Raad Bedrijfsontwikkeling Zeeland diskussieerde over positie vrouw op bedrijf Landbouwschap nog niet eens over financiering mestproblematiek Europese Kommissie gaat optreden tegen steun aan varkenshouderij in Frankrijk Overbruggingsregeling melkveehouders van start Voorlichter J. Franssen met V.U.T. Praktijkproef met vriendelijker huisvesting leghennen Melkprijs in 1983 6% beneden richtprijs Duitsland na Nederland grootste kaas-eksportland In zijn openingswoord wees voorzitter A.J.G. Doeleman op de slechte weersomstandigheden van de laatste weken, hetgeen de oogst ernstig heeft bemoeilijkt. In de gezinnen heeft dit ook veel spanningen gegeven. Alhoewel nu nog niet alles geoogst is, zijn de werkzaamheden nu gelukkig toch ver gevorderd. De superheffing is nog steeds de grote zorg van de veehouders. In Zeeland zijn relatief veel aanvragen inge diend voor de opkoopregefing. Dit versterkt de eenzijdige struktuur van de Zeeuwse landbouw. Medegedeeld werd dat de eerste uitspraak van het College van Beroep inzake de bezwarenprocedure m.b.t. de Super heffing negatief is uitgevallen. De aanvraagtermijn voor de opkoopre geling is verlengd. Positie boerin In de vergadering waren vertegen woordigers aanwezig van de 3 plat telandsvrouwenorganisaties. Zij hielden een inleiding die zij hebben gemaakt n.a.v. het rapport "Met het bedrijf getrouwd" van ir. G.J.M. Loeffen. Dit rapport handelt over de positie van de vrouw op het agrarisch gezinsbedrijf. In de inleiding werd dit onderwerp toegespitst op de Zeeuwse situatie. Hieruit blijkt, dat de positie van de boerin langzaam in positieve zin aan het veranderen is. Het wordt anderzijds niet meer zo vanzelfsprekend geacht dat, wanneer een vrouw met een boer trouwt, dit automatisch inhoudt dat zij op het bedrijf gaat meewerken. Overigens wordt het acceptabel gevonden dat de vrouw tijdens de arbeidspieken haar steentje bijdraagt. Wanneer meehelpen echter altijd een nood zaak is omdat uit de onderneming geen arbeidskracht betaald kan wor den, dan fungeert de boerin als on betaalde arbeidskracht! Zij heeft dan een dubbele funktie: gebleken is dat de man nog steeds heel weinig mee helpt in de huishouding. Men zou graag willen dat de mee werkende vrouw ook als medeon derneemster zou kunnen worden aangemerkt. Zij moet ook een grote re keuzevrijheid kunnen krijgen als het gaat om werken buitenshuis en het volgen van een opleiding. Na de inleiding volgde een uitge breide diskussie. De geschetste pro blemen werden nog eens onder streept, terwijl dieper werd ingegaan op de positie van de vrouw in de stands-organisaties en vakorganisa ties. Veel vrouwen zijn geen lid van een dergelijke organisatie en de be- stuurlijkeverantwoordelijkheidervan wordt voor het leeuwedeel >door mannen gedragen. Als een reden hiervoor wordt aangegeven dat vrouwen vaak niet vaktechnisch ge schoold zijn terwijl daarvoor wel sprake is van een groeiende belang stelling. Ook staat men er gewoon nog vreemd tegenover, dat een vrouw deel uitmaakt van een kring- bestuur of afdelingsbestuur van een standsorganisatie. Dat dit moet ver anderen wordt volledig beaamd. De vrouw zal door zich daarin waar te maken vanzelf in het organisatie leven worden betrokken. Niet emancipatoire overwegingen moeten de duurzame basis vormen voor de acceptatie, maar haar daadwerke lijke inbreng en betrokkenheid. Dat een vrouw ook als D.B.H., tech nisch voorlichtster of specialist geac cepteerd zou moeten kunnen wor den, staat buiten kijf. De voorzitter konkludeerde dat de vrouw steeds meer in het bedrijf be trokken wordt. Dit is een goede zaak wanneer dit ook in het inkomen en in het fiskale beleid tot uitdrukking komt. In de vergadering kwamen verder de voorlichtingsprogramma's van de konsulentschappen en van de So ciaal Ekonomische Voorlichtings diensten van de organisaties aan de orde. Het belang van een strukturele procedure voor de onderlinge af stemming en evaluatie werd onder streept. Gewezen werd op de lang zaam verdwijnende bloementeelt onder glas in Kapelle e.o. (oorzaak is o.m. een veel voorkomende vaat ziekte). Verder werd geattendeerd op het belang van de bestrijding van de perebladvlo in de fruitteelt en de knolcyperus, een onkruid waar men zeer beducht voor moet zijn. Mestproblematiek Er werd tenslotte nog ingegaan op een rapport van de Landelijke Raad voor B.O. inzake mestproblematiek. Hoewel in Zeeland deze problema tiek niet zo groot is, zal onze provin cie toch in de belangstelling komen te staan als afzetgebied voor een deel van de mestoverschotten van andere provincies. Gezien het belang van dit onderwerp, zal