Herstel beplanting rond de Bushoeve te Driewegen Projektgroep van de Landbouwhogeschool: minder reservaten en meer beheersgebieden nodig Boeren en natuurbeschermers moeten zelf beslissingen nemen Kleine landschapselementen Een projektgroep van de Landbouwhogeschool heeft na uitvoerig on derzoek vastgesteld dat bij de instelling van natuurreservaten en be heersgebieden de plaatselijke belanghebbenden - boeren en natuurbe schermers - veel meer de kans moeten krijgen om zelf beslissingen te nemen dan nu het geval is. Ook vindt de projektgroep dat de tendens van de laatste jaren - meer reservaten en minder beheersgebieden - omgebogen moet worden. De projektgroep bestond uit gevorderde studenten uit drie studierichtingen van de hogeschool. Het onderzoek werd verricht in zes gebieden: Haren (Gr.), Reestdal, Giethoorn-Wan- neperveen, Waterland, Vijfherenlanden en St. Oedenrode. Plaatselijke belanghebbenden dienen meer kans te krijgen om zelf beslissingen te nemen bij de instelling van natuurreservaten en beheersgebieden. Met de instelling van natuurreserva ten en beheersgebieden werd in 1975 begonnen, toen de overheid de zo genaamde relatienota uitbracht. Volgens die nota moest ongeveer 100.000 ha aangekocht worden voor reservaatsvorming en evenveel hek- tares zouden tot beheersgebied bes temd worden. Twee jaar laten kwam er een nota waarin aangegeven werd welke gebieden met voorrang be handeld zouden worden, voor ieder van beide doeleinden ongeveer 43.000 ha. De relatienota was een poging om een kompromis te berei ken tussen landbouw- en natuurbe- langen. Het daarna gevoerde beleid leverde veel kritiek op van de kant van de boeren, maar ook natuurbe schermers waren zeer kritisch. De belangrijkste kritiekpunten van de boeren waren: boeren worden ten onrechte verdreven uit reservaten, de begrenzing is gebaseerd op onvol doende onderzoek en houdt te wei nig rekening met de landbouw, de beheersbepalingen houden te weinig rekening met een moderne bedrijfs voering, de vergoedingen zijn te laag en de boeren en andere belangheb benden worden te weinig bij de planvorming betrokken. De kritische natuurbescherming maakte bezwaar tegen de scheiding van gangbare landbouw en beheer- slandbouw. Zij pleitte vooral voor een samengaan van landbouw en natuur binnen het gangbare bedrijf. Ze drongen aan op meer zeggen schap voor streekbewoners. Ondertussen is van de genoemde 86.000 ha voorrangsgebieden nog maar 9500 ha beheersgebied en 16.000 ha reservaat korikreet be grensd. Beleid De projektgroep komt tot de kon- klusie dat, zoals het er nu uitziet, van de oorspronkelijke voornemens van de overheid zeer weinig terecht zal komen. Het beleid zal niet leiden tot integratie van landbouw en natuur beheer op langere termijn en ook niet tot een andere productiewijze in de landbouw die sociaal aanvaard baar en milieu-vriendelijk is. Voor die integratie is een verandering van het totale landbouwbeleid nodig in de richting van een middenbedrij- ven-beleid met kontingentering en hogere prijzen voor de konsument. Ook moet de algemene milieuwet geving zich richten op het op een aanvaardbaar peil houden van de kwaliteit van water, bodem en lucht. Als aan deze lange-termijnvoor- waarden niet wordt voldaan heeft het geen zin om op korte termijn iets te doen aan bescherming van na tuurelementen in het agrarisch kul- tuurlandschap. Aanwijzingsprocedure Er is ook veel kritiek op de aanwij zingsprocedure. De boeren zeggen dat de mensen uit de streek er niet bij betrokken worden en dat ook weinig informatie wordt verstrekt over wat er gaande is. Plaatselijke natuurbe- schermingsgroepen onderstrepen die kritiek, maar de landelijke organen zijn tevreden omdat ze een belang rijke stem hebben in de aanwijzing van gebieden. Ook de projektgroep van de Landbouwhogeschool kon- stateert dat er volstrekt onvoldoende