Vervolg verslag algemene ledenvergadering Leden van verdienste 1984 Drijfmest Eenzijdig U itstralingseffekt Harder -Zoetwater Onderwijs ZLM-Rekening 1983 en begroting 1984 goedgekeurd Doeleman: "Wettelijke maatregelen zijn nodig ter bescherming van ons zelf hoe hard dat ook aan zal komen voor individuele bedrijven. Daarbij moet gezocht'worden naar oplossin gen die de bedrijfsvoering niet in ge vaar brengen. Bedrijven zullen zelf ook aanpassingen moeten plegen zoals dat in de pluimveehouderij is gebeurd met droge mestproduktie. De akkerbouw dient zich daarbij bewust te zijn van de druk van het aanbod die er kan ontstaan van aan bod van drijfmest. Daarbij gevoegd de problemen rond het zuiverings slib is er voldoende reden regelend op te treden bij de aanwending van zowel drijfmest als zuiveringsslib in de akkerbouw. Vanuit de akkerbouw kan gedacht worden aan samenwer king met de mestbanken. Door een nadere in te vullen organisatie kan daardoor in de akkerbouwgebieden een stimulerend en regelend beleid gevoerd worden. In 1984 herdachten een 48-tal perso nen het feit dat men 50 jaar lang lid is geweest van de ZLM. Aan hen die op de algemene ledenvergadering van de ZLM vrijdag 7 december jl. te Etten-Leur aanwezig waren is de daarbij behorende oorkonde uitge reikt. Deze leden van verdienste kregen ook het zilveren speldje op gespeld door de vice-voorzitter van de ZLM de heer A. Munters. De le den van verdienste zijn: W. Aarnoutse, Nassaulaan 18, Goes; W.H. Bakker, O. Zandweg 6, Ser- ooskerke; W. Barendse, Dorpsstraat 66, Breskens; J. Boonman, Gagelweg 2, Halsteren; I.C. Boot, Vertonseweg 6, Haamstede; J. Bolijn, Oudeweg 33, Zierikzee; J. Brasser, J. v. Beie- renstraat 27, Vlissingen; J. Bruij- nooge, Borszeestraat 48, Borssele; J.P. Cashoek, Donkereweg 13, Noordgouwe; J. van Dixhoorn, Postbus 44, Terneuzen; J. Dieleman Rooseveltlaan Eén van de aanwezige leden van ver dienste de heer J. Boonman uit Hal steren is in zijn schik met de oorkonde en de medaille. Tijdens het huishoudelijk gedeelte van de Algemene Ledenvergadering van de Zuidelijke Landbouwmaat- schappij 7 december j.l. in "De No- belaer" te Etten-Leur werden reke ning en verantwoording van de ZLM over het jaar 1983 goedgekeurd. De aanwezigen konden óok instemmen met de gepresenteerde begroting voor het jaar 1985 en de kontributievast- stelling voor dat jaar. De heer D. Hannewijk te Heinkeszand werd herbenoemd tot lid van de veehou derijkommissie. Hij was door het hoofdbestuur als zodanig voorge dragen. Als tweede kandidaat en plaatsvervanger werd benoemd de Over de produktiebeperking bij de suikerbieten zei de voorzitter dat er veel geharrewar is geweest over het mengprijssysteem en het kontrak- tenstelsel. Deze diskussie komt nu opnieuw op gang. De oorzaak daar van is dat gevreesd wordt voor uit breiding van de teelt door veehou ders die in plaats van mais bieten gaan zaaien of een stuk weiland gaan scheuren. Het hoofdbestuur heeft afgelopen maandag besloten voors hand nog een afwachtend standpunt in te nemen, dat wil zeggen dat voor 1985 "geleefd" kan worden met een mengprijssysteem mits het jaar 1985 niet als referentie jaar wordt aange merkt. Verder heeft de akkerbouw te maken met een prijsverlaging voor de gra nen. Doeleman: "Minister Braks dient zich tegen deze prijsverlaging uit te spreken in Brussel. Het COPA heeft van de objektieve