VOO I? ml V rouwen praten over seksueel geweld krubriek Eerste eksemplaar "De Friese boer houdt het groen" voor kommissaris Wiegel Thuispanel, beoordeelt kamerconiferen Zwijgen Macht T aboe doorbreken Verwerken duurt lang Aangifte doen De handen van een vrouw Unieke samenwerking Friese landbouw en natuurbescherming: vrouw onder redaktie van de Redakiiekommissie Bond van Plattelandsvrouwen voor Zee- land en Brabant R edaktieadres: Mevr. L.J.de Regt - van Maldegen: Anna Mariaweg 14494 PB Geersdijk Dinsdag 20 november j.l. organiseer de de Werkgroep Emancipatie Goes een studiemiddag over seksueel ge weld in Hotel Terminus in Goes. In haar openingswoord vertelde de voorzitster van de groep - Jessy Syt- stra - het doel van deze studiemiddag. In de eerste plaats wil de werkgroep meehelpen het taboe rond het onder werp te doorbreken. In de tweede plaats wil ze voortgaan op de nota over seksueel geweld tegen vrouwen en meisjes, die het ministerie van WVC heeft laten verschijnen. De eerste spreekster was Anneke Visser, kommissaris bij de zeden- en kinderpolitie in Den Haag. Zij vertelde dat er nog veel gezwegen wordt rond seksueel geweld. Heel vaak wordt geen aangifte gedaan bij de politie, omdat men het te naar vindt erover te praten of omdat de dader een bekende is. Een vrouw die het overkomt zoekt meestal eerst de schuld bij zichzelf. Wanneer het binnen het gezin plaatsvindt wil men niet naar buiten komen met zo iets ergs en liever de idylle van het goede en veilige gezin in takt laten. Ook mensen die wel degelijk weten, wat er in een gezin gaande is, b.v. artsen, voelen zich niet gerechtigd om in te grijpen. Seksueel geweld kan overal en bij iedereen voorkomen, bij iedere bevolkingsgroep. Het seksueel geweld heeft maar wei nig met seksualiteit te maken, maar veel meer met machtsgevoelens bij mannen. Nog altijd is het zo, dat de Gevulde kalfsrollade "Sultana" December, een maand die zich per traditie in de loop der jaren heeft ontwikkeld tot de maand van feesten en eten en die naar alle waarschijn lijkheid zijn traditie vond in de min der welvarende eeuwen die wij achter <pns hebben gelaten en waarin de gewone man vaak honger leed! Die tijd is ver achter ons en de kerst dagen zijn geworden tot een sociaal en een echt gezins- en familiefeest. Gelukkig maar! Vandaar nu deze (goed) gevulde kalfsrollade. De ingrediënten (4 personen): Laat bij uw slager een stuk kalfsborst uitzetten van ongeveer 1 Vi kg en vermeld er bij dat u deze'wilt vullen! 2 sneetjes bruin brood, 1 dl. koffie room, 2 uien, 1 ons gewelde rozijnen (sultana's), 250 gr. mager varkensge hakt, 2 eieren, 150 gr boter, Vi dl cognac, 1 teentje knoflook (pers), 1 theelepel bieslook, 1 theelepel noot muskaat, zout, peper en 150 gram mager vers rookspek. De bereiding Week hei bruinbrood zonder korst in de koffieroom. Verhit een stukje bo ter in de koekepan en fruit hierin 1 grote, ragfijn gesneden ui. Maak in tussen het gehakt aan met het brood, koffiemelk, de gefruite ui en de eie ren, cognac, bieslook, zout, peper, nootmuskaat, knoflook (pers) en de machtsverhouding tussen mannen en vrouwen onevenredig is. Seksueel geweld - zeker binnen het gezin - wordt nog steeds min of meer getolereerd, of tenminste met begrip en verzachtende omstandigheden goedgepraat. Ook kent onze wetge ving een lange geschiedenis van machteloosheid van de vrouw bij geweld. Nu pas komt er verandering in die wetgeving. Zo'n lange traditie wordt niet zo maar teniet gedaan, al veranderen de wetten. Anneke Vis ser ziet een oplossing voor het grote probleem in de emancipatie van de vrouw. Zo gauw vrouwen zich zoda nig gaan opstellen, dat ze het geweld op geen enkele manier meer tolere ren, zullen ook mannen op den duur hierover anders gaan denken. Wan neer de wet zodanig veranderd wordt dat ook seksueel geweld binnen het huwelijk strafbaar wordt gesteld, dan is dit een wettelijke steun in de rug van de protesterende vrouwen. Heieen Florusse sprak namens de Stichting Tegen Haar Wil". Bij deze stichting zijn een aantal andere groepen tegen seksueel geweld aan gesloten. Zij willen registreren en signaleren wat er in de maatschappij op dit ge bied scheef zit. Door voorlichting en het houden van lezingen willen zij het taboe doorbreken. Ook