Het vak Algemene Technieken op de Groene School Solara semi-bladloze erwt, een doorbraak in de erwtenveredeling Nieuwe nota waterhuishouding naar parlement "Informatiesystemen: gevolgen voor afgestudeerden en onderwijs?!" In de toekomst meer samenwerking Landbouwhogeschool en andere instellingen Importbelemmeringen voor bloemen en planten slechts geleidelijk op te heffen Volgens minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) zal samenwerking van de Landbouwhogeschool met de instituten voor landbouwkundig onderzoek, met het hoger agrarisch onderwijs en met de andere uni versiteiten en hogescholen in de toekomst van groot belang zijn. De soms vrijblijvende en incidentele samenwerkingsvormen zullen in de toekomst steeds meer omgezet worden in strukturele vormen van sa menwerking, vastgelegd in samenwerkingsovereenkomsten. De bewindsman schrijft dit in zijn kommentaar op het Ontwikkelings plan 1985-1989 van de Landbouwhogeschool. De Vereniging van afgestudeerden van de Hogere Landbouwschool te Dordrecht organiseert op 1 februari 1985 een themabijeenkomst over "Informatiesystemen: gevolgen voor afgestudeerden en onderwijs?!" De bijeenkomst begint om 15.00 uur in het HLS-gebouw te Dordrecht. Met medewerking van de docenten van de Hogere Agrarische School van het KNLC te Dordrecht, organiseert Persephone opnieuw een thema bijeenkomst met als doelstelling het kontakt tussen afgestudeerden en de docenten van de HLS in Dordrecht te bevorderen. Naast de leervakken wordt er op on ze school ook aandacht besteed aan praktische zaken. Er zijn natuurlijk de beroepsgerichte praktijkvakken, zoals de praktijkdag van de 4e klas- sers, maar ook in de lagere klassen wordt les gegeven in algemeen prak tische vakken, met name Algemene Technieken. Het gaat er bij dit vak om de leerlin gen praktische vaardigheden bij te brengen in: a. het tekening lezen b. houtbewerking c. metaalbewerking. Het is dus niet de bedoeling de leer lingen op te leiden tot timmerman of metaalbewerker - dat gebeurt op de Technische Scholen - maar hen in kontakt te brengen met die aspekten van de hout- en metaalbewerking, die hen later van pas kunnen komen bij hun beroep. De laatste jaren is er tevens de bewerking en verbuiging van plastik - de p.v.c.-pijp - bijgeko men. Ook wordt er wat geleerd tij dens deze lessen over eenvoudige elektrische zaken, b.v. het op de juiste manier monteren van stekkers, al dan niet geaard, en fittingen. Ten slotte zijn er lessen die de leerlingen in kontakt brengen met de kleuren leer en het mengen van verf om een bepaalde tint teirijgen. De werkstukjes die gemaakt worden, worden altijd ingeleid met een werktekening. Om die goed te kun- De bijeenkomst heeft als beperkt leerdoel de kennis van de deelne mers te vergroten op het gebied van de mogelijkheden van informatie voorziening en informatieverzor ging. Dit wordt toegelicht aan de hand van ondermeer de volgende vragen. Wat is informatie? Wie produceert informatie? Wie heeft informatie nodig? Hoe vaak en hoe snel? Hoe komt informatie naar de konsument? Wat zijn de technische hulpmiddelen bij een overdrachtsproces? (kranten, tijdschriften, viditel, teletekst, kom- puters, beeldplaatsystemen, etc.). Deze tweede themabijeenkomst nen lezen en het werkstuk "op maat" te kunnen maken, wordt er vooral in het eerste leerjaar veel aandacht besteed aan het tekening lezen of het technisch tekenen. Ook de verwerking hiervan is mees tal een "doe"-opdracht, b.v. het bouwen (van karton) van kubussen, schuinaflopende balken en pyrami- den. Enkele werkstukjes van hout zijn: een hamer en bijlsteel, een spij kerbakje, een bloembak en een keu- kentrapjë. De verdeling van de A.T. lessen over de leerjaren. Ie klas: 3 uren. Hout en metaalbewerking 1 uur Technisch Tekenen. 