methode een 37, Axel; C. den Engelsen, Nassau laan 32, Goes; A.J. den Engelsman, v.d. Bossstraat 17, Sint Annaland; mevr. P. de Feijter-de Regt, v. Mid- delhovenstraat 66, Axel; mevr. S. van Fraayenhove-v. Hoeve, Beoosten- blijsestraat 4, Axel; J.J. Geluk, Borgvlietsedreef 184, Bergen op Zoom; Z. de Groene, Ooststraat 32, Kapelle; B. Harinck, Polderweg 12, 's Heer Abtskerke; E. de Korte, Noordweg 1, Biggekerke; P. Koster, Burg. Geillstraat 14, Terneuzen; mevr. Leenhouts-Verplanke, Zwin straat 14, Retranchement. mevr. J. Leenhouts-Willems, Dorpsstraat 17, Retranchement; P.J. Leenhouts, Bredestraat 71, Oostburg; M.H. van Liere, Disselweg 1, 's Heer Abtsker ke; A.J. Luteijn, Canadastraat 32, Breskens; I. Luteijn, Slotstraat 31, 's Heer Arendskerke; J. Meijers, Kou- dekerkseweg 31, Biggekerke; mevr. Mol, De Langeweg 74, Langeweg; M.G. Murre, Kerkplein 17, Poort vliet; A.A. van Nieuwenhuijzen, Pa rallelweg 12, Halsteren; B.M. van Nieuwenhuijze, Schalklaan 4, Kloe- tinge; J. Nijssë, Westersestraat 27, Heinkenszand; J.A. Poissonnier, Bredestraat 24, Oostburg; F. Pleijte, Noordstraat 2, Zoutelande; P. Ra- mondt, Te Waterstraat 22, Axel; C. de Regt, Colijnsplaatseweg 63a, Co- lijnsplaat; C. Riemens, R. v. Rijn straat 8, Schoondijke; R.J. Scheele, Dorpsweg 46a, Wissenkerke; W. Scheele, Irenestraat 30, Terneuzen; mevr. C. van Schaik-Hollestelle, Oostdijke 1, Kortgene; A. van de Stolpe, Schelpweg 29, Ellemeet; J. van de Stolpe, Burg. v. Eetenstraat 14, Nieuwerkerk; G. van Strien, Westkerkepolder 1, Wolphaartsdijk; P. de Visser, Brouwerijstraat, Aagte- kerke; J. Wiskerke, Rijksweg 4, Kruiningen; A. Wouters, Gapingse- weg 6, Gapinge; J. de Witte, Molen weg 46, Zoutelande; G.P. Zandee, Nieuwe Rijksweg 11, 's H.H.Kinde ren. heer A. de Visser te Aagtekerke. Ook werd ingestemd met de benoeming van de heer G.P. Sterrenburg te Sprang Capelle tot lid van het hoofdbestuur. Sterrenburg volgt de heer P.A. Hoogeboom uit Helena- veen op. Laatstgenoemde werd be noemd tot tweede kandidaat en plaatsvervanger. De vergadering was het ook unaniem eens met de be noeming van de heer K. Timmers tot lid van het hoofdbestuur. Hij verte genwoordigt de Plattelands Jongeren Zuid en vervult de vakature van de heer G. van Dis te Heijningen. Als tweede kandidaad en plaatsvervan ger werd benoemd de heer J. Dekker te Kapelle. noodzakelijke prijsverhoging uitge rekend van 1%. Mini'ster Braks voelt er weinig voor zich in Brussel in te zetten voor een prijsverhoging. Ruding doet daar nog" een schepje bovenop door te zeggen dat voor de Nederlandse landbouw een prijssa- nering op langere termijn het minst nadelig is. Wij betreuren en hebben bezwaar tegen deze te eenzijdige uitspraken over de problemen van de land- en tuinbouw zonder daarbij een visie te geven hoe en wat de overlevingskansen zijn van de land en tuinbouw onder gewijzigde om standigheden", aldus de voorzitter. Naar de mening van de heer Doele man ontbreekt het ook aan vol doende visie als het gaat om de be langenafweging tussen landbouw enerzijds en natuur en landschaps- en faunabeheer anderzijds. Plannen blijken moeilijk realiseer baar en kosten te veel geld en nu lijkt het er op dat men nu via andere we gen probeert bepaalde doelstellingen te bereiken. Zo wordt in het struktuurschema natuur en landschapsbehoud gesteld dat in grote landschapseenheden be scherming en beheer van