nieuws uit brussel Braks stelt innen superheffing uit Andriessen ziet zich als bezuiniger in Brussel m jan werts Mogelijk tot volgende lente: Agrarisch Groothandels Verbond onderschrijft marktgericht landbouwbeleid Studiedag Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt Alle Europese landbouwministers behalve de Deen Kofoed willen dat de inning van de superheffing wordt verschoven naar volgende lente. Al leen de veehouders die, op het eind van het melkprijsjaar 1984-'85, dan boven hun quotum eindigden zouden volgend jaar de beruchte 57 cent per liter heffing verschuldigd zijn. Maar de Europese Commissie (da gelijks bestuur EG) staat vooralsnog op het standpunt dat er deze maand geïnd wordt over het afgelopen jaar. In afwachting van nader beraad over uitstel door de Europese Commissie wil minster Braks niet innen. Hou den de Brusselse autoriteiten echter voet bij stuk. dan zal Braks zich met zijn collega's hierover gaan beraden. Hij gaf ons dinsdagavond in Brussel in zekere zin te verstaan ook dan te zullen blijven weigeren tot inning over te gaan. Maar zo'n besluit is in Den Haag dus nog niet gevallen. Braks wil kennenlijk voorkomen dat in Nederland de veehouders zouden gaan betalen en elders in de Euro pese Gemeenschap nog niet. De Tweede Kamer heeft hem trouwens gevraagd te vermijden dat zoiets ge beurt. Als de Europese Commissie koppig blijft zou zulks er in resulte ren dat in Engeland, de Benelux en West-Duitsland geïnd wordt. Want de andere landen hebben het zo ge draaid dat zij vanwege hun specifie ke aanpak nu nog niet hoeven te in casseren, danwel (Italië en Frank rijk) het voorlopig niet kunnen of willen doen. Dit roept wel de onvermijdelijke vraag op of het hele systeem van de superheffing niet gaat schuiven. "Van uitstel komt afstel", zo luidt een goed Nederlands spreekwoord. Braks: "Nee, zo gaat het zeker niet. De beoogde terugloop van de melk- produktie begint nu duidelijk overal plaats te vinden"? Als geheel, zo gaat Braks verder, zat de Europese Gemeenschap per half november al op 3,4 procent vermin dering van de melkproduktie verge leken met vorig jaar. Over het hele jaar moet men in Europees verband op 4,2 procent vermindering uitko men. Dat gaat dus duidelijk de goede kant op. In Nederland is de produk- tie inmiddels met 5 procent gedaald. Wij moeten nationaal 6,6 procent minder gaan melken. Braks verwacht dat Nederland rond de komende jaarwisseling op het door de EG voorgeschreven niveau van melk produktie zal liggen. Franse traagheid Opnieuw liet Frankrijk deze week hier weten niet in staat te zijn om nu te incasseren. Duidelijker dan voor heen annonceerde de Franse minis ter Rocard dat hij het quotumstelsel zal respecteren en dus niet via een nationaal contingent wil proberen onder de inning uit te kruipen. Parijs staat op uitstel van inning en kreeg daarvoor uiteindelijk alle andere ministers mee, behalve de Deen Ko foed. De Europese landbouwcommissaris Poul Dalsager gaf in de laatste min- sterraad waar hij als zodanig ver scheen te verstaan ook wel voor uit stel te zijn. Maar hij krijgt geen steun bij zijn collega's in het Europese da gelijks bestuur, waaronder de Ne derlander Andriessen. Daarop stel den de ministers een gezamenlijke verklaring op. Zij constateren daarin dat de beoogde inkrimping van de melkstroom voorspoedig verloopt. Zij stellen vervolgens vast dat ieder een de regeling moet respecteren en signaleren dat er in bepaalde landen administratieve problemen rijzen voprwat de inning betreft. Zij nodig- Vrijdag 14 december 1984 den ten slotte de Commissie uit om de hele inning over het lopende melkprijsjaar uit te stellen tot de lente van 1985, dus na 1 april. Dit uitstel heeft dus ieders steun, behalve dat van de Deense minister Kofoed en de Europese Commissie. De mi nisters zijn echter juridisch niet in staat de Commissie te dwingen tot afkondiging van uitstel. Italiaanse onwil Het is niet helemaal duidelijk waar om de Europese autoriteiten zo kop pig aan de inning vasthouden. Som migen zeggen, dat zij vrezen dat dit uitstel van een zó ingewikkelde en politiek-omstreden regeling tot ge heel of gedeeltelijk afstel zal kunnen gaan leiden. Anderen wijzen erop dat uitstel oneerlijk is tegenover de veehouders, die de oorspronkelijke strikte verordening van Brussel voor serieus hebben genomen en hun melkproduktie al hebben terugge bracht. Braks denkt dat de Europese Com missie "vooral serieus genomen wil worden". Hij wijst er ook uitdrukke lijk op dat de landen die uitstellen daarmee in een vergelijkbare positie komen als Denemarken, Grieken land, Italië, waar men voorlopig niet int. Overigens is men, volgens Braks, nu