2e en 3e klas: 2 uur per geeft de gelegenheid aan de afgestu deerden oen te vernemen hoe het onderwijs in relatie tot het thema nu is ingericht aan De Groenezoom en welke veranderingen er zijn t.o.v. bijvoorbeeld vier jaar geleden of langer. Bij het ontwikkelen en/of bijsturen van het onderwijs kunnen de afge studeerden als klankbord fungeren. Vertegenwoordigers van arbeidsor ganisaties hebben uiteraard dezelfde mogelijkheid. Belangstellenden kunnen zich opge ven door een deelnameformulier in te vjullen en uiterlijk 22 januari te zenden aan: Hogere Landbouw school, Groene Zoom 400, 3315 LA Dordrecht. Nadere inlichtingen en een deelna meformulier kunnen worden ver kregen bij de Hogere Landbouw school, tel. 078 - 160666 of bij Freek Appel, (privé: tel. 08380 - - 36507, kantoor, tel.: 08370 - 84094). week hout-, metaal- en kunststofver werking. Het gereedschap waarmee wordt ge werkt, wordt door de leerlingen zelf aangeschaft en op school bewaard, maar het blijft natuurlijk hun eigen dom. Het mag dan ook na de over gang naar de 4e klas mee naar huis genomen worden. Hier komt het on derhoud om de hoek kijken, want wie zijn gereedschap goed verzorgt, heeft er na die 3 jaar nog jaren ple zier van. Beitels, zagen, schroeve- draaiers, hamers, vijlen en kombina- tietangen zijn dingen, die altijd van pas komen! J. Versluys In dit kommentaar spreekt hij zijn waardering uit voor de wijze waarop de Landbouwhogeschool haar beleid voor de komende jaren in het ont wikkelingsplan heeft aangegeven. Het uitgangspunt van het beleid is dat de laifdbouw in brede zin de ba sis vormt voor de taken van de Landbouwhogeschool. Daarnaast dient echter ook de verbreding van het beleidsterrein van het ministerie met natuur- en landschapsbehoud en openluchtrekreatie vorm te krijgen bij onderwijs, onderzoek en samen werking. De Landbouwhogeschool heeft overigens jaren geleden al aandacht aan milieu en natuurbe houd geschonken. Over de samenwerking tussen de Landbouwhogeschool en de Fakul- teit der Diergeneeskunde van de Rijksuniversiteit Utrecht (RUU) merkt de minister op, dat deze tot nu toe in beperkte mate resultaten heeft opgeleverd. Hij acht het van groot belang deze samenwerking uit te breiden. Het onderzoek aan de Landbouw hogeschool zal vooral fundamenteel en strategisch van aard zijn. Hierbij kan ingespeeld worden op de be hoeftes van de samenleving en ge bruik gemaakt worden van ontwik kelingen binnen andere disciplines, zoals de sociale- en natuurweten schappen. "Wanneer de Landbouwhogeschool zou werken in isolement en zelfge noegzaamheid, zich beroepend op het feit dat er slechts één fakulteit der Landbouwwetenschappen is, dan zou dit een grote bedreiging voor de voortgang van het landbouwkundig onderzoek zijn. De aandacht vanuit de Landbouwhogeschool voor de in tegrale benadering van landbouw problemen, de kwaliteitszorg, nieu we technologieën, informatika, be stuur en landbouwbeleid onderschrijf ik dan ook van harte", aldus minister Braks. Leerlingen krijgen instruktie bij het bewerken van metaal. door de veel geringere kans op legering en de hoge peulaanzet ting gemakkelijk zonder verlie zen van stam te maaidorsen; meer lucht en licht binnen het gewas en daardoor minder kans op aantasting door schimmels, zoals Botrytis en Sclerotinia; vooral onder minder gunstige weersomstandigheden minder kwaliteitsverlies, dus minder uit- schoningsverliezen zeer geschikt als dekvrucht, bij voorbeeld door de graszaadteelt. "Regelmatig worden bloemisterij-ex portbedrijven bij de import van hun produkten in landen als Engeland, de Verenigde Staten, Zweden en Japan gekonfronteerd met maatregelen als gevolg van de eisen, die deze landen stellen aan de gezondheid van bloe men en planten. Ik probeer er in goe de samenwerking met het bedrijfs leven, alles aan te doen die belemme ringen zoveel mogelijk weg te nemen. We boeken vorderingen, maar een te groot optimisme in de tijd durf ik toch niet aan de dag te leggen". Dit o.m. zei staatssekretaris A. Ploeg (land bouw en visserij) tijdens de ope ningstoespraak van het seminar "Bloemen... miljardenzaak" op 6 december j.l. in Naaldwijk. Volgens de bewindsman