essentiële betekenis zijn en dat in waardevolle landschappen kenmerkende eigen schappen behouden moeten blijven. Verder wordt er driftig gewerkt aan de invulling van de relatienotage- bieden. Doeleman: "De aanwijzing van deze gebieden is voor de land bouw merendeels geen direkt pro bleem. Veeleer hebben wij zorg over het uitstralingseffekt voor het om ringende agrarisch gebied. Deze zorg is er ook bij de landbouw voor de aanwijzing van de Biesbosch als na tionaal park. Vooral omdat te ge makkelijk o.a. kreken en andere ge bieden ingekleurd worden die ver doordringen of grenzen aan het pas verkavelde landbouwgebied in de Biesbosch. Bijzonder mistig is de procedure van de aanwijzing van Wetlands. Dat ge beurt zonder enige vorm van overleg of inspraak. Alleen individuele eige naren worden tot nu toe om reaktie gevraagd. Hier volgt men blijkbaar de verdeel en heers politiek. Duidelijk moet het zijn dat wanneer er Wetlands aangewezen worden dit beperkt moet blijven tot buitendijkse gebieden. Kreekgebieden binnendijks zijn reeds overwegend opgenomen in de relatienota. Dubbel op is zeker niet nodig. Aanwijzing van land bouwgronden als wetland dient on voorwaardelijk afgewezen te worden. De algemeen voorzitter kondigde in dit verband aan dat de land- en tuinbouw zich harder en duidelijker op zal moeten stellen bij de belangen afweging tussen landbouw en na tuur en faunabeheer. "Duidelijkheid dient er ook te zijn over de financiële mogelijkheden om gebieden aan de landbouw te onttrekken of belem merende maatregelen op te leggen en bepaalde diersoorten te bescher men. Beheer is onontbeerlijk ook in natuurgebieden. En beheer kost geld. Bescherming van vogels o.a. ganzen doet de kans op schade toe nemen in de landbouw. Ook hier zijn er grenzen aan wat aanvaardbaar is. Helaas ervaren wij dat deze grenzen reeds te veel worden overschreden met alle problemen die daar uit voortvloeien. Kennis op dit gebied gebaseerd op ervaring en onderzoek is nog zeer beperkt. Dat maant tot voorzichtigheid om te voorkomen dat onbedoeld bepaalde maatrege len nadelige effekten hebben". Kritiek had de voorzitter op minister Ruding die een bikkelhard ekono- misch beleid bij de aankoop van na tuurgebieden met boerengeld uit verkoop van domeingronden voert. "Enig begrip voor de nadelige effek ten van vooral de prijsopdrijvende werking van de waarde van. ver pachte grond ontbreekt volledig. Met name de bedrijfsovername dreigt door een hogere waardering van de verpachte grond nog moei lijker te worden". Tegen verkoop van pachtvrije grond zei hij geen bezwaar te hebben, ook niet tegen verpachte grond als dit maar tegen Grondkamerprijs ge beurt. Belangrijk noemde de ZLM-voorzit- ter het dat vruchtbare grond be schikbaar komt zodat o.a. in ruilver kavelingen gronden beschikbaar ko men voor bedrijfsvergroting maar ook voor behoud van bepaalde landschapselementen en rekreatie. Hij dacht hierbij aan de Marker waard, maar ook aan de gronden in het Krammer Volkerak die met de afsluiting van de Philipsdam droog vallen. "Gemakshalve heeft men deze goede, landbouwgronden als natuurgebied ingekleurd. Daar kunnen wij ons niet bij neerleggen. Hier ligt een unieke kans om een evenwichtige afwisse ling tot stand te brengen tussen na tuur en landbouw". De ZLM-voorzitter benadrukte on danks alle andere geluiden van me ning te blijven dat in het belang van