hieraan in een aparte vergadering van de Provinciale Raad aandacht worden besteed. De Europese Kommissie heeft aangekondigd dat zij tegen Frankrijk een procedure zal in leiden tegen niet toegestane steun aan de varkenshouderij in dat land. Bedoeld is de steun die bes taat uit het verstrekken door Unigrains aan de Solidariteitskas voor de varkenshouderij van een lening van Fr. 50 miljoen, met een lage rente van 7,5% en een looptijd van 6 jaar. Deze kas funktioneert met terugwerkende kracht tot 1 januari 1984. De kas geeft het voordeel van de lage rente door aan de producenten groeperingen, waaraan leningen worden verstrekt waarvoor even eens een lage rente (9%) wordt aangerekend. De Kommissie brengt in herin nering dat de procedure (art. 93, lid 2 van het Verdrag) opschor tende werking heeft en dat ten aanzien van alle steun die wordt toegekend voordat de eindbeslis sing in de procedure is genomen om terugvordering kan worden verzocht. Termijn opkoopregeling melk verlengd tot 1 februari 1985 Het bestuur van de Stichting Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de landbouw heeft besloten de ter mijn voor het indienen van een aan vrage in het kader van de opkoopre geling heffingvrije melk, te verlen gen tot 1 februari 1985. De sluitingsdatum was bij het ingaan van de regeling bepaald op 1 de cember 1984. Via deze verlenging beoogt men alsnog melkveehouders in de gelegenheid te stellen van deze regeling gebruik te maken. De Stichting Borgstellingsfonds voor de landbouw zal vanaf 8 december ook gaantie gaan verlenen voor gezonde perspektiefbiedende melk veehouderijen, die als recht streeks gevolg van de superheffing in liquiditeitsmoeilijkheden geraken en niet meer aan de rente- en aflos singsverplichtingen van banklenin gen kunnen voldoen. De banken kunnen nu bij de stichting garanties vragen voor de verstrekking van een liquiditeitsoverbruggingsfi- nanciering tot ten hoogste drie maal de in het jaar van aanvraag te betalen rente van de bankfinancieringen. De ondernemer moet' aanvragen voor een borgstelling op het normale aanvraagformulier van het Borgstel lingsfonds via de bank indienen bij de provinciaal direkteur Landbouw en Voedselvoorziening van het mi nisterie van landbouw en visserij. De aanvragen kunnen tot 31 december 1985 worden ingediend. Een ondernemer komt onder de vol gende voorwaarden in aanmerking voor deze regeling: De ondernemer heeft zijn hoofd beroep in de landbouw, is vol doende vakbekwaam en beschikt tevens over voldoende onderne- merskwaliteiten. Het bedrijf heeft voldoende in- komenskapaciteit. De liquiditeitsmoeilijkheden brengen de voortzetting van het bedrijf ernstig in gevaar. De mogelijkheden tot versoepe ling van de aflossingsverplichtin gen zijn voldoende benut en er kan niet op andêre wijze in de financiering worden voorzien. J. Franssen Jan Franssen is op 15 april 1953 als bedrijfsvoorlichter in dienst getreden bij het Konsulentschap te Tilburg. Op 1 januari 1955 is hij als bedrijfs voorlichter overgeplaatst naar de ge meente Nieuw-Ginneken. De bedrijfsontwikkelingsvoorlich ting lag hem goed. Mede door zijn toedoen zijn er in zijn rayon inmid dels ca. 180 ligboxenstallen ge bouwd. Voor veel van deze bedrijven heeft hij, voordat tot de grote stap werd besloten, een komplete be- drijfsbegroting opgesteld. Meerma len was zijn advies: "Zet het niet te krap op, want de ontwikkelingen gaan snel". Ook binnen de dienst was zijn voortvarendheid en vakbekwaam heid bekend; de dienst heeft hiervan veel voordeel gehad en vaak was hij een voorbeeld voor anderen. Jan was in de dienst een harde wer ker, die gestaag de boodschap op de bedrijven bracht en die daarbij hoofdzaken en bijzaken wist te scheiden. Zijn grote kennis was in de praktijk goed bekend. Hij wist goed samen te werken met de studieklubs en had daarbij veel inbreng in het programma. Hij is 'n man waar je van op aan kunt, zijn werk en adminis tratie was steeds goed verzorgd en op tijd klaar. Per 1 januari 1985 maakt hij gebruik van de mogelijkheid van de Ver vroegde Uittreding. Hij vindt dat hij al heel wat voor de voorlichting heeft gedaan en hij wil ook nog tijd over houden voor zichzelf en zijn gezin. Bovendien vindt hij dat er ook plaats gemaakt moet worden voor de jon geren om die een kans te geven. Wij kunnen dit begrijpen en wensen Jan Franssen met zijn gezin, onder dank voor het vele dat hij voor de dienst en de boeren gedaan heeft, nog vele goede jaren toe. Konsulentschap v.d. Rundveehoude rij te Tilburg, De konsulent, Ir. W.D. Ogink Het bestuur van het Landbouwschap is er woensdag niet in geslaagd