p.j. zuid geluid Het licht op het 3 C.J.O.-Zeeland Uitnodiging Studiedag ZAJK Wijziging redaktie Pj;z.-agefTda NAJK en Bedrijfsovername ledaktie henk tegels De agrariese aktiviteiten De algemene aktiviteiten De toekomst van het 3 C.J.O.-Zeeland Uit dB Deze keer in deze rubriek geen afdeling van de P J.Z., maar een orga nisatie, waarin de P.J.Z. samenwerkt met de K.P.J. (de Katholieke Plattelands Jongeren) en de C.P.J. (dè Christelijke Plattelands Jon geren). Deze organisatie draagt de naam "3 C.J.O.-Zeeland". Deze afkorting betekent: "3 Centrale Jongeren-Organisaties Zeeland". Zowel op landelijk nivo als ook in de afdelingen wordt vaak nauw samengewerkt tussen de Katholieke Plattelands Jongeren, de Christe lijke Plattelands Jongeren en de Algemene Plattelands Jongeren. Dit gebeurt zowel op algemeen als op agraries gebied. Op provinciaal nivo is deze samenwerking vaak echter nog niet zo hecht. Meestal wordt er op agraries nivo wel nauw samengewerkt, maar op algemeen nivo laat dit vaak nogal wat te wensen over. Zo ook in Zeeland. De belangrijkste aktiviteiten die in het heden van het 3 3 3 CJ.O.-Zee- land georganiseerd worden zijn de ag-ariese aktiviteiten. Dit gebeurt door de agrariese kommissie van het 3 C.J.O. Deze kommissie wordt het Z.A.J.K. genoemd. (Het Zeeuws Agraries Jongeren Kontakt). Zowel P.J.Z., als K.P.J. (-Zeeland) en C.P.J.-Zeeland hebben hun agraries werk in deze kommissie onderge bracht. Doel van dit agraries jongerenwerk is: 1de vorming van de agrariese jon geren Hierbij gaat het er om dat de jonge boer of boerin zicht krijgt op de samenleving waarin hij of zij werkt en leeft. De positie van de landbouw en zij die daarin hun bestaan vinden, roept in de maatschappij vaak problemen op waarop ieder voor zich, of soms nog meer van belang, waarop wij allen tesamen, een antwoord moeten vinden. In het agraries jongerenwerk proberen we hier aan aandacht te besteden door gezamenlijk bepaalde thema's in studieavonden of werkgroepen uit te diepen. Denk b.v. aan: de relatie landbouw-natuur, milieu verontreiniging, voedselkwaliteit, de relatie met de derde wereld. 2. De belangenbehartiging van de agrariese jongeren, gericht op verbetering van de sociale- en ekonomische positie Hoewel de landbouw het volgens exportcijfers in zijn geheel over het algemeen goed doet, vergaat het de individuele agrariërs vaak veel moeilijker. De smalle marge tussen kosten en prijzen en de zware lasten geven vaak aanlei ding tot problemen. De jonge agrariër in het bijzonder heeft dikwijls grote moeite met de be drijfsovername. Soms is het nodig de handen ineen te slaan en 3 C.J. O.-volleybaltjag. noodzakelijke maatregelen te be pleiten bij landbouworganisaties, de overheid of waar dan ook. 3. Het verhogen van de techniese en ekonomiese vakbekwaamheid Voor de moderne agrariese on dernemer is het een noodzaak om bij te blijven, om bij te»scholen. Hiervoor zijn tal van mogelijkhe den. Ook het Z.A.J.K. probeert hieraan een steentje bij te dragen door zelf kursussen of avonden te organiseren, rriaar probeert haar leden tevens te stimuleren om zich vaktechnies te blijven ont wikkelen. Het Z.A.J.K. heeft 6 afdelingen. De ze afdelingen worden R.A.K. ge noemd (Regionale Agrariese Kom missie). Elke R.A.K. heeft een eigen bestuur en organiseert haar eigen aktiviteiten. Deze aktiviteiten be staan uit gespreksavonden, exkursies, agrariese wedstrijden e.d. De leden van een R.A.K. moeten lid zijn van één van de plattelandsjongeren or ganisaties of van een standsorgani satie. Het Z.A.J.K. heeft ook een ei gen bestuur, dat bestaat uit afge vaardigden van de R.A.K.'s. Verder heeft het Z.A.J.K. een eigen sekreta- riaat dat gevestigd is in het jeugd- .werkburo aan de Korte Kerkstraat 10 te Goes. (Tel. 01100-11130). Ondanks de hechte samenwerking op agraries gebied, bestaat er op provinciaal nivo bijna geen samen werking op algemeen gebied (sport, ontspanning en vorming). De enige jaarlijkse terugkerende aktiviteiten op dit gebied zijn nog de slikrit en het 3 C.J.O.