Violen voor Zaadteelt I "Verkoop buiten veiling om bedreigt prijsvorming" Kerstveiling Zeeuwse veilingen willen verpakt superfruit*gaan aanbieden! Algemeen Bestuiving Zaad Direkteur Lavo ir. W.L.A.G. Tacken waarschuwt: Perceel violen voor zaadieelt in St. A nnaland. Het viooltje is al een van oudsher bekend plantengeslacht, dat §ver de gehele aarde in het wild voorkomt. Reeds ten tijde van de oude Grieken en Romeinen was het viooltje be kend en werd het als een geliefde bloem vereerd. Ook in de romantiek heeft het door de eeuwen heen een rol gespeeld. Jong geliefden die elkaar een kaart stuurden, met daarop afgebeeld een viooltje, betekende zoveel als "denk aan mij". De grote Shakespear zelfs sprak in een zwak moment over het viooltje als "braakliggende liefde". Het in ons land meest in het wild voorkomende, is de Viola tricolor ofwel het driekleurige viooltje. Aan vankelijk werden sommige in het wild voorkomende viooltjes als ge neeskrachtig kruid gebruikt. Het werd aanbevolen tegen allerlei kin derziekten maar het werkte ook pijnstillend, bloedzuiverend en slijm- oplossend (hoestsiroop). De ver maarde Duitse Professor Dr. L. Fuchs, de man, waar later ter zijner ere de Fuchsia naar is genoemd, schreef in het jaar 1542 in zijn krui denboek, dat het viooltje tegen dauwworm kan worden aangewend. Later is men er de sierwaarde van in gaan zien en is er in de loop der jaren door kweekwerk en selektie, een enorme verscheidenheid ontstaan in bloemgrootte, vorm en kleur. Dank zij deze veranderingen (verbeterin- De heer Tacken stipte in zijn toe spraak ook de mogelijke fusie van de vier Zeeuwse fruitveilingen aan. Als één van de twee deskundigen die ge vraagd zijn daarover een voorstudie te maken (de andere deskundige is dr. Kemmers van het Centraal Bu reau) stelde hij dat er over de verdere De teelt van violen voor zaad heeft de laatste jaren in de regio Tholen met een totale opper vlakte van ruim 100 ha in 1984, een sterke uitbreiding ondergaan. De perceelsgrootte varieert van uiterst klein - 3 are in de volkstuin - tot enkele hektares op de grotere akkerbouwbedrijven. In een drietal afleveringen zal op de teelt en wat daar zoal mee sa menhangt, nader worden inge gaan. De indeling is als volgt: I. Algemeen gedeelte II. Teeltbeschrijving plukvio- len III. Teeltbeschrijving zaaivio- len D.L. Koppenhol gen) nam de belangstelling voor tuingebruik toe en groeide tenslotte uit tot een algemene en door veel tuinbezitters gewaardeerde tuin plant. De huidige kuituurvariëteiten kunnen worden ingedeeld in tweeja rigen en in soorten die als vaste plant worden gekweekt. De tweejarige plant, die de moeilijke naam Viola .wittrockiana heeft mee gekregen, wordt uitsluitend door zaad ver meerderd. Voor de zaadteelt wordt deze ook vrij veel als éénjarige ge teeld. De vaste plant viool, zoals b.v. Viola cornuta en het welriekend ontwikkelingslijnen van de Zeeuwse fruitveilingen op korte termijn dui delijkheid moet komen. Eén veilpunt kan nl. een belangrijke ondersteu ning zijn bij de prijsvorming van de aangevoerde produkten. Volgens hem moeten de leden juist nu de veilingen ondersteunen om de maarts viooltje (Viola odorata) zowel door zaad alswel vegetatief door middel van uitlopers worden vermeerderd. Viola wittrockiana, de hoofdrolspeler in het vervolg van dit artikel, is in het begin van de negen tiende eeuw naar alle waarschijn lijkheid ontstaan uit een kruising van Viola tricolor (driekleurig) x Viola lutea (geel). Zoals reeds eerder ver meld is uit dit ras een enorme ver scheidenheid ontstaan. Ter vereen voudiging hiervan is voor de zaad teelt echter een gemakkelijke klas seindeling gevonden. Deze luidt als volgt: 1. Grootbloemige rassen 2. Kleinbloemige rassen 3. Zeer kleinbloemige rassen Aangelokt door de mooie vaak sterke kleuren van de bloem en bij sommigen ook wel door de geur, worden de violen ook wel door insekten bezocht. Niet in zulke grote drommen zoals bij sommige andere bloemsoorten, waar Jan en alleman op vliegt, maar meer een geselekteerde groep, nl. de langton- gigen. Dit zijn bijen, hommels en vlinders, die dit lange werktuig nodig hebben om de nektar dat vrij diep in de bloem verscholen ligt, te kunnen bereiken. Op zoek hiernaar passeert het insekt de stempel, waaraan hij de aan zijn kop en monddelen klevende stuifmeelkorrels, afgeeft. Op deze wijze komt de bevruchting tot stand. krachtige fruitteeltstreek