P. van Loon b.v. levert de meest geteelde chrysant in ons land! Dynamisch vermeerderingsbedrijf in Sprang-Capelle blijft investeren Keuze voor vermeerdering Orchideeën en weefselkultuur De jongste tak: potplanten Omschakeling met konsekwenties Kalmte en vertrouwen! Goedkoper energie? Sprang-Capelle in de Noord-Brabantse Langstraat is een klein tuin bouwcentrum met een aantal goede, moderne glasbedrijven. Zonder de overige tekort te doen kan echter worden vastgesteld dat één bedrijf eruit springt door zijn aard en omvang, namelijk dat van P.L. van Loon. Het is een vermeerderingsbedrijf voor bepaalde sierteeltgewassen met aan weerszijden van de Wendelnesseweg glaskomplexen ter grootte van ca. 15.500 m2. In totaal ruim 3 ha zeer intensieve tuinbouw met een jaaromzet van miljoenen guldens en werkgelegenheid voor zo'n 30-tal arbeidskrachten. Voor de thans 43-jarige eige- naar-direkteur Piet van Loon is in feite alles begonnen in 1960. Zijn vader was groenteteler met een glasopstand van 4.000 m2 en hij had zoveel vertrouwen in zijn toen 19-jarige zoon dat hij hem als kompagnon in de zaak op nam. Er werd een maatschap ge vormd die tot 1975 heeft bestaan. Al vlug bleek dat Pa van Loon het goed had gezien, junior ontpopte zich als een energiek persoon, met een goede neus voor nieuwe veelbelovende aktiviteiten. Van daar dat hij zich mocht ontplooi en in de richting die hij graag wilde. Die richting werd vrij snel be paald. In 1963 was men reeds be zig met de vermeerdering van chrysantenstekken. In de daarop volgende jaren ging men steeds verder in die richting en werd het een uitsluitend vermeerderings bedrijf. En dat is achteraf bezien de beslissende keuze geweest. Want met het opkweken van jonge planten houdt men zich nog steeds bezig en er zijn geen plannen om in de toekomst hierin wijziging te brengen. Wel is de basis verbreed met orchideeën en vond verdieping plaats met weef selkuituur en veredelingswerk om nieuwe rassen te verkrijgen. De 24-jarige tuinbouwperiode van de heer Van Loon wordt ge kenmerkt door gestadige uitbrei ding en intensivering van het be drijf en door steeds nieuwe ont wikkelingen. De glasopstand groeide van 4.500 m2 naar 31.000 m2. Eerst tot 1970 aan de west kant van de Wendelnesseweg, daarna vond in 1971 een zeer omvangrijke nieuwbouw plaats aan de oostzijde en vervolgens werd in 1977 weer aan de west zijde uitgebreid: Tegelijk vond vaak afbraak plaats van verou derd materiaal met vervanging door nieuwe, moderne kassen. Wat de teelt betreft was zoals reeds werd opgemerkt 1965 een belangrijk jaar omdat toen met de vermeerdering werd begonnen. Maar ook in 1976 werd een in grijpende beslissing genomen, omdat toen werd gestart met de orchideeën en in dat jaar tevens een laboratorium werd ingericht. De heer van Loon (r) vertelt op enthousiaste wijze over het stekken van planten De los bewortelde stek vroeg zeer veel arbeid. De teelt in perspotjes geeft op dat punt een enorme besparing Voor de bemanning van dat la boratorium werd ir. van Eijck- Bos aangetrokken, die als hoofd taak kreeg de vermeerdering via weefselkweek en veredelingswerk in orchideeën en chrysanten. Momenteel zijn er duizenden or- chideeënplanten van eigen kweek in opgroei en zijn er diverse nieuwe chrysantenrassen gewon nen. Eén van die nieuwe rassen/ de Cappa Yellow, behoort zelfs tot de landelijk meest geteelde chrysanten, wat betekent dat er forse bedragen aan kwekersrecht worden geïnd. De jongste tak van het bedrijf is die van potplanten. Hiermee werd in 1981 begonnen. Dit mede door een omschakelingsprocedu re in de chrysantenstekken. Ook hiermede direkt weer naar de vermeerdering en opkweek van zeer jong en klein materiaal. De potplanten worden deels ge stekt, maar de topper is de tropi sche palm Chamadorea elegans, die onder zeer speciale omstan digheden via zaad wordt ver meerderd. Het gaat daarbij om miljoenen planten, dus massa- produktie. De verdeling van de gewassen is globaal als volgt: a. ca. 20.000 m2 chrysantenstek, waarvan 16.000 m2 op het ei gen bedrijf en 4.000 m2 huur elders in Sprang Capelle. Te vens is er nog kontraktteelt