat een plant tijd krijgt zich te ontwikkelen. In het Verenigd Koninkrijk doet zich dit probleem ook af en toe voor na het planten van knollen van een ge was dat in een laat stadium onder natte omstandigheden werd gerooid nog geen nachtvorst gehad en dat is dan de zoveelste uitzondering van het jaar 1984. Een uitzondering die we dankbaar aanvaarden. Al te goed we ten we van bieten afdekken soms 's avonds laat bij ineens vallende vorst. Strenge nachtvorst met wind en dan de bieten nog op het erf, er zijn pret tiger dingen om over te praten of te schrijven. Helaas staan in onze Westhoek nog steeds aardappelen in de grond. On der Moerstraten nog verschillende percelen. De naam zegt het zelf al Moer, veenachtig, drassig. De grond droeg dit jaar de machines niet. Ook witlof kan men er nog vinden. De wortels in de grond en niet in de kas of kuil waarop ze rond deze tijd horen te zijn. Dan is er het volgende verhaal. En het is praktijk: Toen de natte moesson over ons gewest school, werd er met man en macht gewerkt. Als het ging werd er er geploeterd. Zaterdag of zondag geen probleem, doorgaan. Een trekker niet genoeg dan twee er voor. Nu was er in een bepaalde hoek maar één grote trekker met voorwielaan drijving. Die werd dus overal voor gebruikt. Hij trok wage:.^ en rooiers los. Hij knapte de zwaarste klussen op. Aan het eind van de rit, knapte hij zelf af. Op, totaal op. Z'n baas, moet nu maar een nieuwe kopen. Dat past helemaal niet in zijn begroting, want financieel ziet dit jaar er lang niet gunstig uit en de blauwe brieven van '83 moeten nog komen. Zulke zaken komen na alle narigheid van het na jaar 1984... met een hoge graad van bederf door bakteriën. De heer Addison legde er de nadruk op dat een vroege rijpheid en pre ventie van knolschade de basis vor men voor verbetering van de kwali teit van pootaardappelen. De toe passing van chemicaliën moet doel matig zijn maar er mag niet al te veel besmetting aanwezig zijn willen de chemicaliën doelmatig zijn. "Chemicaliën zijn geen kompensatie voor slechte bedrijfsvoering", aldus de heer Addison. "Met een goede bedrijfsvoering en doelmatige toe passing kan de kontrole op ziekte echter uitstekend zijn". Spreker stelde verder dat een grote risikofaktor voor Schotse pootaard appelen ligt in de methode van transport en opslag. Hij noemde als voorbeeld twee eksportzendingen vanaf hetzelfde bedrijf in Noord- Schotland. Eén naar Israël in een OOK VOOR DE AKKERBOU WER is het komputer-tijdperk aangebroken. U kunt nu de kom puter laten berekenen wat voor Uw bedrijf de beste opzet is. Uit verschillende alternatieven rekent de komputer U voor wat er ver diend wordt bij verscheidene bouwplannen, bij gedeeltelijke samenwerking of met en zonder loonwerk. Ook berekent hij voor U de urenarbeid, die nodig is voor elk plan en in welke tijd deze ar beid gedaan 'moet worden. BO U WPLA N- WIJZIGINGEN komen dit jaar nogal wat voor. Weet zeker dat er geen bieten ko men op met aaltjes besmette grond. Laat zonodig de percelen onderzoeken. Verbouw geen aard appelen na suikerbieten; ditkost minstens 10% opbrengst. KONTROLEER UW WIN TERT A RWE-percelen bij de op komst, want dan al kunnen veel kostgangersaanwezig zijn. Let vooral op slakjes. U vindt ze het eerst aan de slootkant. Slakjes kunt U nog bestrijden met slak- kenkorrels. Wacht met het strooi en als er regen wordt verwacht. goed geventileerd schip kwam aan in een uitstekende konditie. De andere zending naar de Canarische Eilan den moest naar de vuilnisbelt wor den gebracht. (Farmers' Weekly, 16-ll-'84). WA T TE DOEN met een partij aardappelen waarin veel natrot of phytophthora voorkomt? Zorg dat de partij droog blijft en er regel matig luchtverversing plaatsvindt. Een regelmatige kontrole, 30 cm diep onder de oppervlakte van de aardappelhoop, geeft op dit punt de grootste zekerheid. VEEHOUDERIJ DE MEEST EKONOMISCHE KOE op Uw bedrijf zit onder de oudere koeien. Vaak zijn uier- en beengebreken de oorzaak, dat dieren te gauw weg moeten. Bij de stierkeuze is het daarom zaak om naast een hoge I-net, vooral te letten op uier- en beenkwaliteit. ALS HET VEE IS OPGE- STALD komt het er op aan dat vooral de produktieve koeien zo goed mogelijk worden gevoerd. Dit jaar is de kwaliteit van het ruwvoer zeer wisselend. De aan vulling met krachtvoer moet daar op goed worden afgestemd. Niet alleen de hoeveelheid is belang rijk, maar ook de vem-eiwitver- houding. "RUST ROESTIS EEN GE ZEGDE dat zeker ook geldt voor werktuigen. Geef daarom de cir kelmaaier, de schudder en de harkmachine nu een goede beurt. Vervang zonodig ook de versleten onderdelen. Dat voorkomt straks in het seizoen veel narigheid en extra kosten.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 7