Bas v. Dueren den Hollander is het verhaal van de kontraktteelt Spruitenseizoen met goede prijzen van start gegaan CVZ Kerstfruitveiling succes dankzij aanvoerkwaliteitsfruit de nar kas weekstaat energieverbruik Bijnaam "Een dure Hollander" beste onderscheiding Als bepaalde mensen zich jarenlang intensief bemoeien en inzetten voor een bepaalde zaak, worden ze op een gegeven moment vereenzelvigd met die zaak. Zo is het ook met Bas van Dueren den Hollander en de kon traktteelt gegaan. Meer dan 25 jaar heeft hij zich op alle fronten en nivo's zo ingezet voor de belangen van boeren op het wijde kontraktteeltge- bied dat de man en de zaak nauwe lijks meer te scheiden zijn. Bij kon- serven en welke groenten ook, in het Zuid-Westen, maar ook in veel an dere provincies, zodra het woord kontraktteelt valt, kun je niet of nauwelijks om Bas van Dueren heen. Toch zal dat vanaf eind 1984 wel moeten, want Bas legt de hamer neer. Hij is al een poosje 65 en wil nu echt het leven van een geruste land man gaan spelen op zijn nieuwe woonboerderij. Om echt helemaal te rentenieren, heeft hij zelfs een geheel nieuwe streek (in Drente) uitgezocht. Ver van het West-Brabantse waar hij zo lang midden tussen de kontrakt- telers in woonde en er zelf ook een was. Doperwten Het verhaal van Bas van Dueren den Hollander (in de wandeling B.v.D. genoemd, anders is het iedere keer zo'n mond vol) is het verhaal van de kontraktteelt. Hoewel hij binnen de C.B.T.B. (de landbouworganisatie waar hij en zijn hele familie lid van was/is) tal van andere funk ties had en ook in het maatschappelijk leven aktief was (22 jaar gemeenteraadslid in Fijnaart b.v.) heeft hij echt zijn sporen gedrukt op de kontrakttelers- wereld. Dat had een simpele oor zaak. Aan het einde van de jaren vijftig had hij een perceel doperwten. Kontrakt was afgesloten met een konservenfabriek. De eerste vracht wagen wordt afgekeurd en het hele veld daarna waardeloos verklaard - goed voor de mestvaalt. Alles eenzij dig door de fabrikant te bepalen. Dat was Bas al te gek. Van nature begif tigd met J?estuurderstalent, ook voorzien van een onstuitbare wel sprekendheid, telg uit een zelfbe wust, voortvarend boerengeslacht dat niet met zich laat sollen, merkt hij al spoedig dat hij lang niet de enige boer is zonder rechten op kon- traktgebied. In feite klagen alle boe ren met konserven, spinazie, knol selderij en welke andere produkten ook die kontraktmatig geteeld wor den, steen en been over hun rechte loze positie en de concentratie van macht bij de fabrikanten. Machtspositie Het is eigenlijk vanouds een vreemde situatie in de kontraktteelt. Overal in de land- en tuinbouw floreert al sinds de vorige eeuw het koöperatie-we- zen. Daarin hebben de boeren zelf hun belangen gebundeld en worden de produkten etc. verhandeld, ge- en verkocht, rekening houdend met velerlei belangen. Zowel van de handel, industrie als van de boeren- producenten. Bij de kontraktteelt is dat nooit gebeurd. Vandaar die een zijdige machtspositie tot 1959 van de industrie en handel. In zo'n situatie heb je een vent nodig die èn tijd èn middelen èn talent heeft om te vech ten voor boeren vanuit een nul-si tuatie. Bas van Dueren heeft die uit daging aanvaard. Samen met een heleboel anderen. Maar altijd met hemzelf in de hoofdrol. Al in 1959 leidde dat tot de oprichting van de Stichting Kontraktteelt voor Zuid- West Nederland. Na een aantal jaren goed, zij het moeizaam, werk verricht te hebben, werd in 1969 een landelijke vereni ging opgericht. Want ook in het Noorden en Oosten waren