-volleybaltoernooi (De slik rit is onlangs gehouden en het 3 C.J.O.-volleybaltoernooi wordt dit seizoen gehouden op zaterdag 2 maart). Verder wordt er elk jaar ge probeerd om een 3 C.J.O.-kaderkur- sus op te zetten. Helaas lijkt deze kursus dit jaar, vanwege gebrek aan belangstelling niet van de grond te komen. De 3 P.J.O.'s die in het 3 C.J.O.- Zeeland samenwerken worden op dit ogenblik getroffen door soms zeer vergaande bezuinigingen. Gezien de plannen van de overheid (zowel lan- Steeds meer werk binnen de 1 P.J.Z. zal door vrijwilligers gedaan moeten worden. Daarom zal de redaktie van het P.J.Zuid Geluid ook overgaan in de handen van vrijwilligers. NI.: Peter Risseeuw, zijn adres is: Bosweg 2,4506 HG Cadzand. (tel. 01179-1306). Berichten voor deze rubriek moeten daarom van nu af aan 'doorgegeven worden aan Peter. Deze berichten moeten het weekend voor het verschijnen van deze krant bij Peter binnen zijn. Berichten die later binnen komen kunnen niet meer geplaatst worden. Henk Tegels delijk als provinciaal) zullen deze be zuinigingen in de toekomst waar schijnlijk alleen maar groter worden. Dit zal ook gevolgen hebben voor het 3 C.J.O.-Zeeland en daarom ook voor het Z.A.J.K. Er zal dus aan plannen gewerkt moeten worden die deze be zuinigingen tegen gaan of de opge legde bezuinigingen opvangen. In een nauwere samenwerking ook op alge meen gebied, hiervoor misschien de beste oplossing? Henk Tegels 14 december - Afd. Fijnaart organi seert haar jaarlijkse dropping. Ver trek om 19.00 uur met eigen vervoer vanaf de Voorstraat. 15 december - Afd. 's Heer Abtsker- ke/Nisse e.o. organiseert een gour met-avond op zaterdag 15 december. Plaats: in "Irene" te 's Heer Abts- kerke. Aanvang: 19.30 uur. Kosten: Leden ƒ9,50; introducees ƒ13,50. Opgeven bij Herman Hannewijk, (tel. 01106-1589). 21 december - Afd. Tholen/St. Phi- lipsland houdt haar jaarlijkse drop ping. Opgeven bij Wim (tel. 01165-2746), Henk (tel. 01665-2400), of Marcel (tel. 01663-2366). 5 januari - P.J.Z.-Zeskamp - plaats: Praktijkschool Schoondijke, aan vang: 13.00 uur. Opgeven vóór 15 december bij Anja Dekker, Lange- weg 22, 4511 PC Sluiskil (tel. 01157-1395). REDAKTIE/SEKRETARIAAT: AD PHERNAMBUCQ Jeugdwerkburo Zeeland, Korte Kerkstraat 10, Goes. In 1974 werd in Barneveld door vele honderden jonge boeren een mani festatie belegd om de aandacht te vestigen op de problemen van jonge boeren bij bedrijfsovername. Toen werd een waslijst van wen sen/eisen geformuleerd: 1. Vergoeding voor inkomstender ving bij nascholing of kursuson- derwijs Belastingvrij reserveren voor de jonge boer van 7.500,- per jaar Verhoging vrijgestelde bedragen in de suksessiewet 4. Verruiming van de doorschuif- mogelijkheden 5. Toepassing van de grondbank bij bedrijfsovername (met recht op terugkoop) 6. Nieuwe financieringsvorm waar bij rentebijschrijving in de eerste jaren na overname mogelijk is 7. Rentesubsidieregeling 8. Ekstra belastingaftrek voor jonge zelfstandigen 2. 