tot eensluidende konklusies te komen over de aanpak van de mestproble matiek. Belangrijkste struikelblok was de vraag in hoeverre het land bouwbedrijfsleven zelf financieel moet opdraaien voor het wegwerken van mestoverschotten. Het onderwerp komt in januari opnieuw op de bestuursagenda van het Landbouwschap. Aanleiding voor de diskussie over het mestvraagstuk was het in sep tember door de zogenaamde Kom missie Latijnhouwers uitgebrachte rapport over de omvang, de gevolgen en de aanpak van de mestoverschot ten. Voor de afzet van overtollige mest via een centrale mestbank wil de kommissie drie heffingen instel len, te weten een lage algemene ba sisheffing voor elke veehouder, een aanvullende heffing voor bedrijven met een berekend mestoverschot en een ekstra heffing voor bedrijven die mest inleveren bij de mestbank. Het bestuur van het Landboèwschap was unaniem van oordeel dat de mestproblematiek ernstige gevolgen kan hebben voor de rentabiliteit en de konkurrentiepositie van de vee houderij. De vertegenwoordigers van de centrale landbouworganisa ties pleitten dan ook voor ruime overheidsfondsen, niet alleen voor voorlichting en onderzoek, maar ook voor konkrete maatregelen op het gebied van mestopslag, -verwerking en transport. De beide voedingsbon den stelden zich echter op het stand punt dat ten aanzien van dit laatste net als in de- industrie het principe "de vervuiler betaalt" moet worden gehanteerd. "Bedrijven die het mi lieu vervuilen moeten snel tot oplos singen komen of ze moeten worden gesloten", aldus woordvoerder Nieuwenhuize van de Voedingsbond FNV. Het bestuur van het Landbouwschap is het er over eens, dat er in het hef fingensysteem voor de bedrijven prikkels moeten worden ingebouwd om zelf oplossingen te zoeken voor eventuele mestoverschotten. Bedrij ven die uit milieu-oogpunt geen pro bleem veroorzaken mogen behalve de basisheffing geen aanvullende heffin gen worden opgelegd. Op het Spelderholt, het centrum voor onderzoek en voorlichting voor de pluimveehouderij in Beekbergen, zal een proefstal worden gebouwd waar in de praktijk kan worden gewerkt met een vriendelijker huisvestingsys teem voor leghennen. De kosten van de stal bedragen drie kwart miljoen gulden. Dit heeft het Ministerie van Landbouw en Visserij donderdag meegedeeld. In het nieuwe, zogenoemde etage- huisvestingssysteem, kunnen de die ren vrij rondlopen. Boven de stal- vloer met strooisel zijn enkele ver diepingen met zitstokken, voerbak ken en drinknippels aangebracht. Voor de hennen zijn er verder spe ciale legnesten waarin zij hun ei kunnen leggen. Het systeem is ont- f Duitsland heeft zich, na Nederland, de laatste jaren ontwikkeld tot de grootste kaaseksporteur ter wereld. Sinds 1970 is de Duitse kaasproduk- tie verdubbeld tot 967.500 ton. Dat betekent dat Duitsland op de wereldranglijst, wat de produktie betreft, de vierde plaats inneemt, na de Ver. Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk. Sinds 1970 is de kaaseksport uit Duitsland vervijfvoudigd. Het Produktschap voor Zuivel heeft de gemiddelde netto-opbrengst van de melk in 1983 becijferd op 72,83 per 100 kg melk met 4,127% vet ofwel wikkeld bij de Landbouwhogeschool in Wageningen en in Beekbergen. Volgens het ministerie hebben proe ven met proto-typen van dit systeem zowel ten aanzien van het gedrag van de dieren als ekonomisch een der mate gunstig resultaat opgeleverd dat verdere uitbouw op semi-prak- tijkschaal verantwoord is. Proeven met een aangepaste kooi, voorzien van zitstokken en een leg- en een zandbak blijken voor de dieren wel een verbetering, maar leveren voor de pluimveehouders problemen op. Er moet nog een beslissing worden genomen of het onderzoek naar nieuwe huisvestingsvormen in deze richting wordt voortgezet. 68,29 per 100 kg melk met 3,70% vet, beide af-boerderij. De netto-opbrengst is daarmee 4,39 of 6% beneden de voor 1983 geldende gemiddelde richtprijs geb leven. De aan veehouders uitbe taalde melkprijs bedroeg bij werke lijke gehalten ƒ72,66 bij 4,127% vet en 3,341% eiwit. De melkprijzen in de verschillende regio's liepen uiteen. Bij 3,70% was er ten opzichte van de regio Noord sprake van een daling met 1,3%, in de regio Oost een plus van 2,7%, in West van 1,9% en in.Zuid 4,0%. Voor Nederland was er sprake van een plus van 1,6%. In absolute cijfers komen de melkprijzen van de vier regio's bij 4% vet en 3,35% eiwit uit op 70,83 voor de regio Noord; 70,80 voor Oost; 71,60 voor West en ƒ72,73 voor de regio Zuid, met een gemiddelde voor Nederland van ƒ71,35. Vrijdag 14 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 4