in de zes tigerjaren dergelijke regionale stich tingen of verenigingen van telers op gericht. Ook voor die laatste spande Bas van Dueren zich in en ging op 16 pad naar fabrikanten om betere voorwaarden te bepraten en te be dingen. Monopoliepositie Zoals gezegd al die regionale klubs verenigden zich tenslotte in de lan delijke telersvereniging de N.K.V.T. Weer onder leiding en welsprekende bezieling van Bas van Dueren. Op geheel eigen wijze. Met veel daden- en sprekersdrang. Met overtuiging, fanatisme en zonder enige beschei denheid. Naar de kant van cft boeren maar vooral naar de vele fabrikan ten. De laatsten zagen hem gewoon lijk liever gaan dan komen. Allicht, ieder gesprek met boeren (i.e. B.V.D.) tornde aan hun machtige monopoliepositie. Want Bas wist niet van ophouden. Hij sprak alleen met de direkteur en ging gewoonlijk slechts dan het direktiekantoor uit Bas van Dueren den Hollander als de direkteur geheel doof en murw gepraat door B.v.D. toch weer iets had toegegeven. De grootste ver dienste van Van Dueren ligt juist op die gesprekken. Onophoudelijk beu ken op een eerst gesloten front van fabrikanten die hun rechten niet wilden prijsgeven en eindeloos tegen boeren aanpraten die vaak indivi duele belangen boven het algemene landbouwbelang lieten prevaleren. Want ook dat laatste moet gezegd worden. Boeren mogen dan vaak verstandige mensen zijn, op kon- traktgebied zijn ze dat even vaak niet. Toen niet en nu nog niet. Men tekent te vaak kontrakten zonder ze zelfs maar te (laten) lezen of zonder te beseffen dat vaak door een indivi dueel kontrakt de ene boer tegen de andere wordt uitgespeeld. Spilfunktie 25 jaar lang heeft B.v.D. een spil funktie vervuld in de kontraktteelt. Eerst regionaal, daarna landelijk èn regionaal. In vele funkties zowel in vertrouwenskommissies, werkgroe pen, landelijke kommissies van het Landbouwschap. Als voorzitter, als bestuurslid, als voorman en altijd als stimulator. Bij de fabrikanten waar mee hij namens de boeren zoveel onderhandelde werd hij, met een woordspeling op zijn naam, "een dure Hollander" genoemd. Want zijn bezoeken kostten hen altijd geld. Dat kwam ten goede aan de boeren die kontraktprodukten teelden. Een betere titel en aanduiding is nauwe lijks mogelijk. Bij het vertrek van B.v.D. zal pas goed tot uiting komen hoeveel werk hij altijd heeft verricht. Maar toch... het werk gaat door, de opvolgers van Bas zijn al begonnen. Dat zijn ze verplicht aan de belangen die op 't spel staan, ook nu. Dat zijn ze ook ver plicht aan Bas van Dueren den Hol lander die een kwart eeuw zijn bedrijf en soms zijn gezin ondergeschikt heeft gemaakt aan die van de kon traktteelt. Bas (en niet te vergeten zijn vrouw Steintje) namens de land bouworganisaties, namens de boeren, namens alle kommissies van harte bedankt voor een kwart eeuw inzet en werk. Gerard Smallegange Op 19 december a.s. zal een afscheidsreceptie plaatsvin den van de heer en mevrouw Van Dueren den Hollander. Plaats: kongres- en konferen- tiecentrum "Turfschip" in Breda. Tijd: 16.00- 18.00 uur. Een ieder is van harte welkom om tijdens deze bijeenkomst afscheid te komen nemen van de familie Van Dueren den Hollander. Ook het huidige spruitenseizoen is weer met goede prijzen van start gegaan. Tot begin december, d.w.z. tot ongeveer halverwege het sei zoen, brachten ze op de veiling, bij een 18% groter aanbod, gemiddeld' bijna één gulden per kg (-18%) op. Omgezet werd er derhalve evenveel als vorig seizoen tot dat tijdstip. Voor de komende maanden lijken de vooruitzichten rooskleurig te