3. De praktijk leerde echter dat als je politiek iets wilt bereiken je maar enkele maatregelen moet voorstel len. In 1982 kwam het NAJK met 3 zo genaamde "speerpunten": 1Een- vermogensversterkingskre- diet-regeling 2. Afschaffing van het pachters voordeel 3. Toepassing van de WIR op alle gevallen van bedrijfsovername Het vermogensversterkingskrediet is een regeling van het Ministerie van Ekonomische Zaken voor het mid den- en kleinbedrijf. Het houdt een rentesubsidie met een zeker maksi- mum in, die toegekend wordt als het bedrijfshoofd volgens de ingediende plannen weinig verdient. Intussen is er het één en ander ver anderd wat betreft de mogelijkhe den bij overname, door invoering van de superheffing en interimwet intensieve veehouderij. Door die re gels is uitbreiding onmogelijk ge worden. Daarom moet volgens het NAJK juist nu bedrijfsovername aanzienlijk vergemakkelijkt worden. Er is een Brusselse regeling, de in stallatiepremie, die voor de helft door Brussel en voor de andere helft door de nationale overheid betaald PROGRAMMA 14.00 uur Opening door Stan Simons, voorzitter van het ZAJK 14.10 uur Inleidingen - Willem de Landgraaf (SEV der ZLM) "Menselijke kanten van de bedrijfsovername" - video presentatie "Bedrijfsover name" (bij het ter perse gaan van dit boekje was ef nog geen zeker heid over beschikbaarstelling van de video-band) - Anne Kingma (boerin in Fries land, lid van het NAJK) "De vrouw als bedrijfsovernemer en boer" - Willem de Landgraaf "Wie ver zorgt de voorlichting? Kommer- cialisering in het belang van de boer?" 15.30 uur Diskussie over de onder werpen: wordt. De regeling betekent een be drag van 40.000,bij overname. Het NAJK heeft d.m.v. een open brief en een telegram naar minister Braks geëist die regeling zo snel mogelijk in ons land toe te passen. Zo is in betrekkelijk korte tijd een groot aantal maatregelen de revue gepasseerd. Na de manifestatie in Barneveld zijn talloze bezoeken af gelegd bij standsorganisaties, bij landbouwschapskommissies bij het dagelijks bestuur van het Land bouwschap, bij de politieke partijen en bij de ministers. Bedrijfsovername zal altijd aktueel blijven voor het agrarisch jongeren werk, belangenbehartiging bij be drijfsovername is dan ook een proces zonder einde. Peter de Koeyer Menselijke aspekten bij de be drijfsovername - Kommercialisering van de voor lichting 17.00 uur Samenvatting en konklu- sies 17.30 uur Borrel 18.00 uur Gezamenlijke maaltijd 20.00 uur Forumdiskussie Thema: Bedrijfsgvernameproblematiek en maatregelen ter verlichting. Deelnemers: - Rob Tazelaar, lid van de 2e ka mer voor de PvdA - Jan van Noord, lid van de 2e ka mer voor het CDA - Henk Bielderman, voorzitter van het NAJK - Stan Simons, voorzitter forum 22.30 uur sluiting De studiedag wordt gehouden op woensdag 19 december in "de Cais son" te Kapelle. Vooraf Wanneer je als bedrijfsopvolger het bedrijf overneemt, komt daar heel wat bij kijken. Er zitten bedrijfseko- nomische, financiële, juridische en fiskale aspekten aan vast. Terecht wordt daar door allerlei instanties veel aandacht aan besteed en voor lichting over gegeven. Wij hebben voor de jaarlijkse stu diedag gemeend in het middagpro gramma een andere kant van de be drijfsovername te moeten belichten, met name de menselijke kanten. Daarbij gaat het erom zaken te bes preken die vaak onbesproken blij ven. Vragen als wie gaat het bedrijf overnemen als er meerdere broers Stan Simons voorzitter ZAJK en/of zusters zijn? Hoe wordt de toekomstige boerin in het geheel be trokken? Blijft ze elders werken of is haar arbeid noodzakelijk om het be drijf over te kunnen nemen? Kunnen de ouders afstand nemen van het bedrijf? Om het middagprogramma te doen slagen is het van belang dat jonge agrarische vrouwen er ook bij zijn. Zij hebben immers ook een aktieve rol in het geheel. Ook het avondprogramma is boei end en interessant. Hierin staan de kansen voor de toekomst centraal. In een forumdiskussie zullen land- bouwspecialisten van politieke par tijen hun mening over bedrijfsover- nameproblematiek geven en ingaan op de wensen van agrarische jonge ren. Wij rekenen op een grote opkomst. Jonge agrarische vrouwen zijn ook van harte welkom! Stan Simons Voorzitter Z.A.J.K. Vrijdag 14 december 1984 19

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 19