inbreng is vanuit de streek zelf en dat er daardoor geen inhoudelijke dis- kussie tot stand komt tussen boeren en natuurbeschermers. Over de vraag of een bepaald gebied nu reservaat of beheersgebied moet worden lopen de meningen vaak uiteen. Landelijke natuurnescher- mingsorganisaties willen vergroting van het reservaatsgebied. De land bouw geeft vooral in ruilverkave- lingsgebieden de voorkeur aan re servaatsgebied, maar wil het totale oppervlak van reservaats- en be heersgebieden verkleinen. Door dit alles zijn de beheersgebieden, die veelal als buffer rond reservaten lig gen, kleiner geworden ten gunste van de reservaten. De projektgroep vindt dat boeren en natuurbeschermers zouden moeten kiezen voor beheers gebied boven reservaatsgebied om dat dan gekozen wordt voor een op lossing die de verweving van land bouw en natuur bevordert en die uitstraling kan hebben op de land bouw buiten deze gebieden. Inpasbaarheid beheersplannen Hoewel de regeling soepeler is ge worden blijft de inpasbaarheid van de beheersplannen in het agrarisch Door de Stichting Landschaps verzorging Zeeland en de Na- tuurbeschermingswacht voor Noord- en Zuid-Beveland is op zaterdag 1 december gestart met de uitvoering van een restaura- tieprojekt op het erf van de Bus hoeve aan de Schoondijksedijk te Driewegen (Zuid-Beveland). Het projekt bestaat uit het herstel van een karakteristiek Zeeuws boeren erf. Verschillende doelen wor den gediend. Ten eerste kan op deze wijze een interessant stukje landschap voorlopig in stand ge houden worden. Ten tweede kan het erf van de Bushoeve een voorbeeldfunktie vervullen. Streekbewoners en anderen kun nen hier zien hoe vele erven van grote Zeeuwse boerderijen er tot voor kort hebben uitgezien en ze kunnen één en ander vergelijken met moderne boerderijen en erf- beplantingen. Mogelijk kan me nige boer er zelfs ideeën uit pui ten voor zijn eigen erfbeplanting. Diverse elementen uit oude erf- beplantingen zijn zeker inpas baar op modern ingerichte erven. Hoe zag een erf van een oudere Zeeuwse boerderij in een bouw- polder er uit? Zo'n erf was over het algemeen ruim opgezet en omvatte diverse onderdelen. In de eerste plaats bevonden zich vanzelfsprekend allerlei gebou wen op het erf, zoals woonhuis, schuur, wagenschuur, bakhuis, varkenskot. Daarnaast beschikte men bij de boerderij over enige hektaren grasland voor met name de paar den, maar ook voor het houden bedrijf een probleem. Er wordt een bepaalde minimum-oppervlakte van het bedrijf aangewezen waar een zwaar beperkte vorm van landbouw moet plaatsvinden. Tegelijk willen veel boeren dat veestapel en ruw- voederpositie konstant blijven. Veel boeren vinden het dan moeilijk om de gewenste maatregelen, zoals maai- en weidebeperkingen, verbod op chemische bestrijdingsmiddelen en herinzaai van grasland, geen drijfmest mogen uitrijden in de win ter en geen kunstmest strooien, in te passen. De projektgroep pleit ervoor De schuur van de Bushoeve van rundvee en dergelijke. In deze graslanden bevonden zich enige drinkputten. Meestal bevond zich zo'n put dicht bij de gebouwen. Hierin konden wa gens gewassen worden en hieruit kon water gehaald worden b.v. wanneer er een brandje geblust moest worden. Verder werden diverse typen be planting op het erf aangetroffen. De graslanden waren over het al gemeen omzoomd door goed on derhouden meidoornheggen, die in vroeger jaren dienst deden als "prikkeldraad" versperring. Men beschikte over een hoogstam- boomgaard waaruit allerlei fruit gehaald kon worden voor eigen de minimum oppervlakte met zware beperkingen af te schaffen en boeren meer vrijheid te geven in het kiezen van beheersmaatregelen die passen bij hun bedrijf. Verbeteringsvoorstellen Boeren-standsorganisaties en lande lijke natuurbeschermingsorganisa ties tónen tot nu toe weinig behoefte aan diskussie met andere belangen