Rabo topman Wijffels: "Landbouw heeft zeker nog talrijke ontwikkelingsmogelijkheden" Perspektief zit in kwaliteitsverbetering Diensten en instellingen ZLM met kraampjes "op de markt" De plaatsvervangend voorzitter van de Hoofddirektie van de Rabobank drs. H.H.F. Wijffels heeft de boeren op de Algemene Ledenvergadering van de ZLM vrijdag 7 december jl. in Etten-Leur een flinke hart onder de riem gestoken. Met een optimistisch verhaal gaf de topman uit de bankwereld o.m. aan dat de agrarische wereld zeker perspektief heeft mits men zich sterk gaat konsentreren op het verbeteren van de kwali teit van de produkten en de dienstverlening. Wel waarschuwde hij de honderden aanwezige leden dat de landbouw net als andere sektoren in de maatschappij wat de gegarandeerde inkomens aanspraken uit de EG kas betreft minder zullen worden en dat de markt belangrijker gaat worden. De heer Wijffels zei op het terrein van de verbetering vande kwaliteit en de gunstiger kosten/opbrengsten verhouding nog tal van mogelijkhe den te zien. Hij noemde o.m. de nieuwe markten die nog voor ons open liggen. Zo krijgt het ontwikkelingsbeleid in de landbouw van veel lan den in de derde wereld in toenemende mate de aandacht van de diverse regeringen. "Met de goede naam die wij op land bouwgebied in de wereld hebben moet het mogelijk zijn om onze rol daarin via leverantie van uitgangsmaterialen nog verder te versterken". Een andere mogelijkheid waar hij op wees, is de ontwikkeling van nieuwe afzetmarkten ook voor eindproduk- ten van de Nederlandse land- en tuinbouw. "Wie kijkt naar de ontwikkeling van de wereld-ekonomie ziet dat zich met name in het verre oosten, maar mo gelijk ook in Zuid-Amerika, in de komende periode nieuwe koop krachtige markten zullen ontwikke len als gevolg van de sterke ekono- mische groei die sommige landen daar doormaken". Optimaliseren bedrijfsvoering Ook in het beheersen van de produk- tiekosten zei de heer Wijffels belang rijke mogelijkheden te zien om het inkomen op peil te houden. Meer in het algemeen zal in de komende pe riode sterk de nadflik gelegd móeten worden op het minimaliseren van de produktiekosten. Volgens hem zal een belangrijke rol daarbij zijn weggelegd voor de toe passing van nieuwe technologiën. In eerste aanleg is daarvoor de toepas sing van mikro-elektronika van be lang. Op wat langere termijn zal ook de toepassing van nieuwe vindingen i uit de bio-technologie een rol van betekenis gaan spelen. De mogelijk heden voor toepassing van mikro- elektronika liggen vooral op het ter rein van verbetering van de bedrijfs voering. Biotechnologie Naast de mikro-elektronika zal - zij het op langere termijn - ook de bio technologie een grote rol gaan spelen in de verdere ontwikkeling van de landbouw. "Wie zich oriënteert op de thans nog theoretische mogelijk heden welke zich op dit terrein aan dienen, moet wel tot de konklusie komen dat nog revolutionaire ont wikkelingen voor de landbouw in het verschiet liggen". De heer Wijffels noemde o.m.: - Verbetering van de bodem vruchtbaarheid door toepassing van mikro-organismen - Rassenverbetering via genetische manipulatie - Het overbrengen van de stikstof- bindende eigenschappen van vlinderbloemigen op andere planten - Het in toenemende mate gebrui ken van agrarische grondstoffen in de chemische en pharmaceuti- sche industrie - Het sneller verbeteren van vee- rassen via embryo-transplanta tietechnieken deel van zo'n 75%. Twintig jaar ge leden lagen die verhoudingen nog volledig anders zoals blijkt uit het volgende overzicht: 1963 1982 familie 45 14 rabobank 25 75 andere banken 10 8 overigen 20 3 Het aandeel van de familiefinancie ringen is zeer sterk teruggelopen, wat in belangrijke mate is opgevangen door financieringen via de Rabo- banken. Daarnaast is de Rabo-fi- nancieringsrol. toegenomen door het geleidelijk aan kapitaalintensiever worden van de land- en tuinbouw. Het aanbrengen van ziekte-resis tentie in planten en dieren Het oplossen van de vervuilings- problematiek in de intensieve veehouderij via toepassing van mikro-organismen en biosenso- Het belang van deze ontwikkeling komt onder meer tot uiting in het feit dat een groot aantal zaadfirma's in West-Europa en de Verenigde Staten de laatste jaren is opgekocht door de chemische industrie. In Nederland is nog steeds een groot deel van de verwerking van agrarische produk ten via koöperaties in boerenhand. De vraag rijst, zo stelde de Rabo-di- rekteur, of op langere termijn niet het gevaar dreigt van nieuwe afhan kelijkheden van de landbouw ten opzichte van de industrie. In de ne- derlandse koöperatieve wereld be schikt eigenlijk alleen AVEBE over werkelijk geavanceerde kennis op het terrein van de biotechnologie. Het lijkt hem een belang voor de ge hele nederlandse landbouw dat deze mogelijke lijn naar de toekomst zo goed mogelijk, wordt vastgehouden. In het verlengde daarvan wees hij ook op het groie belang van geavan ceerd landbouwkundig onderzoek in een komeqde periode. De klassieke benadering van samenwerking tus sen overheid en landbouwbedrijfs leven zal ook hier weer zijn toepas sing moeten vinden. Konsolidatie Afgezien van deze laatste mogelijk wat futuristische beschouwingen staat de nederlandse landbouw vol gens Wijffels momenteel voor een konsolidatie-fase. Om een aantal re denen is er voor werkelijke