verlenen zij daadwerkelijke hulp door een te lefonische hulplijn 24 uur per dag beschikbaar te hebben, door indivi duele gesprekken en door groeps gesprekken. Ook geven ze steun bij "het doen van aangifte bij de politie. goed uitgelekte rozijnen. Meng dit alles goed door elkaar! Smeer de binnenkant van de kalfs borst iets in met wat geklopt ei en spreid nu het gehaktmengsel (gelijk matig verdelen) over de borst uit. Rol de kalfsborst stevig op en bind hem met wat vliegertouw goed op. Wrijf de buitenkant goed in met wat zout en peper. Laat nu de boter in een niet te ruime braadpan bruin worden en leg er het vlees in. Bak hem rondom Een vorm van meer algemene hulp is het aanspannen van proefprocessen. Een tweede medewerkster van deze stichting, Jeanet, vertelde vooral over het grote aantal misverstanden en'mythes dat nog algemeen heerst rond het seksuele geweld. Een aantal heeft ze genoemd en ontzenuwd. Voorbeelden zijn, dat de daders psy chopaten zijn, dat verkrachtingen alleen in sociaal lagere milieus voor komen, dat vrouwen het zelf zouden veroorzaken door b.v. alleen naar een bioskoop te gaan en dat je je kunt verzetten (vaak wek je dan nog meer agressie). Ook is het onjuist te menen dat vrouwen wel snel over zo'n erva ring heen komen. Het duurt vaak ja ren, voor iemand het redelijk heeft verwerkt. Heel belangrijk is dat vrouwen er wel met iemand over praten of een instantie als "Tegen Haar Wil" bellen. De laatste spreekster was Els Veeken van de afdeling Jeugd- en Gezinsza ken van de politie in Middelburg. Haar taak is het opvangen en horen van de slachtoffers. Ze dringt er sterk op aan dat vrouwen aangifte doen, al begrijpt ze heel goed dat dat emo tioneel heel moeilijk kan zijn. Ook is het naar om tijdens de afwik keling van de zaak steeds opnieuw met het gebeurde gekonfronteerd te worden. Els wil graag steun verlenen tijdens een zaak en eventueel met de vrouw mëe gaan voor verhoren als er niemand anders is, die dit kan doen. mooi bruin en zet hem vervolgens in een voorverwarmde oven 150 tot 200 graden C.). Temper de oven iets na ongeveer een uur en doe er 1 grofgesneden ui en de in dobbelsteentjes gesneden rook spek bij. Bedruip de kalfsborst regelmatig met het braadvocht en voeg er tijdens het braden regelmatig wat water bij (in dien nodig). De kalfsborst is na 2 uur gaar; evt. wat nablussen met cognac. Laat tenslotte de kalfsrollade wat af koelen voor het aansnijden. Garnituur: versgekookte aardap peltjes of gebakken parijse aardap peltjes, gestoofde witlof, bleekselde rij, courgettes, stoofpeertjes, veldsla, savooie kool. Sukses en prettige (kook-)feestda- gen! M.A. v.d. Vliet Ook verwijst zij wel naar andere hulpverlening als dit nodig blijkt. De hulpverlening op dit gebied moet grotendeels nog van de grond ko men, daar de meeste instanties nog niet zijn ingesteld op hulp na sek sueel geweld. In de pauze konden er schriftelijke vragen worden ingediend, die later werden beantwoord. Een belangrijk punt voor de gemeente Goes was hierbij dat er grote behoefte bestaat aan een vrouw bij de politie. Vrouwen van de werkgroep Eman cipatie Goes willen zich graag inzet ten om drang uit te oefenen bij de gemeentepolitie. Hierbij tekende Anneke Visser wel aan dat ook Het boekje bevat veel tips voor boer en boerin op het gebied van de na- tuur- en milieubescherming op het eigentijdse agrarische bedrijf. De veranderingen op het moderne boe renbedrijf hebben niet alleen gevol gen gehad voor de groei- en leefom standigheden voor het vee en de ge wassen; het geldt evenzeer voor planten en dieren in de vrije natuur. Juist met het oog daarop zijn de Stichting Friese Milieuraad en de gewestelijke raad van het Land bouwschap zo'n anderhalfjaar gele den gestart met een samenwerkings- projekt, dat nu zijn eerste vruchten afwerpt. Centraal in de fraai geïllustreerde uitgave staat de bescherming van natuur en milieu; met begrip voor natuurwaarden kan de agrariër met betrekkelijk weinig moeite veel doen. Dat varieert van tips voor de natuur.op het erf, het onderhoud van houtwallen, houtsingels, sloten en slootkanten tot de bescherming van wild in maailand en vogelnesten in weiland. Uitgangspunt voor de in het mannen heel goed kunnen leren o de slachtoffers op te vangen. De