groepen. De projektgroep heeft voor beide groeperingen bruikbare ideeën aangedragen. Daarbij heeft men als uitgangspunt genomen: gebruik (zoete en zure appelen, handperen, stoofperen, pruimen, kersen en noten) en over een moestuin. Ook een siertuin was meestal aanwezig. Voor het huis staan dikwijls lei linden of andere leibomen welke 's zomers het huis beschutten tegen de felle zon, terwijl ze 's winters weinig of geen schaduw werpen wanneer ze goe onder houden worden. Verder staan dikwijls enkele hoge oude bomen dicht bij de gebou wen. Men zegt wel eens dat ze dienst deden als bliksemafleider. Bij het toegangshek tot het erf stonden ook vaak enkele bijzon dere bomen, zoals linden. Op het - dat het mogelijk moet zijn in alle kultuurlandschappen natuurele menten in stand te houden, - dat de overheidsplanning meer gedecentraliseerd moet worden, - dat er eksperimenten komen met een andere bedrijfsvoering die goed is voor boeren, natuur en milieu en - dat aan bedrijven in beheersge bieden een redelijk vooruitzicht op voortzetting van het bedrijf wordt geboden. Tien voorstellen De projektgroep doet tien voorstel len voor verbetering van het relatie- notabeleid. Enkele van die voorstel len zijn: meer beheersgebied en minder reservaat, aanwijzing van die gebieden door de provincie, beheers overeenkomsten mogelijk maken voor grotere gebieden (ruilverkave- lirigsblokken en nationale land schappen) en een andere procedure zodat streekoverlegkommissies zelf standig bepaalde beslissingen kun nen nemen. Er moet volgens de pro jektgroep ook een stimuleringspre mie komen die allereerst een ver goeding moet zijn voor de risiko's die verbonden zijn aan het afsluiten van een beheersovereenkomst. In be heersgebieden moeten ontwikkelin gen in de bedrijfsvoering mogelijk blijven. Gewone investeringsregelin gen zijn daarom in beheersgebieden niet toereikend, er moeten aange paste regelingen komen. Daarnaast vindt de projektgroep dat er ook een landelijke regeling moet komen die het de boeren financieel mogelijk maakt om hun bedrijfsvoe ring meer milieu- en natuurvriende lijk in te richten: een investerings subsidie voor aanpassing van het be drijf (een gescheiden mestopslag of een windmolen bijvoorbeeld) en een jaarlijkse vergoeding voor steeds te rugkerende kosten. bijgevoegde tekeningetje zijn di verse van de genoemde elemen ten te zien. Hiervoor is in feite globaal aan gegeven welke elementen op zo'n oud erf aangetroffen konden worden. Wanneer we nu naar de oude zeeuwse boerderijen in de bouwpolders kijken dan zien we nog veel van de hiervoor ge noemde elementen terug, vaak slechts gedeeltelijk. Bij de Bus hoeve zijn nog vrijwel alle ele menten terug te vinden, soms wel in een verwaarloosde staat. Enkele konkrete onderdelen van het projekt Bushoeve zijn: - snoeien van bestaande mei doornhagen; alle hagen wor den de komende winter ge snoeid in verbanf met de on derhoudsplicht van mei doorns die in groot deel van Zuid-Beveland sinds kort van kracht is vanwege de bakte- rievuurbestrijding - gaten in bestaande hagen worden opgevuld door middel van aanplant van sleedoorn en hondsroos - gesnoeide hagen worden daar waar nodig beschermd tegen veevraat. - uitvoeren achterstallig onder houd aan oude tot zeer oude hoogstamfruitbomen en te vens het bijplanten van hoog stamfruitbomen. - knotten van aanwezige knot- bomen Het werk wordt gedaan door weekendvrijwilligers. Zij zijn.op hun vrije zaterdag aktief bezig met het onderhoud. Voorlopig wordt om de veertien dagen ge werkt. Volgende data: 15 en 29 december. Iedereen die mee wil helpen is welkom omstreeks half tien bij de boerderij de Bushoeve. Inlichtingen: Stichting Land schapsverzorging Zeeland, Grote Markt 28, Postbus 286, 4460 AR te Goes, tel. 01100 - 30936. Vrijdag 14 december 1984 11

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 11