in Rome ook bereid de regeling passend uit te gaan voeren. Maar andere ingewijden hier twijfelen of dit inderdaad wel zo is. Deense slimheid De Denen hebben juridisch spits vondig alle melkfabrieken gebun deld in één organisatie. Zuivelbe drijven die teveel melk verwerken kunnen aldus hun overschot uitrui len tegen andere waar de produktie achterblijft. De Belgische minister De Keersmaeker zei ons dat als dit mag, zijn land hiervoor ook wel voelt. Braks betwijfelt of de De nen wel mogen wat ze doen. De Eu ropese Commissie onderzoekt dat nog. De bewindslieden werden het (weer) niet eens over een nieuw ge meenschappelijk agrarisch struc- tuurgebied voor de komende vijf jaar. Dit overleg sleept nu al ander half jaar vruchteloos aan. Engeland, Duitsland, en Nederland willen dat hun minister van Financiën hierbij wordt betrokken om de kosten voor taan beter te beheersen. Een in juni al in principe overeengekomen pak ket maatregelen in de veterinaire sfeer werd nu goedgekeurd. Gasvoordeel terugbetalen In een brief op poten eist de Euro pese Commissie van de Nederlandse regering dat zij de verlaging van de gasprijs voor glastuinders intrekt. Bovendien wil Brussel dat de voor delen die de Nederlandse tuinbouw aldus sedert begin oktober geniet alsnog worden teruggevorderd, zo heeft minister Braks hier gezegd. Terugbetaling van de genoten voor delen is gedurende dit als veeljarige conflict nooit eerder gevraagd. Uiterlijk volgende week woensdag moet de Nederlandse regering Brus sel laten weten of men op boven staande eisen ingaat. Braks laat nu al weten, dat zeker niet te doen. Hij zal wel aantonen, dat de lagere Neder landse gasprijs voor de tuinbouw geen vorm van overheidssteun is. "Als wij er de komende vier jaar in zouden slagen de nodige aanpassin gen aan te brengen in het Europese landbouwbeleid dan bewijzen wij de Gemeenschap een grote dienst". Dat roept de kersverse Europese Com missaris voor Landbouw en Visserij mr. F. Andriessen, terwijl hij zijn vinger uitdagend naar voren priemt. Wij zijn dan eindelijk doorgedron gen tot de werkkamer van de man die als enige met twee portefeuilles- namelijk de Deense van Landbouw plus de Griekse van Visserij - uit het strijdperk is gekomen. Andriessen is tot de eerste volle week van januari, als hij in zijn nieuwe functie is getre den, over landbouw noch visserij aan te spreken. Het heeft het handjevol Brusselse correspondenten dan ook enige moeite gekost hier te geraken. Maar eenmaal met de pers over de vloet is ook deze landbouwcommis saris in zijn element. Net zoals zijn befaamde voorgangers Gundelach, Lardinois en Mansholt de pers ook nooit schuwden. "Sommige mensen vragen mij vandaag of ze me mogen feliciteren", zo lacht Andriessen. Die opmerking van de vroegere KVP- aanvoerder op het Binnenhof heeft een dubbele betekenis. Algemeen wordt in Brussel momenteel de landbouwportefeuille gezien als im populair. Alleen te bezetten door ie mand van politiek gewicht die ook niet meer hoopt later in de politiek nog eens verder promotie te kunnen maken. Op de topconferentie van Dublin hebben de regeringsleiders immers de laatste punten en kom ma's gezet voor een nieuwe budget taire discipline, waartoe zij al eerder besloten. Dat is kortgezegd het stre ven om voortaan de totale land- bouw-politieke uitgaven in de pas te laten lopen met de inkomsten van de Europese Gemeenschap. "Te laten achterblijven bij de in komsten", zo valt ons op dat An driessen trouwens zegt. Het is duidelijk dat de supercom missaris Andriessen met zijn dubbele post Landbouw én Visserij boven dien waarschijnlijk vice-voorzitter van de nieuwe Commissie wordt, een invloedrijk man zal zijn. De mensen die wij officieel commentaar vragen zijn allemaal vol lof over zijn komst. Minister Braks: "Ik ben zeer ver heugd. Nederland moet als het kan altijd de post Landbouw zien te krij gen. Het liefst in combinatie met Visserij, vanwege de paralellen in de problematiek." Nieuwe landbouwprijzen Maar er zijn ook andere geluiden. Terwijl Andriessen glimmend van tevredenheid met ons haastig een glaasje drinkt, komt een kamer ver mr. F.H.J.J. Andriessen der een telexbericht binnen van het in Brussel gezaghebbende Franse persbureau AFP. Daarin signaleert men in agrarische kringen te Brussel een zekere onrust na de benoeming van de Nederlandse commissaris op Landbouw. Hoe zal deze befaamde bezuiniger Andriessen daar gaan opereren? AFP meldt, pns inziens terecht, ook dat de nieuwe landbouwcommissaris veel profijt zal hebben van zijn ka binetchef mr. Carlo Trojan. Hij is een kenner van het Brussels doolhof en door Lardinois hier destijds zelf nog opgeleid in de kneepjes van