produk- tiegroei in de komende periode nau welijks ruimte. Vanuit haar innerlijke kracht zal de landbouw volgens hem op wijzigin gen moeten reageren. *Als dat gebeurt zal deze sektor zijn sterke positie weten te behouden. Hij zei overtuigd te zijn dat dat kan en hij verwacht ook dat het zal gebeuren. De bank Over de rol van de Rabobank in de agrarische wereld, zei direkteur Wijffels dat die in de financiering van de land- en tuinbouw minder overheersend dan nog wel eens wordt aangenomen. In de eerste plaats is er de belangrijke rol die het eigen vermogen in de fi nanciering van de landbouw speelt. Afgezien van het verpachtersvermo gen wordt Va van de vermogensbe hoefte op die wijze gedekt. De pacht is het tweede belangrijke financie ringsinstrument, Pas op de derde plaats komen de financieringen ver strekt door de Rabobanken. Deze vormen de belangrijkste verstrekkers van vreemd vermogen aan de land en tuinbouwbedrijven met een aan- Drs. H.H.F. Wijffels: perspektief... Bij de ingang van de zaal in het verenigingsgebouw "de Nobe- laer" gaven de diensten en instel lingen van de ZLM in een leuk aangekleed decor akte de presen ce. Van de mogelij heid om ken nis te maken met het werk en de medewerkers van de diensten werd door menigeen gebruik ge maakt. Naast het doen van zaken werd natuurlijk ook serieus en vrijblijvend gediskussieerd over zaken die boer en dienst na aan het hart liggen zoals de proble matiek van de bedrijfsovername, de zware belastingendruk 'de komputer', de automatisering enz. enz. De behoefte aan bancaire financie ringen loopt overigens nogal uiteen van de ene sektor binnen de land- en tuinbouw tot de andere. In de glastuinbouw bijvoorbeeld wordt ongeveer de helft van de ver mogensbehoefte gedekt door finan ciering met vreemd vermogen. In de akkerbouw daarentegen is de ekster- ne financieringsbehoefte aanzienlijk lager dan het gemiddelde. In het zuidwestelijk kleigebied spelen onze banken dan ook vaak niet primair een financieringsrol voor de agrari sche bedrijven, maar zijn het veeleer instellingen waar de liquiditeiten van de bedrijven worden ondergebracht. Dat komt ook tot uiting in de liqui diteitspositie van vele van onze ban ken in deze regio. Vaak zijn daar meer middelen aanwezig dan in het eigen werkgebied kunnen worden uitgezet. Volgens Wijffels is ondanks de op zich bescheiden rendementen op verpacht land deze vorm van beleg ging ook voor de verpachter niet oninteressant. Intern onderzoek geeft aan dat grond door de jaren heen zelfs een van de interessantste beleggingsvormen is geweest. Niettemin zien we sinds het midden van de jaren zestig een gelei delijke terugloop van het pachtareaal met jaarlijks zo'n 20 a 25.000 ha. Het doorzetten van deze trend zou de betekenis van de pacht als financie ringsinstrument voor de land- en tuinbouw kunnen aantasten. Het is daarom een goed initiatief van het KNLC om een kommissie aan het werk te zetten die zich moet gaan verdiepen in de toekomst van de pacht. Desgevraagd hebben wij toe gezegd daaraan onze medewerking te verlenen. Bedrijfsovername De heer Wijffels maakte vervolgens duidelijk dat het bij bedrijfsoverna me om zeer aanzienlijke bedragen gaat. Niet toevallig is dat de bed rij f- sovernanieproblematiek met name ook vanuit de agrarische jongere norganisaties voortdurend met kracht aan de orde wordt gesteld. Vanuit de bank gezien, maar ook vanuit de optiek van de individuele opvolgende ondernemer is de over name-problematiek vooral een ren- tabiliteits probleem. Bij cle beslissing over het al of niet verstrekken van een financiering is het meest door slaggevende kriterium uiteindelijk of de verplichtingen die uit die finan ciering voortvloeien in termen van aflossingen en rentebetalingen, ook zullen kunnen worden nagekomen uit de opbrengsten die binnen het bedrijf behaald worden. Is dat laatste het geval dan is meestal ook de fi nanciering wel te realiseren. Binnen de bank beschikt men over een paar instrumenten die de finan- cieringsproblematiek bij overname kunnen verlichten. Hij noemde in dit verbAid met name de zeer lange fi nancieringstermijnen die wordt ge hanteerd voor het financieren van grond. Daarvoor worden leningen verstrekt op termijnen van 50 en soms zelfs tot 70 jaar lang. Daaruit vloeien zeer gespreide aflos singsverplichtingen voor. Daarnaast kent de Rabo nog de vrijstelling van het betalen van afsluitprovisie in het geval van bedrijfsovergang inklusief overname van bestaande financie ringen van vader op zoon of dochter. Buitenlands bedrijf Wijfleis maakte vervolgens duidelijk dat buitenlandse vestigingen van de Rabobank noodzakelijk zijn o.m. omdat een zeer groot deel van de ekonomische aktiviteiten in ons land is gericht op afzet in het buitenland of mede afhankelijk van importen uit het buitenland. Hij kondigde ook aan dat het dien stenpakket gaat verbreden. Het gaat daarbij om nieuwe vormen van dienstverlening waarbij informatie het produkt is. "Dit neemt echter niet weg", zo lichtte hij nader toe, "dat onze pri maire taak ook in de komende pe riode zal blijven liggen op het terrein van de klassieke bankdiensten. Ons beleid", zei hij tenslotte, "is erop gericht om die primaire taak vanuit onze koöperatieve filosofie zo goed mogelijk te verrichten.' Vrijdag 14 december 1984 13

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 13