in het zuid westen van Nederland ook een krachtige eigen prijsvorming tot stand te laten brengen. "Een pro- duktiestreek zonder eigen hart zal op den duur toch teveel kracht moeten investeren in het kontakt houden met centra elders en dat is onge wenst". Hij onderstreepte het belang van aanbodkoncentratie door te wij zen op de gunstige prijsvorming bij peren. Zeeland heeft daarvan ook een groot eigen aanbod en daardoor versterken beide elkaar in een op- Het dagelijks bestuur van de Coöp. Vereniging Centrale Tuinbouwvei ling "Zeeland" de CVZ is van me ning, dat Zeeland niet mag achter blijven bij het regelmatig aanvoeren van gelegd fruit. Vanaf midden ja nuari 1985 wil men wekelijks op dinsdag en donderdag een kwantum verpakt super fruit te koop aanbie den. Het bestuur hoopt in de eerste plaats dat de telers dat zullen gaan doen maar omdat het van groot be lang is dat het slaagt, zullen de pak- stations van de veilingen achter de hand worden gehouden om het ge wenste aantal kratten (plm. 1.000) per veiling bijeen te krijgen. Alleen klasse I super fruit komt er voor in aanmerking. In de praktijk betekent dit, dat het gewoon een goede kwaliteit moet zijn. Om te be ginnen denkt men speciaal aan Gol den Delicious en Jonagold in de ma ten 75/80 mm, 80/85 mm en 85/90 mm. Degenen die verpakt fruit aan bieden, ontvangen een subsidie van 15 ct per kg. De mogelijkheid wordt geboden om uw verpakt fruit via het pakstation van de veilingen te laten sorteren en verpakken voor een prijs van 15 "ct per kg voor het te verpak ken gedeelte en 10 ct per kg voor het deel dat los wordt geveild. Het bete kent dus, dat voor wat betreft het te verpakken deel, alleen de materiaal- Als gevolg van de wat merkwaardige inrichting van de bloem en het feit dat de stempel boven de meeldraden uitsteekö, is de plant voor zaadzet ting op kruisbestuiving aangewezen. Toch komt bij de wilde violen be vruchting door zelfbestuiving voor, nl. bij laatgevormde (in de zomer) kleine en vaak kleurloze bloemen. Hierbij heeft de bevruchting alreeds plaats gevonden, voordat de bloem open gaat (cleistogame bloemen). Gelet op het feit dat er relatief weinig insekten op violen worden aange troffen en er vaak toch een massale zaadzetting plaats heeft, mag worden verondersteld, dat zelfbestuiving ook bij de kuituur variëteiten plaats heeft. Bij rijping springt de vrucht met drie kleppen open. Door het in drogen van de geopende vrucht- kleppen, buigen deze zich door krimpen binnenwaarts. Als gevolg waartse spiraal. Tacken meent dat een dergelijke ontwikkeling ook voor appels moet worden nagestreefd. Dit kan door een betere aanbodkoncen tratie, betere prijsvorming, uitbrei ding teelt enz. enz. Eén veilpunt M.b.t. het vooronderzoek bij het tot standkomen van één veilpunt meld de de heer Tacken dat nu ook een analyse gereed is van de bedrijfsma tige kosten bij verschillende samen werkingsvormen van de 4 veilingen. De veilingbesturen zullen hier na overleg met de leden een beslissing over moeten nemen. De direkteur Lavo zei te verwachten dat in het voorjaar van 1985 over dit hele komplex duidelijkheid zal worden verschaft en hoopte dat dit vraagstuk met dezelfde voortvarendheid zal worden aangepakt als de fruittelers dat hebben gedaan bij de moderni sering van de eigen bedrijfstak. kosten behoeven te worden betaald. Uiteraard kan men ook zelf verpak ken en dan ontvangt de teler 15 ct per kg subsidie. Degenen die hieraan mee willen doen, worden verzocht zich te mel den bij de veiling waarvan men lid is. W. de Jager voorzitter veiling Kapel- Ie Zoals bekend, is de heer B. Leijs af getreden als voorzitter van de veiling "Kapelle-Biezelinge en Omgeving". In zijn plaats is als zodanig benoemd de heer W. de Jager te Kapelle, tot dusver vice-voorzitter van deze vei ling. In de vakature vice-voorzitter is voorzien door de benoeming van de heer L. Lindenbergh te Wemeldinge. Door het vertrek van de heer Leijs ontstaat er voorjaar 1985 een vaka ture in het hoofdbestuur van het Centraal Bureau van Tuinbouwvei lingen, waarin de heer Leijs sinds 1970 zitting had voor Zeeland. De Provinciale Veiling Organisatie voor Zeeland besloot voor te dragen als hoofdbestuurslid in de vakature Leijs, de heer W. Vermue te Borssele, voorzitter van de veiling "Zuid Be veland" te Goes. Voorts koos de Provinciale Zeeuwse Veiling Organisatie de heer W. Ver mue ook als haar nieuwe