het gemeenschappelijke landbouwbe leid. "De knip is op de beurs. Ook in Eu ropa, dat wil zeggen met name in het gemeenschappelijke landbouwbe leid, zijn financiële ombuigingen onvermijdelijk geworden. Men noemt het alleen maar wat anders: Begrotingsdiscipline klinkt vriende lijker. Op landbouwgebied zijn er dit jaar al een aantal belangrijke beslis singen genomen. "Echter te weinig en te laat", zo heeft Andriessen al voor zijn benoeming op Landbouw verklaard. Hoewel Andriessen al vier jaar in Brussel zit, brach de concurrentie- portefeuille hem weinig op de voor grond. Men kent Andriessen inter nationaal hier als de man die zijn ministerportefeuille in Nederland neerlegde toen er daar niet voldoen de bezuinigd werd. Dat heeft kenne lijk indruk gemaakt en daarom vreest men deze Hollander, die overigens alom wordt omschreven als een doortastend operend bek waam technocraat. Andriessen ver telt ons al eind januari te komen met voorstellen voor de nieuwe land bouwprijzen. Traditioneel gaat het hier om prijsverhogingen. Maar hij sluit niet uit dat het dit keer uitdraait op verlaging van bepaalde prijzen. Voor het overige voorziet hij een spannend 1985. Waarin de EG tege lijk wordt geconfronteerd met een financiële crisis (uitgaande van ver werping van de begroting eind deze week door het Parlement in Straats burg), de toetredingsonderhandelin gen van Spanje en Portugal, de vast stelling van nieuwe landbouwprijzen en het overleg over sociale program ma's voor financiële steun aan de zuidelijke EG-landen. Minister Braks wil het landbouwbe leid meer marktgericht doen zijn. Tijdens het jaarlijkse onderhoud met minister Braks en staatssekretaris Ploeg op 28 november j.l. heeft het Agrarisch Groothandels Verbond steun betuigd aan dit voornemen. Het AGV is reeds jaren van mening, dat de produktie zich aan zal moeten passen aan de behoeften van de markt. Het AGV is met de minister van oordeel, dat een herstel van het marktevenwicht, het beste perspek- tief is dat de toekomstige landbouw- generatie kan worden geboden. Met de minister en de staatssekreta ris maakt het AGV zich ernstig zor gen over het goed funktioneren van de gemeenschappelijke markt na de toetreding van Spanje en Portugal. Vooral het hanteren van kwantatieve beperkingen in de overgangsmaatre gelen bij de toetreding worden door het AGV nadrukkelijk afgewezen. Dergelijke maatregelen zijn niet te verenigen met een gemeenschappe lijke markt en lokken andere niet- wenselijke maatregelen uit. De bewindslieden deelden deze zorg van het AGV. Immers het niet heb ben van kwantitatieve beperkingen is de grootste verdienste van de gemeenschappelijke markt. Zij moesten echter erkennen, dat Ne derland in dit streven bij de toetre dingsonderhandelingen vrijwel al leen staat. Het AGV bracht vervolgens nog eens de bezwaren naar voren met betrek king tot de plannen van staatssekre taris Koning om te komen tot één uniform hoog btw-tarief. Op woensdag 19 december houdt het ZAJK haar jaarlijkse studiedag. Deze studiedag die in het teken staat van de "Bedrijfsovername", wordt in "de Caisson" te Kapelle gehouden en vangt om 14.00 uur aan. In het middagprogramma houden dhr. W. de Landgraaf en mevr. A. Kingma een inleiding. Daarnaast zal een videopresentatie plaats vinden over het thema "Bedrijfsovername". Willem de Landgraaf (sociaal-eko- nomisch voorlichter van de ZLM) zal aandacht schenken aan de sociale kanten van de bedrijfsovername en de instellingen die aktief zijn om agrarische gezinnen van informatie en advies te voorzien. Anne Kingma, die in Friesland zelf standig een landbouwbedrijf voert, zal ingaan op de mogelijkheden en problemen, die een vrouw tegen kan houden wanneer ze zelf een land bouwbedrijf over wil nemen. Na de video vertoning en de inleidingen zal aan de hand van stellingen gedis- kussieerd worden. Het avondprogramma, dat om 20.00 uur aanvangt, staat in het teken van de bedrijfsovernameproblematiek en de maatregelen die door de over heid genomen kunnen worden om deze problematiek te verlichten. Na enkele korte inleidingen volgt een forumdiskussie waar Henk Biel- derman, voorzitter van het NAJK. Rob Tazelaar, landbouwspecialist van de P.v.d.A. en Jan van Noord, landbouwspecialist van het CDA, het tegen elkaar op zullen nemen. ZAJK-voorzitter Stan Simons zal de forumdiskussie leiden. Het bestuur van het ZAJK nodigt behalve haar eigen leden iedereen uit die zich bij de problematiek van jonge agrariërs betrokken voelt. De inhoud van de studiedag is zo samengesteld dat ook de positie van jonge en toekomstige agrarische vrouwen de nodige aan dacht krijgt.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 5