"Regering en Kamer laten het zitten bij ondersteuning agrarische sektor" Al te gek.... zuidelijke landbouw maatschappij Voorzitter A.J.G. Doeleman op Algemene Ledenvergadering: Zorgen Lasten VRIJDAG 14 DECEMBER 1984 64e JAARGANG NO.3761 land- en tuinbouwblad Kerstveilingen zijn in ons land een traditie geworden. Dat geldt nu ook voor de Zeeuwse veilingen die deze bijzondere veiling nu voor het tweede achtereenvolgende jaar in de Goese veiling hebben gehouden. Voor een verslag daarvan verwijzen we u naar pag 17 Kerstveilingen zijn een goede gelegenheid om ook de buitenstaanders eens te laten zien dat onze groente- en fruittelersprodukten van eerste kwaliteit in overvloed leveren.ffoto Ab Westerbeek). Op de Algemene Ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij die vrijdag 7 december plaats vond in het Gemeenschapscentrum "De Nobe- laer" te Etten-Leur, heeft voorzitter A.J.G. Doeleman in zijn jaarrede nadrukkelijk stil gestaan bij de proble men cfie het afgelopen jaar de oogst hebben geken merkt. Hij sprak zijn waardering uit voor het begrip en de belangstelling die de burgers, maar ook funktiona- rissen van gemeenten, waterschappen, waterstaat en. politie hebben getoond voor de moeilijke omstandig heden waaronder gewerkt moest worden. Wel waar schuwde hij de aanwezigen dat een dergelijke soepele houding voor de boeren geen vrijbrief mag zijn om het niet zo nauw meer te nemen. Ook sprak hij zijn waar dering uit voor de loonbedrijven en de werknemers waarvan veel gevergd is. Tot zijn spijt zei Doeleman ervaren te hebben dat dit najaar de betrouwbaarheid van de weersvoorspelling bij zonder veel te wensen heeft overgelaten. Weersvoor spelling voor meerdere dagen zou slechts dan vermeld moeten worden, wanneer er voldoende zekerheid over de uitkomst is. Wanneer regionale weersvoorspellingen meer betrouwbaar kunnen zijn, zal daar volgens hem aandacht aan besteed dienen te worden. De zorgen in de akkerbouw en de andere sektoren blijven er, nu ook de prijzen van belangrijke produkten als aard appelen en uien zeer laag zijn en de verwachting over de suikerbietenprijs niet optimistisch is. De vraag is nu in hoeverre de liquiditeit van de bedrijven in de gevarenzo ne terecht zal komen. De ZLM-voorzitter stelde opnieuw vast dat ook deze re gering nog steeds en opnieuw geen begrip toont voor de problemen van het midden en klein bedrijf en dè speci fieke positie van de land- en tuinbouw. "De regering onderkent onvoldoende de scheve verhou ding die er gegroeid is tussen de prestatie die de land- en tuinbouw levert aan de nationale ekonomie en het deel wat daarvan ten goede komt aan de ondernemers in de land- en tuinbouw nl. een rekord-opbrengst van 48 miljard aan export van landbouwprodukten, tegenover een beleid met betrekking tot de lastenverlichtende maatregelen voor het bedrijfsleven, alleen toegesneden op grote ondernemingen en niet op de kleine zelfstandi gen". Doeleman eiste voor de ondernemers in de pri maire sektoren een positief overheidsbeleid en maatre gelen om de enorme problemen van de werkloosheid te bestrijden. Dat steeds meer jongeren in de land- en tuinbouw terecht komen vond hij wel begrijpelijk, maar voor de ontwikke ling van de land- en tuinbouw niet gunstig, nu er weinig mogelijkheden zijn voor uitbreiding van de produkten door het gewijzigde EEG-beleid en belemmerende maat regelen die ons nationaal worden opgelegd. De ZLM-voorzitter zei helaas te moeten konkluderen dat de landbouwbegroting onvoldoende richting aan geeft hoe wij verder moeten. De debatten tijdens de landbouwbegroting hebben ook daar geen verande ring in gebracht. Deze situatie is zijns inziens des te zorgelijker nu door het gewijzigde EEG-beleid rena tionalisatie van het beleid o.a. in Duitsland, Frankrijk en Engeland dreigt plaats te vinden of reeds op gang is. Zoals reeds gezegd, wordt er te weinig gedaan aan las tenverlichtende maatregelen voor het midden en klein bedrijf. Voor deze sektor geen verlaging van de Ven nootschapsbelasting en geen verlaging van het aandeel voor de werkgevers van de premieheffing voor werkne mers. Deze maatregelen zijn alleen van belang voor grote ondernemingen. Waar het de invulling van de lastenverlichtende maatre gelen voor het komende jaar betreft drong de heer Doe leman aan op verlaging van de premieheffing voor zelf standigen. "Deze premieheffing is in vrij korte tijd zeer fors opgelopen en vormt een zeer belangrijke last, vooral bij de bedrijven met