spreeksters hebben deze midda heel veel, heel duidelijk uiteengezel Er was erg veel belangstelling voo het geboden onderwerp. Het zaaltj» in Terminus zat vol. Hieruit blijki gelukkig dat er heel wat mensen zijl die opener over dit onderwerp willen praten. a. Stork Enige hulptelefoonnummers: Hulptelefoon Stichting Tegen Haar Wil" 020 - 253473 Blijf van mijn lijf Zeeland 01184 - 14645 Vrouwen bellen vrouwen Zeeland 01100 - 32233 boekje geschetste betere harmonie tussen landbouw en natuur is de vrijwilligheid; van de moderne agra riër wordt gevraagd maatregelen te neme.i die de ontwikkeling van na tuur en landschap ten goede komen en die op een akseptabele wijze in zijn bedrijfsvoering kunnen worden ingepast. De uitgave is mede mogelijk gewor den door Financiële bijdragen van onder meer het ministerie van land bouw en visserij, de provincie Fries land, het Wereldnatuurfonds en het Anjerfonds. Alle boeren in Friesland kunnen het boekje gratis verkrijgen. Zij kunnen zich schriftelijk of telefo nisch wenden tot het Landbouw schap, Gewestelijke Raad voor Friesland, postbus 327, 8901 BC in Leeuwarden (tel. 058 - 135945). An dere belangstellenden kunnen het boekje bestellen door 10,- pver te maken op rek.nr. 12751039 bij de Rabobank in Leeuwarden (giro 840701) ten name van "Projektgroep milieubehoud op agrarische bedrij ven" onder vermelding van "De Friese boer houdt het groen". Het Sprenger Instituut heeft het Thuispanel ingeschakeld bij het projekt "Boomkwekerijgewassen in pot". Dit panel wordt gevormd door medewerkers van enkele Nederlandse instellingen, alsme de hun huis- en buurtgenoten. Langs deze weg ontvingen bijna 500 huishoudens begin november een tweetal kamerconiferen ter beoordeling. Waarom deze stap? In het kader van produktvernieuwing hebben het Sprenger Instituut, het Cen trum voor de Boomteelt en het Stedelijk Groen een onderzoek uitgevoerd naar de geschiktheid van verschillende boomkwekerij gewassen in pot als huiskamer plant. Bij dit onderzoek, waarvan de eerste resultaten onlangs wer den gepubliceerd, wordt de beoordeling uitgevoerd door slechts enkele deskundigen. Om deze beoordeling te toetsen aan die van de echte konsument is het Thuis panel ingeschakeld. Het ligt in de bedoeling om in het voorjaar bij verdere proeven met boomkwekerijgewassen, wede rom het thuispanel in te schake len. De handen van één vrouw kunnen geen gevangenschap voorkomen De handen van twee vrouwen kunnen geen gevangenschap voorkomen Maar als twee en twee en vijftig komen tot een miljoen Zien we die dag nader komen Zie ik die dag nader komen. De stem van één vrouw wordt niet gehoord De stem van twee vrouwen wordt niet gehoord Maar als twee en twee en vijftig komen tot een miljoen Zien we die dag nader komen Zie ik die dag nader komen. De kracht van één vrouw voorkomt geen atoom-bom De kracht van twee vrouwen voorkomt geen atoom-bom Maar als twee en twee en vijftig komen tot een miljoen Zien we die dag nader komen Zie ik die dag nader komen. Het stembiljet van één vrouw maakt het water niet schoon Het stembiljet van twee vrouwen maakt het water niet schoon Maar als twee en twee en vijftig komen tot een miljoen Zien we die dag nader komen Zie ik die dag nader komen. De liefde van één vrouw maakt geen einde aan de nacht van angsten De liefde van twee vrouwen maakt geen einde aan de nacht der angsten Maar als twee en twee en vijftig komen tot een miljoen Zien we die dag nader komen Zie ik die dag nader komen. Vrij vertaald naar een tekst van Dr. A lex Comfort De kommissaris van de Koningin in Friesland, de heer H. Wiegel, heeft op donderdagmiddag 6 december jl. het eerste eksemplaar in ontvangst genomen van het boekje "De Friese boer houdt het groen". Het boekje is het resultaat van een unieke samenwerking tussen de Friese boeren en natuurbeschermers, die de handen ineen hebben geslagen om de natuurwaarden op en om het boerenbedrijf te behouden en zo mogelijk te ontwikkelen. De aanbieding namens het Landbouwschap (Geweste lijke Raad voor Friesland) en de Stichting Friese Milieuraad vond plaats op het melkveehouderijbedrijf van de familie Kiijnstra in Ku- baard (gemeente Littenseradeel). Vrijdag 14 december 1984 21

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 21