voorzitter in de vakature Leijs. van de hierdoor ontstane druk, wor den de zaden over een afstand van 2 tot 5 m. met kracht naar buiten ge slingerd. Door een explosie als deze, dat vooral 's morgens bij toenemen de zonnewarmte plaats heeft, kan veel zaad verloren gaan. Daar hier van weer een deel spontaan opkomt, is het met het oog op vermenging van soorten en rassen, ongewenst om meerdere jaren achtereen op het zelfde perceel violen voor zaad te te len. Mieren schijnen erg dol te zijn op de zaadjes en slepen deze ter proviandering, naar hun nest. In hun ijver om toch maar veel zaadjes te bemachtigen (wat dat betreft hebben ze niets menselijks vreemd), verlie zen ze onderweg nogal eens een zaadje en werken ze op deze wijze ongewild mee aan de verspreiding. Studieklub voor Groenten- en Bloemzaadteelt "Eiland Tholen" Bram Groenewegeweg 4 Poortvliet D.L. Koppenhol De heer Tacken plaatste de Neder landse fruitteelt in een historisch perspektief. Hij maakte er daarbij gewag van dat de Nederlandse fruit teelt er in slechts enkele jaren in is geslaagd het strukturele prijsverschil met Zuid-Europa weg te werken. Ook de Zuidelijke Halfrond-landen kregen meer konkurrentie van ons eigen fruit. In toenemende mate blijkt de Nederlandse aanduiding een kwaliteitsgarantie. Deze nieuwe ontwikkeling heeft vol gens Tacken het idee onder de fruit telers van fatalisme plaats doen ma ken voor geloof in eigen kracht. Met gevolg een groot aantal vernieu wingsimpulsen op de diverse bedrij ven. Tegen deze achtergrond zag hij de kerstveiling "als een visitekaartje van een marktpartner die trots is op zijn eigen produkt en dat aan de hele wereld ook wil laten zien". Veilingdagen rond de Kerst en jaar wisseling Het schema van de fruitveilingen tweede helft december en eerste helft januari a.s. ziet er als volgt uit bij de aangesloten Veilingen: De laatste fruitveiling in 1984 te Krabbendijke en Goes wordt ge houden op dinsdag 18 december; te Kapelle op donderdag 20 december. De eerste fruitveiling in 1985 vindt plaats te Kapelle op donderdag 3 ja nuari; te Krabbendijke en Goes op dinsdag 8 januari. Aanvang der veilingen op de beken de tijdstippen. In de week van 7 tot 12 januari wordt er geen aanvoerveiling te Kapelle gehouden. In de gebouwen van deze Veiling vindt dan de fruitteeltshow plaats. Kapelle handhaaft wel zijn voorver koopveiling op donderdag 10 januari om 12 uur. Vanaf dinsdag 8 januari vinden er elke dinsdag om 10 uur 's morgens weer fruitverkopen plaats te Krab bendijke. 's Middags om 13.15 uur te Goes. Kapelle veilt vanaf donderdag 17 ja nuari weer op elke volgende don derdag 's morgens om 11.30 uur. De groenteveilingen te Goes worden in de periode 21 december tot 4 ja nuari gehouden op vrijdag 21 de cember, woensdag 2 januari en vrij dag 4 januari. Daarna weer op de maandag, woensdag en vrijdag. De bij de C.V.Z. aangesloten Veilin gen zijn gesloten van zaterdag 22 december tot en met dinsdag 1 ja nuari a.s. Kerstveilingen zijn in ons land een traditie geworden. Dat geldt nu ook voor de Zeeuwse veilingen die deze bijzondere veiling nu voor het tweede achtereenvolgende jaar in de Goese veiling hebben gehouden. Voor een verslag daarvan Zie hierboven Kerstveilingen zijn een goede gelegenheid om ook de buitenstaanders eens te laten zien dat onze groente- en fruittelers produkten van eerste kwaliteit in overvloed leve ren, (foto A b Westerbeek). "Van het fruit wordt in Nederland gemiddeld over de veilingen verkocht, dat is te weinig en tast teveel de prijsvorming op de veilingen aan. In Zeeland wordt slechts de helft van het fruit over de Zeeuwse veilingen verkocht, daarnaast nog een deel over de veilingen elders; deze helft is ook te weinig en tast ook de kracht van de Zeeuwse veilingsprijsvorming aan. Allerlei motieven spelen daarbij mee, begrij pelijke en onbegrijpelijke. Waar het mij om gaat is dat per saldo de kracht van de veilingprijsvorming wordt aangetast - vanuit het indivi duele bedrijf te begrijpen - voor het kollektied van alle bedrijven samen echter beslist nadejig en daarmee op langere termijn ook nadelig voor dat individuele bedrijf'. Dit zei de direkteur voor de landbouw en voedselvoorziening in Zeeland ir. W.L.A.G. Tacken tijdens de opening van de Kerstveiling van de 4 Zeeuwse fruitveilingen woensdag 5 de cember j.l. Vrijdag 14 december 1984 17

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 17