zijn. Vergeleken met vorig seizoen zou het aanbod wat kleiner kunnen worden, met hopelijk gunstige gevolgen voor de prijs. De eksport van verse spruiten is tot dusver met in totaal 22.900 ton 15% groter geweest. Van de kant van de diepvriesindustrie zou een wat grotere vraag verwacht kunnen worden. Afgelopen seizoen zijn name lijk, zowel in Nederland als in België en Engeland weinig spruiten diepgevroren. Slechts kleine areaalsuitbreiding Ondanks het feit dat het seizoen 1983/84 voor de spruitentelers goede prijzen opleverde, is het areaal De CVZ Kerstfruitveiling 1984 die vorige week donderdag, 6 december, in Goes werd gehouden is een succes geworden voor degenen die kwaliteitsfruit konden aanbieden en vooral voor degenen die hun beste appelen hadden verpakt. Er was een fraai aanbod, het stond mooi opgesteld, mede dank zij de hulp van de Groene school in Kapelle en Hoveniersbedrijf Paardekoper in Kloetinge. Er kwamen veel mensen kijken en toen de veiling begon waren er veel kopers met dikke orders voor goed fruit. Er was vorige week donderdag in Goes 125 ton verpakt fruit te koop dat gemiddeld 1,57 per kg op bracht. Daarvan was de Cox's Oran ge Pippin het duurst met een gemid delde prijs van 2,28 per kg, gevolgd door Elstar met een middenprijs van ƒ2,16, als derde Jonagold met een middenprijs van 1,79 en als vierde de Karmijn met gemiddeld 1,52. Bij het losse fruit van klasse 1 kwali teit was de volgorde aan de kop iets anders want daar stond de Elstar eerst met een middenprijs van 1,98 per kg gevolgd door de Cox's met gemiddeld 1,65 en dat kwam in hoofdzaak om dat er bij de Cox's meer kleine maten zijn dan bij de Elstar. Derde en vierde waren ook hier weer de Jonagold en de Karmijn met resp. gemiddeld 1,04 en 1,44 per kg. De totau. middenprijs van de 318 ton klasse I fruit los was ƒ1,17 per kg en voor 165 ton klasse II fruit werd ge middeld 85 cent per kg betaald. Dat betekende een totale opbrengst die •dag van het aangevoerde fruit van 702.000,- De ontwikkeling van de pereprijzen was teleurstellend. Doyenné du Co rnice verpakt kwam gemiddeld aan 1,30 per kg en voor klasse I los was de middenprijs 1,32 per kg. Bij de Conference was de prijs van de I verpakt 1,32 per kg en I los 1,15. Dat is niet bemoedigend om in de komende tijd peren te verpakken. De verpakking in eenlaagskratten met 3-4 kg inhoud is ook wel erg duur. Van de rassen die %p deze dag in Goes werden aangeboden waren de aanvoeren en gemiddelde prijzen als volgt: Ras aanvürpakt I en super 1 los II los Ras aanvoer middenprijs aanvoer middenprijs aanvoer middenprijs x 1000 kg in ct. x 1000 kg in ct. x 1000 kg in ct Winston 3 Gloster 22 Granny Smith 3 Golden Del. 9 BI. Boskoop Rode Boskoop 1 Cox's O.P. 11 Elstar 20 Karmijn 7 Jonagold 22 Doyenne du C22 115 6 69 5 54 112 13 72 1 42 126 5 71 120 42 64 34 47 37 65 12 53 129 16 96 - 228 23 165 60 110 218 52 198 1 73 152 34 104 2 69 179 41 144 7 97 130 22 132 34 112 spruitkool dit seizoen bijna niet toe genomen. Met in totaal 6002 ha (inkl. kontraktteelt) is er namelijk slechts 30 ha 1%) meer aange plant dan vorig seizoen. Toch was het aanbod t/m november op de veilingen met in totaal 39.200 ton maar liefst 18% groter dan een jaar terug tot die datum. Toen had men te kampen met een erg nat voorjaar, waardoor de beschotten werden gedrukt en de oogst ver traagd op gang kwam. Niettemin: ook nu is niet alles vlekkeloos verlo pen. De natte maand september heeft toch ook z'n sporen wel nage laten. Door dat natte weer viel wel eens een oogstdag weg en ook de opbrengsten per