totale zoetwatervoorziening in zuid west Nederland ook voor West-Bra- I mI ik Z W&mÊÊÊmm A.J.G.Doeleman bant een zoete Grevelingen van groot belang is. In de Tweede Kamer ligt er een mo tie over de zoetwatervoorziening voor Schouwen-Duiveland, uitgaan de van een volledige financiering van de pijpleiding door de overheid. De ze motie kan op een brede meerder heid rekenen, wanneer duidelijk is dat men op Schouwen-Duiveland verantwoordelijkheid wil nemen voor de aanpassingswerken nodig om het water over het gebied te ver delen. Ondanks de vrij hoge kosten uitgaande van de reakties vanuit de besturen van de afdelingen van de ZLM zei hij het volste vertrouwen te hebben dat men daarvoor de be stuurlijke verantwoordelijkheid durft te nemen. Over nieuwe ontwikkelingen o.a. met genetische manipulaties zei de voorzitter dat Europa zich alleen tegen landen als Japan én de VS kan beschermen door vertrouwen te hebben in eigen technologisch kun nen en bereid is investeringen te doen. Niet ieder lid staat op zich maar in de EEG als eenheid en juist deze eenheid is er onvoldoende. Hij vindt deze ontwikkeling zorgelijk en konstateerde verder dat bij ontwik kelingen in eigen land het Ministerie van Landbouw het initiatief en de verantwoordelijkheid te veel over laat aan het bedrijfsleven zelf. Ont wikkelingen in de automatisering bieden een mogelijkheid om de wis selwerking tussen onderzoek, onder wijs, voorlichting en praktijk weer te verbeteren dit samen met de georga niseerde landbouw. Over fusie-bespreking van enkele HAS met het hoger technisch onder wijs maakt de minister zich, volgens de heer Doeleman, terecht zorgen. Bij een dergelijke fusie bestaat de vrees dat het Hoger agrarisch onder wijs overgaat van landbouw naar •onderwijs. De ZLM is van mening dat getracht moet worden om binnen de CLO's naar een bestuurlijke vorm te zoeken, waardoor fusie van bij zondere scholen voor agrarisch on derwijs mogelijk wordt. Verheugend noemde Doeleman het dat direktie en bestuur van de MAS te Goes nu ook gekozen hebben voor nieuwbouw, op voorwaarde dat nieuwbouw op korte termijn gereali seerd kan worden. "Gezamenlijk zul- |len wij nu druk uit moeten oefenen zo I nodig op politiek niveau om zo snel mogelijk nieuwbouw te kunnen reali seren. De huisvesting is op een onaanvaardbaar niveau terecht geko men". Bij het noodzakelijk behoud van het LHNO-onderwijs op het platteland wordt volgens de algemeen voorzit ter teveel vastgehouden aan de nor men en wordt te weinig gekeken naar de gevolgen die opheffing van on derwijsvormen in bepaalde regio's betekent. "De ZLM heeft zich veel inspanningen getroost op het gebied van het onderwijs op het platteland. Wij vinden dat bij fusiebesprekingen daar te weinig begrip voor is en dat er teveel naar het eigen belang wordt gekeken" De heer Doeleman besloot zijn jaar rede met te wijzen op onvoorstelbaar leed en ellende voor miljoenen men sen veroorzaakt door honger en ge- Weid. "Laten wij gezamenlijke bereidheid tonen de vrijheid te behouden en proberen de eenheid te bewaren hoe moeilijk dat in deze tijd ook lijkt". De algemene ledenvergadering is ook bedoeld om elkaar weer eens te zien en om bij te praten over het verloop van de achter ons liggende teeltjaar. Stof tot diskussie volop' bij zowel de jongeren als de ouderen! 12 Vrijdag 14 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 12