lagere inkomens. Daarnaast is We hebben al eerder gesteld, dat het inbraak- en dief- stalrisiko zou leiden tot beperking van de dekking en in bepaalde gevallen tot onverzekerbaar toe. Welnu, het is al zover. De landelijke verzekeraars hebben besloten om voor de vier grote steden: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, op nieuwe brandverzekeringen een fors eigen risiko in te voeren, een beperkte dekking op T.V., radio en video-apparatuur en bovendien een fors hogere premie. Een logische maatregel. Deze maatregel zou uiteraard niet beperkt moeten worden tot genoemde vier grote steden. Er zijn nog grote steden zat waar de inbraak en diefstal welig tiert, 't Gekke nu is, dat verzekerden buiten de vier grote steden aangeboden gaat worden deze be perking vrijwillig op zich te nemen, waartegenover dan een korting op de premie staat. Krommer kan het niet. Maatregelen, die verzekeraars voor het gehele land zou den moeten nemen, worden nagelaten om wille van de konkurrentieangst. Misgerekend Een ander mooi voorbeeld ervdren wij met onze aktie beveiligingsinstallaties op personenauto's. Deze aktie haalde de landelijke pers. Je zou denken - en dat was ook de bedoeling - dat de landelijke verzekeraars daar op in zouden schieten. Misgerekend. Hoezeer men de aktie ook toejuicht, men durft niet het goede voorbeeld te volgen, omdat men bang is voor konkurrentie. Immers, het zou kunnen, dat de ene maatschappij met een bijdrage van 20% begint, dat de ander volgt met een bijdrage van 30% enz. en er tenslotte een verzekeraar gaat adverteren dat degene, die een nieuwe auto bij hem verzekert, er gratis een beveiligingsinstallatie bij krijgt, 't Is toch te dol. Het verbond van verzekeraars gaat dit onderwerp nu wel bestuderen. Wel, wel. Laat ze dan toch bedenken, dat men het meeste gevaar loopt overreden te worden wan neer men zojuist voor een wagen is uitgeweken. Prolongatienota's Wat het verzekeringsnieuws betreft mogen wij u verwij zen naar pagina 6 en 7. We zitten midden in onze oogst tijd. Razend druk met het verwerken van de'prolongatie nota's. Voor ruim 50 miljoen aan premie gaat er deze week de deur uit. Dat mag u met z'n allen betalen. Geen verhoging van ziektekostenpremie en alle andere bran ches, zelfs nog weer restitutie op de motorvoertuigenver zekering. Voor u dus geen kostenverhogende faktoren, tenzij u schade heeft gehad. Zelf zit ik in mijn laatste ronde en het doet me deugd u op de valreep deze gunstige nota's te komen aanbieden. U moet ze wel be talen, dat wel. Maar realiseert u dan maar eens, wat u elders zou moeten betalen voor dezelfde dekkingen. Met vreugde zult u dan uw handtekening zetten onderaan de accept-girokaart en wat ons betreft mag u dat vlug doen. Voor kerst of oudejaar, dan begint u weer met een schone lei. Wie zijn schuld betaalt verarmt niet, maar de kas wordt wel leger. Wij wensen u het allerbeste met de komende feestdagen. Overbodig u in deze-tijd te zeggen, dat beleefdheid niets kost maar alles koopt. deL. verhoging van de zelfstandigen-aftrek zeer belangrijk". Sprekend over de superheffing zei de voorzitter dat met name de Sociaal Ekonomische Voorlichting een woord van waardering verdient voor de wijze waarop zij indivi duele problemen begeleiden en knelpunten doorgeeft. De ZLM is van mening dat degene die nog geen quotum heeft toegewezen gekregen niet gedwongen mag worden per 1 5 december af te rekenen en Doeleman vroeg zich af of datzelfde geldt voor degene die nu in beroep gaan. (Zoals bekend heeft de ZLM een regeling getroffen om degene die in beroep gaat en naar het oordeel van de ZLM daar voldoende argumenten voor heeft een financiële tegemoetkoming te geven in de procedurekosten). Volgens de voorzitter van de ZLM kan het probleem van de mestoverschotten in de varkens- en pluimveehouderij niet worden opgelost door de interimwet. "Het is de vraag of de uitbreiding in de koncentratiegebieden voor komen wordt door deze wet. De ervaring heeft ook met de superheffing geleerd dat sommige ondernemers zeer vindingrijk zijn. Minister Braks onderkent dat en zegt daarover dat wettelijke bescherming niet kan voorkomen, dat abnormale investeringen worden gehonoreerd". Volgens hem zal de georganiseerde landbouw samen met onderzoekinstellingen met voortvarendheid duidelijk we gen aan moeten geven op welke wijze de mestbelasting in de koncentratiegebieden drastisch kan worden ver minderd.

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 1