ha vielen niet altijd mee, met name zijn er meer schim melziekten dan in voorgaande sei zoenen. '-De prijzen handhaafden zich t/m oktober op een goed nivo. In sep tember werd gemiddeld op 1,62 per kg afgedrukt, weliswaar 8% minder dan de zeer goede prijs van septem ber '83, maar gezien het 11% grotere aanbod in die maand toch zeker geen slecht resultaat. Wat kunnen we nu zeggen van het te verwachten spruitenaanbod in de komende maanden? Veel zal daarbij afhangen van de weersomstandighe den. Spruitkool kan weliswaar vorst verdragen, maar bij temperaturen beneden - 10 graden C ontstaan er toch problemen. Na ontdooien wordt het hart (groeipunt) van de spruiten bruin. Bovendien geeft de oogst moeilijkheden. Plukken van bevroren spruiten geeft een zeer slechte kwaliteit. Het kappen van de bevroren stammen behoort wel tot de mogelijkheden. Deze stammen worden dan direkt binnengehaald en na ontdooien kunnen de spruiten "geoogst" worden. In strenge winters is dit een aantrekkelijke oogstme- thode. Juist tijdens vorst lopen de groenteprijzen namelijk veelal sterk op. Normaliter is eind november ruim de helft van de Nederlandse seizoe- naanvoer van spruiten al gereali seerd. Afgelopen seizoen was dat met 46% wat minder. Houden we tevens rekening met het even grote areaal en met een geraamd beschot dat over het hele seizoen gezien met ca. 14,5 ton/ha tussen dat van beide voor gaande zal uitkomen, dan kan de to tale veilingaanvoer becijferd worden op ca. 76.000 ton, 5% meer dan vorig seizoen. Dat zou betekenen dat we de komende tijd nog ca. 37.000 ton kunnen verwachten. Dit zou iets minder zijn dan in dezelfde periode van vorig seizoen, maar toen was er door de oogstverlating een opeenho ping van het aanbod rond de jaar wisseling. (Markt Info PGF) Er zijn deze week bij Denarkas 4,3 bloemen per m2 geoogst, waarbij het er naar uitziet dat dit hoge produktienivo zich nog wel even doorzet, zowel in de grondteelt als de substraatteelt die nu 6% voor ligt op de grondteelt. Van de drie rassen die geteld worden voor de oogstgegevens is er een bij (Visa) die in de grondteelt lange tijd paarse bladeren liet zien, welk verschijnsel voor fosfaatgebrek gehouden werd en dat wat groeiremming tot gevolg had. Monstername leerde dat er ruim voldoende opneembaar fosfaat in de grond zit en dat het dus wat anders moest zijn. Dit zou dan via verdringing een spore-elementen tekort moeten zijn. Daarom zijn we drie weken geleden in de grondteelt op substraatvoeding overgeschakeld, waar alle spore-elementen in zitten en het beeld in het gewas bij dit ras is nu zo opgeknapt dat we wel aan moeten nemen dat de laatste theorie juist is. Ten opzichte van vorige week zijn de klimaatsinstellingen en teeltmaatregelen niet veranderd. Het energieverbruik bedroeg deze week 9268 m3 gas bij een bedrijfsomvang van 10.000 m2. Het gasverbruik is als volgt te verdelen: GRONDTEELT STEENWOLTEELT SDP LW-kas Kontrole SDP LW-kas* Kontrole Week no. 49 d.d. 30/11-7/12 acrylpl. LW Aanvul. m. scherm acrylpl. LW Aanvul. m.'.cherm verbruik in m3 deze week 67 60 35 95 62 92 35 100 energieverbruik in m3/100 m2 vanaf 1-8-1984 502 6/6 131 849 483 726 IJl 928 oogst in stuks/m2 36,2 29,3 30,1 38,2 31,0 32.2 De buitenomstandigheden waren deze week: gemiddelde buitentemperatuur Eemiddelde windsnelheid W- laagwaardige warmte. 55 gr.C. (primair) Aanvul. - Aanvullende warmte, maximum 100 gr.C. (sekundair). 7.4 gr.C. 4.1 m/sek. L. Koop DENAR-KAS B V Vrijdag 14 december 1984 WM?f ledmeoeb gabp

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 16