verlopen de ge sprekken over deze zaak met bijvoor beeld Japan en de Verenigde Staten positief. Het blijkt echter niet eenvoudig binnen enkele jaren een Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft de nota water huishouding aan de Tweede en Eerste Kamer aangeboden. De eerste nota waterhuishouding verscheen in 1968 en sindsdien is de visie op het beleid gewijzigd. De nota van 1968 bevatte een groot aantal plannen voor omvangrijke waterstaatkundige werken ter verdeling van het water over ons land, die vooral van belang waren voor droge perioden. In het erwtenveredelingsprogramma van Cebeco-Handelsraad heeft ver betering van de strostevigheid al tientallen jaren grote aandacht ge kregen. Door verkorting van de stengel kon inderdaad de stevigheid worden verbeterd. Desondanks moest de teler er rekening mee hou den dat een gewas erwten doorgaans al vrij vroeg in het seizoen volledig legerde. De ontdekking van een semi-bladlo ze mutant, een plant waarbij alle jukblaadjes waren veranderd in ran ken, wekte de verwachting dat met dit planttype een veel grotere verbe tering van de strostevigheid was te bereiken. Via een in rekordtijd uit gevoerd terugkruisingsprogramma heeft de erwtenafdeling van het Ve- redelingsbedrijf Cebeco-Handels raad getracht uit deze mutant semi- bladloze rassen te ontwikkelen met voldoende landbouwkundige waar de. Het opnemen van het ras SOLARA in de Rassenlijst voor Landbouwge wassen 1985 is de beloning voor deze veredelingsarbeid De voordelen van SOLARA, het éerste Nederlandse semi-bladloze groene erwtenras, kunnen als volgt worden samengevat: Met de komst van SOLARA lijkt een nieuw tijdperk voor de erwtenteelt te zijn aangebroken, een tijdperk met grotere oogstzekerheid en nieuwe mogelijkheden. Cebeco-Handelsraad is intussen druk bezig om in samen werking met de proefboerderijen de erwtenteelt verder te optimaliseren. Daarbij gaat het vooral om verbete ring van de teelttechniek. Er is alle reden om aan te nemen dat door een goed samenspel van veredeling en teeltonderzoek een nog verdere ver betering van opbrengst en oogstze kerheid bij semi-bladloze erwten mo gelijk is. Inmiddels is uit een omvangrijke be- leidsanalytische studie gebleken, dat met kleine aanpassingen van de in- frastruktuur en een uitgekiende ver deling van het water kan worden volstaan, mits een aktief en goed af gewogen beheer wordt gevoerd. Dat houdt ook in, dat niet zonder meer onder alle omstandigheden en in alle delen van het land in de behoefte aan drink-, industrie- of landbouwwater kan worden voorzien. Soms zijn de systeem te veranderen dat vele tien tallen jaren heeft gefunktioneerd. Binnen de EG lukt het vaak proble men van deze aard met vereende krachten op te lossen. Buiten de EG ligt dit veel gevoeliger. Handelspoli tiek kan volgens de heer Ploeg een geducht wapen zijn in de internatio nale konkurrentiestrijd, zowel in po sitieve als in negatieve zin. Spreiding van fisiko's is dan ook geboden. Hij juicht de inspanningen van de bloe misterij-exportbedrijven op de ver schillende markten buiten de EG dan ook van harte toe. kosten namelijk te hoog in verhou ding tot de ekonomische baten, soms ook zijn schadelijke neveneffekten het gevolg, bijvoorbeeld voor natuur en milieu. Met de nieuwe opzet kan - volgens de nota - op lange termijn *en bes paring van zo'n drie miljard gulden worden bereikt, doordat grootschali ge infrastrukturele werken achter wege kunnen blijven. In de nieuwe nota valt een aksent- verschuiving op van infrastruktuur naar beheer. Door optimalisering van het beheer ook door een goed bestuurlijk samenspel van de be heerders kan efficiënter in de be hoefte aan water in ons land worden voorzien. De nota geeft daardoor een ekstra onderbouwing aan het wets ontwerp Waterhuishouding, dat op grond van de jongste informatie op onderdelen zal worden aangepast. Het resultaat mag er zijn. Vrijdag 14 december 1984 15

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 15