in Portugal, waar de groei-om- standigheden voor moeder plantkuituur in de winter ideaal zijn. b. Ongeveer 9.000 m2 orchi deeën, waarvan 7.500 m2 thuis .en 1.500 m2 elders in een gehuurde kas. c. Ca. 7.500 m2 potplanten. Zoals reeds eerder vermeld was de komst van potplanten op het bedrijf een gevolg van een grote omschakeling in de chrysanten stekken, namelijk het afleveren van los bewortelde stekken naar de opkweek in voorgeperste pot ten. Door de steeds hoger wordende gasprijs ontstond grote vraag naar deze voorgekweekte plan ten. De kwekers konden hier door de groeiperiode van het chrysan- tëngewas 10 dagen bekorten, hetgeen bij 3 1h kultures op een jaar een verhoging van de om loopsnelheid geeft van ongeveer 1 maand. Voor een buitenstaander lijkt zo'n omschakeling vrij eenvou dig, maar de werkelijkheid is an ders. Voor de operatie moesten diepteinvesteringen wordën ge daan ten bedragen van ca. 1 miljoen! Die investeringen be troffen o.a. een machine voor het persen van de potjes, 30.000 plastik bakken voor het transport van de perspotten, een heftruck, twee koelcellen en een grote vrachtauto met aanhanger omdat bij het vervoer naar de klanten de perspotten veel meer plaats ruimte vragen dan vroeger de Mevrouw van Loon met de veelgeteelde chrysant Cappa Yellow, waarvan de firma het kwekersrecht heeft bewortelde stek. Al waren deze investeringen zeer hoog, op lan gere termijn zijn ze zeker renda bel omdat zeer fors op de ar beidskosten kan worden bezui nigd. Voor de omschakeling werd gewerkt met 70 vaste arbeids krachten, nu nog met 30! Piet van Loon is een dynamische man, dat blijkt uit alles. Hij heeft niet alleen in veel europese lan den rondgekeken, maar ook in Noord- en Zuid-Amerika en in diverse landen in Afrika. Nauwe banden heeft hij vooral ook met Israël. Die verbondenheid komt o.a. tot uiting in de naam Sharon, van het orchideeënbedrijf. Het dynamische karakter van de heer Van Loon komt niet zo naar voren als men het bedrijf bezoekt. Men zou daar een drukdoende, nerveuze manager verwachten met 4 telefoons op zijn buro, maar men ontmoet een rustige man die de tijd voor je heeft. Als we hem vragen hoe hij zo kalm kan blijven bij alle drukte en spanning, wijst hij op een bordje dat in zijn kantoor aan de muur hangt. Op dat bordje staat: "Ook dit gaat voorbij". Aanvul lend zegt hij: "Over je geloof praat je niet zo gemakkelijk, maar die tekst geeft mij de inner lijke rust die je nodig hebt bij het dagelijks werk en vooral ook bij het nemen van belangrijke be slissingen. Tevens prijst hij zijn medewer kers die zodanig met het bedrijf meeleven dat hij rustig een paar weken op zakenreis kan gaan. Hij kan er op vertrouwen dat het werk gewoon doorgaat zoals het moet. Er is nog veel meer over het be drijf te vertellen. Bijvoorbeeld over het punt: konsolidatie van het huidige bedrijf of toch weer doorgaan met uitbreiden. De heer Van Loon gaat door en vertelde ons in 1985 een uitbrei ding te willen realiseren van een geheel nieuwe kassenkomplex los van het bestaande bedrijf met een alternatieve warmtevoorziening, met als doel selektie en andere veredelingswerkzaamheden. Ook de energievoorziening vraagt ek- stra aandacht. De gasrekening beloopt 600.000,- a 700.000,- per jaar en energie is dus een zeer zware post. Er is nu echter een aantrekkelijk aanbod van de P.N.E.M., deze wil de restwarmte van de centrale middels een zijtak van de bestaande pijpleiding uit Tilburg, leiden maar Sprang-Ca pelle, zodat alle glasbedrijven hiervan gebruik kunnen maken. Er zijn nog al wat haken en ogen aan maar de heer Van Loon heeft er toch vertrouwen in dat dit ge realiseerd gaat worden. Na een bezoek aan de onderne mingen P.L. van Loon B.V. en Sharon B.V. kan de bezoeker niet tot een andere konklusie komen dan dat Piet van Loon en zijn vele medewerkers een hardwerkend en goed op elkaar ingespeeld team vormen dat samen werkt aan de uitbouw van een bloeien de onderneming. Een bedrijf waar kwaliteit hoog in het vaan del staat! A. van Oosten 10 Vrijdag 14 december 1984

Zeeuwsch landbouwblad ... ZLM land- en tuinbouwblad | 1984 | | pagina 10